OOSTERHOUT – Het nieuwe jaar gaat nog maar net van acquit als in De Eekhoorn in Oosterhout het Diamonds NK driebanden voor dames wordt gespeeld op 2, 3 en 4 januari. Zestien dames gaan in de bekende arena van de camping de voorronden in met vier speelsters per poule. Daarna volgt het hoofdtoernooi met de geplaatste kanshebbers: Therese Klompenhouwer, Karina Jetten, Monique van Exter en Joke Martijn.


De junioren in twee klassen volgen een week later bij Cues&Darts in Tilburg met de strijd om de nationale driekleur in het driebanden op 10 en 11 januari. Therese Klompenhouwer, die op die zaterdag 3 januari haar 43e verjaardag viert, heeft 17 nationale titels gescoord in een korte tijdspanne. De Dutch queen won haar eerste in 2004 en vanaf dan onafgebroken tussen 2009 en 2024. Die reeks werd onderbroken door Karina Jetten, vorig jaar, toen Therese het zilver greep.
De titelhouder bij de junioren is Joris van ’t Zelfden, die won voor Luca Philipoom. Tom Slikker is de leeftijdsgrens gepasseerd en heeft zijn juniorentijd afgesloten. De nieuwe lichting wordt in de hoogste klasse tot 25 aangevoerd door de twee finalisten van vorig jaar. De Zeeuw Joris van ’t Zelfden is inmiddels aardig aan een internationale carrière aan het bouwen.


Joeri Wilkowski (14) en Jayden van Buren (13) vormen het jonge duo dat tot de kanshebbers behoort in de jongste klasse. In beide klassen gaan zes spelers van start.
Therese Klompenhouwer is de absolute routinier in deze kampioenschappen. In haar biografie staat onder meer dat ze op haar achtste jaar al voor het eerst aan het biljart stond met haar iets oudere broer Jarno. Vele titels later is ze nu het boegbeeld van het damesbiljarten. Dit jaar veroverde Therese haar wereldtitel terug, in de komende tijd jaagt ze ook op twee andere titels waar ze een patent op heeft. Eerst het Nederlands kampioenschap (Karina kampioene), daarna in Antalya het Europees kampioenschap op de titel van Charlotte Sörensen.
De vier speelsters die zijn geplaatst voor het NK stromen op zaterdag in, nadat zestien speelsters in vier poules de voorronden hebben betwist. Bij de dames zijn twee debutantes te noteren: Ponciana Wezenpoel en Annelies Criellaard. Verder doet Marieke Jonkergouw uit Tilburg voor het eerst sinds jaren weer mee met het kampioenschap. Van de bekende dames hebben Daisy Werdekker en Mirjam Pruim zich niet aangemeld.


Bij de junioren in de klasse 18-25 jaar zijn Joris van ’t Zelfden en Luca Philipoom de spelers met mooie kansen op de titel. Xavier Siahaja is voor het laatst een concurrent voor een podiumplaats, omdat het zijn laatste keer is op dit NK.
Daan Karsenberg, zoon van de uitbater van Bousema, Dylan Sanders en Miquel de Kleine (neefje van Anno de Kleine) zijn de debutanten onder 17 jaar.
De indelingen bij de junioren, die op zaterdag en zondag spelen vanaf 11.00 uur en de laatste wedstrijden om 18.30 op zaterdag en 15.30 op zondag:
Onder 17 jaar:
Joeri Wilkowski
Jayden van Buren
Teun van Bokhoven
Levi van der Hout
Daan Karsenberg
Dylan Sanders
Onder 25 jaar:
Joris van ’t Zelfden
Luca Philipoom
Xavier Siahaja
Miquel de Kleine
Gilano Vloedmans
Sean van Buren
Dames voorronden:
Poule A:
Ineke Kooistra
Sandra Sterk
Natasja Damen
Jeannette Habraken
Poule B:
Sylvia Eckel
Hanny Hultermans
Petra Lips
Ponciana Wezepoel
Poule C:
Gerrie Wierstra
Andrea Hofman
Pauline Beersma
Marieke Jonkergouw
Poule D:
Jetty Beersma
Chantal Arntz
Sabine Bakker
Annelies Crielaard
Zaterdag stromen Therese Klompenhouwer, Karina Jetten, Monique van Exter en Joke Martijn in voor de finaledag.
Tekst Frits Bakker
Foto's: Ton Smilde