TILBURG –

Zaterdag 26 oktober:
Mirjam Alfons verdedigt met succes titel NK Pool Dames 10-ball

Afgelopen zaterdag begon dag 3 met als discipline 10-ball. Ook vandaag mochten we weer gebruik maken van Cues en Darts in Tilburg. De livestream werd verzorgd door OrangeForks Productions en de foto’s zijn gemaakt door Thierry Brachthuizer. Dirk Wiersma deed de wedstrijdleiding en de loting was ‘s nachts al gedaan, waardoor we allen wisten waar we heen moesten en aan welke tafel je mocht starten.

Het waren weer spannende wedstrijden. Jeanette Eemsters en Jolien Schuurman kwamen elkaar tegen in de halve finale, waar Jeanette Jolien moest erkennen als de winnaar. Mirjam Alfons mocht in de halve finale tegen Rosalie Lassche strijden en won deze battle. De finale was een spannende wedstrijd tussen Mirjam en Jolien. Mirjam wist haar titel te verdedigen en won deze strijd.

Alle info, uitslagen & video’s NK Pool Dames 10-ball

 



 

Zondag 27 oktober:
Vier NK’s, vier finales voor Jolien Schuurman: ook winst bij NK Pool Dames 9-ball

Afgelopen zondag hebben we het NK dames afgesloten met de discipline 9-ball. We hebben al deze dagen bij Cues en Darts te Tilburg mogen spelen, die we daar zeer erkentelijk voor zijn. De livestream werd verzorgt door OrangeForks Productions en daar willen we Jimmy Worung voor bedanken. Voor de foto’s bedanken we Thierry Brachthuizer , die een beetje hulp van Wilma Jongkind heeft gehad. Dirk Wiersma wordt bedankt voor de wedstrijdleiding.

Dit was de discipline met de grootste opkomst, namelijk 23 dames. Er is flink gestreden. Uiteindelijk belandde Caroline Steenbergen in de halve finale tegenover Jum Zwijnenburg en Caroline won. Jolien Schuurman kwam tegen Tara Verharen uit en won. De finale werd dus gestreden tussen Caroline en Jolien. Jolien won deze strijd.

Alle info, uitslagen & video’s NK Pool Dames 9-ball

 




 

Tekst: KNBB Sectie Pool
foto’s: Thierry Brachthuizer

NIEUWEGEIN – We kijken met een goed gevoel terug op een mooie dag!

Onverwacht een warme dag in oktober, wat wel maakte dat het binnen benauwd warm werd waardoor niet iedereen van de spelers het kon volhouden tot het einde aan toe.

Aan de ontvangst lag het niet, die was gastvrij en iedereen kreeg die dag een naamkaartje zodat we elkaar bij de naam konden noemen.

Bij de koffie was er, met dank aan AH Hoog Zandveld, wat lekkers waar iedereen van kon genieten voordat het toernooi van start zou gaan.

Om 10 uur werd iedereen welkom geheten door Danny Kok, lid van het bestuur en voor deze dag de eindverantwoordelijke wedstrijdleider.

Hij legde nog het een en ander uit en gaf daarna het startsein voor de wedstrijden.

De start van het toernooi was hier en daar nog wat rommelig. Deels kwam dat omdat niet iedereen even goed begrepen had hoe de nieuwe opzet werkte en deels kwam dit doordat niet iedereen op tijd aanwezig kon zijn vanwege de verkeersdrukte.

De wat latere aankomst van een aantal deelnemers werd gelukkig goed opgevangen en om kwart over tien werden aan de meeste tafels de eerste partijen gespeeld.

In de eerste plaats kwam iedereen voor het plezier in het biljartspel, maar daarnaast werd er ook fanatiek gestreden om de eerste, tweede en derde plaats bij het Libre en Driebanden. Dat leverde soms frustratie op bij een gemiste carambole, maar vaak ook een voldaan gevoel bij een mooie serie of een kunststukje via drie, vier en soms vijf banden. Een dergelijke prestatie leverde dan, naast de waarderende opmerkingen van de toekijkers, een voldaan en trots gevoel op.

Aan het eind van de dag kwam de wethouder van de gemeente Nieuwegein, dhr. John v. Engelen, om de prijzen uit te reiken.

In zijn speech merkte hij terecht op dat alle spelers respect verdienen vanwege het feit dat ze zich niet laten stoppen door de beperkingen die Parkinson met zich meebrengt.

Respect en dank gaan ook uit naar iedereen die meegeholpen heeft om dit toernooi mogelijk te maken. Vooraf is al heel wat werk verzet en ook hebben diverse sponsors een financiële bijdrage geleverd om de kosten te dekken.

Op de dag zelf kwam dhr. Mark Diessen namens de Lions Nieuwegein een cheque overhandigen voor de sponsoring van het toernooi. Deze cheque werd door voorzitter Jan Heida met grote dank in ontvangst genomen.

Om de wedstrijden eerlijk te laten verlopen zijn per tafel een arbiter en een schrijver nodig. Er waren zeven tafels waarop gespeeld werd. Met een paar extra arbiters, die nodig waren als aflossers, zorgde dat voor een uitgebreid team dat met groot enthousiasme aan het werk was.

Velen van de vrijwilligers zetten zich al jarenlang belangeloos in voor deze dag en ook waren er wat nieuwe gezichten. Zonder jullie was dit toernooi niet van de grond gekomen, dank daarvoor. Verder waren er de EHBO’ers, de gastvrouwen, de (digitale) wedstrijdleiders, de fotograaf, de chauffeurs, de begeleiders en de mensen van RCN die op de voor- of achtergrond actief waren.

Zo werd het mogelijk om deze dag tot een succes te maken, niet alleen op sportief gebied, maar ook wat de onderlinge contacten betreft. Het is inspirerend om lotgenoten te zien en te spreken. Geen van de deelnemers liet zich tegenhouden door hun ziekte, maar ieder deed zijn uiterste best om caramboles te scoren ondanks de verschillende belemmeringen die bij sommige spelers duidelijk waarneembaar waren en bij anderen in geringe mate.

‘Langs de lijn’ is menig gesprek gevoerd en zijn er volop ervaringen uitgewisseld Dit maakt dat het toernooi een waardevolle tijd kon zijn, ook voor de toeschouwers.

We kijken terug op een succesvolle dag waarbij én voor Libre én voor Driebanden drie spelers een beker mee naar huis mochten nemen.

Volgend jaar zijn er weer nieuwe kansen. In juni zal er weer het landelijke KNBB toernooi zijn en in oktober de 13e editie van dit toernooi.

We zullen iedereen tijdig op de hoogte brengen van de data en hopen er weer twee mooie evenementen van te maken.

Wie weet zien we elkaar daar weer.

 

Tot slot nog wat foto’s!

Rechts de ‘naamgever’ van het toernooi   Ruud van der Horst

Rechts de ‘naamgever’ van het toernooi Ruud van der Horst

Actiefoto

Digitale verwerking

Actiebeelden

Actie!!

LUNCH!!!

De prijzen voor Libre en voor Driebanden.

