PORTO – Het Turkse team van Göztepe Spor met Tayfun Tasdemir als kopman had de beste start in de Coupe d’Europe voor teams. Het toernooi ging woensdag van start in Porto in dezelfde speelzaal waar de World Cup werd gespeeld. De teams van Varde BK (titelverdediger) en FC Porto (organisator) zijn automatisch geplaatst en moeten geen voorwedstrijden spelen. In het voortraject strijden 21 teams in vijf poules om zes plaatsen in de knock-out fase met 8. De Europacup eindigt zondag om 16.30 (Turkse tijd) met de finale. De beste partij op de eerste speeldag kwam van Jérémy Bury, die speelt voor een van de favorieten: Soissons uit Frankrijk. De Fransman speelde tegen de Turk Mesut Ekinci en won met 40-15 in 12 (3.333 gemiddeld). Tayun Tasdemir en Nick Polychronopoulos schitterden met 40 in 15 (2.666).

Göztepe Spor Kulübü met Tasdemir, Kiraz, Berkay Karakurt en Yavuz leidt het totale veld met twee overwinningen, 14 partijpunten en 1.355 gemiddeld. Club Billar Mostoles en Soissons speelden nog maar 1 wedstrijd. De Fransen, die spelen met Caudron, Bury, Soumagne en Devogelaere, hebben het beste teammoyenne met 1.662.

Voor de Nederlanders startte Eekhoorn en Cues&Darts met winst tegen Randers en Sporting Clube de Portugal. Beide teams wonnen met 6-2. Voor Eekhoorn won Polychronopoulos van Tonny Carlsen met 40-21 in 15, eter Ceulemans en Frans van Kuyk wonnen in 29 en 33 beurten. Alleen Jerry Hermans verloor zijn partij. Voor Cues&Darts wonnen Huub Wilkowski, Therese Klompenhouwer en Joey de Kok. Therese was de beste van het team met winst tegen Joaquim Alves in 32 beurten (1.250). Alleen Jef Philipoom verloor van Rui Edgar met 40-33 in 28.

Voor de Belgen startte Herstalien (met Broux, Wallerand, Wyn en Finet) met winst tegen BC Zürich. Mister 100 (Celen, Hens, Van Hove en Coenen) zegevierde in de eerste wedstrijd tegen Billiards Cafe uit Italië met 6-2.

In zijn tweede wedstrijd verloor Herstalien van Göztepe met 8-0 en liep Thomas Broux tegen een sterke Tasdemir (40-21 in 15).

De koplopers in de vijf groepen zijn Mostoles in Poule A, Pottendorfer in Poule B, Weywiesen in Poule C, Göztepe in Poule D en Soissons in Poule E.

De wedstrijden voor vandaag, donderdag, zijn onder meer:

Team Eekhoorn-Billard Club Zürich (10.30 in Nederland en België)

Herstalien-Randers (10.30)

Andernos-Sokol Zizkov (12.15)

Cues&Darts-Ringsted Billard Club (14.00)

Mister 100-Leça FC (15.45)

Soissons-Kladno (17.30)

Team Eekhoorn-Herstalien (19.45)

Göztepe Spor-BC Zürich (19.45).

 

 

De totaalstand aan kop na 1 dag:

  1. Göztepe Spor Kulübü 4-14-1.355-12
  2. Club Billar Mostoles 2-8-0.810-5
  3. Soissons 2-6-1.662-11
  4. Pottendorfer BSK 2-6-1.147-8
  5. BC Weywiesen 2-6-0.881-8
  6. Team Eekhoorn 2-6-1.316-8
  7. Andernos 2-6-1.101-6
  8. Cues&Darts 2-6-l.062-6
  9. BC Neusiedl 2-6-0.859-11
  10. Mister 100 2-6-0.608-6

Tekst Frits Bakker
Foto Therese Klompenhouwer

 

BERKEL & SLINGE – Johan Jansink ontving maandagavond 7 juli 2025 uit handen van Janneke Horneman en Benny Beek, resp. secretaris en penningmeester van KNBB Vereniging Carambole, de Bondsridder speld en bloemen. Dit als dank voor zijn jarenlange verdiensten voor de biljartsport.

Johan gaf aan “zeer verrast en blij” te zijn met deze erkenning, die was geheimgehouden.

Een overzicht van alle KNBB Bondsridders vindt u hier: www.knbb.nl/organisatie/bijzondere-leden/bondsridder 

 


 

Tekst & foto’s: Fred Kousbroek
Bewerking: KNBB

PORTO – De Deense titelhouder BK Varde doet deze week weer een gooi naar de Europacup voor clubteams. Het toernooi wordt net als de laatste World Cup gespeeld in Porto. Myung Woo Cho won in het sportcentrum de World Cup, veel van de Europese topspelers keren terug om komende week de Europacup te betwisten voor clubteams. Varde BK speelt met Eddy Merckx, Jean Paul de Bruijn, Dion Nelin en Allan Schröder. De teams van Varde en FC Porto zijn automatisch geplaatst en spelen geen voorronden. De andere teams gaan vanaf woensdag (9 juli) de duels aan voor plaatsing. De finale is zondag 13 juli om 16.30 na de halve finales om 9.30 en 11.30.

De vijf groepswinnaars en 1 beste nummer twee voegen zich bij de twee geplaatste teams.

Veel van de kopstukken uit de laatste World Cup komen in de komende dagen ook in actie voor hun teams in de Europacup. Eddy Merckx behoorde tot de grote spelers met hoge series. De kopman van het Varde team heeft enkele dagen rust genomen en concentreert zich nu op de verdediging van de titel met onder andere Jean Paul de Bruijn, die snel werd uitgeschakeld in de World Cup en met Dion Nelin.

FC Porto mist nog altijd de inbreng van Torbjörn Blomdahl, die in de laatste fase is van zijn herstel na de blessure aan de achillespees die de Zweed heeft opgelopen tijdens een partijtje padel. Dick Jaspers is wel kopman van FC Porto met de Portugese bezetting: Rui Manuel Costa, Jose Miguel Soares, Jorge Costa en Joao Ferreira. De tegenstand voor de twee geplaatste teams komt bovenal van het Franse team van Soissons met Frédéric Caudron en Jérémy Bury, de finalist in de World Cup, als kopmannen en Pierre Soumagne en Mikaël Devogelaere als sterke Franse teammaats.

Götzepe wordt aangevoerd door Tayfun Tasdemir, de kopman die geen beste World Cup speelde, Tolgahan Kiraz, Berkay Karakurt en Tarik Yavuz. De Fransen van Andernos komen met Marco Zanetti, Roland Forthomme en de Fransen Gwendal Maréchal en Jérôme Barbeillon als uitdagers van de kampioenen. Pottendorfer heeft een sterke kern met Sameh Sidhom en Martin Horn als kopmannen. Team Eekhoorn uit Nederland speelt met zijn team uit de eigen competitie: Nick Polychronopoulos, Peter Ceulemans, Frans van Kuyk en Jerry Hermans. 

 

 

De teams en de spelers:

BK Varde, titelhouder

Eddy Merckx, Jean Paul de Bruijn, Dion Nelin, Allan Schröder 

FC Porto, organisatie

Dick Jaspers, Rui Manuel Costa, Jose Miguel Soares, Jorge Costa, Joao Ferreira

Pottendorfer BSK

Samey Sidhom, Martin Horn, Herbert Szivacz, Nikolaus Kogelbauer

BC Neusiedl

Glenn Hofman, Gerhard Kostistansky, Claus Maurer, Wolfgang Zenkner

Italya Bilardo Spor Kulübü

Emrullah Basegmez, Mesut Ekinci, Volkan Cimentepe, Cern Ozkaya

Götzepe Spor Kulübü

Tayfun Tasdemir, Tolgahan Kiraz, Berkay Karakurt, Tarik Yavuz

Cues&Darts/Xtreme

Jef Philipoom, Huub Wilkowski, Therese Klompenhouwer, Joey de Kok, Joris van ’t Zelfden

Team Eekhoorn

Nick Polychronopoulos, Peter Ceulemans, Frans van Kuyk, Jerry Hermans

Leça FC

Paulo Andrade, Oliveira Santos, Jose Escudeiro, Joao Gomes

Sporting Clube de Portugal

Rui Edgar, Francisco Rodrigues, Joaquim Alves, José Correira

BC Weywiesen

Sam van Etten, Amir Ibraimov, Christian Rudolph, Jens Eggers

BC Elfenbein

Dustin Jäschke, Martin Spoormans, John Tijssens, Stefan Galla, Markus Galla

Club Billar Mostoles

Ruben Legazpi, Ruben Fernandez, Alfonso Legazpi, Andres Anson

Sokol Zizkov

Martin Bohac, Radek Novak, Tommy Magnussen, Marcel Dirn

Billard Club Kladno

Adam Koak, Michael Puse, Jan Ales, Milan Ettel

Soissons

Frédéric Caudron, Jérémy Bury, Pierre Soumagne, Mikael Devogelaere

Andernos

Marco Zanetti, Roland Forthomme, Gwendal Maréchal, Jérôme Barbeillon

Ringsted Billard Club

Jacob Haack-Sörensen, Michael Lohse, Thomas Andersen, Björn Mikkel Jensen

BC Herstalien

Thomas Broux, Paul Wallerand, Christophe Wyn, Thierry Finet

Mister 100 Lier

Marc Celen, Erwin Hens, Bart van Hove, Philip Coenen

Billard Club Zürich

Cetin Behzat, Kenan Canturk, Johannes Boode, Gian aolo Tronati

Randers BK

Tonny Carlsen, Thomas Andersen, Lukas Mortensen, Michael Corlsen

Billiard’s Cafe

Giuseppe Tiranno, Francesco Rampolla, Miroslaw Mutavdzic, Vito Gambino.

