


Foto’s: Corné Kuijpers
Foto Final Touch 2-DSA: via John van Gorp
Foto Westend!-Final Touch: via Sebas Kan



SEOUL – Twee Europeanen kleurden zondag de World Cup driebanden in Seoul, Dick Jaspers werd de glorieuze winnaar voor Tayfun Tasdemir. De Nederlandse nummer 1 van de wereld, die dit jaar ook de World Cup in Porto won, toonde zich na afloop dolgelukkig. ,,Ik voel dat het einde van mijn carrière niet meer zo ver weg is, dus ik geniet intens van elke grote overwinning’’, zei Dick Jaspers na afloop in het tv-interview met de Koreaanse televisie. Met Dick Jaspers en Tayfun Tasdemir stonden verder Myung Woo Cho, de wereldkampioen, en Jun Tae Kim, ook uit Zuid Korea, op het eindpodium. De World Cup in Seoul was de voorlaatste van dit jaar, hierna volgt alleen nog de laatste in Sharm El Sheikh van 1 tot 7 december.
Dick Jaspers en Quyet Chien Tran staan voor die laatste World Cup op de eerste plaats in de World Cup cyclus. De Nederlander en de Vietnamees hebben 248 rankingpunten en kunnen niet meer worden bedreigd voor de koppositie. De nummer één krijgt 30.000 euro, de nummer twee 15.000 euro. Jaspers ontving voor zijn overwinning in de World Cup van Seoul zondag 20.000 euro.
De finale in de Zuid Koreaanse hoofdstad kreeg de winnaar die het verdiende. Dick Jaspers domineerde de partij, die tot 22-22 gelijk opging en tot 35-34 nog twee kanten uitkon. Dick Jaspers toonde echter in de slotfase zijn winnaarsmentaliteit en karakter: eerst ging hij naar 45-35 en tenslotte greep hij de winst met 50-36 in 20/19 beurten.
De overwinning van Jaspers accentueert zijn toppositie op de ranglijsten. De Nederlander, die vanaf het podium de Koreaanse toeschouwers toesprak, is al vele jaren met Raymond Ceulemans, de vroegere legende, en Torbjörn Blomdahl, in palmares een van de drie beste biljarters in de historie van het driebanden.
Hij toonde zich ook een volleerd entertainer in de eindceremonie door met de bloemen van de winnaar in de hand de federaties, de toeschouwers en zijn medespelers en zelfs de biljartmaker Hollywood in de schijnwerpers te zetten. Jaspers zei verder in het interview: ,,De wereldtop is zo sterk, dat het elk jaar zwaarder wordt om World Cup toernooien te winnen. Ik voel me gelukkig dat ik nog altijd met de besten mee kan doen. Hopelijk duurt dat nog een paar jaar. Ik ben 59, er is een prachtige generatie op komst, die het biljarten alleen nog maar sterker wordt. Alles wat ik nu nog win, zie ik als een bonus. Ik heb deze World Cup kunnen winnen en ga als een gelukkig mens terug naar Nederland.’’
Jaspers speelde in Seoul zijn eerste volledige toernooi met een nieuwe keu: de Dutch lion van Longoni. ,,Ik had er in Veghel 1 keer mee gespeeld en 1 wedstrijd in de competitie. Maar hier heb ik het hele toernooi met de keu gespeeld. Ik heb er een heerlijk gevoel aan overgehouden door die overwinning.”





Halve finales:
Dick Jaspers overmeesterde in de halve finale de jonge Koreaan Myung Woo Cho, die dit jaar wereldkampioen werd en de favoriet was in eigen land. Tayfun Tasdemir verrichte een kunststukje: hij had een formidabele eindsprint tegen Jun Tae Kim, de Koreaan die in dit toernooi het wereldrecord serie evenaarde met 28.
De partij Tasdemir-Kim kreeg een bizar slot. Toen de Koreaan op uitspelen stond (44-34 en 48-39), vroeg de Turk plotseling een korte pauze voor een toiletstop. Hij haastte zich de zaal uit, keerde terug in de arena en maakte de partij uit met series van 5 (gemist door een kets) en 6: 50-48 in 28.
De furieus gestarte Jaspers in de partij tegen Myung Woo Cho liep halverwege uit naar 39-29, Cho kwam met een serie van 11 terug en leidde nog met 40-39, maar Jaspers was met twee kleine serietjes van 4 en 3 sneller aan de finish: 50-42 in 25 (2.000/1.680, series 7 voor Jaspers, 11 voor Myung Woo Cho.
Jun Tae Kim nam in zijn partij voor de andere halve finale tegen Tayfun Tasdemir een voorsprong van 40-30 toen de finale van de wedstrijd inging. De Koreaanse seriespecialist greep zijn kansen niet in de slotfase, waarna Tasdemir prachtig kon uitmaken.
World Cup overzicht:
De voorlaatste World Cup van 2024 overtrof alle hoge verwachtingen. De stijging van het niveau, in de vorige World Cups al duidelijk, vooral door de inbreng van de Aziaten en de beste Europese spelers, zette zich voort in de Koreaanse enclave. De opkomst van nieuwe talenten en verder groeiende subtop spelers was symptomatisch en te zien in prachtige partijen en briljante series. Jun Tae Kim, de grote stijger op de ranglijsten, werd de sterspeler van het World Cup toernooi met zijn serie van 28, waarmee hij het wereldrecord evenaarde dat al op naam stond van Junichi Komori (Japan), Raymond Ceulemans (België), Roland Forthomme (België) en Frédéric Caudron (België). Het bijzondere van de serie van Jun Tae Kim was, dat hij in zijn wedstrijd tegen Glenn Hofman finishte met 28 (van 12 naar 40), waardoor hij dus niet het nieuwe record kon aanvallen en een gooi doen naar de premie van 29.000 euro.
De eerste schermutselingen in de voorronden werden onder meer gedomineerd door Chi Yeon Cho, Beom Yeoi Lee, Sung Il Jeong en Wan Young Choi en in de laatste kwalificatie Ye Sung Jeong van het thuisland.