Kampioen Libre Ruud Overes

Kampioen Driebanden Albert Menheere

Een drietal hoofdrolspelers:  Jan Heida : Voorzitter van Stichting Parkinson Events
John van Engelen : Wethouder van sport
Danny Kok : Algeheel wedstrijdleider

 

 

Tekst & foto’s: Stichting Parkinson Events

OOSTERHOUT – Het hoge niveau van de World Cup heeft zich een dag later met glans voortgezet in de Kozoom league. De koploper Babbelz is vooralsnog niet te stuiten, want in de zware uitwedstrijd, de Oosterhoutse derby tegen Team Eekhoorn, was de Caudron-trein op alle tafels onverslaanbaar: 0-8. Zelf won de Belgische kopman van Nick Polychronopoulos, Berkay Karakurt versloeg Peter Ceulemans, Dion Nelin won van Frans van Kuyk en Davy van Havere van Jerry Hermans. De twee beste Belgen waren in de Hollandse liga weer de beste winnaars. Caudron won in 12 beurten, Merckx in 14. De twee beste Nederlanders waren minder succesvol in deze zesde speelronde. Dick Jaspers (Paperclip) werd afgetroefd door de Spanjaard Segio Jimenez (Zundert) met 40-34 in 22, Glenn Hofman, aangeslagen teruggekeerd van de World Cup, werd ook door Eddy Merckx op een fors verlies getrakteerd: 40-19 in 14. 

Babbelz, een opvallende nieuwkomer in het Nederlandse biljarten, domineert in de eerste weken de eredivisie indrukwekkend. De veelbelovende start is geen toeval geweest, zo was te zien in de uitwedstrijd tegen één van de concurrenten. De 0-8 in de derby tegen Team Eekhoorn komt hard aan bij de tegenstander, die met aspiraties is gestart en dus kostbare matchpunten verspeelde. De manier waarop, met vier winstpartijen voor Babbelz, is pijnlijk. De overwinningen waren ook nog stuk voor stuk overtuigend: Caudron met de 40-31 in 12 tegen Polychronopoulos, Berkay Karakurt bleef 5 punten voor Peter Ceulemans in 30, Dion Nelin bleef ver voor Frans van Kuyk met 40-24 in 21 en Davy van Havere won van Jerry Hermans met 40-27 in 33.

Zundert en Cues&Darts bleven dicht bij de koploper op 1 matchpunt met voor Cues&Darts winst tegen Aartsbouw voor Pierre Soumagne en Therese Klompenhouwer (een prima 40 in 22 tegen Wesley de Jaeger). Alleen Glenn Hofman liep ver achter Eddy Merckx aan met 40-19 in 14. Ruben Legazpi en Turgay Orak speelden gelijk in 21 beurten. Zundert hield de matchpunten thuis tegen Paperclip met 6-2 en deed onder meer goede zaken met Sergio Jimenez die Dick Jaspers versloeg met 40-34 in 22. Thorsten Frings en Francis Forton tekenden voor de andere winstpunten.

SIS/Vervoort leed een van zijn zeldzame nederlagen in de eredivisie, omdat thuis tegen RCN Nieuwegein een 3-5 op het scorebord stond. Gerwin Valentijn was veruit de beste man van de dag met winst tegen Harrie van de Ven: 40-30 in 16. Raymon Swertz ging naar winst tegen Dave Christiani met 40-34 in 20 en Wilco van Wijk speelde gelijk tegen Henk Blauwblomme in 31. Voor Nieuwegein was ook Barry van Beers winnaar: hij versloeg Martien van der Spoel met 40-38 in 31. Bousema was op dreef tegen De Biljartacademie (8-0) en verwende de eigen toeschouwers bovenal met de wedstrijd Martin Horn-Roland Forthomme. De Duitse kopman schitterde met 40-29 in 16. Gökhan Salman won in 21, Jeffrey Jorissen in 27 en Stefan Galla in 35 beurten.

De Biljartacademie bleef op 1 matchpunt onderin, J&F Auto’s/Jorissen haalde een punt weg in Sluiskil tegen Dallinga. Steven van Acker was de beste man voor het thuisteam met winst tegen Kay de Zwart (40-33 in 19). Jean Paul de Bruijn verspeelde een 16-1 voorsprong tegen Murat Gökmen en verloor met 40-32 in 29 beurten. Peter De Backer klopte Paul Bruijstens met 40-27 in 29 en Herman van Daalen scoorde voor de Hagenaars tegen Berry Dallinga met 40-36 in 44.

Tekst Frits Bakker

Foto Therese Klompenhouwer

 

De finale van de World Cup driebanden in Veghel, voor volle tribunes en in een prachtige sfeer, is gewonnen door de Vietnamees Quyet Chien Tran, één van de sterren uit de Vietnamese biljartnatie. Hij versloeg de Belg Frédéric Caudron in de finale, derde op het podium waren Peter Ceulemans en TTT Nguyen. De verslagen, de rangschikking en de nieuwe wereldranglijst, waarop Dick Jaspers nog steeds de leider is. De organisatie van Biljart Evenementen Nederland kreeg na afloop veel complimenten van de UMB (wereldbond), spelers en toeschouwers. Harry Mathijssen en Henny Wezenbeek, boegbeelden van de organisatie, kregen zelfs een staande ovatie.

 

 

VEGHEL – De nieuwe Vietnamese biljartnatie gaat een grote toekomst tegemoet en kreeg zaterdag in de World Cup in Veghel weer een prachtige winnaar. De 40-jarige Quyet Chien Tran won de finale van de Belg Frédéric Caudron (56) met 50-38 in 28/27 beurten en is de vierde Aziatische winnaar dit jaar in vijf World Cups. Voor Quyet Chien Tran was het zijn tweede van dit jaar en vierde in totaal. De vijfde World Cup in Veghel is voorlopig het laatste internationale toernooi, maar de organisatie heeft plannen om over twee jaar terug te keren op de wereldkalender. Het succes van Quyet Chien Tran, speerpunt van de huidige generatie Vietnamezen, komt niet uit de lucht vallen. Het Aziatische land, dat concurreert met Zuid Korea, is langzamerhand een belangrijke leverancier van winnaar. De Vietnamezen werden dit jaar in Duitsland wereldkampioen voor landenteams, Phuong Vinh Bao is onttroond als wereldkampioen en Quyet Chien Tran won zaterdag in Veghel zijn tweede World Cup van 2024 na Bogota eerder dit jaar.

 



 

De Aziaten zijn de soevereine winnaars in deze cyclus, want ook Duc Minh Tran (in Ho Chi Minh) en Jung Han Heo (Porto) schreven een World Cup op hun naam. De enige Europeaan tot nu toe was Dick Jaspers in Porto. Daar kon ook Frédéric Caudron, terug van zijn avontuur in de PBA, niets aan veranderen. De Belgische ster aasde zo op zijn eerste World Cup, versloeg onder andere Dick Jaspers, Myung Woo Cho, TTT Nguyen en Tayfun Tasdemir in het voortraject, maar stuitte op de onverwoestbare technicus en strijder Quyet Chien Tran.

Daar zag het bij de start van de finale nog niet naar uit. Frédéric Caudron had geen fameuze start, maar Quyet Chien Tran miste niet alleen de acquit, maar daarna nog vier keer, voordat hij met 7 de tegenaanval opende. De Vietnamees nam een voorsprong op 20-17, liep daarna gelijk op met Caudron naar 35-34, waarna hij de betere eindrush had. Toen Caudron in die slotfase 7 missers had in 9 beurten. De eindscore kwam op 50-38.

De World Cup had zijn vele glorieuze momenten met de Vietnamezen en de Belgen als hoofdrolspelers. Quyet Chien Tran, de winnaar, speelde de beste partij met 40 in 9 (4.444 gemiddeld), Tayfun Tasdemir had de hoogste serie (17), maar Phuong Vinh Bao, die ongelukkig werd uitgeschakeld, het beste moyenne met 2.522 over drie partijen.

De Worldranking wordt na Veghel nog altijd aangevoerd door Dick Jaspers met 426 punten voor Quyet Chien Tran met 380 en Myung Woo Cho met 342. De Veghel-winnaar Quyet Chien Tran is wel koploper in de World Cup ranking van 2024.