 

De groepsindelingen:

Poule A: Andernos, CLUB Billar Mostoles, Sokol Zizklov, BC Elfenbein Höntrop

Poule B: Cues&Darts, Pottendorfer, Ringsted Billard Club, Sporting Clube de Portugal

Poule C: Mister 100, BC Weywiesen, Leça FC, Billiards Cafe

Poule D: Team Eekhoorn, Götzepe Spor, BC Herstalien, Billard Club Zürich, Randers BK

Poule E: BC Neusiedl, Soissons, Antalya Bilardo Spor, Billiard club Kladno.

 

De eerste wedstrijden zijn woensdag 9 juli om 9.30 uur Portugese tijd. Kozoom zendt alle partijen live uit.

 

Tekst Frits Bakker
Foto Jean Paul de Bruijn (Ton Smilde)

 

 

 

 

 

DOETINCHEM – Op zondag 6 juli 2025 werd René verrast in zijn eigen Doetinchem. In Café de Veemarkt (Veemarkt 4, Doetinchem) speelde René het Korte Broeken toernooi, en hij had geen weet dat er door KNBB, KNBB Vereniging Carambole en Gemeente Doetinchem een huldiging voor hem was georganiseerd.

 


Foto’s ©Theo Kock, met dank aan Gemeente Doetinchem
 

Het werd een mooie huldiging, met een fraai aandenken vanuit de KNBB, een mooie bijdrage van KNBB Vereniging Carambole voorzitter Ad Ketels, en een bijzondere bijdrage vanuit Gemeente Doetinchem: De wethouder sport Rosa Giesen was aanwezig met een gouden speld (René is tenslotte wereldkampioen!) van de gemeente en een enorme bos bloemen. Kortom: een prachtig moment in René’s thuishonk de Veemarkt.

Onderstaand nog enkele foto’s, uit de losse pols geschoten:

 







 

Tekst: KNBB
Foto’s ©Theo Kock, met dank aan Gemeente Doetinchem

Overige foto’s: vrij te gebruiken, via Ad Ketels
Met dank aan: René Dericks, Café de Veemarkt, KNBB Carambole, Ad Ketels, Ewald Holzhaus, Gemeente Doertinchem/Rosa Giesen

PORTO – De wereldkampioen Myung Woo Cho heeft na de mondiale titel nu ook zijn tweede World Cup gewonnen. In de Portugese bakoven won de Koreaan zaterdagavond in de finale van de Fransman Jérémy Bury, die na zijn winst op Zanetti in de halve finale niet kon stunten en alleen maar bewonderend kon knikken bij de prachtige caramboles van zijn tegenstander. De Koreaanse wonderboy Cho verstoorde de hoge Europese verwachtingen en greep in de verzengende hitte (38 graden zaaltemperatuur) de macht op de slotdagen. Hij was in de finale veruit de sterkste: 50-34 in 23 na serietjes van 5, 5 en 8 in de beslissende laatste fase.

De FC Porto tv stuurde een aimbabel meisje op de winnaar af voor een interview, maar Myung Woo (27) kon met zijn mooie lach alleen zeggen dat hij geen Engels spreekt, dat hij blij was met zijn tweede World Cup, wuifde met zijn gevoelige biljartvingers dat het heel heet was geweest en dat hij verder zo snel mogelijk wilde gaan eten.

Het podium werd compleet gemaakt door Jérémy Bury, die tevergeefs op zijn tweede World Cup jaagde, maar een uitstekend toernooi speelde. Marco Zanetti was nummer drie, Gökhan Salman haalde ook brons, wat hij nooit eerder had gedaan in zijn carrière. ,,Het was mijn beste World Cup ooit, ik had nog nooit de beste 16 gehaald.’’

De World Cup van FC Porto kon door de extreme hitte zijn grote reputatie als organisator niet waarmaken en stond bloot aan de bijtende kritieken van spelers en publiek over de hitte. Het toernooi werd lang gekenmerkt door de Europese hegemonie met 12 spelers tegen 4 Aziaten in de beste 16. Het goud voor een Koreaan was zeker verdiend. De wereldkampioen, met drie wereldtitels bij de junioren al een van de grootste talenten ooit, schittert nog niet altijd in World Cups. Die van Porto was pas de tweede na zijn eerste in Sharm El Sheikh.

In de halve finale was Marco Zanetti lang op weg naar winst tegen Jérémy Bury en kwam hij onder andere na een serie van 12 op een zekere marge. In het eindspel, waarin hij drie matchballen miste, kreeg Bury plotselinge kansen. Hij benutte de belangrijkste en won met 50-49 in 37/36. Het verrassende commentaar van Zanetti: ,,Ik ben voor het eerst in mijn carrière blij dat ik geen finale meer moet spelen. Dat was voor een speler van mijn leeftijd in deze hitte onacceptabel geweest.’’ Myung Woo Cho won in de andere halve finale ook al riant van Gökhan Salman met 50-24 in 22/21.

De sportieve aanloop was moeizaam met lange partijen. Carlos Crespo was de eerste die onder de hoge temperaturen hoog scoorde met 1.818. De Colombianen leken snel te wennen aan het weer dat ze in eigen land gewend zijn. Viet Hoang Minh Thon en Frédéric Caudron benaderden in de volgende sessies de 2.000 gemiddeld, Jimenez scoorde een 15, Hofman een 14.

De hoofdact startte met uitschieters voor Caudron en Cho (2.666 en serie 18). Quyet Chien Tran en Phuong Bao vlogen snel uit het toernooi, de belangrijkste was Dick Jaspers, de nummer 1, die verloor van Haeng Jik Kim en Frédéric Caudron en tegen zijn gewoonte snel naar huis moest.

Het vervolg was onder andere dat Merckx, die geweldig uit de startblokken kwam met prachtige series, afrekende met Ceulemans, Caudron met Hofman en Bury met Haeng Jik Kim. De kwartfinales brachten Gökhan Salman als sensatie met een overwinning tegen Caudron. Cho versloeg Merckx met een beslissende serie van 15, Bury won van Jimenez, Zanetti van Legazpi. De Spanjaarden zwaaiden af met een terugblik op een opvallend sterk toernooi, Legazpi zelfs met een partij van een dikke 3 gemiddeld.

Eddy Merckx haalde met 19 de hoogste serie, Myung Woo Cho scoorde een 18 en 15, Sergio Jimenez 15. Ruben Legazpi had het hoogste partijgemiddelde met 3.846. Nick Polychronopoulos het hoogste algemeen gemiddelde met 2.161.

De World Cup in Porto zal de historie ingaan als de heetste World Cup ooit. De vraag van veel spelers was tijdens en na het toernooi: ,,Waarom heeft de UMB, de wereldbond, dit toegestaan. We hebben nooit onder zulke slechte omstandigheden moeten biljarten.’’ Het antwoord van Mister Farouk Barki, de president, was duidelijk. ,,Wij hoorden een maand van tevoren dat FC Porto, de beroemde voetbalclub, dat ze de zaal bij het stadion niet beschikbaar hadden door een verbouwing. Dus we moesten uitwijken, één maand van tevoren. Ik had vertrouwen. De accommodatie was goed, de biljarttafels beter dan ooit in Porto, alleen hadden we ongelooflijke tegenslag met het weer. Ik heb dit in 22 jaar World Cups en Europacups in Porto nooit meegemaakt. Wat moest ik doen? Zeggen in de dagen voor de start dat we de World Cup zouden cancellen. Moest ik naar FC Porto gaan en zeggen dat het niet doorging? De enige organisatie in de wereld die 22 jaar onafgebroken toernooien organiseert voor de UMB? En wat zeggen tegen alle spelers die tickets hebben geboekt. Ik weet dat het slecht was om in te spelen, maar we konden niet anders.’’

De spelers die kritiek hebben, zijn altijd dezelfde klagers en weten niet waarover ze spreken, verzekert Barki. ,,Ze willen niet graag naar Zuid Amerika, niet naar Vietnam, overal is het niet goed. Ik heb van Eddy Merckx of Dick Jaspers en andere spelers geen onvertogen woord gehoord. Ja, dat het warm was, dat het niet ideaal was, dat ze afzien onder die omstandigheden. Maar kijk naar de moyennes, kijk naar de mooie partijen die we hebben gezien. We hebben het allemaal moeten doorstaan. Ik heb diep respect voor FC Porto, voor al die jaren dat ze ons helpen. Het was onmogelijk om deze World Cup te cancellen om reden van de extreme hitte. Voor volgend jaar zal het ergens anders zijn, dat heb ik al gehoord. Niet in het stadion, maar misschien in het Sheraton hotel in Porto, waar we eerder hebben gespeeld, of in Matosinhos. Maar Porto blijft gelukkig weer voor vier of vijf jaar op de kalender. Daar ben ik heel blij mee.’’ 