Het hoofdtoernooi met 32 spelers liet in de poulefase sterke winnaars zien met Eddy Merckx (2.418), Van Ly Dao (2.387), Jun Tae Kim (2.142), Myung Woo Cho (2.068). Glenn Hofman voor Nederland werd zelfs uitgeschakeld in die poulewedstrijden met 2.200 gemiddeld. Ook hoog geplaatste, gerenommeerde spelers als Marco Zanetti en Torbjörn Blomdahl overleefden die aanloop naar de knock-outs met zestien niet. Het was op die dag met 32 dat de Koreaan Jun Tae Kim kon exploderen met de serie van 28.
Dick Jaspers startte de knock-outs subliem met 2.941 tegen Haeng Jik Kim, Myung Woo Cho, met een serie van 21, won de thriller tegen Jun Han Heo met 50-49, Martin Horn (winnaar tegen Sidhom), Quyet Chien Tran (tegen Kiraz) en Jun Tae Kim (tegen Dao) waren andere sterren uit die ronde.
Het leidde naar de kwartfinales, waarin Myung Woo Cho de beste winnaar was tegen Bao, Dick Jaspers won van Martin Horn, Tayfun Tasdemir van Eddy Merckx en Jun Tae Kim van Quyet Chin Tran.
De wereldranglijst wordt na deze voorlaatste World Cup nog altijd aangevoerd door Dick Jaspers met 426 punten voor Myung Woo Cho met 392, Jun Tae Kim met 320, Quyet Chien Tran met 314 en Eddy Merckx met 295.
De World Cup cyclus 2024 wordt in het laatste toernooi in Sharm El Sheikh een gevecht tussen Quyet Chien Tran en Dick Jaspers, beide met twee overewinningen dit jaar en 248 punten.
De eindstand van de World Cup in Seoul:
Dick Jaspers 13-2.091-10
Tayfun Tasdemir 12-1.638-8
Myung Woo Cho 10-2.046-21
Jun Tae Kim 8-2.040-28
Quyet Chien Tran 8-1.879-12
Martin Horn 7-1.830-16
Phuong Vinh Bao 6-1.814-8
Eddy Merckx 6-1.629-10
Peter Ceulemans 5-1.718-9
Van Ly Dao 4-2.214-12
Haeng Jik Kim 4-1.746-12
Daniel Morales 4-1.655-14
Sameh Sidhom 4-1.617-9
Jung Han Heo 4-1.536-12
Tolgahan Kiraz 4-1.500-10
Roland Forthomme 4-1.435-10
Wan Young Choi 3-1.615-13
Glenn Hofman 2-2.200-12
Marco Zanetti 2-1.814-12
Beom Yeoi Lee 2-1.740-9
Tekst Frits Bakker
Foto’s Dick Jaspers (Soop)
SEOUL – De Nederlander Dick Jaspers en de Turk Tayfun Tasdemir staan om 11.00 uur (West Europese tijd) in de finale van de World Cup in Seoul. Het toernooi, de voorlaatste World Cup van dit jaar, gaat naar de climax met de twee spelers die zijn overgebleven van het totale veld van 32 finalisten. Zij spelen om de eindzege in de arena van KBS in Gangseo-gu in Seoul.



Dick Jaspers overmeesterde in de halve finale de jonge Koreaan Myung Woo Cho, die dit jaar wereldkampioen werd en de favoriet was in eigen land. Tayfun Tasdemir had een formidabele eindsprint tegen Jun Tae Kim, de Koreaan die in dit toernooi het wereldrecord serie evenaarde met 28.
De partij Tasdemir-Kim kreeg een bizar slot. Toen de Koreaan op uitspelen stond (44-34 en 48-41), vroeg de Turk plotseling een korte pauze voor een toiletstop. Hij keerde terug in de arena en maakte de partij uit met series van 5 en 6: 50-48 in 28.

De furieus gestarte Jaspers in de partij tegen Myung Woo Cho (Jaspers opende met 7), liep halverwege uit naar 39-29, Cho kwam met een serie van 11 terug en leidde nog met 40-39, maar Jaspers was met twee kleine serietjes van 4 en één van 3 sneller aan de finish: 50-42 in 25 (2.000/1.680, series 7 voor Jaspers, 11 voor Myung Woo Cho.
Jun Tae Kim nam in zijn partij voor de andere halve finale tegen Tayfun Tasdemir een voorsprong van 40-30 toen de finale van de wedstrijd inging. De Koreaanse seriespecialist greep zijn kansen niet in de slotfase, waarna Tasdemir prachtig kon uitmaken.
Dick Jaspers en Tayfun Tasemir, de finalisten, staan op de wereldranglijst 1 (Jaspers) en 14 (Tasdemir), de Nederlander zal die positie zeker behouden.
In de World Cup cyclus, met na Seoul alleen nog Sharm El Sheikh te spelen, is Quyet Chien Tran de koploper met 222 punten. Jaspers is nummer 2 met 168 en vormt zeker een bedreiging voor de Vietnamees. De hoofdprijs in die World Cup cyclus is 30.000 euro.
De finale is om 11.00 uur West Europa te zien op YouTube van Soop. Hier de pagina, hier de directe link naar de finale.
Tekst Frits Bakker
Foto Jaspers (Soop)
SEOUL – De president van de wereldbond biljarten, Farouk Barki, maakte op de vroege zaterdagmorgen (avond in Zuid Korea) de balans op van een fantastische World Cup in Seoul waar zondag de finales worden gespeeld. De Egyptische preses refereerde aan de topserie van Jun Tae Kim van 28, een evenaring van het wereldrecord, de 21 van Myung Woo Cho, de wereldkampioen, de hoogstaande partijen met de Koreanen, Europeanen, Vietnamezen en andere wereldtoppers. ,,We lopen naar het einde van de beste World Cup cyclus ooit gespeeld’’, verzekerde Mister Barki, die uitkijkt naar de laatste World Cup van dit jaar in Sharm El Sheikh. ,,We gaan de balans opmaken na dat laatste toernooi, maar nu al is het bijna zeker, dat de moyennes in het hoofdtoernooi van de World Cups dit jaar hoger zijn dan ooit.’’