 


 

Halve finales:

Frédéric Caudron-Tran Thanh Tu Nguyen 50-45 in 31, 1.612/1.451

Het eerste grote succes voor Frédéric Caudron na zijn terugkeer van het Koreaanse avontuur komt dichterbij. De eerste Belg in de halve finales ontpopt zich weer als de feilloze afwerker in de partij tegen TTT Nguyen. Het verloop is spannend, maar mist de grote schoonheid die van de eerste Belgisch/Vietnamese clash wordt verwacht. De hoge series blijven uit, de twee spelers blijven opvallend dicht bij elkaar. De gevreesde snelheid van scoren van Caudron komt pas later in de wedstrijd op gang. En de Vietnamees, zo sterk tegen Dick Jaspers in de kwartfinales, voelt een groeiende stress. Toch leidt Nguyen na 10 beurten met een marge van 7: 19-12. De Belg zet zijn aanval in met een opvallende reeks: 5 keer 4 in een fase waarin de Vietnamees 6 en 3 maakt. De beslissing valt op 49-43 voor Caudron: de Belg lijkt uit te maken, maar mist na 9 in een zinderende stilte nog op 49-43. De winnende carambole komt één beurt later: 50-45 in 31.

Quyet Chien Tran-Peter Ceulemans 50-37 in 23/22

De World Cup eindigt voor Peter Ceulemans na een prachtig toernooi, waarin hij vanuit de kwalificatie kwam (Jean Paul de Bruijn versloeg), de eerste groepsfase met Tasdemir en Heo overleefde en via Jun Tae Kim en Forthomme in de halve finales kwam. Dat was voor één van de weinige amateurs uit het circuit met een vierdaagse werkweek de tweede keer in zijn carrière. De Vietnamees Quyet Chien Tran was in Veghel een brug te ver in de halve finale, ondanks een net mislukte come-back tegen het einde van de partij. Tran, gestart met 8, was de veel betere starter met 12-4 in 3, 20-5 in 7 en een riante 27-6 in 8. Peter Ceulemans zei later: ,,Het liep bij mij absoluut niet goed mee, ik speelde ook een paar keer rakelings mis. En dan is het tegen zo’n speler haast onmogelijk.’’ De Belg had nog een sterke periode, waarin hij 5, 3, 4 en 6 maakte en terugkwam tot 39-32. De Vietnamees voelde de plotselinge druk en speelde feilloos uit met 7. ,,Mijn toernooi was prachtig, jammer dat het wat ongelukkig liep in mijn laatste partij’’, besefte Ceulemans.

Het Nederlandse succes beperkte zich tot wat uitschieters, onder meer van Jean van Erp (30 in 16) Frits Broeders (30 in 18), Dave Christiani (30 in 18), Barry van Beers (30 in 19) op de eerste dag van kwalificaties, Barry van Beers (30-26 in 11 tegen Joris van ’t Zelfden) op de tweede dag. De Nederlander Raymon Groot, die naar New York is verhuisd, schitterde in een ronde met winst tegen Mas en Goren en een dagmoyenne van 1.842.

Dick Jaspers kwam door de eerste kwalificatie onder andere met een remise tegen Caudron. Hij won daarna van Berkay Karakurt en werd uitgeschakeld door de Vietnamees TTT Nguyen. Glenn Hofman, de ene wildcard voor Nederland, sneuvelde in een groep met drie Vietnamezen, waarin hij alleen won van Thanh Tien Le. Jeffrey Jorissen, de andere wildcard, verloor twee keer en sloot zijn toernooi af met een mooie overwinning op Myung Woo Cho, de Koreaanse wereldkampioen.

De vierde en laatste World Cup in Veghel gaat sportief gezien de historie in als één van de beste aller tijden. De hoge moyennes, briljante partijen en prachtige series volgden elkaar in hoog tempo op. Het mooiste voorbeeld was de groep van vier die op de eerste speeldag van het hoofdtoernooi met een recordmoyenne van 2.080 werd afgesloten. Phuong Vinh Bao, de pas onttroonde wereldkampioen, eindigde zelfs als vierde en laatste met 2.522 gemiddeld: Bao was uitgeschakeld met een absoluut topmoyenne. De moyennes waren verder: Sameh Sidhom 2.181, Myeong Jong Cha 2.245, Turgay Orak 1.516. De series in die groep van de kwalificatieronde: 15, 15, 12 en 10. Verder speelde Tayfun Tasdemir een partij uit met 17, Turgay Orak met 15 en Peter Ceulemans startte later in het toernooi een partij met 15.

De excellerende Vietnamees Thanh Luc Tran won de laatste kwalificatie met 3.076 gemiddeld voor Frédéric Caudron met 2.424. Het hoofdtoernooi startte met de clash Jaspers-Caudron, die in remise eindigde. Meest hoogstaande partijen kwamen in die ronde van Quyet Chien Tran (40-3 in 9 tegen Glenn Hofman), Turgay Orak (40 in 11), Frédéric Caudron (40 in 12) en Thanh Luc Tran (40 in 12).

Tayfun Tasdemir blonk uit in de ronde met 16 met winst op Martin Horn in 14 beurten (serie 16), Peter Ceulemans scoorde 15 van acquit tegen Jun Tae Kim. TTT Nguyen schakelde Dick Jaspers uit in de kwartfinales met 50-33 in 14 (Jaspers serie van 15, TTT serie 14).

 


 

De eindstand van de World Cup in Veghel:

1 Quyet Chien Tran 14-1.916-10

2 Frédéric Caudron 11-1.913-11

3 Peter Ceulemans 8-1.701-15

4 TTT Nguyen 6-1.734-14

5 Tayfun Tasdemir 7-2.263-17

6 Dick Jaspers 7-1.650-15

7 Thanh Luc Tran 6-1.675-12

8 Roland Forthomme 6-1.352-12

9 Sameh Sidhom 6-1.905-8

10 Nick Polychronopoulos 6-1.606-11

11 Jun Tae Kim 4-1.645-11

12 Myung Woo Cho 4-1.611-9

13 Martin Horn 4-1.463-9

14 Berkay Karakurt 4-1.457-14

15 Tolgahan Kiraz 4-1.352-12

16 Myeong Jong Cha 3-1.913-12

De nieuwe wereldranking:

1 Dick Jaspers 426

2 Quyet Chien Tran 380

3 Myung Woo Cho 342

4 Eddy Merckx 276

5 Jun Tae Kim 270

6 Martin Horn 268

7 Sameh Sidhom 262

8 Jung Han Heo 248

9 Torbjörn Blomdahl 212

10 Thanh Luc Tran 208

11 Marco Zanetti 206

12 Tolgahan Kiraz 203

13 Tayfun Tasdemir 180

14 Hong Chiem Thai 176

15 Jérémy Bury 171

16 Nick Polychronopoulos 170

17 Phuong Vinh Bao 170

18 Haeng Jik Kim 170

19 Berkay Karakurt 154

20 Peter Ceulemans 143.

21 Myeong Jong Cha 131

22 Ruben Legazpi 126

23 Glenn Hofman 122

24 Frédéric Caudron 120

25 Chang hoon Seo 114

 

 

Alles over de UMB World Cup Veghel (uitslagen, links, livestream) vindt u op deze pagina.

 

Tekst Frits Bakker
Foto’s ©Ton Smilde

VEGHEL – En aan tafel in de finale sowieso: Frédéric Caudron. Wij zeggen: beter kan niet.

Aan iedereen: Kijken, dus! En delen: eveneens graag. We willen graag zo goed mogelijke kijkcijfers!

