Finale Europacup zonder Oranje teams

De finales in de Europacup voor clubteams in Porto worden zondag gespeeld tussen de Portugezen van FC Porto, de Fransen van Soissons, de Denen van Varde BK en de Turken van Göztepe Spor. De Nederlandse teams van Cues&Darts en Team Eekhoorn werden uitgeschakeld. Voor Nederland speelt op de finaledag Dick Jaspers voor FC Porto en Jean Paul de Bruijn voor Varde, voor België speelt Eddy Merckx met Varde BK en Frédéric Caudron voor Soissons.

12 juli 2025

PORTO – Het Franse team van Soissons (Caudron/Bury) en het Turkse team van Göztepe (Tasdemir/Kiraz/Karakurt) gaan op goudjacht in de Europacup voor clubteams in Porto. Ze treffen in de eindronde, de halve finales, twee gelouterde en sterke tegenstanders: de titelverdediger Varde BK en de organisator FC Porto. Voor Soissons en Göztepe was de plaatsing een koud kunstje, Varde BK en FC Porto moesten strijden tot de laatste caramboles voor een plaats op het eindpodium.

Göztepe en Soissons eindigden met de maximale matchpunten. FC Porto greep de tweede plaats zaterdagavond door winst tegen Cues&Darts (8-0), Varde BK haalde de belangrijke winst binnen tegen Team Eekhoorn. Dat betekende dus de uitschakeling voor de twee Nederlandse teams.

Soissons speelt in de halve finale tegen Varde BK om 9.30 Portugese tijd, Göztepe speelt tegen FC Porto om 11.30. De finale tussen de winnaars is om 16.30. 

Soissons bleef zaterdag met drie spelers ongeslagen in de groep met drie tegenstanders. Frédéric Caudron, Jérémy Bury en Mikaël Devogelaere gingen naar de maximale winst. Caudron deed dat met het beste moyenne van het hele veld: 40 in 18, 19 en 21 beurten, 2.068 gemiddeld. Jérémy Bury won in 31, 23 en 21 beurten, goed voor 1.600 moyenne.

De beste partijen in het voortraject van de halve finales kwamen van Dick Jaspers (40 in 15), Frédéric Caudron (40 in 18, 19 en 21), Frans van Kuyk en Jerry Hermans (40 in 18), Eddy Merckx en Peter Ceulemans (40 in 20), Marco Zanetti en Tarik Yavuz (40 in 21).

Het overzicht van Poule A en Poule B in de voorlaatste fase:

Poule A:

Voor de laatste sessie is Göztepe Spor onbereikbaar met 4 matchpunten uit 2 ondanks twee opvallende verliezen van Tayfun Tasdemir. Het Turkse team is onbereikbaar dankzij Tolgahan Kiraz, Berkay Karakurt en Tarik Yavuz. De laatste wedstrijd van Göztepe tegen Varde is alleen belangrijk voor de tweede plaats van de Denen op dat moment. De regerend kampioen, Varde dus, heeft drie punten uit twee door het gelijke spel tegen Team Eekhoorn. De Nederlanders hebben 1 matchpunt en kunnen in het gunstige geval door winst tegen Andernos (dat is uitgeschakeld) gelijk komen met Varde, als de Denen verliezen van Götzepe.

De ontknoping is spannend tot het laatst: op een zeker moment leiden Frans van Kuyk voor Eekhoorn met 37-9 tegen Gwendal Maréchal en Jerry Hermans met 31-13 tegen Jérôme Barbeillon. En in de tussenstanden staat Varde er niet zo goed voor tegen Göztepe, omdat Jean Paul de Bruijn, Dion Nelin en Allan Schröder dreigen te verliezen.

Het lot ligt voor Eekhoorn eerst en vooral in handen van Peter Ceulemans, nadat Van Kuyk en Hermans hun wedstrijd hebben gewonnen tegen Maréchal en Barbeillon met 40-15 in 18 en 40-20 in 18. Ceulemans wordt evenwel verslagen door Forthomme met 40-35 in 22, zodat het avontuur voor Eekhoorn klaar is.

Tarik Yavuz is de enige met de maximale matchpunten in de groep. Berkay Karakurt haalt 5 matchpunten uit drie door zijn remise tegen Dion Nelin. Eddy Merckx verliest alleen zijn laatste tegen Tasdemir met 40-35 in 25. Jean Paul de Bruijn beslist voor Varde over de plaats in de halve finales: de Nederlander is na twee zeer matige partijen de winnaar tegen Kiraz, waardoor Varde met 5-3 verliest. En omdat Eekhoorn niet verder komt dan 4-4 tegen Andernos, zijn Göztepe Spor en Varde BK de halve finalisten.

De eindstand in Poule A (matchpunten, partijpunten, gemiddelde, serie):

1 Göztepe Spor 6-17-1.364-11

2 Varde BK 3-13-1.348-9

3 Eekhoorn 2-10-1.489-10

4 Andernos 1-8-1.306-9

Poule B:

De enige wedstrijd die telt in de laatste ronde is die van FC Porto tegen Cues&Darts. De koploper na twee ronden, Soissons, heeft 4 matchpunten gehaald tegen Porto en Cues&Darts en is dus onbereikbaar. FC Porto en Cues&Darts spelen om de overwinning en de tweede positie, die recht geeft op een plaats in de halve finales.

Frédéric Caudron is na twee ronden veruit de beste speler met overwinningen van 40 in 18 en 19 beurten. Jérémy Bury heeft ook de maximale matchpunten in het Franse topteam, dat naar een logische winst gaat tegen Mister 100.

Alle aandacht gaat naar FC Porto tegen Cues&Darts, waarin de Nederlanders móeten winnen om door te gaan en de organisator genoeg heeft aan remise.

Dick Jaspers neemt een snelle voorsprong tegen Jef Philipoom, die in zijn laatste partijen een uitgebluste indruk maakt na tien lange dagen. Jaspers komt 22-10 voor in 12 en wint na een serie van 10 met 40-14 in 15, beste partij op deze dag.

FC Porto moet in die fase nog één partij meer winnen. Dat lijkt Manuel Rui Costa te doen met een voorsprong op Huub Wilkowski. En ook Jose Miguel Soares zet zijn team op een gunstige score. Bij een stand van 14-14 tegen Therese Klompenhouwer, scoort de jonge Portugees een serie van 12 en gaat de stand naar 26-14.

Caudron, Bury, Devogelaere zijn bij Soissons de spelers met de maximale score. Jose Miguel Soares is de grootverdiener voor FC Porto, waar Dick Jaspers alleen verliest van Caudron. Cues&Darts verliest zijn kansen, omdat Klompenhouwer drie keer verliest uit drie en Philipoom, Wilkowski en De Kok twee keer in drie partijen.

Soissons en FC Porto gaan vrij onbedreigd naar de eindronde voor het gevecht om Europees goud.

De eindstand in Poule B:

1 Soissons 6-20-1.430-9

2 FC Porto 4-16-1.351-12

3 Cues&Darts 2-5-1.041-7

4 Mister 100 0-3-0.825-6

Tekst Frits Bakker

Foto Dick Jaspers

 

 

 

Bruijn, Jean Paul de Driebanden Europa
Volg ons online