De eindstand van de World Cup in Porto:

1 Myung Woo Cho 12-1.962-18

2 Jérémy Bury 10-1.903-11

3 Gökhan Salman 10-1.615-13

4 Marco Zanetti 8-1.505-12

5 Eddy Merckx 8-1.854-19

6 Frédéric Caudron 8-1.621-12

7 Sergio Jimenez 6-1.221-15

8 Ruben Legazpi 4-1.941-12

9 Nick Polychonopoulos 6-2.161-9

10 Van Ly Dao 6-1.538-10

11 Haeng Jik Kim 4-1.916-13

12 Glenn Hofman 4-1.623-14

13 Berkay Karakurt 4-1.441-8

14 Myeong Jong Cha 4-1.408-7

15 Tolgahan Kiraz 4-1.247-6

16 Peter Ceulemans 2-1.595-12

17 Jose Juan Garcia 4-1.421-7

18 Emrullah Basegmez 3-1.217-11

19 Dick Jaspers 2-1,521-11

20 Quyet Chien Tran 2-1.500-12.

De wereldranglijst na Porto:

1 Dick Jaspers 428

2 Myung Woo Cho 358

3 Quyet Chien Tran 322

4 Eddy Merckx 318

5 Marco Zanetti 278

6 Thanh Luc Tran 271

7 Tayfun Tasdemir 268

8 Jung Han Heo 266

9 Sameh Sidhom 224

10 Jérémy Bury 211

11 Tolgahan Kiraz 206

12 Berkay Karakurt 193

13 Frédéric Caudron 187

14 Martin Horn 174

15 Haeng Jik Kim 170

16 Phuong Vinh Bao 168

17 Peter Ceulemans 165

18 Hong Chiem Thai 160

19 Glenn Hofman 138

20 Ruben Legazpi 137.

Tekst Frits Bakker

Foto Myung Woo Cho (Ton Smilde)

 

 

PORTO – De Turk Gökhan Salman, die nog nooit in zijn carrière hoog heeft gescoord in World Cups, is de sensatie van de World Cup in Porto. Op de dag van de aanloop naar de finales, versloeg Salman eerst bij de laatste zestien zijn landgenoot Berkay Karakurt met 50-43 in 29 beurten en vervolgens in de kwartfinales Frédéric Caudron met 50-44 in 28 beurten. De andere spelers voor de halve finales in Porto zijn Myung Woo Cho, Marco Zanetti en Jérémy Bury. De halve finales zijn Bury-Zanetti en Cho-Salman. Gökhan Salman won dit jaar met het team van Bousema de bekerfinale in Nederland.

Meest opvallend was dat de twee Belgische favorieten sneuvelden in de kwartfinales. Caudron en Merckx werden geacht om de podiumplaatsen te strijden, maar Merckx, al twee dagen in topvorm met hoge moyennes en series, had ook de beste kansen tegen Myung Woo Cho, de wereldkampioen, maar door een plotselinge demarrage met 15 greep Cho uiteindelijk toch de winst: 50-47 in 27 beurten. Jérémy Bury speelde de eerste Spanjaard, Sergio Jimenez uit de World Cup met 50-22 in 21/20. Zanetti rekende af met Ruben Legazpi, de ster uit de vorige ronden.

De Belg Frédéric Caudron was in de ronde met de beste 16 de kwelgeest voor de Nederlanders. Zowel Dick Jasers op donderdag als Glenn Hofman op vrijdag moest capituleren voor Caudron, die op missie leek te zijn in de World Cup en zijn vroegere status in het UMB circuit terug wil winnen. Op de eerste dag van de knock-outs werd vrijdagmiddag ook het Belgische treffen tussen Eddy Merckx en Peter Ceulemans gespeeld. De overwinning was voor Merckx met 50-46 in 35.

Voor de eindwinst van deze World Cup waren op vrijdagmorgen nog zestien spelers over: drie Belgen, drie Turken, drie Koreanen, twee Spanjaarden, één Nederlander, één Italiaan, één Vietnamees, één Griek en één Fransman. De Belgen gingen in elk geval al door met twee naar de beste acht. Caudron startte met een serie van 12 tegen Hofman en sloeg gelijk de kloof, die de Nederlander niet meer kon goedmaken ondanks een fraaie serie van 9. Caudron miste op het eind van de partij nog drie matchballen, waardoor Hofman tot op 10 punten kon komen. De eindstand was 50-40 in 20.

De kleine Merckx had de lange Ceulemans lang in een ijzeren greep. Op een score van 42-33 demarreerde Ceulemans met een serie van 12: hij kwam voor met 45-42, maar in de slotbeurten was Merckx de koele afmaker toen hij finishte met 5. Glenn Hofman nam afscheid van Porto na vier winstpartijen en drie keer verlies, waarvan die in de knock-out tegen Caudron de uitschakeling betekende. Door zijn plaats bij beste 8 stijgt Caudron vrijwel zeker naar de top 14 van de wereldranglijst. Hofman, die 19e staat en de vorm heeft om een klim te maken, verspeelt veel rankingpunten van de World Cup in Bogota en zakt enkele plaatsen. Peter Ceulemans gaat ondanks het verlies tegen Merckx in elk geval voorbij Hofman.

Eddy Merckx, die derde staat, kan Quyet Chien Tran voorbij, maar ook Myung Woo Cho kan de tweede plaats achter Dick Jaspers grijpen. De Nederlander is ondanks zijn vroege uitschakeling nog onbedreigd op de toppositie.

Gökhan Salman won in die ronde het Turkse treffen met Berkay Karakurt in die ronde met 16 met 50-43 in 29 en gaat voor het eerst in zijn carrière in een World Cup zo hoog eindigen. De Turkse outsider eindigde in vele World Cups meestal tussen de 30e en 70e plaats en beleeft de mooiste dagen in zijn loopbaan tot nu toe.

De tweede sessie in de ronde met de beste 16 was bovenal een hoogtepunt van hoge moyennes. In de vier partijen eindigden drie spelers boven de 3 gemiddeld, één keer gebeurde dat zelfs in één wedstrijd. Jérémy Bury versloeg Haeng Jik Kim met 50-44, moyennes 3.333 en 3.143. De Spanjaard Ruben Legazpi was zelfs nog beter in zijn partij tegen Nick Polychronopoulos: 50-27 in 13, 3.846 moyenne met series van 12 en 10.

Het was ook de ronde waarin twee Spanjaarden zich plaatsten bij de beste 8 van deze World Cup. Sergio Jimenez schakelde de laatste Vietnamees, Van Ly Dao, uit met 50-40 in 33.

Jérémy Bury en Haeng Jik speelden een buitengewoon interessante partij. De Fransman had een miraculeuze start met 7, 9 en 10 in de eerste 9 beurten en ging naar een marge van 38-17. De Koreaan had een sterke fase in het tweede part met series van 4, 6, 8 en 7. Bury voelde even de dreiging, maar kon uitspelen met een harmonica die op de millimeter raak was.

Tekst Frits Bakker

Foto Gökhan Salman (Ton Smilde)

 

Beste Kadristen,

Na een lang seizoen heeft Carambole Brabant voor de 2e keer achter elkaar de titel Kampioen Nationale Kader Competitie weten te bemachtigen, 2e werd D.O.S. Hattem/Top Fish Seafood. Het kampioenschap werd met slechts 1 partij punt verschil beslecht. Zie dit verslag op Carambole.nl. Zie tevens deze pagina voor links naar overige kaderverslagen.

 

 

De reeks van 1, 2 en 3 beurten was in dit seizoen 2024-2025 iets minder in vergelijking met seizoen 2023-2024. Zie hier het complete overzicht. 26×3 en 4×2 beurten in vergelijking met 20×3, 8×2 en 1×1 beurt. 

In alle 7 poules werd er toch in de breedte goed gebiljart. Per poule wil ik U de uitzonderingen niet onthouden:

 

Poule 1

In Poule 1 waren de 3 eerste biljarters flink op dreef:

Kopman Kees Klijbroek van B.C. Schagen 220 57/2 Neo, had in Dec. en Jan. 2 partijen van 220 in 6 beurten uit, om vervolgens in febr. en maart achterelkaar 3 partijen in 5 beurten te winnen en in de laatste van deze reeks ook nog eens een hoogste serie van 199! te produceren.

Teamgenoot Pieter van der Geest deed er met 170-180 57/2 Neo nauwelijks voor onder, hij maakte partijen uit in 6,5,5 en 3 beuren, laatste met een serie van 173!

3e Teamlid Rob Kok had in het 38/2 ook partijen in 5,5 en 4 beurten.

Ad Ketels van BV Velsen presteerde met 130 38/2 om 3 partijen te winnen in 4,6, en 5 beurten.

Richard Gustke van de Beemster wist na een zeer matige start toch zijn draai in het 38/2 130 caramboles, weer te vinden en won in het resterende deel, 2 partijen in 6 beurten.

 

Poule 2

In Poule 2 viel Dennis Bouwhuis van B.V. De Haven 1 op met 2 Partijen 38/2 130 in 5 beurten.

Dennis Heffty van Apollo moet ieder seizoen ook even op gang komen, maar als dat zover is dat weet hij keer op keer behoorlijk te scoren in 220/200 57/2 met partijen in 4 en 5 beurten.

René Tull van BV De Hoog, 120 Caramboles Bandstoten, had een bijzondere remise partij in 7 beurten tegen Erik van der Linden van Bios 200 57/2 Neo.

Erna presteerde Tull nog een reeks van 7,7,5 en 7 beurten om vervolgens in de halve finale er nog een remise uit te slepen.

Erik van der Linden viel op met 4 remisepartijen en 1 partij in 5 beurten.

Ed Huisman 130/140 38/2 van Ons Genoegen Bussum is de man met 4! remise partijen.

Tot slot noemenswaardig Ferry van Stralen van BV de Hoog ,120/130 38/2 met 2 remise partijen en 5 en 6 beurten partij.