De uitzending op RTL7 terugkijken? Dat kan via Videoland of via NL Ziet. (NL ziet eerste 14 dagen gratis proberen)

 


VEGHEL – Op het podium van de World Cup in Veghel staan morgen (zaterdag) twee Belgen en twee Vietnamezen. Eén van hen zal live op RTL7 (zaterdag 15:00-18:00) de titel overnemen van Nederlander Dick Jaspers. Twee Europeanen uit het land van Raymond Ceulemans en twee Aziaten uit het nieuwe, beloofde biljartland strijden op de finaledag om het World Cup goud en om de opvolging van Dick Jaspers, die vorig jaar won en de laatste Nederlandse speler was in deze vijfde en voorlopig laatste World Cup van een Nederlandse organisatie. Zelf werd Jaspers vrijdag uitgeschakeld door één van de onwaarschijnlijk sterke Vietnamezen in het finaleveld. Frédéric Caudron en Peter Ceulemans voor België gaan op de slotdag het gevecht aan met Thanh Luc Tran en Quyet Chien Tran uit Vietnam. Caudron speelt om 10.30 tegen Tien Thanh Tu Nguyen, Ceulemans om 12.30 uur tegen Quyet Chien Tran. Meest opvallend: drie van die spelers, behalve Quyet Chien Tran, komen uit de laatste kwalificatiedagen. Dat gebeurt maar zelden in een World Cup.

De suprematie van de Belgen, die nota bene Eddy Merckx, hun beste man op de wereldranglijst, al snel kwijtraakten, is spectaculair en goed voor het Europese biljarten. Frédéric Caudron is definitief terug van weggeweest. Dat demonstreerde hij vrijdag eerst in zijn partij tegen Myung Woo Cho, de wereldkampioen, en later tegen Tayfun Tasdemir, één van de sterren van deze World Cup. Peter Ceulemans, voor wie de kampioen aller tijden, opa Raymond Ceulemans, op de tribunes zat, haalde voor de tweede keer de halve finale in een World Cup. In 2014 in Porto was Forthomme ook zijn tegenstander, toen verloor Ceulemans. Forthomme en Ceulemans speelden dit jaar ook de finale van het Belgisch kampioenschap. Toen was Ceulemans de winnaar.

Volgens de tabellen is Frédéric Caudron in een Nederlandse World Cup al lang ongeslagen. De Belg speelde zijn laatste World Cups op Hollandse grond in Sluiskil in 2008 en 2009. Hij won ze allebei in finales tegen Nikos Polychronopoulos en Jef Philipoom. Ook uit de historie: Raymond Ceulemans stond voor het laatst op een World Cup podium in 1999, toen hij derde werd in Oosterhout (winnaar Jaspers).

De Vietnamezen schitterden op de vroege avond van deze World Cup eerst met TTT Nguyen, die zijn klasse vertoonde tegen Dick Jaspers. Het Nederlandse fenomeen, de regelmatigste speler van de wereld, werd in de kwartfinales verslagen door een verbluffende Tran Thanh Tu Nguyen (50-33 in 14 beurten) na een partij waarvan de toeschouwers met volle teugen genoten. De wedstrijd werd op het streamingsplatform van de World Cup door 18.000 kijkers in de hele wereld gevolgd. De Vietnamees, in biljartkringen TTT genoemd, maakte in de partij tegen Jaspers een serie van 14, Jaspers antwoordde bijna onmiddellijk met 15. Nguyen maakte even later nog een 9  (stand 34-28), en om te finishen 5 en 6 voor de uiteindelijke eindstand van 50-33.

Het was reclame voor het mondiale driebanden – al betekent het ook dat de voor velen zo gehoopte kraker op de finaledag Jaspers-Caudron niet zal plaatsvinden.

 


 

Dick Jaspers had na zijn uitschakeling niets dan lof voor de organisatie en zijn collega’s. ,,Het niveau in de wereld is enorm gestegen’’, vatte hij de World Cup in Veghel tot nu toe samen. ,,De terugkeer van Frédéric Caudron is voor ons allemaal belangrijk. Hij is op dit moment de beste van de wereld, ook al sta ik eerste op de wereldranglijst. Maar ik vind het prachtig dat Caudron hier alle hoge verwachtingen kan waarmaken.’’

De Aziaten, onwaarschijnlijk sterk in deze World Cup, zijn volgens Jaspers ook een belangrijke reden voor de enorme progressie van het driebanden. ,,We zien bijna onbekende, jonge spelers uit de Aziatische landen komen. Het zijn geweldige biljarters. Ze trainen veel, urenlang per dag, geven het biljarten nieuwe impulsen en maken het ons ontzettend lastig. Ik heb vanavond helemaal terecht van zo’n jonge speler verloren. En ik kan alleen maar zeggen: gefeliciteerd.’’

Frédéric Caudron, één ronde daarvoor de bedwinger van de wereldkampioen Myung Woo Cho, stond weer voor een zware missie. De Belg was gekoppeld aan Tayfun Tasdemir, in zijn vorige partij goed voor 3.500 gemiddeld en de specialist in hoge series. De start van Caudron met 7 en een paar beurten later nog eens 7 gaf Caudron een voorsprong. De Turk had een kleine marge, toen Caudron zijn duivels ontbond met series van 9 en 8 en even later 6 voor een voorsprong van 47-29. Tasdemir deed nog één tegenaanval met 9 en 4, maar Frédéric Caudron finishte koelbloedig met 3 voor de eindstand 50-45 in 25.

Peter Ceulemans had in de laatste avondsessie van de kwartfinales de betere start tegen Roland Forthomme en ging met 28-19 de pauze in. Het tweede part werd gedomineerd door Ceulemans, die afstand nam met 8 en 6 van zijn tegenstander. Forthomme kon in de laatste vijf beurten niet meer scoren (50-30 in 29)  Quyet Chien Tran, beste winnaar tot nu toe met 40 in 9, liet zijn routine spreken tegen Thanh Luc Tran, de coming man in het Vietnamese biljarten. De ene Tran (Quyet Chien) zette de andere (Than Luc) op een marge van 10 punten, onder andere met 31-20. Hoge series kwamen er niet uit in de botsing van landgenoten. Quyet Chien Tran finishte met 6 en 1: 50-33 in 30 beurten.

 

 

​De finale is op 26 oktober LIVE op RTL7! 15:00-18:00 

 

Links naar info, uitslagen, tickets & livestream

Alle info (KNBB Agenda): www.knbb.nl/agenda/umb-world-cup-driebanden-veghel 
Tickets (Biljartevenementen): https://biljartevenementen.nl/toernooien/umb-3-cushion-world-cup/ 
Live scores (Cuesco): http://umb.cuesco.net/competition/info?idx=177 
Live streaming (SOOP): https://billiards.sooplive.co.kr/moments/match en/of https://billiards.sooplive.co.kr/schedule. De SOOP website in het Engels? https://www.sooplive.com/ (Groene logo)
Resultaten & info (UMB): https://www.umb-carom.org/PG344L1/Union-Mondiale-de-Billard.aspx
Alle artikelen over de World Cup Veghel (KNBB): www.knbb.nl/world-cup-veghel-1
Updates KNBB Facebook: www.facebook.com/KNBB.Biljart/
Updates Biljarten Actueel Nederland: www.facebook.com/groups/338063956358601

 


 

Tekst: Frits Bakker
Bewerking: KNBB
Foto’s: Ton Smilde

CASTRICUM – 

Rolf overhandigde aan de aanwezige wethouder Roel Beems een doosje met Tijd voor Krijt krijtjes met daarbij de opmerking dat ze vanuit het gemeentehuis ook meer dan welkom zijn om een keer te komen biljarten.

De wethouder benadrukte dat Tijd voor Krijt heel mooi aansluit bij de doelstellingen van de gemeente, zoals het bevorderen van bewegen en verminderen van sociaal isolement. 

Kortom een zeer geslaagde start en u bent meer dan welkom bij BV Castricum!