Dat hoge niveau gaat zondag naar een climax met de vier spelers die overblijven voor de finales. Myung Woo Cho, Dick Jaspers, Jun Tae Kim en Tayfun Tasdemir maakten op zaterdag de weg vrij voor een wondermooie slotdag, waarin opnieuw de botsing tussen Europeanen en Aziaten de strijd om het goud zal bepalen. De Koreaanse wereldkampioen Myung Woo Cho, stralend van geluk en met diepe buigingen naar het thuispubliek, was de eerste die zich zaterdag aankondigde als finalist voor de slotdag. Hij versloeg de vorige wereldkampioen, de Vietnamees Phuong Vinh Bao, in iets meer dan een uur met 50-36 in 18/17 (20-14 in 10, 42-28 in 15, series 11 en 5). De Koreaanse topfavoriet was even later razendsnel klaar voor het interview met de Koreaanse televisiezender. Dick Jaspers, de nummer 1 van de spelersranking, volgde het voorbeeld, maar had meer tijd nodig om Martin Horn, een altijd gevreesde rivaal, van zich af te schudden met 50-35 in 27 beurten (25-20 in 10, 38-28 in 20, series 8 en 6).
Die eerste halve finale tussen Dick Jaspers, de nummer 1 van de wereld, en Myung Woo Cho, de wereldkampioen, staat voor de vroege Europese kijkers zondagmorgen in het tijdschema om 5.00 uur (13.00 in Korea). De andere halve finale tussen Tayfun Tasdemir en Jun Tae Kim volgt om 7.30 uur in Europa. De finale wordt om 11.00 uur gespeeld.
De World Cup kreeg zaterdag op de voorlaatste dag nog meer hoge moyennes en scores te zien, zoals in de ronde met de beste 16 de 2.941 van Dick Jaspers tegen Haeng Jik Kim, de 2.380 van Martin Horn tegen Sameh Sidhom en de 2.272 van Quyet Chien Tran tegen Tolgahan Kiraz en van Jun Tae Kim tegen Van Ly Dao. Dat leidde tot de kwartfinales met 4 Europeanen, 2 Koreanen en 2 Vietnamezen.
Dick Jaspers en Myung Woo Cho kregen de halve finales in zicht in hun partijen tegen Martin Horn en Phuong Vinh Bao. Jaspers scoorde een 8, een 6 en vijf keer een 4 om voorsprong te nemen van Horn. Myung Woo Cho had in zijn partij over 18 beurten maar maar 3 nullen.
Jun Tae Kim sloot de Koreaanse dag af met winst tegen Quyet Chien Tran, de vorige World Cup winnaar in Veghel. De Koreaanse seriespeler nam een voorsprong net voor de pauze met 11 (34-15), de counter van Tran ging naar 41-31, maar Kim finishte met 50-33 in 25 beurten.
Tayfun Tasdemir sprintte weg bij Eddy Merckx voor de pauze, die hij met 27-13 inging. De Turk verhoogde de score naar 39-19 en won met 50-22 in 33.
Tekst Frits Bakker
Foto Dick Jaspers
LELYSTAD – Op de openingsdag van het jubileumtoernooi de OrangeForks Open in The Wizards, Lelystad waren KNBB-directeur Willem La Riviere en KNBB Sectie Pool voorzitter Krijn Schuurman aanwezig om Jimmy een mooie oorkonde uit te reiken, als dank voor zijn jarenlange werk voor het poolbiljarten in Nederland en voor KNBB Sectie Pool.
De uitreiking was in een fijne setting, want wat was het gezellig druk, en wat zag alles er prachtig uit! Een sfeerimpressie door Rob Kleinjans
Relevante links
Compleet foto-overzicht OrangeForks Open dag 1
Alle uitslagen, standen & livestreams OrangeForks Open
Interview/vooruitblik met Jimmy Worung










Tekst: KNBB
Foto’s: Rob Kleinjans
SEOUL – Dick Jaspers, de nummer 1 van de spelersranking en Myung Woo Cho, de wereldkampioen, hebben zich als eerste twee spelers geplaatst voor de halve finales van de World Cup in Seoul. Dick Jaspers versloeg Martin Horn, een eeuwige rivaal, met 50-35 in 27 beurten. Myung Woo Cho won van de Vietnamees Phuong Vinh Bao met 50-36 in 18 beurten.
De andere kwartfinales gaan vanaf 11.00 zaterdagmorgen tussen Eddy Merckx en Tayfun Tasdemir en op datzelfde tijdstip tussen Jun Tae Kim en Quyet Chien Tran.
De eerste halve finale is zaterdagnacht tussen Dick Jaspers en Myung Woo Cho om 5.00 uur West Europese tijd (alles live te zien op YouTube van Soop).
SEOUL – De World Cup driebanden in Seoul gaat naar de finales met 4 Europeanen (Jaspers, Merckx, Horn en Tasdemir), 2 Koreanen (JT Kim, Myung Woo Cho) en 2 Vietnamezen (Tran en Bao). Zaterdagavond in Zuid Korea, rond de middag in West Europa, komt het tot een clash meet de beste acht in de World Cup waar het niveau onwaarschijnlijk hoog is. De Koreaan Myung Woo Cho schitterde na de 28 van Jun Tae Kim op de vroege zaterdag met een serie van 21, Martin Horn met 16 en Dick Jaspers was met 50 in 17 de beste winnaar in de ronde met de beste 16 spelers. De Nederlander versloeg Haeng Jik Kim uit Korea met klare cijfers: 50-20 in 17/16.
Het hoogtepunt op de vroege zaterdag was de Koreaanse botsing tussen Myung Woo Cho en Jung Han Heo. De twee spelers van het thuisland hadden een machtig mooie start met Myung Woo Cho die in de tweede beurt een serie van 21 maakte (22-4 in 2) en Heo die antwoordde met 12 (22-16 in 3). Het viel na die geweldige start even stil (36-18 in 14), maar na een 9 van Heo en 6 van Cho liep de score eerst naar 49-47 en in de allerlaatste fase zelfs naar 49-49. Heo miste op die stand de eerste matchbal, Cho finishte met 1 voor 50-49 in 27.