 

Poule 3

In Poule 3 had Dick van Vliet van Honky Tonk 1 een remise partij in 6 beurten tegen Marc Loos van Café de Ram, beiden 110 caramboles en later nog een winst partij in 6 beurten tegen Hessel van Deutekom van Kwadendamme, om te eindigen in nogmaals een remise partij tegen Bas Reedijk van De Posthoorn.

Hessel van Deutekom 110, liet zich op zijn beurt gelden met een remise tegen Ben de Hoog van Honky Tonk en 1 partij in 4 beurten tegen Rick van Hassel van Café de Ram en 1 in 6 beurten tegen Marc Loos.

Naast de eerdergenoemde remise kende Marc Loos nog 2 remise partijen, een beduchte tegenstander dus.

Ondanks dat het team van Ronny Matthijssen 260 57/2 als laatste eindigde in Poule 3, had hij toch een flitsende partij in 4 beurten tegen Bas Reedijk van De Posthoorn, met een hoogste serie van 130. Bas wist ondanks verlies het nog te brengen tot een moyenne van 18.75!.

Tot slot in Poule 3 Wilbert Gantvoort 240/250 38/2 van Honky Tonk 1, hij pakte dit seizoen een paar grote namen.

Eerst moest Wilbert van Dijke van Café de Ram er in 4 beurten aan geloven, om in eind maart Peter de Bree van Kwadendamme in 3 beurten te verschalken met een serie van 208! 3weken later pakte hij in 6 beurten Michael Vuurens van De Posthoorn, om vervolgens in de finale ook Marco Kivits van de eindwinnaar Carambole Brabant, op zij te zetten, voor waar een mooie reeks.

 

Poule 4

In Poule 4 waren er ook 5 bijzondere biljarters.

Kopman Harm van de Laar van ’t Ivoor ging in Januari van het 200 38/2 naar het 160 57/2.

Eerst pakte hij in September Walco van de Ven van BV de Hazelaar in 5 beurten om hem op 31-10 nogmaals te verslaan in 5 beurten.

 Op 2 december won hij in 4 beurten van Henk van de Wiel van Carambole Brabant om op 12-12 Paul van de Wouw van Hazelaar 3, in slechts 3 beurten aan zijn zegekar te binden,

Om vervolgens op 27-1 in zijn nieuwe spelsoort 57/2 in 6 beurten te winnen van Tonny van Meeuwen van Carambole Steinhoff.

Otto Exters 170 57/2 van Bv de Hazelaar 2 ontpopt zich ook als een killer, 26-9 ontdeed hij zich in 5 beurten van Lyon Megens van de Vriendenkring ,28-11 pakte hij Marco Kivits in, in ook 5 beurten, om eind januari nogmaals van Lyon Megens in 6 beurten te winnen.

2e man Gerrie van Eck van Carambole Brabant kende ook een prachtig seizoen, hij sprong van 260 57/2 naar 160 57/2 Neo .

Eerst won hij op 26-9 in 4 beurten van Ad van Nunen van ’t Centrum, dezelfde tegenstaander ging 21-11 er weer op, nu in 6 beurten, om vervolgens in 5 beurten van Martien van de Tillaart te winnen, alle partijen van 260 57/2.

Op 13-2 pakte Gerrie in zijn nieuwe 57/2 Neo met 180 in 5 beurten Harold Megens van BV de Hazelaar 2.

In de halve finale won hij 2 van zijn 3 partijen om vervolgens in de Finale 2 partijen voor het team winnend af te sluiten!!

3e man Frank Vermeulen 240 57/2 won 13-2 in slechts 4 beurten van Walco van de Ven van BV de Hazelaar 2.

In de Halve Finale pakte Vermeulen met 3 winstpartijen de volle buit en in de Finale won hij tenslotte in 5 beurten van Michael Woidowski van Kaderteam B.I.O.S. Erna nog een winst partij en 1 verlies partij waarbij hij nog tot 187 caramboles kwam.

Kopman Marco Kivits lijkt steeds sterker te worden, binnen het seizoen ging hij van 250 57/2 Neo naar 160 57/1!

In Okt. won hij in het Neo in 2x 6 beurten van Otto Exters van BV de Hazelaar 2 en van Henry van Dijk van ’t Ivoor.

Op 27-02 pakte hij in het 57/1 160 in slechts 2 beurten Lyon Megens van de Vriendenkring, vervolgens 13 maart in 6 beurten Jan de Jong van Carambole Steinhoff , en op 10 april in 5 beurten Otto Exters.

 

Poule 5

Poule 5 had eveneens aan aantal toppartijen.

Te beginnen met Gerard Stijf 240/220 57/2, op 20-11 won hij in 4 beurten van Roy Gierkink van Willemsen Bestratingen.

Hij had hiermee de smaak goed te pakken, op 8-1 was Gert-Jan Veldhuizen van Deventer ‘83 in slechts 3 beurten de Sjaak, 1 week later was Rob Hargeerds van de Pelikaan 2 de klos in 4 beurten, beide partijen van 220 caramboles. Op 17-2 pakte hij tegen Geurt Veer van D.O.S., ook niet de minste, een remise, om op 3 Maart tegen Robin Jonker te eindigen in een winstpartij van slechts 3 beurten.

Roy Gierkink 140 38/2 van Willemsen Bestratingen had eerst in Sept. een partij in 4 beurten tegen Tom Temmink van BV Zandweerd en medio Januari pakte hij opnieuw in 4 beurten René Paap van De Pelikaan 1.

Michel van Silfhout 270 57/1 van De Pelikaan 1 presteerde ook weer fantastisch. 24-10 vond Bert Vink van Carambole Vinkfactory zijn Waterloo in slechts 5 beurten.

John de Graaf van BV Zandweerd ging er in slechts 4 beurten van af, hoogste serie van 192!

Gerard Stijf, eerder genoemd, moest ook zijn verlies pakken in 6 beurten.

Poulewinnaar Gert Jan Veldhuizen van Deventer ’83 begon met 210 57/1. 8 Jan verloor hij met 220 tegen 188 in slechts 3 beurten van Gerard Stijf, een hoogste serie van 131!

29 Jan won hij in 4 beurten van Michel van Silfhout , waarna hij verhoogd werd naar 270 caramboles.

In de halve finale won hij 2 van de 3 partijen, waarbij aangetekend dat hij tegen Bert Vink in slechts 7 beurten uitging ,270 punten, met in de 3e beurt een kolossale serie van 193!!!

Cor van de Groep 220 57/2 van D.O.S. Hattem had ook zijn pieken, 19 nov pakte hij in 5 beurten Roy Chitoe van De Pelikaan 2 in.

Hetzelfde deed hij ook in 5 beurten met John de Graaf van BV Zandweerd. In de halve finale pakte hij 3 winstpartijen en in de finale had hij 2 winst partijen, in 6 beurten was Wilbert Gantvoort het slachtoffer.

Sjors Petter 150 38/2 van Poulewinnaar Deventer’83 kende 3 prachtige partijen, in okt was hij in 5 beurten Peter Gnodde van D.O.S. Hattem te machtig, Frank Ubbink van Willemsen Bestratingen verloor in 6 beurten, Frans Koster van De Pelikaan 1 moest zijn meerdere ook in 5 beurten erkennen.

Talent Tom Hagenus 160/170 38/2 van Slootermeer won in 6 beurten van William Willemsen van Willemsen Bestratingen.

Na de verhoging naar 170 punten won hij nog in 6 beurten van Erik Tabor van De Korenmolen.

Roger Schinning 250/230 57/2 heeft ook een prachtig biljartjaar gehad. 19 Maart won hij in 6 beurten van Cor van de Groep, om 2 dagen later ook in 6 beurten Willem Dullemond van Slootermeer erop te zetten. 16 April ging John de Graaf eraan in 5 beurten en 1 dag erna opnieuw victorie in 5 beurten tegen Dullemond.

In de halve finale was Roger ook weer ijzersterk, eerst moest Theo Sanders er in 5 beurten eraan geloven, met als slot winst tegen Danny Walhout van Kwadendamme in 5 beurten, met een topserie van 133!

Jurgen Toorneman van D.O.S.Hattem, weet zijn draai in het 38/2 160/190 steeds beter te vinden,8 Nov was er een winst in 6 beurten tegen Erik Tabor van De Korenmolen, erna volgde een 4 beurten partij tegen Allan Brinkert van De Pelikaan 2, waarna verhoging naar 190 punten volgde. Ook hiermee had Jurgen geen probleem, in 6 beurten werd René Paap van De Pelikaan 1 verslagen.

Jeroen Schulte 180/210 van Brick viel mede op door 5 remise partijen en op 15 Nov een 5 brt partij tegen Daniel Dorland van de Korenmolen en 1 week later bezweek John de Graaf ook in 5 beurten. Hans Berendsen 130 38/2 van Slootermeer zette 7 Jan. in 3 beurten Roy Chitoe van De Pelikaan 2 opzij, 18 April deed hij het opnieuw in 3 beurten, nu tegen Jan Nieuwenhuizen van De Korenmolen.

Tot slot 3e man Peter Gnodde van D.O.S. Hattem 190/220 38/2, had 5 mooie partijen.

Op 20-9 moest Michel van Silfhout er in 5 beurten eraan geloven, 18 okt volgde Hans Berendsen van Slootermeer in 6 beurten, 19 nov volgde Reinder Peters ook in 6 beurten.