 


 

Op dinsdagmiddag 5 november tussen 14:00 – 16:00 uur, en de dinsdagen erna, bent u van harte welkom om gezellig en laagdrempelig te biljarten bij BV Castricum onder het genot van een kop koffie. Alles geheel gratis, en zonder verplichtingen!  

CASTRICUM – Tijd voor Krijt blijft stappen maken! Het succesvolle project vanuit de KNBB, met steun van het Ministerie van VWS en NOC*NSF, heeft als doel om op laagdrempelige en sociale wijze biljart aan te bieden bijvoorbeeld voor diegenen die al lang niet meer hebben gespeeld, of die een stap naar lidmaatschap van een biljartclub nog te groot vinden. Een sociaal en gezellig samenkomen dus, met biljart als verbindende factor. Na de grootse opening in Amsterdam eerder dit jaar verspreidt de doorontwikkeling van dit project zich nu over het hele land.

U kunt aanwezig zijn bij de feestelijke start bij BV Castricum op dinsdagmiddag 5 november tussen 14:00 – 16:00 uur, waar de KNBB Tijd voor Krijt in Castricum officieel zal openen. Toegang is gratis. Gelieve vooraf aanmelden bij de contactpersoon van BV Castricum Rolf Greshof. Gewoon binnen lopen mag en kan ook!

Rolf is te bereiken via mail rolfgreshof1956@gmail.com of telefonisch 06-23539259. 

 

 

Wilt u één of meerdere keren meedoen?
Meld uzelf dan aan bij Rolf, of loop in op één van de aangegeven momenten. U bent welkom om alleen te komen, of samen met iemand. Een eigen keu meenemen mag, maar hoeft niet. Deelname is in alle gevallen gratis.

Wilt u als bij de KNBB aangesloten club of vereniging (GRATIS!) meedoen?
Stuur een berichtje naar info@knbb.nl o.v.v. “Tijd voor Krijt” of naar projectleider vanuit de KNBB Michel Hofstede: m.hofstede@knbb.nl Belangrijk voor clubs: op enkele van de voorgaande startlocaties van Tijd voor Krijt is al sprake van (significante) ledengroei!

Voor wie is Tijd voor Krijt?

Was Tijd voor Krijt in eerste instantie gericht op ouderen, om hen op geselecteerde locaties in het land te helpen laagdrempelig bij elkaar te komen onder het genot van een kop koffie, inmiddels is het project een nieuwe fase ingegaan. Tijd voor Krijt 2.0 betekent: gezelligheid en laagdrempeligheid voor biljarters van alle leeftijden, en waarbij mensen verzekerd zijn van een gezellig sociaal samenzijn en kunnen spelen op een fijne locatie.

Tijd voor Krijt 2.0 helpt clubs spelers binnen te halen die misschien al een tijdje zijn gestopt, en het wat spannend vinden om direct bij een club zich aan te melden/competitief te gaan spelen. Biljarters dus die vooral het eerst weer willen proberen, een beetje sociaal/recreatief, en als dat bevalt en gezellig is geleidelijk misschien weer in competitieverband – maar eerst laagdrempelig en gezellig, als lage instap.

Waarin helpt de KNBB/hoe worden clubs ontzorgd?
De KNBB helpt hierbij met materialen, is de openingsdag zelf aanwezig en helpt bij de planning van de vervolgdagen, en helpt bij wat Tijd voor Krijt overal oplevert: lokale en regionale publiciteit. Alle dingen dus die voor clubs en verenigingen soms wat moeilijk zijn, maar die kunnen helpen dat nieuwe en oude spelers de weg naar de biljartclub weer gaan vinden. Projectleider Michel Hofstede, is in dienst speciaal om voor onze clubs en verenigingen dit allemaal te helpen organiseren & stroomlijnen.

Hoe kan mijn club of vereniging meedoen?
Wilt u als bij de KNBB aangesloten club of vereniging (GRATIS!) meedoen? Stuur een berichtje naar info@knbb.nl o.v.v. “Tijd voor Krijt” of naar m.hofstede@knbb.nl (projectleider vanuit de KNBB). Geldt dus voor clubs en verenigingen in heel Nederland, en niet alleen gericht op ouderen maar op iedereen die op laagdrempelige wijze de instap naar het biljarten (weer) wil proberen.

 

 

Alles over Tijd voor Krijt in Castricum

  • Startdatum: dinsdagmiddag 5 november tussen 14:00 – 16:00 uur
  • Vervolgdagen: In ieder geval 12, 19 en 26 november
  • Na deze dagen biedt BV Castricum biljarters de mogelijkheid bij hen te blijven spelen, heel geleidelijk als onderdeel van de club. Let wel: dit is niet verplicht!
  • Adres Biljartvereniging Castricum, Van Speykkade 61, 1901 XB Castricum
  • Contactpersoon: Rolf Greshof, via via mail rolfgreshof1956@gmail.com of telefonisch 06-23539259
  • Meer info over Biljartvereniging BV Castricum via www.bvcastricum.nl

 

Meer info over Tijd voor Krijt
Website Tijd voor Krijt
Alle voorgaande artikelen over Tijd voor Krijt op KNBB.nl
 

 

Tekst & foto’s: KNBB

VEGHEL – Mooier kon het niet eindigen voor de twee kampen met supporters in de World Cup. De Nederlandse fanclub van Dick Jaspers gelukkig, de Belgen die juichten voor Frédéric Caudron minstens net zo blij. Was het een soort van salonremise in de derby van de lage landen, de 40-40 van de twee wereldtoppers in 20 beurten? Het kon zo lijken, maar zeker is dat de twee in de slotbeurten allebei streden voor kostbare winst. Frédéric Caudron maakte uiteindelijk als eerste uit, Dick Jaspers kwam gelijk met 1 vanaf acquit in de nabeurt. Het moet later op de avond leiden tot de plaatsing van beide spelers.

Zo gebeurde het ook op de eerste dag van de échte World Cup in Veghel, waar 32 spelers in actie kwamen voor zestien plaatsen in de knock-outs vanaf vrijdag. En waar het niveau van de wedstrijden onwaarschijnlijk hoog lag, zoals onder andere geaccentueerd in de partijen van Quyet Chien Tran tegen Glenn Hofman (40-3 in 9), Turgay Orak tegen Phuong Vinh Bao (40-39 in 11), Frédéric Caudron tegen Gwendal Maréchal (40-18 in 12), Thanh Luc Tran tegen Thanh Tien Le (40-25 in 12), Martin Horn tegen Marco Zanetti (40-23 in 13), Tayfun Tasdemir tegen Hoan Tat Nguyen (40-18 in 13) en Sameh Sidhom tegen Myeong Jong Cha (40-39 in 13).

De winnaars met matchpunten en moyenne zijn:

Sameh Sidhom 6 matchpunten, 2.181

Tayfun Tasdemir 5-2.142-17

Quyet Chien Tran 6 matchpunten, 2.068

Frédéric Caudron 5, 2.000

Nick Polychronopoulos 6-1.643

Jun Tae Kim 4-1.579

Tolgahan Kiraz 4-1.573

Berkay Karakurt 4-1.430-6

De wedstrijdleider van de UMB verzekert dat Poule H in moyennes de beste groep ooit is in een World Cup met poules van vier. Sameh Sidhom is winnaar met 2.181, Myeong Jong Cha tweede met 2.245, Turgay Orak derde met 1.516 en Phuong Vinh Bao zelfs laatste met 2.522, het hoogste gemiddelde.