Twee van de vier Koreanen en twee van de drie Belgen zijn uitgeschakeld. Alleen Eddy Merckx gaat voor België door naar de beste 8 in Seoul na zijn overwinning op de Colombiaan Daniel Morales (50-38 in 33/32). Roland Forthomme, die met Eddy Merckx en Peter Ceulemans de Belgen een prachtige World Cup liet beleven, werd uit het toernooi gespeeld door Tayfun Tasdemir (50-38 in 33), Ceulemans verloor eerder op de dag met een minimale score van Phuong Vinh Bao (50-45 in 29). De enige Belg die wel doorging was Eddy Merckx, die het zwaar had tegen Daniel Morales, maar met zijn reputatie weer een sterk eindschot omzette in winst: 50-38 in 33.
Dick Jaspers ging naar winst tegen Haeng Jik Kim, die vrijdag nog voor de uitschakeling van Glenn Hofman had gezorgd. Jaspers was soeverein in de partij met de Koreaan: hij leidde met 16-6 in 5 beurten, liep met een serie van 10 uit naar 29-13 en finishte met 9 in de 17e beurt: 50-20.
Martin Horn speelde een prachtige partij tegen Sameh Sidhom. De Duitser opende de aanval met 10 in de 11e beurt (22-10) en onmiddellijk daarna met 16 (38-11). Het was de beslissing in de partij voor Horn (50-27 in 21).
Jun Tae Kim en Myung Woo Cho bleven voor het thuisland Zuid Korea over in de strijd voor het podium. Jun Tae Kim versloeg de Vietnamees Van Ly Dao na een vroege serie van 11 met 50-38 in 22/21.
Phuong Vinh Bao leidde in de 10e beurt tegen Peter Ceulemans met 18-7, maar na sterke counters van de Belg stond het 36-29 in de 20e beurt. Het slot van de partij was beslissend voor de winst: Ceulemans kon de macht grijpen op 45-32, maar Bao eindigde met 5 en in de laatste twee beurten met 7 en 4 voor een eindstand van 50-45 in 29.
Quyet Chien Tran ging als tweede Vietnamees naar de kwartfinales door winst op Tolgahan Kiraz met 50-30 in 22/21.
De wedstrijden in de kwartfinales volgens de planning zijn:
8.30 in West Europa:
Cho-Bao
Jaspers-Horn
11.00:
Merckx-Tasdemir
JT Kim-Tran
Tekst: Frits Bakker
Foto Dick Jaspers (Soop)
Voor Glenn Hofman was deze dag in de World Cup een ware pechdag. De Nederlander floreerde met een hoog moyenne boven de 2, maar werd geslachtofferd door twee veel scorende Koreanen, Jun Tae Kim en Haeng Jik Kim. Het overzicht van de 8 poules, waarin Dick Jaspers een van de poulewinnaars was en meegaat naar de beste 16. Daarin speelt de nummer 1 van de wereld tegen Haeng Jik Kim, de speler die Glenn Hofman uitschakelde. De wedstrijd van Jaspers is om 4.30 in de nacht.


SEOUL – Hoe wrang was het en hoe jammer voor de sport dat de Koreaan Jun Tae Kim op een historische biljartdag in het Koreaanse Seoul reglementair werd gestopt in zijn poging om het wereldrecord hoogste serie te verbeteren. Het record van 28, in handen van drie Belgen (Ceulemans, Caudron, Forthomme) en één Japanner (Komori) was ook nu weer het magische getal in een wedstrijd tijdens de World Cup in Seoul, waar Jun Tae Kim, een speler uit de top van de wereldranglijst, in een briljante demonstratie op weg was naar een hoogtepunt in deze World Cup. Jun Tae Kim, in zijn partij tegen de Nederlander Glenn Hofman, stond op 12 caramboles na 7 beurten. De Koreaan begon aan een fantastische serie en al snel realiseerde iedereen die getuige was zich, dat een verbetering van het wereldrecord onmogelijk was. Die verwachting kwam uit: Jun Tae Kim wervelde naar de 28, evenaarde het record, maar moest jammer genoeg de topserie afbreken, omdat hij het einde van zijn wedstrijd had bereikt: 40-17 in 8 beurten.
De biljartwereld, zo verwend door geweldige partijen en series in de laatste World Cups, keek ademloos toe in de Koreaanse middag en voor de gelukkige kijkers in de West Europese nacht. De magische verbetering, naar 29, goed voor eeuwige roem en een premie van 29.000 euro, was helaas onhaalbaar voor deze Koreaanse sterspeler. Hij kreeg er in eigen land een staande ovatie voor en ook van Roland Forthomme, één van de andere recordhouders, die toevallig op het biljart naast Kim speelde. Jun Tae won zijn partij, de beste tot nu toe in deze World Cup, en plaatste zich riant voor de ronde met de beste 16. Maar hoe jammer: want in de vier keer dat de historische serie van 28 tot nu toe was gemaakt door wereldspelers, had nooit één van die vier spelers zijn serie van 28 reglementair (dus als slotserie) moeten afbreken.
Het wereldrecord hoogste serie is nu dus in handen van vijf spelers: Junichi Komori uit Japan, Raymond Ceulemans uit België, Frédéric Caudron en Roland Forthomme, ook beide uit België.
Het was nog niet alles op deze dag met de 32 finalisten in Seoul. Twee Koreanen maakten Glenn Hofman (Nederland) slachtoffer van uitschakeling met 2.200 gemiddeld, Jun Tae Kim met zijn serie van 28, Haeng Jik Kim met twee slotseries van 10 en 8. De poule was veruit de sterkste van deze speeldag: Jun Tae Kim met 2.142, Haeng Jik Kim met 1.881, Glenn Hofman met 2.200 en Ruben Legazpi met 1.944. Van Ly Dao en Eddy Merckx hadden na twee ronden moyennes van 2.666 en 2.560, de Vietnamees was toen al geplaatst, Eddy Merckx moest nog wel winnen van Torbjörn Blomdahl. Dat gebeurde na een snelle start van de Belg (40-22 in 19), de Zweed is uitgeschakeld.