Timo Peters van Willemsen Bestratingen verloor in slechts 4 beurten. Ondanks de verhoging van 190 naar 220 caramboles volgde op 18-4 tegen Edwin Tieman een winstpartij in 6 beurten. Zijn goede vorm etaleerde hij met 3 winst partijen in de halve finale. In de Finale volgde nog 1 winstpartij van de 3.

 

Poule 6

In Poule 6 ging het wat rustiger.

Good-Old Alex Ulijn 160/180 57/2 Neo van BV de Hazelaar had het 3 x op zijn heupen, 26-9 won hij in 5 beurten van Tonnie van de Wetering van BV Jong Geleerd, 4 dec na verhoging eveneens in 5 beurten tegen John Kuster van VIOS, om in stijl te eindigen tegen Roland Deelen van VIOS in 4 beurten met een serie van 119!

Roland Deelen groeit in het 57/2 Neo nog steeds 160/240/220. Direct op 2-9 pakte hij met 160 in 5 uit tegen Sjef Jansen van de Treffers, 23 sept volgde een partij in 6 beurten tegen Sven Nabuurs , waarna verhoging volgde naar 240. Top was de 3 beurten partij tegen Jordy Kanters van BV de Hazelaar, serie van 133! 27 Febr. Werd In 5 beurten (220) Tonnie van de Wetering van BV Jong Geleerd erop gezet, om in 6 beurten de competitie te beëindigen tegen opnieuw Tonnie.

4e man Dirk van Buuren 170/160 38/2 van BV de Hazelaar steekt steeds meer op van zijn 3 ijzersterke teamleden.

16 Nov won hij in 5 beurten (170) van Maurice Sangen van BC Maarland. Eind januari won hij binnen 6 weken 3 maal in 7 beurten van Bert Thoonen van BV Jong Geleerd/Theo Derksen van De Treffers /Bart Konings van VIOS, om in Maart in 1 week tijd Bert Vink en Michel Bekker van Carambole Tiel in 6 beurten te verslaan, opmerkelijk!

Tonnie van de Wetering 140/160 38/2 van BV Jong Geleerd begon ijzersterk in Sept. in 3 beurten tegen Robbert Maijenburg van Carambole Vinkfactory, in November was Jean Verbeet van Moira de klos in 4 beurten en in febr. versloeg hij in 6 beurten Erik Wennekes van Carambole Tiel.

Willy Rooijendijk 250 57/2 van Jong Geleerd sluit de rij in deze poule. In okt verloor Erik Wennekes in 5 beurten, Roland Deelen volgde in 4 beurten, Bert Vink werd in 6 beurten verslagen. Maar de toppartij op Pakjesavond werd een 3 beurten tegen Sjef Jansen met een kolossale serie van 174!

 

Poule 7

In Poule 7 vielen 6 mensen op. Leo Kanters van B.D.L. / Martens 110/120 38/2 versloeg in 6 beurten Martin Wingelaar van BC De Biljartacademie en op 9-12 pakte hij in 5 beurten uit tegen Jan Liebregts van Spoorweg.

Frank Diederen 200 57/2 van Ricky’ s Pub had een toppartij tegen Marco Kivits, slechts 5 beurten met een serie van 177!

Tegen Danny Boreas van Ricky ’s Pub 2 deed hij hetzelfde.

Diezelfde Danny 120/130 38/2 begon de competitie in 5 beurten tegen Cor Heespelink van De Biljartacademie 2, om nog beter in slechts 3 beurten Eddy Berger van BC Maarland 2 op zij te zetten.

Na verhoging naar (130) wist hij in 6 beurten nog te winnen van Frans Borgignons van BC Maarland met een topserie van 101!

Vierde man Emile Korver 110 38/2 van Ricky’s Pub klopte Harie Demandt van Ricky’s Pub 2 in 6 beurten, tegen Hennie Kersten van De Oase, deed hij het nog dunnetjes over in 5 beurten.

Ferry Janssens 150 38/2 van Ricky’s Pub kende 2 partijen in 6 beurten, eerst Zette hij Johan Martens van BDL op zij, en einde competitie was Frans Borgignons het Haasje.

Tot slot kopman Helmut Kunstler van De Oase.

Helmut deed zijn naam eer aan, van 210 38/2 ging hij naar 190 57/2, om te eindigen op 230 57/2.

In het het 38/2 begon hij met 6 beurten tegen Johan Martens van B.D.L. Hij verliet het 38/2 met een partij in 4 beurten tegen Eddy Berger van BV Maarland 2. Topwedstrijd had hij in het 57/2 230 in slechts 2 beurten tegen Maurice Sangen van BC Maarland met een ongelofelijke serie van 225!!

 

 

Deventer ‘ 83 Kader Beker Kampioen seizoen 2024-2025

 

In tegenstelling tot eerdere seizoenen werden er volledige partijlengten gespeeld.

In ronde 1 maakte Jan van Krimpen van Hotel van Krimpen zijn partij 38/2 tegen Richard van de Sande van Carambole  Steinhoff 140 uit in 4 beurten.

In de return verloor Richard van Dimitri Katsis 200 38/2 van Hotel van krimpen in slechts 5 beurten.

Michel van Silfhout 270 57/1 won in 5 beurten van Bert Vink.

Dirk van Buuren van BV de Hazelaar 170/2 38/2 had een 5 beurten partij tegen Maurice Sangen van BC Maarland, terwijl John van Glabbeeck eveneens 5 beurten nodig had tegen

Jeroen van Lith.

Leo Kanters 110 38/2 van B.D.L. pakte met slechts 2 caramboles verschil de winst in 5 beurten op Raymond Timmers (110) van Honky Tonk 1.

Frank Diederen 200 57/2 van Ricky’s Pub stal de show tegen Marco Kivits, in slechts 5 beurten met een serie van 177!

Teamgenoot Ferry Janssens 150 38/2 pakte Gerrie van Eck in 6 beurten in.

Edwin Tieman 160 57/2  van Bricktotaalbouw deed van zich gelden, hij ontdeed zich in 4 beurten van Peter Schuitema van kaderteam Noord Nederland 2.

Rob Hargeerds 150 38/2 van De Pelikaan 2 liet in 5 beurten zijn hielen zien aan René Tull van BV De Hoog. Teamgenoot Roy Chitoe kon in 5 beurten geen potten breken tegen Ferry van Stralen 120 38/2.

Bert Thoonen 110 38/2 won in 6 beurten van Peter Klinge van kaderteam Noord Nederland 1.

Tom Hagenus  160 38/2 van Slootermeer bracht in 5 beurten Roland Deelen voor de 2e maal aan het wankelen.

In bekerronde 2 slechts 1 mooie partij, Jeroen Heeremans 130 38/2 pakte in 4 beurten de winst op Jan de Bruin van Het Wapen van Alblasserdam.

In Rond 3 leed Andre Peereboom van BV Rappel, een dikke nederlaag tegen Richard Guske 130 38/2 van Beemster in 5 beurten, met serie van 100!

Roger Schinning 230 57/2 van Deventer ‘ 83 schotelde een 6 beurten partij voor aan Willem Dullemond van Slootermeer.

In de returnwedstrijd deed Roger het in 5 beurten tegen opnieuw Willem dunnetjes over.

In de halve finale pakte Chrit Peters 140 38/2 van BC De Biljartacademie 2, in 6 beurten de winst tegen Rob Kremer van BV Velsen.

De Finale ging tussen Deventer ‘ 83 en BC De Biljartacademie, die met 5-3 verdiend gewonnen werd door Deventer ‘83

 

Kampioen Deventer ’83 Proficiat Gert Jan-Roger- Jordy en Aart.

 

 

Recente kaderpublicaties
BV Carambole prolongeert landstitel in zinderende finale
Deventer ’83 kampioen Kaderbekercompetitie  
Nederlands Kampioenschap kader 57/2: Sven Nabuurs toont zijn meesterschap
Het NK Kader 38/2 Hoog en Laag in drie verhalen 

 

Tekst: Theo Zwarthoed
Bewerking: KNBB

Het wordt steeds drukker op de clubavond van BV de Trefkoele in Dalfsen. De reden: het toegenomen aantal leden van de club. En niet alleen heren van een bepaalde leeftijd sluiten zich aan. Ook de vrouwen staan in de rij om te laten zien dat zij met keu en drie ballen uit de voeten kunnen. Hoe het komt dat de vereniging de laatste tijd een groei doormaakt, vertelt clubvoorzitter Evert Hulleman. 
 

 

Geen open dag

“Net als veel verenigingen is het ledenaantal voor onze club een punt van zorg. De gemiddelde leeftijd is hoog. De aanwas van nieuwe leden was minimaal. Open dagen, adverteren op Facebook of een artikel in de lokale krant: het zette geen zoden aan de dijk. Dus we moesten wat anders verzinnen.” 

 

Ervaar de sport

Dus de focus van De Trefkoele veranderde. Evert Hulleman: “Een van onze leden, Ruurd Feitsma, kwam met het idee om gratis biljarttraining aan te bieden op momenten dat de biljarts niet of nauwelijks gebruikt werden. Hij was bereid om de trainingen te verzorgen. We boden een cyclus van acht lessen aan op vrijdagavond van 19.00 tot 21.00 uur. In eerste instantie wilden we dames bereiken om hen zelf te laten ervaren hoe leuk, maar ook hoe lastig de sport is en welke uitdagingen erbij kwamen kijken. We plaatsen een oproep op DalfsenNet, de lokale internetkrant. Daar kregen we behoorlijk wat reactie op: zeven dames toonden interesse.  Door middel van een training vergroten de adspirantleden hun kennis over de techniek van het biljarten, waardoor ze vooruitgang zagen. Dan wordt het ineens leuk als je de patronen gaat zien die op de tafel liggen. En als je weet welk effect je de speelbal mee moet geven. Deze dames zijn inmiddels allemaal lid geworden. We kozen er al snel voor om de gratis trainingen niet alleen aan de dames aan te bieden, maar aan iedereen die wilde kijken of de biljartsport bij hen past. Dat heeft geleid tot een toename van vier leden. De nieuwe leden spelen met elkaar op de clubavonden, maar ook met meer ervaren spelers, waardoor het niveau blijft stijgen.”