Het vuurwerk op deze dag kwam al voor de onvervalste Jaspers-Caudron van twee Turken en een Vietnamees, die op de tafels naast elkaar in de tweede arena e harten van de toeschouwers veroverden. De vorige wereldkampioen Phuong Vinh Bao stuntte in zijn partij tegen Turgay Orak met een vroege serie van 15 en kwam 33-15 voor, maar de Turk zette een verwoestende tegenaanval in, eerst met 9 in de 9e beurt en twee beurten later met een slotserie van 15. De Vietnamees had nog een nabeurt, moest drie keer scoren voor remise, maar miste zijn laatste ongelukkig: 40-39 voor Orak in 11 beurten (3.636 en 3.545 gemiddeld. Wat een geweldige match in die eerste sessies van de dag.

Maar nog meer tot de verbeelding sprak de glorieuze demonstratie en one-man-show van Quyet Chien Tran, de Vietnamees die één van Neerland’s grote spelers, Glenn Hofman, op een pijnlijke struikelpartij trakteerde. Het scorebord was meedogenloos. Tran startte met 4, 9, 5 en 4 en eindigde met 4 en 10, Hofman kon er slechts 3 caramboles tegenover stellen: 40-3 in 9 beurten!!.

Vroeger op de dag finishte Tayfun Tasdemir in een briljante partij tegen de Vietnamees Hoan Tat Nguyen ook al spectaculair: met een winnende serie van 17, goed voor 40-18 in 13 als eindscore.

De bekendste spelers die uit het toernooi liggen zijn:

Eddy Merckx, Haeng Jik Kim, Ruben Legazpi, Marco Zanetti, Glenn Hofman, Jeffrey Jorissen, Torbjörn Blomdahl, Jung Han Heo.

De Belgen, de Turken, de Koreanen en de Vietnamezen zijn met drie spelers in de laatste 16. Verder 1 speler uit Nederland, 1 uit Egypte, 1 uit Griekenland en 1 uit Duitsland.

De wedstrijden in de knock-outs met de beste 16:

12.00:

Sameh Sidhom-TTT Nguyen

Berkay Karakurt-Dick Jaspers

Frédéric Caudron-Myung Woo Cho

Tayfun Tasdemir-Martin Horn

14.30:

Nick Polychronopoulos-Roland Forthomme

Jun Tae Kim-Peter Ceulemans

Tolgahan Kiraz-Than Luc Tran

Quyet Chien Tran-Myeong Jong Cha

 




 

Het overzicht van de acht poules:

Poule A:

De aanloop naar de kraker verloopt voor Jaspers en Caudron zoals verwacht met winst tegen Maréchal en Abdin, Caudron iets beter in moyenne dan Jaspers: 1.429 tegen 1.212. Op de tv-tafel, voor volle tribunes en ongetwijfeld voor duizenden kijkers thuis komt de derby zelf tot een eind op 40-40 in 20 beurten. De wedstrijd gaat voortdurend op en neer, zonder echt hoge series (Caudron twee keer 7, Jaspers 6 en 5). Gwendal Maréchal houdt een kans op overleven, maar moet Caudron verslaan. Dat lukt in de verste verte niet. Caudron wint grandioos met 40-18 in 12 met een slotserie van 10. Dick Jaspers heeft meer problemen met Abdin dan verwacht, maar kan het op het eind toch afmaken met 40-37 in 29 beurten.

De stand in Poule A:

Frédéric Caudron 5-2.000-10

Dick Jaspers 5-1.463-7

Gwendal Maréchal 2-1.277-6

Mohamed Abdin 0-1.166-9

 

Poule B:

De interessante groep met drie Vietnamezen en Glenn Hofman start met winst voor Thanl Luc Tran en Quyet Chien Tran, waardoor Hofman al gelijk op achtervolgen is aangewezen. De Hagenaar buigt voor Thanh Luc Tran met 40-31 in 21, maar herstelt zich met winst op Thanh Tien Le met 40-33 in 25. Quyet Chien Tran wint zijn eerste twee partijen en is zeker van kwalificatie. Glenn Hofman  staat later nog tegen de kopman en zal die wedstrijd niet snel vergeten. Quyet Chien Tran maakt er een ware demonstratie van met 40 in 9 beurten, Glenn Hofman kan slechts bewonderend toekijken op zijn stoel en scoort slechts 3 caramboles: 40-3 in 9!!

De eindstand in Poule B:

Quyet Chien Tran 6-2.068-19

Tanh Luc Tran 4-1.894-12

Glenn Hofman 2-1.345-7

Thanh Tien Le 0-1.548-8

 

Poule C:

Myung Woo Cho, de jonge wereldkampioen, wint van Ruben Legazpi (40-29 in 27) en bedwingt Tolgahan Kiraz, die zelf dicht bij winst is, met 40-38 in 27. De ontknoping volgt zonder dat de Hagenaar Jeffrey Jorissen nog meedoet voor plaatsing. De fanatieke Haagse supporters mogen naar huis, want Jeffrey komt in zijn eerste twee partijen net iets tekort tegen Tolgahan Kiraz met 40-37 in 24 beurten en Ruben Legazpi met 40-36 in 29. De uitsmijter is goed voor het vertrouwen van de Nederlander. Jorissen, dus al uitgeschakeld, verslaat de wereldkampioen, Myung Woo Cho, met 40-20 in 18. ,,Jammer dat ik niet meer voor mijn kansen kon spelen’’, spreekt hij later licht teleurgesteld. Tolgahan Kiraz wordt na de winst op Ruben Legazpi (40-29 in 24) nog poulewinnaar met 4 punten en 1.573

De stand in Poule C:

Tolgahan Kiraz 4-1.573-12

Myung Woo Cho 4-1.492-8

Jeffrey Jorissen 2-1.591-9

Ruben Legazpi 2-1.306-7

 

Poule D:

De twee Koreanen bepalen in hun onderlinge partij wie de grote kanshebber is: Jun Tae Kim verslaat Haeng Jik Kim met 40-32 in 26 beurten. Roland Forthomme (winst tegen HJ Kim, verlies tegen Salman) en Gökhan Salman (winst tegen Forthomme, verliest tegen Jun Tae Kim) strijden voor de tweede kwalificatie. Roland Forthomme bedwingt Jun Tae Kim (40-29 in 26) en eindigt samen met de Koreaan aan kop. Haeng Jik Kim wordt laatste van de groep achter Gökhan Salman, ondanks de winst op de Turk in 15 beurten.

De stand in Poule D:

Jun Tae Kim 4-1.579-11

Roland Forthomme 4-1.317-8

Gökhan Salman 2-1.569-7

Haeng Jik Kim 2-1.537-8

 

 

Poule E:

Torbjörn Blomdahl gaat de late sessie in met kansen, maar moet winnen van Nick Polychronopoulos. Daar ziet het al snel niet naar uit. De Zweed verslaat eerder wel Eddy Merckx in de tweede ronde met 40-37 in 26, waardoor de Belg er vrijwel zeker uitligt. TTT Nguyen speelt nog een rol en grijpt zelfs de tweede plaats na Polychronopoulos. De Griek verslaat Blomdahl in de laatste match met 40-29 in 22, Eddy Merckx wint van Nguyen met 40-34 in 25, maar de Belg is net als Blomdahl uitgeschakeld op moyenne.

De stand in Poule E:

Nick Polychronopoulos 6-1.643-9

TTT Nguyen 2-1.537-8

Torbjörn Blomdahl 2-1.469-9

Eddy Merckx 2-1.303-7

 

Poule F:

Berkay Karakurt is na twee ronden koploper met 4 matchpunten, Martin Horn en Hwang volgen op twee punten. Het kan in de laatste ronde nog alle kanten uit, want zelfs Marco Zanetti is met 0 uit 2 nog niet uitgeschakeld met 1.666 gemiddeld, de hoogste van alle vier in deze poule. De Italiaan wint van Berkay Karakurt in de laatste partij (40-33 in 24), maar de Turk is poulewinnaar. Martin Horn klimt naar de tweede plaats door winst op Bong Joo Hwang met 40-31 in 35.