Meer hoogtepunten volgden elkaar in snel tempo op. Myung Woo Cho speelde zijn partij tegen Ahmet Alp uit met 40-12 in 11 beurten. Van Ly Dao versloeg Eddy Merckx met 40-24 in 13, Merckx nam onmiddellijk revanche tegen Lee met 40-27 in 12 en Marco Zanetti won ook een partij in 12 beurten tegen Nguyen (40-36, gemiddeldes 3.333 en 3.000).
De World Cup in Seoul was vrijdag aan de ronden met de beste 32 spelers toe. Drie spelers, Tayfun Tadsdemir, Myung Woo Cho en Quyet Chien Tran haalden in de poules met 4 de maximale 6 matchpunten, Dick Jaspers en Martin Horn waren poulewinnaar met 5 punten. De hoogste moyennes kwamen van Eddy Merckx (2.418), Van Ly Dao (2.387), Jun Tae Kim (2.142) en Glenn Hofman, uitgeschakeld met 2.220.
In de laatste 16 zijn 4 Koreanen, 3 Belgen, 3 Vietnamezen, 2 Turken, 1 Nederlander, 1 Duitser, 1 Colombiaan en 1 Egyptenaar.
De ronde met de knock-outs voor zaterdag met 16 spelers:
11.30 in Korea (4.30 West Europa)
Myung Woo Cho-Jung Han Heo
Phuong Vinh Bao-Peter Ceulemans
Dick Jaspers-Haeng Jik Kim
Martin Horn-Sameh Sidhom
14.00 Korea (6.00 West Europa)
Tayfun Tasdemir-Roland Forthomme
Eddy Merckx-Daniel Morales
Jun Tae Kim-Van Ly Dao
Quyet Chien Tran-Tolgahan Kiraz.
Het overzicht van de 8 poules van 4 van wie de beste 2 overgaan naar de knock-outs met 16:
Poule A:
Dick Jaspers start met een remise tegen Wan Young Choi, de sterke Koreaan die uit de voorronden komt. De Nederlandse wereldtopper wint daarna van Jérémy Bury (40-24 in 21) en in zijn laatste van Daniel Morales met 40-26 in 18. De Colombiaan met een wildcard gaat mee naar de volgende ronde.
Stand in Poule A:
1 Dick Jaspers 5-1.875-9
2 Daniel Morales 4-1.927-14
3 Wan Young Choi 3-1.615-10
4 Jérémy Bury 0-1.306-11
Poule B:
Quyet Chien Tran en Roland Forthomme openen het bal met winst voor de Vietnamees: 40-27 in 21. Twee Koreanen, Seo en Yeong, zien de Vietnamees en de Belg bovenaan eindigen, Tran met het hoogste gemiddelde, Forthomme met twee uitstekende winstpartijen tegen de Koreanen in 28 en 20 beurten.
Stand in Poule B:
1 Quyet Chien Tran 6-1.935-9
2 Roland Forthomme 4-1.550-10
3 Ye Sung Jeong 2-1.419-8
4 Chang Hoon Seo 0-0.929-7
Poule C:
Twee Turken en twee Koreanen voor de winst, de buit wordt eerlijk verdeeld. Myung Woo Cho wordt riant winnaar met 6 matchpunten en 2.068 voor Tolgahan Kiraz met 4 punten en 1.520. Myung Woo Cho schittert vooral tegen Alp in 11 beurten met 3.636 gemiddeld. Kiraz wint de Turkse botsing tegen Alp met 40-23 in 21.
Stand in Poule C:
1 Myung Woo Cho 6-2.068-10
2 Tolgahan Kiraz 4-1.520-10
3 Ahmet Alp 2-1.229-6
4 Joong Kun Park 0-0.906-7
Poule D:
De glorieuze serie van 28 kleurt deze speeldag en zet Jun Tae Kim in de schijnwerpers. De Koreaan vloert Glenn Hofman, die in zijn eerste wedstrijd Ruben Legazpi verslaat met 40-33 in 18. De ongelukkige Nederlander toont zijn voortreffelijke vorm, maar loopt later ook tegen geweldige slotseries van Haeng Jik Kim aan, waardoor hij met een prachtig gemiddelde wordt uitgeschakeld. Jun Tae Kim, held van de dag, gaat naar de koppositie met 4 punten en 2.142, ondanks verlies in zijn laatste partij tegen Ruben Legazpi met 40-26 in 16. Dat geeft alleen al het briljante niveau in deze groep van vier aan met torenhoge gemiddeldes en series van 28, 12, 12 en 10.
Stand in Poule D:
1 Jun Tae Kim 4-2.142-28
2 Haeng Jik Kim 4-1.881-12
3 Glenn Hofman 2-2.200-12
4 Ruben Legazpi 2-1.944-7
Poule E:
Eddy Merckx, die zich zo thuis voelt in Koreaanse toernooien, wordt in zijn eerste partij gevloerd door Vin Le Dao. De Vietnamees speelt uit in 13 beurten (40-24) en is na 2 ronden buiten bereik. Eddy Merckx en Torbjörn Blomdahl strijden om de tweede kwalificatie. De Belg start furieus, leidt bij de pauze met 23-8 in 7 en na een gewonnen race met 40-22 in 19. matchpunten. Dao verliest zijn laatste van Lee (40-37 in 19), zodat Merckx alsnog de koppositie grijpt: Merckx met 2.418, Dao met 2.3887.
Stand in Poule E:
1 Eddy Merckx 4-2.418-10
2 Van Ly Dao 4-2.387-12
3 Beom Leol Lee 2-1.740-8
4 Torbjörn Blomdahl 2-1.425-6
Poule F:
Peter Ceulemans en Marco Zanetti moeten in de laatste partij van de dag uitmaken wie met Martin Horn naar de knock-outs gaat. Het Belgisch/Italiaanse duel gaat gelijk op tot in de allerlaatste fase. Zanetti leidt met 38-34 als Ceulemans met 5 naar het laatste punt gaat, maar mist door een klosje. Zanetti blijft op 38, Ceulemans maakt uit. Martin Horn is met 5 punten ongeslagen. De Duitser speelt alleen gelijk tegen Ceulemans in het eerste duel: 40-40 in 21.