 

5-Ball

De Dalfser biljartclub timmert ook op andere manieren aan de weg. Zo organiseert de club al tien jaar het succesvolle Open Dalfser 5-Ball kampioenschap, waar bij de laatste editie 36 spelers voor inschreven. Evert Hulleman neemt een groot deel van de organisatie voor zijn rekening. “5-Ball is bij uitstek een spelsoort waar je, ook als een wat mindere biljarter, resultaat ziet. Een mooie manier om kennis te maken met de keu en de ballen op tafel. Het raakt aan onze sport, het biljarten met de drie ballen, maar is natuurlijk wel anders. Toch leidt dit ook tot interesse van niet-biljarters in de sport.”

 

“Wat werkt nou beter dan dat mensen hun niveau omhoog zien gaan door middel van een training? Het is een investering in tijd. De tafels staan er, dus wat let je om ze tijdens de daluren op deze manier in te zetten?”
Evert Hulleman

Aanrader

Evert Hulleman raadt andere clubs aan om mensen vooral zelf aan de tafel te laten staan en de sport te ervaren. “Wat werkt nou beter dan dat mensen hun niveau omhoog zien gaan door middel van een training? Het is een investering in tijd. De tafels staan er, dus wat let je om ze tijdens de daluren op deze manier in te zetten? Ons heeft het elf nieuwe leden opgeleverd. Dat is een stijging van het ledenaantal van ruim 60 procent. (Van 16 naar 27 leden). Alle nieuwe leden zijn ook lid van de KNBB. Ik raad iedere club die op zoek is naar nieuwe leden aan om dit te proberen!”

 




 

Zou uw vereniging ledengroei nastreven met hulp van de KNBB: u kunt gratis gebruikmaken van ons programma “Tijd voor Krijt”. Zie hier ons meest recente artikel over Tijd voor Krijt. Aanmelden kan nog t./m 11 juli!

 

Tekst: KNBB/Evert Hulleman
Foto’s: Evert Hulleman/Trefkoele

 

PORTO – Het koffertje en de biljartkeu stonden klaar voor de korte trip met de shuttle naar de arena van de World Cup in Porto. De Belgische biljarter Eddy Merckx hoorde alle verhalen over de immense hitte aan en reageerde zoals vooral de onverstoorbare Merckx dat kan doen. ,,Ik ga gewoon biljarten, het is voor iedereen gelijk.’’ Wat heet: gewoon biljarten!!! De start van de Belgische ster was al fenomenaal tegen de Spanjaard Legazpi, die hij een snoeiharde knock-out toediende met series van 8, 9 en 14 in de eerste negen beurtjes. De Portugese jongeling Soares was in de late middag ook een vogel voor de poes en in de vroege avond explodeerde Merckx nog eens onnavolgbaar: tegen de Vietnamees Thai met een topserie van 19!!! Weer zo’n mooie reactie: ,,Het was een mooie dag, maar morgen begint het weer allemaal opnieuw.’’

Het was niet alleen Merckx-dag op deze eerste dag van de eigenlijke start van de World Cup. Het ging bovenal ook om de match die altijd beladen is. De Holland-België van het biljart, Dick Jaspers tegen Frédéric Caudron, de twee spelers over wie vaak wordt beweerd dat ze de besten van de wereld zijn. De Hollanders vinden dat Jaspers dat is, de Belgen zetten hun geld op Caudron. In de Portugese arena stonden ze donderdag in de vroege avond tegenover elkaar: Jaspers 5 keer wereldkampioen, Caudron 3 keer, Jaspers 32 World Cups gewonnen, Caudron 21.

De inzet van de partij zelf was nog geen echte prijs in dit stadium, maar absoluut een prestigegevecht. De winnaar gaat door in de World Cup, de verliezer moet naar huis. De hitte speelde even geen rol. Jaspers speelde om zijn koppositie op de wereldranglijst te consolideren, Caudron om terug te keren bij de elite in het driebanden.

Hoe het afliep? Het ging heel lang gelijk op, totdat het in de alles beslissende slotfase 35-34 stond. Jaspers miste een rondspeelbal, die miraculeus achterom ging, Caudron greep zijn kans en ging uit met zes. De Belg gaat samen met de Koreaan Haeng Jik Kim naar de knock-outs met de beste 16. Dick Jaspers is uitgeschakeld in de stad waar hij voor het team speelt van FC Porto en een publieksfavoriet is.

Op deze dag zijn van de wereldtop (top 14) 8 spelers uitgeschakeld:

Dick Jaspers, Quyet Chien Tran, Thanh Luc Tran, Tayfun Tasdemir, Sameh Sidhom, Jung Han Heo, Phuong Vinh Bao en Martin Horn. De Belgen hebben een topdag, want ook Peter Ceulemans plaatst zich, samen met Merckx en Caudron, door twee gerenommeerde Vietnamezen, Tran en Bao voor te blijven.

Vijf spelers eindigen de dag met 6 matchpunten: Frédéric Caudron, Van Ly Dao, Eddy Merckx, Gökhan Salman en Nick Polychronopoulos.

Het schema voor de laatste zestien, vrijdag, Portugese tijd:

12.00 uur:

Eddy Merckx-Peter Ceulemans

Tolgahan Kiraz-Myung Woo Cho

Frédéric Caudron-Glenn Hofman

Gökhan Salman-Berkay Karakurt

 

14.30 uur:

Van Ly Dao-Sergio Jimenez

Jérémy Bury-Haeng Jik Kim

Marco Zanetti-Myeong Jong Cha

Nick Polychronopoulos-Ruben Legazpi

 

Kwartfinales, 17.00 en 19.30.

De overzichten van de acht poules:

Poule A:

Drie grote namen en een goedwillende amateur spelen om twee kostbare posities. Het kan zo maar voorbij zijn voor Dick Jaspers, die na het verlies tegen Haeng Jik Kim zijn laatste partij moet winnen tegen een grote rivaal: Frédéric Caudron.  De Belg heeft de beste start in de groep met twee keer winst, maar blijft voor de laatste clash met Jaspers kwetsbaar op moyenne. Haeng Jik Kim, die de eerste van Jaspers wint (40-33 in 17) kan in de veegpartij tegen de Libanees Kolfad toekijken hoe Jaspers en Caudron zich opmaken voor de beladen Nederland-België derby. De winnaar is Caudron met 40-35 in 27.

De eindstand in Poule A:

1 Frédéric Caudron 6-1.428-9

2 Haeng Jik Kim 4-1.620-13

3 Dick Jaspers 2-1.521-2

4 Jihad Kolfad 0-0.635-7

 

Poule B:

Myung Woo Cho gooit onmiddellijk na de start een superaanval in de strijd. De Portugees Rui Manuel Costa, één van de bazen in de organisatie van de World Cup in Porto, wordt gelijk voor de leeuwen gegooid door de wereldkampioen. Cho start met 8, 1 en 18 en leidt na drie beurten met 27-7. De Koreaan valt daarna even terug, maar wint met 40-23 in 15. Die terugval kondigt een mindere tweede partij aan, want Cho verliest in zijn tweede van Van Ly Dao met 40-32 in 22. De strijd is weer open. Dao gaat naar de koppositie, Cho en Thon strijden voor de tweede plaats. Van Ly Dao blijft ongeslagen met 6 matchpunten, Cho wint zijn laatste tegen Thon, een topscorer op de vorige dag, met 40-37.

De eindstand in Poule B:

1 Van Ly Dao 6-1.666-9

2 Myung Woo Cho 4-1.931-18

3 Viet Hoat Minh Thon 2-1.405-8

4 Rui Manuel Costa 0-1.231-7

 

Poule C:

De allerbeste starter van het veld is Eddy Merckx in een prachtige partij tegen Ruben Legazpi, waarin de Belg met 8, 9 en 14 in de eerste negen beurten naar 38 loopt en daarna nog twee beurtjes nodig heeft voor de laatste 2 punten. De Spanjaard scoort goed mee, maar komt met een dikke 2 moyenne veel tekort: 40-26 in 11. Jose Miguel Soares, ook FC Porto speler, wint zijn eerste van Hong Chiem Thai en ziet daarna Merckx voorbijkomen met 40-33 in 32. Legazpi heeft met twee verliespartijen 1.937 gemiddeld, meer zelfs dan Merckx. De Spanjaard verricht een klein wonder, wint van Soares (40-31) en is de beste van drie spelers met 2 matchpunten.