Stand in Poule F:

Berkay Karakurt 4-1.430-6

Martin Horn 4-1.414-9

Marco Zanetti 2-1.666-10

Bong Joo Hwang 2-1.303-7

 

Poule G:

Tayfun Tasdemir is superieur in de eerste ronden met winst op Hoan Tat Nguyen (40-18 in 13, slotserie 17) en Peter Ceulemans met 40-28 in 20. Jung Han Heo voert de spanning op met winst op Nguyen (40-38 in 20) en in de laatste ronde is de spanning nog te snijden. Peter Ceulemans wint zijn wedstrijd tegen Nguyen met 40-37 in 20 en moet de laatste partij afwachten. Bij winst van Heo is het gemiddelde bepalend, bij winst van Tasdemir is de Turk poulewinnaar en Ceulemans nummer 2. Tasdemir speelt gelijk met 1 in de nabeurt (40-40 in 23), is zelf geplaatst en neemt de gelukkige Peter Ceulemans mee.

De stand in Poule G:

Tayfun Tasdemir 5-2.142-17

Peter Ceulemans 4-1.588-9

Jung Han Heo 3-1.633-12

Hoan Tat Nguyen 0-1.754-11

 

Poule H:

De einduitslag geeft aan dat dit de sterkste groep van vier ooit is in een World Cup. Sameh Sidhom kan na een sterke start en close finish tegen Myeong Jong Cha (40-39 in 13, gemiddeldes 3.077/3.000) de plaatsing veiligstellen tegen Turgay Orak. Die partij gaat naar de Egyptenaar met 40-33 in 27 en omdat Phuong Vinh Bao gelijkspeelt tegen Cha, is Sidhom al zeker. De laatste overwinningen in deze groep gaan naar Cha tege Orak (40-18 in 22) en naar Sameh Sidhom, die wint van Bao met 40-32 in 15. De nummer laatst van de groep Phinh Vinh Bao, eindigt met 1 punt en 2.522 gemiddeld, het hoogste van deze dag.

De stand in Poule H: Sameh Sameh Sidhom 6-2.181-8

Myeong Jong Cha 3-2.245-12

Turgay Orak 2-1.516-15

Phuong Vinh Bao 1-2.522-15

 

 

Tekst Frits Bakker
Foto match Jaspers-Caudron (Ton Smilde)

 

 

 

 

VEGHEL – De zaalbewakers maken overuren in de World Cup in Veghel, waar in de ochtend de eerste partijen van het hoofdtoernooi voor volle tribunes zijn gespeeld. Harry Mathijssen, de organisator, liep er stralend bij, want voor het eerst na de voorronden kwamen honderden toeschouwers op de eerste wedstrijden af. Ze zagen onder andere Dick Jaspers en Frédéric Caudron schitteren. De Nederlander en de Belg wonnen hun eerste partij en spelen vanmiddag om 14.00 uur op de tv-tafel tegen elkaar.

Dick Jaspers had een moeizame start in zijn partij tegen Gwendal Maréchal, kwam na een serie van 5 keer 1 en in het tussenstuk tien caramboles in 18 beurten. Maar Jaspers bloeit ook in mindere partijen op naar het eind van de partij. Dat deed hij nu ook: met series van 7 en 4 vloerde hij de Fransman met 40-34 in 33.

De andere Nederlanders verging het wat minder in de vroege sessies van een lange dag. Glenn Hofman liep vrijwel de hele wedstrijd achter de Vietnamees Tanh Luc Tran, de beste man van de laatste kwalificaties en nu te sterk voor Hofman: 40-31 in 21 (1.905 en 1.476 gemiddeld). De Hagenaar krijgt later vandaag nog twee kansen tegen twee andere Vietnamezen: Quyet Chien Tran en Than Tien Le.

Jeffrey Jorissen miste de afwerking tegen de aimabele Turk Tolgahan Kiraz na een redelijke start met 19-14 in tien beurten en 36-26 in 21. De finishing touch bleef uit, want na 2 missers van Jorissen maakte Kiraz uit met 3, 7 en 4 (40-37 in 24). Ook Jorissen komt nog twee keer in actie tegen Myung Woo Cho, de wereldkampioen, en Ruben Legazpi.

Tekst: Frits Bakker

Foto Dick Jaspers (Ton Smilde)

 

 

 

 

 

VEGHEL – De loting voor de echte World Cup in Veghel, het eindtoernooi met 32 spelers, heeft een absolute topaffiche opgeleverd. Het toernooi staat op de eerste, belangrijke dag bovenal in het teken van de clash tussen Dick Jaspers en Frédéric Caudron, die samen met Mohamed Abdin en Gwendal Maréchal in een groep van vier zitten van wie de beste twee overgaan. Glenn Hofman, een van de twee andere Nederlanders, staat voor een zware missie met drie Vietnamezen in zijn groep: Quyet Chien Tran, Thanh Luc Tran en Thanh Tien Le. De wereldtopper Quyet Chien Tran speelt al om 10.00 uur tegen Hofman. Andere wedstrijden om naar uit te zien zijn Myung Woo Cho-Jeffrey Jorissen, Haeng Jik Kim-Jun Tae Kim, Eddy Merckx-Torbjörn Blomdahl, Marco Zanetti-Martin Horn, Tayfun Tasdeemir-Peter Ceulemans en Phuong Vinh Bao-Sameh Sidhom.

Het Europese biljarten en de wereldtop maken dit jaar kennis met een nieuwe Vietnamese ster. Thanh Luc Tran versloeg op het laatste WK driebanden Dick Jaspers in de halve finale, maar was daarna kansloos in de finale tegen de Koreaan Myung Woo Cho. Op zijn eerste dag in de World Cup in Veghel heeft de 34-jarige Aziaat woensdag zijn klasse ook al geshowd. Hij was dagwinnaar op de laatste kwalificatiedag met vier matchpunten en 3.076 gemiddeld in partijen tegen TT Le, ook uit Vietnam, en Kostistanski met 40-25 in 14 en 40-16 in 12. De wereldtop is gewaarschuwd voor een nieuwe Vietnamees in grote vorm.

De Belgen maakten een glorieuze dag door, want met drie man kwalificeerden ze zich voor het hoofdtoernooi, waarin Eddy Merckx bij de automatisch geplaatste spelers is. Frédéric Caudron en Roland Forthomme werden na Thanh Luc Tran de sterke nummers twee en drie in het dagklassement met 2.424 en 1.632.

Thanh Luc Tran, de dagwinnaar, maakt deel uit van de Vietnamese armada die de top van het driebanden al een paar jaar bestookt en schittert in de grote toernooien. Zes van die spelers speelden een rol in de kwalificatie van woensdag, waarin voor de plaatsen in het hoofdtoernooi werd gebiljart. Thanh Luc Tran, in een ware poule des doods, was de beste van die zes. Glenn Hofman, één van de twee Nederlandse wildcard, krijgt er in de eerste finaleronden mee te maken: de Hagenaar is ingedeeld met drie van die Vietnamezen.

Frédéric Caudron bleef in scoren en dus moyenne niet ver achter bij de Vietnamese koploper. Ook de Belg speelde superieure partijen in de aanloop naar het hoofdtoernooi. De Spanjaard Ruben Legazpi deed in de avonduren een aanval op de koppositie, strandde in het zicht van de finish (40-24 in 14), maar werd dankzij de overwinning op Knudsen (40-16 in 16) een voortreffelijke runner-up in zijn poule.

