Masters Biljart Artistiek en NK Biljart Artistiek: een verslag

In de fraaie zaal van De Gouden Leeuw in Bergeijk zijn van 23-25 mei, onder flinke publieke belangstelling, de Masters biljart artistiek en het NK artistiek 1e klasse gehouden. Vooral vanaf het podium achterin de zaal was er een prachtig zicht op de tafels. De winnaars: Erik Vijverberg (Masters) en Eric van Kampen (NK Eerste Klasse). Een verslag door Ewald Holzhaus

28 mei 2025

 

NK Biljart Artistiek 1e Klasse: eindelijk kampioen

Zeven spelers betraden de arena voor het NK Biljart Artistiek 1e klasse. Helaas moest Walter Crols halverwege het toernooi zijn keu neerleggen vanwege ziekte, waardoor de strijd met zes overgebleven deelnemers werd voortgezet. Elke speler werkte zich door 70 figuren heen, verdeeld over zeven sets van tien – een ware test van techniek, concentratie en uithoudingsvermogen.

Op de openingsdag verraste Bart van de Wijgert vriend en vijand. Als laagst geplaatste deelnemer (7e) begon hij sterk en leek hij op koers voor een podiumplek. Toch kon hij die lijn niet vasthouden en viel hij uiteindelijk net buiten de medailles.

De bronzen medaille ging naar Jean-Marie Limbourg, die met deze prestatie een indrukwekkende biljartcarrière van maar liefst 40 jaar afsloot – waarvan 32 jaar op Nederlandse bodem. Een passend en eervol afscheid.

Cock Ooms veroverde het zilver, terwijl het goud voor het eerst in handen kwam van Eric van Kampen. Na zo’n vier decennia biljarten wist hij eindelijk de hoogste trede van het podium te beklimmen – een bekroning op jarenlange toewijding en vakmanschap.

 



Prachtige zaal in Bergeijk; gecombineerd podium v.l.n.r Cock Ooms, Sander Jonen, Eric van Kampen, Erik Vijverberg, Jean Marie Limbourg, Benny Smits, René Dericks; winnaar Masters Artistiek 2025: Erik Vijverberg

 

Masters Biljart Artistiek: een high-five

De acht beste spelers van de eerder dit seizoen gespeelde Grand Prixs hadden zich geplaatst voor het prestigieuze toernooi: de Masters. Ze werden verdeeld over twee poules, waarin een halve competitie werd gespeeld.

Poule A bestond uit Erik Vijverberg, Sander Jonen, Robert van Veenendaal en Wilfrie Vermeer. In Poule B namen Benny Smits, René Dericks, Fred Driessen en René Kuijstermans het tegen elkaar op. Elke partij kende een maximale lengte van 35 figuren.

In Poule A was de partij tussen Vijverberg en Jonen zeer spannend: pas in het allerlaatste figuur viel de beslissing, met een nipte overwinning voor Vijverberg (174-156). De overige duels in deze poule kenden duidelijkere krachtsverhoudingen. Uiteindelijk wisten Erik Vijverberg en Sander Jonen zich overtuigend te plaatsen voor de halve finales.

Ook in Poule B werd er fel gestreden. Fred Driessen hield lang stand tegen René Dericks – tot en met het 24e figuur ging het gelijk op. Toch trok Dericks na 33 figuren aan het langste eind (132-111). Tegen Benny Smits hield Driessen het eveneens lang vol, maar moest hij na 33 figuren opnieuw zijn meerdere erkennen (124-102). Daarmee gingen Benny Smits en René Dericks door naar de halve eindstrijd.

In de halve finales rekende Sander Jonen in het voorlaatste figuur af met René Dericks (147-129), terwijl Erik Vijverberg betrekkelijk eenvoudig won van Benny Smits (145-104).

De finale tussen Jonen en titelverdediger Vijverberg was er een om in te lijsten. Vijverberg opende sterk met een indrukwekkende serie van zes opeenvolgende figuren, goed voor 42 punten. Jonen antwoordde met een nog langere reeks: zeven figuren en 53 punten. Bij de pauze stond Jonen nipt voor: 77-75.

Na de pauze nam Vijverberg een kleine voorsprong, die schommelde tussen de 7 en 20 punten. Maar Jonen gaf zich niet gewonnen en kwam met een serie van 39 punten weer langszij. Na 34 figuren stond het 160-169 in het voordeel van Vijverberg. Alles kwam aan op het laatste figuur, dat 10 punten waard was.

Voorafgaand aan dit beslissende moment gaven de spelers elkaar sportief een high-five. Jonen slaagde erin het figuur – een massé over vijf banden – in zijn derde poging te maken. De druk lag nu volledig bij Vijverberg. Maar ook hij faalde niet en maakte het figuur, waarmee hij een finale vol strijd en karakter met 170-179 naar zich toe trok.

Met deze overwinning prolongeerde Erik Vijverberg zijn titel en kroonde hij zich voor de vijfde keer tot Nederlands kampioen biljart artistiek. Hij sluit daarmee aan bij Sander Jonen (die zijn vijfde titel in 2013 behaalde) en bij Jop de Jong, eveneens 5-voudig Nederlands kampioen.

 



 

Tekst, tabellen, foto's: Ewald Holzhaus
Video winnend figuur Erik Vijverberg: Fred Driessen

Artistiek Masters Artistiek Video
Volg ons online