De eindstand in Poule C:

1 Eddy Merckx 6-2.181-19

2 Ruben Legazpi 2-1.728-9

3 Hong Chiem Thai 2-1.206-7

4 Jose Miguel Soares 2-1.168-7

 

Poule D:

De speler met de superstart is niet Quyet Chien Tran of Phuong Vinh Bao, maar de Griek Nick Polychronopoulos, die twee formidabele partijen speelt tegen Peter Ceulemans, teammaat in Nederland (40-34 in 20) en tegen Bao (40-19 in 18). Het kan op moyenne niet meer misgaan met Poly. Ceulemans, met 0 uit 2, heeft met een mooie 1.714 een beter moyenne dan de twee Vietnamezen. Dat valt dus nog te redden. De Belg wint zelf van Bao, de oud-wereldkampioen, met 40-23 in 23, Polychronopoulos gaat naar de maximale matchpunten tegen Quyet Chien Tran: 40-27 in 17. Wat een sensatie: Ceulemans als derde Belg mee naar de beste zestien, twee gerenommeerde Vietnamezen uit het toernooi.

De stand in Poule D:

1 Nick Polichronopoulos 6-2.181-8

2 Peter Ceulemans 2-1.723-10

3 Quyet Chien Tran 2-1.500-12

4 Phuong Vinh Bao 2-1.242-8

 

Poule E:

Jose Juan Garcia zet de toon voor de verwachte groepswinst met overwinningen tegen Thanh Luc Tran en Jérémy Bury in 25 en 21 beurten. De Zuid-Amerikaan moet de koppositie nog waarmaken tegen Berkay Karakurt, maar glijdt uiteindelijk zelfs nog af naar de derde positie. Jérémy Bury speelt zijn laatste match tegen de uitgeschakelde TL Tran. De Fransman wint met 40-21 in 19 en neemt de bovenste positie over van Garcia. Berkay Karakurt glipt toch nog stiekem naar de tweede plaats met een minimaal verschil in moyenne op Garcia.

De stand in Poule E:

1 Jérémy Bury 4-1.883-7

2 Berkay Karakurt 4-1.424-8

3 JJ Garcia 4-1.421-7

4 Thanh Luc Tran 0-1.194-7

 

 

Poule F:

Gökhan Salman is al enige tijd een rijzende ster aan het biljartfront. De Turkse outsider maakt een klim op de ranglijsten en leidt de groep met Cha, Horn en Tasdemir na twee ronden soeverein. Dat is onder andere het gevolg van de winst tegen Tayfun Tasdemir, de Turkse ster, die tegen Salman wordt verslagen in de eindsprint: 40-37 in 27 en later ook verliest van Horn.  Myeong Jong Cha is een sensationele starter tegen Martin Horn met 40-9 in 19, maar weer is Salman, ook tegen Cha, sterk in het eindgevecht. De Turkse koploper na twee ronden verslaat de Koreaan met 40-39 in 20 en blijft in de laatste partij van de dag ook op de maximale score door winst tegen Horn: 40-33 in 26. Tayfun Tasdemir verliest ook zijn laatste partij tegen Cha met 40-29 in 23.

De stand in Poule F:

1 Gökhan Salman 6-1.643-8

2 Myeong Jong Cha 4-1.919-7

3 Martin Horn 2-1.242-8

4 Tayfun Tasdemir 0-1.394-7

 

Poule G:

Marco Zanetti schuwt natuurlijk een opzichtig protest niet: de Italiaanse maestro speelt met een zwarte zweetband rond het voorhoofd om aan te geven in wat voor sauna deze World Cup wordt gespeeld. Zijn kwaliteiten lijden er niet onder. Zanetti verslaat eerst Glenn Hofman, de coming man uit Nederland met 40-31 in 28 en in zijn tweede ronde Omer Karakurt in een meesterlijke partij met 40-21 in 15. Voor de tweede plaats meldt zich al snel Glenn Hofman, de nooit opgevende krijger, die tegen Heo schittert met 40-28 in 17. Hofman en Karakurt strijden om het tweede ticket voor de knock-outs. De Nederlander wint het pleidooi met 40-35 in 29 en is na de uitschakeling van Jaspers de enige in de beste 16. Marco Zanetti laat alleen de winst liggen in zijn laatste tegen Heo: 40-33 in 28.

De stand in Poule G:

1 Marco Zanetti 4-1.591-8

2 Glenn Hofman 4-1.500-8

3 Omer Karakurt 2-1.411-7

4 Jung Han Heo 32-1.304-9

 

Poule H:

Sergio Jimenez en Tolgahan Kiraz maken de beste indruk in de twee eerste ronden, waarin Jimenez twee keer wint met 1.333 totaal. De moyennes zijn minder dan in de andere groepen. Jimenez is na twee ronden zeker van een ticket, omdat Sameh Sidhom en Emrullah Basegmez gelijk spelen met 40-40 in 26. Jimenez wint de belangrijke ontmoeting met Kiraz (40-31 in 34), voor de tweede positie kondigt zich nog een pittig gevecht aan. Kiraz toont zich echter ook de betere van Sidhom (40-21 in 25) De Egyptenaar eindigt met 1 puntje nogal troosteloos op de laatste plek.

De stand in Poule H:

1 Tolgahan Kiraz 4-1.247-6

2 Sergio Jimenez 4-1.145-9

3 Emrullah Basegmez 3-1.217-6

4 Sameh Sidhom 1-1.233-9

Tekst Frits Bakker

Foto Glenn Hofman (Ton Smilde)_

 

 

 

 

  

 

 

 

Tijd voor Krijt: Een laagdrempelige ledenwervingstool

Eind 2024 publiceerden we Tijd voor Krijt – De Tussenstand. Een uitgebreid overzicht over de voortgang ons laagdrempelige/recreatieve biljartproject Tijd voor Krijt. Wat was nu precies het effect voor de deelnemende locaties: wat ging goed, wat kon nog beter? We vroegen het aan projectleider Michel Hofstede en aan één van de deelnemende locaties, en gaven een praktijkvoorbeeld van hulp/contact richting een gemeente. Destijds hadden we sinds de vernieuwingen 10 verenigingen bezocht, met gemiddeld 1.4 nieuwe leden door deelname aan Tijd voor Krijt.

We zijn inmiddels iets meer dan een half jaar verder, en het aantal plekken waar Tijd voor Krijt is gestart is inmiddels verdubbeld – evenals het gemiddeld aantal nieuwe leden!

We zitten nu op 20 locaties (en eerlijk met alweer twee nieuwe plekken die zijn bevestigd), en het gemiddeld aantal leden door deelname aan Tijd voor Krijt is inmiddels gestegen van 1.4 naar 2.8 – gemeten over alle stoppen dus. Vooral succesvol waren recente lanceringen op Texel en bij Biljart Vereniging Horna, dat al na de eerste twee dagen Tijd voor Krijt zeven (!) nieuwe leden mocht verwelkomen. En in de laatste maanden lijkt dit op steeds meer nieuwe locaties het geval. Zo meldde de Musketier uit Gouda als gevolg van Gouds Vakwerk zes nieuwe leden, en de jongste biljartlocatie met Tijd voor Krijt, LBV’23 uit Lelystad, liefst zeven. (Zie hieronder de mooie woorden van enkele betrokkenen, o.a. Cor Lisseveld, secretaris van LBV’23.)

 

 

“Door Tijd voor Krijt hebben we wekelijks dezelfde deelname met zo’n 4-6 personen die altijd twee uurtjes spelen met z’n allen. We verwachten er nog een paar deelnemers bij en dan gaan we een competitie vrije inloop starten op maandag om ze verder te stimuleren, voortgang en verbetering te zien.”
Kevin Knol (Biljartacademie Texel)

 

“Op 28 april 2025 hebben we de Tijd voor Krijt ledenwerfactie afgesloten. In totaal hebben we 7 nieuwe leden mogen verwelkomen. We vinden dit een mooi resultaat en zijn er blij mee. Na de zomer willen we Tijd voor Krijt nog een keer organiseren maar dan voor een avond in de week. Voor nu, nogmaals hartelijk dank voor de ondersteuning!”
Piet Hollestelle (Horna)

 

“Dankzij de actie hebben we bij BV De Musketier ruim 25% nieuwe leden erbij gekregen, van 25 naar 31 leden. En dat is niet alleen een mooie score op papier, maar het voelt ook echt alsof we nieuw leven in onze vereniging hebben geblazen. Je merkt het aan de energie op de clubavonden: mensen die met plezier terugkomen, nieuwsgierige nieuwelingen, en zelfs spelers die potentie hebben om straks door te groeien naar de competitie. Die laatste groep willen we zelf gaan begeleiden, op z’n Musketiers: laagdrempelig, gezellig en toch fanatiek. De actie gaf ons precies het duwtje dat we nodig hadden. De flyers, posters, krijtdoosjes, het stukje in de krant, alles klopte. De Goudse mix van enthousiasme, gastvrijheid en no-nonsense aanpak sloeg duidelijk aan. En dat is mede te danken aan jouw betrokkenheid en de heldere communicatie vanuit de KNBB.”
Marco de Gijsel (Musketier)

 

Beste Michel. Namens het bestuur van LBV23 willen wij je dank zeggen voor de ondersteuning in het project “Tijd voor Krijt”. Je enthousiasme om dit project te begeleiden, heeft ons ook doen besluiten hieraan mee te doen. Mede door jouw toedoen, te denken valt aan het benaderen van het Sportbedrijf en de pers, is er ruimschoots aandacht besteed om dit project onder de aandacht te brengen van de Lelystadse inwoners. De lokale omroep (Omroep Flevoland) heeft hier ook de nodige tijd aanbesteed, door de interviews op hun locatie en het maken van tv opnames en interviews tijdens de eerste bijeenkomst. In totaal heeft dit onze vereniging 7 nieuwe leden opgeleverd. Hiervoor zijn wij jou ook dank verschuldigd. We wensen je voor de komende tijd als dit project doorgaat veel succes bij andere verenigingen.”
Cor Lisseveld (LBV’23)
 

 

Voor buitenstaanders lijken ‘een paar’ nieuwe leden misschien niet zo bijzonder, maar veel verenigingen hebben slechts enkele tientallen leden (of nog minder), en één of twee leden maken dan een flink procentueel verschil, soms zelfs het verschil tussen helemaal stoppen met het biljartaanbod of doorgaan. En zeker voor ouderen is het behoud van het cluppie dicht in de buurt cruciaal voor zaken als de sociale interactie en de ongemerkte beweging.