Stand in Poule F:
1 Martin Horn 5-1.875-12
2 Peter Ceulemans 5-1.764-8
3 Marco Zanetti 2-1.814-12
4 Hoan Tat Nguyen 0-1.666-9
Poule G:
De topposities zijn voor Tayfun Tasdemir en Jung Han Heo, die in hun onderlinge wedstrijd de winst naar Tasdemir zien gaan met 40-20 in 25. De hoogste serie is voor Hyun Il Song met 10, maar hij wordt uitgeschakeld net als Omer Karakurt, die niet tot winst kan komen.
Stand in Poule G:
1 Tayfun Tasdemir 6-1.621-8
2 Jung Han Heo 4-1.428-9
3 Hyun Il Song 2-1.164-10
4 Omer Karakurt 0-1.346-8
Poule H:
De Vietnamees Bao passeert in zijn laatste partij Sameh Sidhom voor de koppositie, allebei halen 4 matchpunten en maken elkaar weinig uit in moyenne. Sidhom wint in zijn eerste partij van Bao met 40-30 in 22, maar wordt verslagen door Ja In Kang in de laatste met 40-37. Dat maakt voor de plaatsing van de Egyptenaar niet meer uit.
Stand in Poule G:
1 Phuong Vinh Bao 4-1.774-8
2 Sameh Sidhom 4-1.720-9
3 Sung Il Jeong 2-1.516-8
4 Ja In Kang 2-1.352-7
Tekst Frits Bakker
Foto’s Glenn Hofman & Dick Jaspers (Soop)
Hun gehele leven staat hun vader Dick Jaspers al aan de wereldtop, en reist hun vader al de gehele wereld over. Wereldburger uit Sint Willebrord!
Zijn kinderen wonen inmiddels in Emmen (René, 1996, handballer, kindje op komst) en in Boxtel (Annet, 1998, voorheen werkzaam bij politie, inmiddels militair sportinstructeur). Ieder met een heel eigen leven. Maar onlangs stonden ze trots naast hun vader bij de opnamen van Carrie op Vrijdag, en waren ze even verenigd.
Hoewel wij vaak gehoord hebben dat Dick Jaspers een echte familieman zou zijn, kent iedereen hem óók als de altijd volledig gefocuste topsporter die altijd het biljarten op 1 heeft. Wat heeft dit betekend voor zijn kinderen?
In gesprek met Annet en René Jaspers.


Annet en René, kunnen jullie iets zeggen over jullie jeugd, over jullie kinderjaren. Hoe waren die kinderjaren?
Annet: Als ik terug denk aan mijn jeugdtijden, dan krijg ik een glimlach op mijn gezicht. Ik kom uit een heel warm nest waarbij ik een zeer goede band heb met beide ouders, maar ook met mijn broer, René. Vroeger gingen wij (René en ik) samen met mijn ouders meerdere malen op vakantie. Van een wintersport vakantie tot een vakantie in Monaco waar mijn vader voor zijn werk heen moest. Wat vroeger heel normaal voor ons was, wordt steeds duidelijker dat het eigenlijk juist uitzonderingen zijn. Op sommige belangrijke momenten moesten wij hem dan ook missen, omdat hij aan het presteren was met zijn beroep. Het was niet altijd makkelijk om hem er niet altijd bij te hebben met belangrijke momenten, maar als hij er dan was tijdens een handbalwedstrijd, wat René en ik heel lang geleden nog samen deden, was dat wel écht bijzonder en gaaf dat hij er bij was en trots op ons was.
René: Wij hebben een hele bijzondere jeugd gehad besef ik me soms nu. De meeste kinderen in onze klas vroeger hadden een vader die in de buurt werkt en elke avond thuis is, wij hebben een vader die de hele wereld afreist om op het allerhoogste niveau te presteren in zijn sport. Dat is iets waar wij allebei super trots op zijn. Wij mochten soms wel eens mee naar toernooien in het buitenland en hebben daardoor mooie momenten mogen ervaren.
Ik weet nog dat ik het vroeger heel stoer vond om te vertellen dat mijn vader wereldkampioen biljarten is. Sommige mensen zeiden dan wel eens: ‘Oh Dick Jaspers? Is dat jouw vader?! Wat leuk!’ Om zoiets te horen maakt mij, nog steeds, enorm trots
René Jaspers
Wat is de impact geweest van de topsport die Dick ook toen al bedreef? Wat vonden jullie toen leuk – en wat vonden jullie minder? En kijken jullie hier inmiddels anders tegenaan?
Annet: Inmiddels begrijp ik steeds beter hoe belangrijk een baan is voor een ieder. Als ik kijk naar mijn eigen baan ben ik best veel weg en moet ik veel dingen in mijn privé laten, omdat dit niet haalbaar is. Daardoor begrijp ik steeds beter waarom mijn vader niet altijd overal bij kan zijn. Vroeger begreep ik dat niet, dan dacht ik dat hij het niet belangrijk genoeg vond om erbij te zijn, maar dat gevoel is wel degelijk veranderd sinds ik zelf wel eens een kijkje in de keuken mocht nemen bij hem. Ik ben een aantal keer met hem mee geweest en het besef hoe hard hij elke keer weer opnieuw werkt, komt steeds meer binnen. Daarbij is ook het respect gegroeid.
René: Ik weet nog dat ik het vroeger heel stoer vond om te vertellen dat mijn vader wereldkampioen biljarten is. Sommige mensen zeiden dan wel eens: ‘Oh Dick Jaspers? Is dat jouw vader?! Wat leuk!’ Om zoiets te horen maakt mij, nog steeds, enorm trots. Wat ik hieraan toch moeilijk vond vroeger is dat mijn vader soms belangrijke momenten moest missen vanwege belangrijke wedstrijden/toernooien. Als kind is dat denk ik soms moeilijk te begrijpen, maar nu gezien ik ouder ben en zelf lang op hoog niveau gehandbald heb begrijp ik heel goed dat je niet zomaar een wedstrijd kan afzeggen. Dat hoort er nou eenmaal bij als topsporter. Je kan niet overal bij zijn omdat je jezelf optimaal moet voorbereiden om te presteren.