Het overzicht van de twaalf groepen:

Poule A:

De Griek Nick Polychronopoulos stond voor een alles-of-niets poging na het verlies in zijn eerste partij tegen Tom Löwe. De missie was simpel: winnen met een hoog gemiddelde van de Fransman Maxime Panaia. De Griek was superieur, maakte met een voorsprong in de 14e beurt voor alle zekerheid nog een serie van 11 en won met 40-20 in 15. Dat maakte hem koploper in de stand met drie spelers van 2 matchpunten.

De stand in Poule A:

Nick Polychronopoulos 2-1.945-11

Maxime Panaia 2-1.463-8

Tom Löwe 2-1.354-8

Poule B:

Berkay Karakurt vocht in zijn eerste partij tegen Dimitrios Seleventas terug uit een benarde positie (39-32 achter), won de partij bijna nog, maar miste de matchbal en deelde de matchpunten met het jonge Griekse talent: 40-40 in 36.

De stand in Poule B:

Berkay Karakurt 3-1.739-14

Ja In Kang 2-1.173-5

Dimitrios Seleventas 1-0.916-7

Poule C:

Hoan Tat Nguyen, weer zo’n gevreesde Vietnamees, tekent voor de uitschakeling van Jérémy Bury, de Fransman die uit de hogere rangen is gezakt. Hij wil snel terugkeren, won van de Belg De Backer, maar werd gevloerd door Nguyen met 40-26 in 25. De Vietnamees won de groep, de Fransman deed met zijn gemiddelde (1.404) niet mee voor een beste tweede positie.

De stand in Poule C:

Hoan Tat Nguyen 4-1.403-11

Jérémy Bury 2-1.404-9

Peter De Backer 0-1.259-8

Poule D:

Hij is al redelijk bekend van de laatste World Cups en kwam ook hier door de laatste kwalificatie. TTT Nguyen (voluit Tran Thanh Tu) versloeg de Japanner Takeshima O, ooit de bedwinger van Dick Jaspers op een WK. Die wedstrijd TTT-O was beslissend: TTT won met 40-25 in 22

De stand in Poule D:

TTT Nguyen 4-1.538-11

Takeshima O 2-1.300-6

Herbert Szivacz 0-1.034-8

Poule E:

Myeong Jong Cha stond tegenover Gwendal Maréchal voor de poulewinst en gaf de Fransman weinig kansen om in de partij te komen. Cha nam afstand met een snelle 8, later nog eens een 8 en een 7 voor winst met 40-23 in 17 beurten. Serdal Bas bleef met lege handen achter.

De stand in Poule E:

Myeong Jong Cha 4-1.428-8

Gwendal Maréchal 2-1.657-11

Serdal Bas 0-1.066-6

Poule F:

De poule des doods maakte grote indruk op de tribunes. Thanh Luc Tran en Thanh Tien Le maakten een ware triomftocht van de groep. Tran won het onderlinge gevecht met 40-25 in 14 (2.857 en 1.786), maar deed nog beter in de laatste partij tegen de Oostenrijker Kostistansky (40-16 in 12). De gemiddeldes van de drie spelers waren imposant.

De stand in Poule F:

Thanh Luc Tran 4-3.076-8

Thanh Tien Le 2-2.096-13

Gerhard Kostistandky 0-1.586-9

Poule G:

De snelheid van Caudron overtrof weer eens alle andere partijen in de laatste avondronde. De Belg was net als tegen Brian Knudsen ook tegen Ruben Legazpi als snelste aan de finish.Met 40 in 19 en 40 in 14 was hij de eerste Belgische groepswinnaar van deze dag en speelde hij zich in de top 3 van de dagranking.

De stand in Poule G:

Frédéric Caudron 4-2.424-8

Ruben Legazpi 2-2.166-2

Brian Knudsen 0-1.400-7

Poule H

Wat Jean Paul de Bruijn vroeger op de dag niet lukte, deed Peter Ceulemans in de laatste avondronde. De Belg, met veel fans op de tribunes, versloeg een van de Vietnamezen voor de kwalificatie. Op een stand van 35-35 glipte Ceulemans in de laatste twee beurten met 1 en 4 voorbij de Aziaat, die tegen De Bruijn ook al moeite had met finishen. Peter Ceulemans, de Jeepee versloegt met 40-27 in 24, is de tweede Belg na Caudron die meegaat naar het hoofdtoernooi.

De stand in Poule H:

Peter Ceulemans 4-1.428-10

Nguyen Chi Long 2-2-1.327-8

Jean Paul de Bruijn 0-1.120-8

 Poule I:

Roland Forthomme gooide er nog maar eens één van zijn uitschieters (serie 12) tegenaan om de match tegen Chang Hoon Seo in zijn voordeel te beslissen. De derde Belg in deze ronde die doorgaat (na Caudron en Ceulemans) wint zijn groep voor Ahmet Alp en Seo met een uitstekend gemiddelde. Ook Alp was op de vroege dag vrijwel kansloos tegen Forthomme met 40-30 in 24.

De stand in Poule I:

Roland Forthomme 4-1.600-12

Ahmet Alp 2-1.206-5

Chang Hoon Seo 0-1.067-6

Poule J

Turgay Orak komt als winnaar uit de tweestrijd met Duc Minh Tran in de poule waarin Sam van Etten met twee verliespartijen terug naar huis mag.  De Turkse poulewinnaar versloeg Duc Minh Tran met 40-33 in 30.

De stand in Poule J:

Turgay Orak 4-1.428-6

Duc Minh Tran 2-1.327-7

Sam van Etten 0-1.235-8

Poule K:

Drie spelers met twee matchpunten waren ook nog eens aan elkaar gewaagd in moyenne. De koppositie was uiteindelijk voor Gökhan Salman, die zijn laatste partij verloor van Pierre Soumagne met 40-34 in 33, mar net boven Omer Karakurt bleef in moyenne. Salman was de beste starter in de groep met winst op Karakurt (40-28 in 25), dat hielp hem later aan kwalificatie.

De stand in Poule K:

Gökhan Salman 2-1.275-5

Omer Karakurt 2-1.259-8

Pierre Soumagne 2-1.112-5

Poule L:

De Koreanen kregen met Bong Joo Hwang uit de laatste poule een landgenoot in de hoofdtabel. De Aziaat was de betere van Manuel Rui Costa in de partij om de poulewinst. Hwang won met 40-24 in 29 onder meer dankzij een serie van 10. Raymon Groot, de nummer laatst, nam afscheid van een prachtig toernooi, waarin hij zijn klasse liet zien aan het Hollandse publiek en het thuisfront in New York.

De stand in Poule L:

Bong Hoo Hwang 4-1.481-10

Rui Costa 2-1.185-7

Raymon Groot 0-1.400-9

De loting voor de acht poules van vier op donderdag vanaf 10.00 uur in het hoofdtoernooi (beste twee gaan naar de ronde met 16):

Poule A: Dick Jaspers, Gwendal Maréchal, Frédéric Caudron, Mohamed Abdin

Poule B: Quyet Chien Tran, Thanh Luc Tran, Glenn Hofman, Than Tien Le

Poule C: Myung Woo Cho, Tolgahan Kiraz, Jeffrey Jorissen Ruben Legazpy

Poule D: Jun Tae Kim, Roland Forthomme, Gökhan Salman, Haeng Jik Kim

Poule E: Eddy Merckx, Torbjörn Blomdahl, TTT Nguyen, Nick Polychronopoulos

Poule F: Martin Horn, Marco Zanetti, Bong Joo Hwang, Berkay Karakurt

Poule G: Tayfun Tasdemir, Jung han Heo, Peter Ceulemans, Hoan Tat Nguyen

Poule H: Phuong Vinh Bao, Sameh Sidhom, Myeong Jong Cha, Turgay Orak.

Tekst Frits Bakker

Foto Frédéric Caudron (Ton Smilde)