 

 

Alles over Tijd voor Krijt

Het is een laagdrempelig programma in eenvoudige stappen uitgezet (wie doet wat), waarbij het zijn waarde bij de 16 deelnemende verenigingen heeft bewezen! Het levert (lokale) zichtbaarheid op en deelnemende verenigingen kunnen rekenen op gemiddeld 4 deelnemers op de startdag, gemiddeld 10 nieuwe gezichten op alle Tijd voor Krijt dagen, en gemiddeld 2.8 nieuwe leden!

Tijd voor Krijt doen we bij de aangesloten verenigingen en/of verenigingen die de intentie hebben om (al) hun leden aan te melden bij de KNBB.

 

Waarom zouden verenigingen mee moeten doen?

  • Verenigingen gaan aan de slag vóór en mèt hun eigen vereniging! 
  • Verenigingen worden na bevestiging interesse/deelname, door de KNBB ondersteund
  • Verenigingen ontvangen een beknopt projectplan met de (te zetten) stappen (wie doet wat, zie bijlagen)
  • Verenigingen ontvangen een communicatiepakket, die ze intern als extern kunnen inzetten. Tip: zet je leden (ook) in als ambassadeurs 
  • Er wordt door de KNBB een persbericht opgesteld. (Onze ervaring is dat de lokale pers dit goed/bijna altijd oppakt en plaatst)
  • (Nieuwe) contacten worden gemaakt met het lokale sportbedrijf en/of andere partij die waarde toevoegen, door bijvoorbeeld het persbericht via hun kanalen te delen en/of (extra) funding inbrengen 
  • Tijdens de startdag wordt de vereniging (extra) aangekleed met banners en vlaggen van Tijd voor Krijt
  • Na een aantal keren bespreken we de voortgang 
  • Resultaat: Zichtbaarheid, nieuwe deelnemers en nieuwe leden!

Kortom alle redenen om interesse te tonen – te starten met Tijd voor Krijt bij en met jouw vereniging! 

En natuurlijk kost het de vereniging zelf ook een beetje tijd en commitment, maar de resultaten spreken voor zich!

 

Aanmelden voor Tijd voor Krijt

Tijd voor Krijt is inmiddels een laagdrempelige ledenwervingstool met een gemiddelde ledengroei van 2.8 voor clubs/verenigingen die Tijd voor Krijt starten. Dat is vaak een significante ledengroei!

 

Wilt u als bij de KNBB aangesloten club of vereniging (GRATIS!) meedoen?

Stuur een berichtje naar info@knbb.nl o.v.v. “Tijd voor Krijt” of naar projectleider vanuit de KNBB Michel Hofstede: m.hofstede@knbb.nl Belangrijk voor clubs: op enkele van de voorgaande startlocaties van Tijd voor Krijt is al sprake van (significante) ledengroei! (Zie ook dit artikel) 

 

Voor wie is Tijd voor Krijt?

Was Tijd voor Krijt in eerste instantie gericht op ouderen, om hen op geselecteerde locaties in het land te helpen laagdrempelig bij elkaar te komen onder het genot van een kop koffie, inmiddels is het project een nieuwe fase ingegaan. Tijd voor Krijt 2.0 betekent: gezelligheid en laagdrempeligheid voor biljarters van alle leeftijden, en waarbij mensen verzekerd zijn van een gezellig sociaal samenzijn en kunnen spelen op een fijne locatie. Tijd voor Krijt 2.0 helpt clubs spelers binnen te halen die misschien al een tijdje zijn gestopt, en het wat spannend vinden om direct bij een club zich aan te melden/competitief te gaan spelen. Biljarters dus die vooral het eerst weer willen proberen, een beetje sociaal/recreatief, en als dat bevalt en gezellig is geleidelijk misschien weer in competitieverband – maar eerst laagdrempelig en gezellig, als lage instap.

 

Waarin helpt de KNBB/hoe worden clubs ontzorgd?

De KNBB helpt hierbij met materialen, is de openingsdag zelf aanwezig en helpt bij de planning van de vervolgdagen, en helpt bij wat Tijd voor Krijt overal oplevert: lokale en regionale publiciteit. Alle dingen dus die voor clubs en verenigingen soms wat moeilijk zijn, maar die kunnen helpen dat nieuwe en oude spelers de weg naar de biljartclub weer gaan vinden. Projectleider Michel Hofstede, is in dienst speciaal om voor onze clubs en verenigingen dit allemaal te helpen organiseren & stroomlijnen.

 

Hoe kan mijn club of vereniging meedoen?

Wilt u als bij de KNBB aangesloten club of vereniging (GRATIS!) meedoen? Stuur een berichtje naar info@knbb.nl o.v.v. “Tijd voor Krijt” of naar m.hofstede@knbb.nl (projectleider vanuit de KNBB). Geldt dus voor clubs en verenigingen in heel Nederland, en niet alleen gericht op ouderen maar op iedereen die op laagdrempelige wijze de instap naar het biljarten (weer) wil proberen.

 

 

Locaties waar Tijd voor Krijt is opgestart:

Café Chris Scholten (Amsterdam)
Biljartclub de Kimme (Amsterdam)
BV Hermandad (Den Helder)
BV de Voorstad (Deventer)
De Rietlander (Spijkenisse)
’t Caves (Wintelre)
BV Geldrop
Biljartvereniging Geinburgia (Amsterdam-Driemond)
VEGABV (Vlissingen)
B.I.O.S (Barneveld)
Biljartclub OSO (Hilversum) 
B.V. Germenzeel (Uden)
BV Castricum
BV Horna (Hoorn)
Texel Biljarts Vereniging – Biljartacademie Texel
Biljartvereniging VOP (Venray)
BV De Musketier (Gouda)
Biljartvereniging ’t Raedthuys (Berkel en Rodenrijs)
Biljartvereniging Kralingen
LVB ’23 (Lelystad)

 

 

 

Tijd voor Krijt in de media

Bij iedere stop is er lokale en regionale media-aandacht geweest, veelal in de huis-aan-huis of online lokale kranten/nieuwsbronnen. Steeds vaker ook met mooie, grote artikelen zoals deze in Eindhovens Dagblad, dit 2-pagina groot artikel in het Noordhollands Dagblad met de prachtige titel “Keu en krijt als wapens tegen eenzaamheid”, dit fraaie artikel in PZC met de eveneens prachtige titel “Seniorenbiljart stoot de eenzaamheid van tafel”, en misschien wel het mooiste van allemaal dit 2-pagina artikel in Parool Deze ouderen pakken het biljarten weer op: “Atletiek wordt toch een stuk lastiger op onze leeftijd.”

En dit zijn dan nog alleen de publicaties in 2025!

Ook de jaren ervoor was Tijd voor Krijt volop in de media, niet in de laatste plaats doordat Koning Willem-Alexander het project heeft bezocht (in coronatijd nog wel: was zijn enige bezoek) en doordat het project werd geopend bij het Ministerie van VWS. Enkele hoogtepunten uit de eerste jaren zijn samengevat in de video “Tijd voor Krijt in vogelvlucht” (versie zonder ondertitels, versie met ondertitels).

Belangrijke publicaties uit de eerste jaren vindt u hier.

 


 

Tijd voor Krijt & Bewegen/Maatschappelijke of therapeutische waarde van biljarten
Met biljarten blijf je in beweging. En beter nog: met biljarten blijf je ongemerkt in beweging! Met biljarten blijf je in beweging, zonder dat je het merkt. Onderzoek heeft aangetoond dat in een gemiddelde biljartpartij van zo’n anderhalf uur een biljartspeler meer dan een kilometer loopt – terwijl hij dit niet als zodanig ervaart! Spelers staan gemiddeld tijdens een potje van 50 minuten 29 keer op van hun stoel en bukken gemiddeld 70 keer om te stoten tijdens het spel ‘libre’.

*uit rapport Mulier Instituut.

Denk ook aan de voordelen zoals:

  • Mentale vaardigheden
  • Strategische vaardigheden
  • Creatieve elementen in het zoeken naar oplossingen
  • Fijne motoriek die van zeer groot belang is

 

Factsheet rapport Tijd voor Krijt door Mulier Instituut
Persbericht rapport Tijd voor Krijt door Mulier Instituut

https://www.kennisbanksportenbewegen.nl/?file=10838&m=1655217858&action=file.download
https://www.knbb.nl/nieuws/wetenschappelijk-onderzocht-de-therapeutische-waarde-van-snooker

De maatschappelijke waarde van Tijd voor Krijt was de belangrijkste reden voor NOC*NSF waarom Tijd voor Krijt in 2024 de Van Tuyll Beker won.

 

 

Meer info

Website Tijd voor Krijt
Alle artikelen over Tijd voor Krijt op KNBB.nl 

 

Tekst, screenshots & foto’s: KNBB/Tijd voor Krijt
Uitgelichte foto: Tijd voor Krijt in Den Helder ©Charissa Beemsterboer