Bij Carrie op Vrijdag (Spakenburg, 2024)
Hoe is de band tussen jullie als broer en zus?
Annet: “Zijn jullie tweeling?” Dat is een vraag die wij heel erg vaak krijgen. Ondanks dat wij al 12 jaar niet meer bij elkaar in de buurt wonen is onze band nog steeds ontzettend goed. We bellen wekelijks en we proberen elkaar elke maand wel een keer te zien. Dat gaat niet altijd aangezien René in de weekenden verplichtingen heeft en ik ook vaak met mijn werk zit, daarbij zit de afstand ook niet mee. Als we de kans krijgen, dan maken we daar ook heel erg goed gebruik van. We kunnen ook beide heel goed met elkaars partners, wat het ook wel heel gezellig altijd maakt. We hebben zelfs vanaf dit jaar met elkaar afgesproken dat we één weekend per jaar tijd voor elkaar maken en een broer en zussenweekend er van maken.
René: Daar hoef ik niet heel veel over te zeggen. Onze band is mega sterk. Wij zijn eigenlijk elkaars beste vrienden. Wij kunnen elkaar alles vertellen, wij kunnen samen leuke dingen doen, ga zo maar door. Ik ben heel blij dat ik mijn zusje in mijn leven heb.
Als ik terug denk aan mijn jeugdtijden, dan krijg ik een glimlach op mijn gezicht
Annet Jaspers
Wat doen jullie zelf?
Annet: Ik werk als militair sportinstructeur bij de Koninklijke Luchtmacht op de vliegbasis in Gilze-Rijen. Een korte functieomschrijving daarvan is eigenlijk dat ik de functiegroepen die werkzaam zijn op Gilze-Rijen les geef op het gebied van sporttrainings- en aanleerlessen. Van hindernisbaan lessen tot krachttrainingen, spinninglessen en het ondersteunen van sportevenementen binnen defensie. Vroeger was mijn droom altijd om als politieagent aan het werk te gaan, na dit geprobeerd te hebben kwam ik er toch achter dat defensie (momenteel) echt bij mij past. De sfeer op mijn werk is goed, er zijn super veel mogelijkheden en ik ga elke dag met plezier naar mijn werk toe. Vanuit mijn werk moet ik ook op oefening. Dit jaar ben ik vier keer op oefening geweest en dat verschilde van Engeland, Curaçao en Nederland.
René: Ik ben nu leraar lichamelijke opvoeding op het praktijkonderwijs van De Nieuwe Veste in Coevorden. Daarnaast geef ik handbaltraining bij de jeugd van mijn oude club E&O in Emmen en speel ik zelf nog semi- prof handbal Bij TuS Haren in Duitsland.
Wat vroeger heel normaal voor ons was, wordt steeds duidelijker dat het eigenlijk juist uitzonderingen zijn
Annet Jaspers
Als iemand zo goed is in zijn sport als Dick, wordt de liefde voor die sport vaak overgedragen op de kids. En toch ben jij, René, geen biljarter geworden maar handballer. Kun je vertellen hoe dit is gegaan, heeft Dick jou nooit gepusht om te kiezen voor biljarten? En Annet, hoe zit het met jouw liefde voor de biljartsport?
Annet: Ik zeg altijd: ‘Ik vind het echt super leuk om te kijken, maar wel als mijn vader speelt.’ Ik snap het spel, maar ik heb het inzicht niet om de keuzes te maken die mijn vader tijdens wedstrijden maakt. Het is meer dat ik het ontzettend knap vind en het besef dat hij dit al jaren lang doet en hier zijn werk van heeft gemaakt. Het maakt me echt trots als ik mee kijk. Zelf ben ik meer van de fysieke sporten en houd ik van een zware fysieke inspanning. Laatst heb ik bijvoorbeeld de halve marathon gelopen, binnenkort ga ik mee doen aan een HYROX en bij mij is er ook liefde ontstaan voor het handballen.
René: Mijn vader heeft mij alles behalve gepusht in wat voor richting dan ook. Hij heeft mij altijd vrij gelaten in keuzes die ik zelf zou maken. Het enige wat hij wel altijd zei was: Doe je best op school. Mijn schooltijd ging niet altijd even makkelijk en dat was voor mij en ook voor mij ouders soms best lastig om daar goed mee om te gaan. Nu ben ik leraar en weet ik dat mijn ouders heel trots op mij zijn ongeacht de weg die we samen bewandeld hebben. Voor mij is dat een mooi voorbeeld hoe ik mijn toekomstig kindje ook wil ondersteunen in het maken van keuzes etc. Dankjewel daarvoor papa!
Biljarten vind ik wel leuk om te kijken en al helemaal als mijn vader zelf speelt, maar het is niet de sport voor mij om zelf te spelen. Ik ben daar ooit op een grappige manier achter gekomen haha. Bij mij in de buurt worden er competities gespeeld en werd ik een keer gevraagd als 5e man, omdat iemand niet kon. Ik heb deze pot gewonnen, maar ik zeg maar niet in hoeveel beurten haha. Ik ben meer actie gewend en dat past beter bij mij. Met alle respect!
Mijn schooltijd ging niet altijd even makkelijk en dat was voor mij en ook voor mij ouders soms best lastig om daar goed mee om te gaan. Nu ben ik leraar en weet ik dat mijn ouders heel trots op mij zijn ongeacht de weg die we samen bewandeld hebben. Voor mij is dat een mooi voorbeeld hoe ik mijn toekomstig kindje ook wil ondersteunen in het maken van keuzes etc. Dankjewel daarvoor papa!
René Jaspers
Niet alleen Dick reist de hele wereld over, ook jullie zijn zelf uitgewaaierd met eigen leven en volle agenda’s. Beïnvloedt dit gebrek aan tijd en aan nabijheid jullie band?
Annet: Aangezien ik ook regelmatig weg ben vraagt dit om een strakke planning en vooral goede communicatie. Eens in de zoveel tijd vraag ik aan René en mijn vader wat de planning is van de komende maanden wat betreft wedstrijden. Zodra ik zie dat ik een weekend vrij heb of in de buurt van kan ik dit dan mooi combineren. Tussen mijn moeder en mij gaat het wat makkelijker, wij werken geregeld dezelfde dagen en wij wonen redelijk dicht bij elkaar in de buurt.
Laatst moest ik naar Schiphol gebracht worden, omdat ik weg moest voor mijn werk en dan kan ik ook direct zien dat mijn vader tijd heeft om me te brengen haha. Dan maken we er wel gelijk een leuke dag van om elkaar zo weer goed bij te kletsen. Gelukkig is er tegenwoordig ook Facetime waardoor je elkaar veel kunt vertellen en waardoor ik niet het gevoel heb dat ik beide voor een lange tijd moet missen.
René: Ik woon al bijna 10 jaar niet meer in de buurt, dus ik weet al bijna niet meer beter. Het is natuurlijk wel leuker als we elkaar vaker konden zien of wel eens bij elkaar op de koffie kunnen komen, maar dat kan helaas niet en daar leer je ook mee leven. Wij Facetimen regelmatig en dat ik heel fijn. De momenten die we elkaar weer zien maken het dan wel extra speciaal en daar genieten we ook van. Dus onze band is nog steeds heel erg goed.

Samen met Dick op de foto na het winnen van de Wereldbeker cyclus (2022 Sharm el Sheikh, Egypte)
Welke momenten/prestaties van Dick op biljartgebied hebben op jullie het meeste indruk gemaakt? (Buitenlandse trips waar jullie bij waren, overwinningen, tv-uitzendingen, dat soort zaken)
Annet: De trips die me het meeste bijgebleven zijn, zijn toch wel Monaco met het hele gezin. Dit was echt een hele leuke reis steeds. In 2022 had ik wat meer tijd om met hem mee gegaan en toen ben ik met hem mee naar Amerika (demonstratie) en Egypte (worldcup) gegaan. Dit was echt mega indrukwekkend voor mij en hierbij kreeg ik echt inzicht op zijn werkzaamheden en hoe druk en georganiseerd hij wel niet is. En toen hij voor de vierde keer wereldkampioen werd in 2018. Ik was samen met mijn moeder en mijn broer live aan het meekijken vanuit de sporthal in Emmen. Dit was echt een prachtig moment, waarbij ik samen was met de mensen die hetzelfde gevoel daarbij hebben als wat ik daarbij had. Dat staat me nog erg goed bij.
René: Vroeger de toernooien in Monaco kan ik me nog een beetje van herinneren. Dat vond ik heel mooi om mee te maken met mijn vader en moeder. Ik ben afgelopen jaar voor het eerst met mijn vader samen naar Porto geweest en heb daar een worldcup toernooi mogen meemaken. En moment dat hij wereldkampioen werd. Toen zat ik op de tribune na een van mijn wedstrijden op mijn telefoon te kijken met mijn moeder en zusje. Toen hij die won werd erg emotioneel van trots en dat vergeet ik nooit meer.

René filmt Dick Jaspers vanaf de tribune (Berlicum, 2019)
Wat bewonderen jullie het meest aan Dick?
Annet: Dat ik écht alles aan hem kan vertellen, ik kan hem vertrouwen en hij zal mij altijd steunen waar dit nodig is. Ook begrijpt hij me volledig. Als ik niet thuis kwam eten, moest overwerken, iets was vergeten, of wat dan ook snapte hij dit en zag hij ook dat ik dit niet bewust deed en het druk had. Dat is zo fijn voor mij!
Hij luistert naar me, helpt me, denkt met me mee en we kunnen uren lang kletsen over gezamenlijke interesses. Wij zitten vaak op één lijn op het moment dat wij over bepaalde onderwerpen praten en dat is gewoon heel fijn. Toen ik bij hem woonde was één geluksmomentje van de dag ook altijd het journaal om 20:00 uur kijken, omdat we dan beide tijd voor elkaar maakte en hier weer verder over konden kletsen.
René: Zijn sportiviteit en altijd het goede zien in andere mensen. Die menselijke kant bewonder ik het allermeest, los van zijn discipline en harde werk om de top de behalen en daar al jaren te staan.
Hij zal mij altijd steunen waar dit nodig is. Ook begrijpt hij me volledig. Als ik niet thuis kwam eten, moest overwerken, iets was vergeten, of wat dan ook snapte hij dit en zag hij ook dat ik dit niet bewust deed en het druk had. Dat is zo fijn voor mij!
Annet Jaspers
Als wij aan Dick de omgekeerde vraag zouden stellen, namelijk wat hij het meest aan jullie bewondert, wat zou hij dan antwoorden, denken jullie?
Annet: Ik denk de discipline die ik heb met betrekking tot mijn leefstijl. Hij vind het fantastisch om te zien hoe ik mijn militaire sportopleiding heb gehad, hoe streng ik soms voor mezelf kan zijn wat betreft voeding en slaap. Hij ziet dat ik echt voor goud ga, op het moment dat ik een doel voor ogen heb, dat bewondert hij aan mij, waarschijnlijk omdat hij dit ook bij zichzelf herkent.
En ik denk dat hij het heel erg bewonderde dat ik vaak voor hem kookte toen ik nog bij hem woonde haha.
René: Dat hij twee prachtige kinderen op de wereld heeft gezet. (ik hoor het hem nog met trots zeggen haha). Voor de rest moet je hem dat zelf even vragen. (ben er zelf ook wel nieuwsgierig naar)
Hoe zouden jullie jouw vader beschrijven, in één of twee zinnen?
Annet: Op werkgebied: Een gepassioneerde sympathieke man die elke wedstrijd opnieuw start met een gedisciplineerde voorbereiding. Op privégebied: Mijn maatje, een persoon met wie ik echt alles kan bespreken en niemand veroordeelt, een trotse vader en de beste pap die er kan zijn!
René: De beste (vader) van de wereld.

Voorafgaand aan de uitzending van Carrie op Vrijdag (Spakenburg, 2024)
De beste (vader) van de wereld
René Jaspers
Tekst: KNBB
Foto’s: via Annet & René
Foto/screenshots Carrie op Vrijdag: KNBB

