Behalve de Nederlandse topspelers, zoals Raimond Burgman, Glenn Hofman, Jean van Erp en Barry van Beers zijn weer Belgische en andere buitenlandse cracks uitgenodigd. Mister Zunder, Frédérick Caudron, is er niet bij dit jaar.

Wel komt Eddy Merckx, ook één van de sterren in de laatste edities, in actie in de aanloop naar het nieuwe jaar. Martin Horn is één van de plubliekstrekkers, net als Roland Forthomme, de kopman van het Zundertste team in de Nederlandse competitie, Peter Ceulemans, ook uit dit team, Eddy Leppens, Peter De Backer, Dustin Jäschke, een veelbelovende, jonge Duitser, de Fransman Pierre Soumagne en good-old Martin Spoormans.

Biljartcentrum Den Hoek verwelkomt u graag op deze dagen om de wedstrijden live bij te wonen.

 

De poule-indeling:

 

Poule A:

Roland Forthomme

Glenn Hofman

Martin Spoormans

Dustin Jäschke

Poule B:

Eddy Merckx

Peter Ceulemans

Gerwin Valentijn

Pierre Soumagne

Poule C:

Martin Horn

Barry van Beers

Peter De Backer

Raymon Groot

Poule D:

Eddy Leppens

Raimond Burgman

Jean van Erp

Kenny Miatton

 

Het speelschema:

 

Dinsdag 27 december:

Poulewedstrijden vanaf 12.00 uur

Woensdag 28 december:

Poulewedstrijden vanaf 12.00 uur

Donderdag 29 december:

Poulewedstrijden vanaf 14.00 uur

19.00 en 21.00: Kwartfinales

Vrijdag 30 december:

Halve finales om 13.00 uur

Finale om 16.00 uur.

 

Tekst: Frits Bakker

Poster organisatie

BERGEN OP ZOOM – De huldiging bij thuiskomst in de Ponderosa in Bergen op Zoom was ontroerend na een finale waarin hij bijna alles onder controle had. Bijna alles… Want Jean-Paul Rens stond in de laatste partij van het Nederlands kampioenschap libre stijf van de zenuwen. De koploper vanaf de allereerste ronde, die vooral in de laatste ronden de hoge series geroutineerd uit zijn keu roffelde, was plotseling kwetsbaar in die finale en mocht niet verliezen van Frank Diederen uit Beek.

 

De winnaar, die cafébaas is van de Ponderosa en zijn vijfde nationale finale speelde en nooit eerder had gewonnen, vertelde over die finale: ,,Mijn tegenstander, die moest winnen, begon eigenlijk meteen goed. Hij had de ballen zo in de serie aan de band, maar was ze ook zo weer kwijt. Toch leek hij in het begin rustiger dan ik. Hij stond iets van 155-39 voor toen ik een serie van 79 maakte, waarna hij meteen weer miste. Ik maakte nog een kleine serie, daarna was het steeds stuivertje wisselen tot ik uitmaakte met 23.’’ De ontknoping was een slijtageslag. Jean Paul Rens won tenslotte met 250-224 in 12 beurten. Wat een opluchting voor de Brabander!!

 

,,We hadden door de zenuwen gewoon allebei weinig controle en stootten vaak te hard. Ik had zelfs een kets op een simpele bal, omdat mijn hand niet stilstond. Dan is opeens elke bal moeilijk. Ik geloof niet dat ik ooit zo zenuwachtig ben geweest, misschien alleen bij de geboorte van mijn oudste dochter.’’

 

De 35-jarige kampioen, tien jaar getrouwd met Debbie en vader van twee dochters, Bridget van 10 en Emily van 6, had niets dan lof over de organisatie, de onderlinge sfeer en het lokaal van ’t Töpke in Afferden. ,,Het was een prima organisatie, een leuke spelersgroep, die altijd bleven keken als anderen nog speelden, een leuk lokaal met vriendelijke vrijwilligers.’’

 

Hij bleef ongeslagen op die ene partij na, in de derde ronde tegen Sander van Haaren, die Rens verloor met 250-227 in 10 beurten. Drie keer speelde de kampioen uit met de maximale 250 caramboles, één keer deed hij dat in de eerste beurt, twee keer in de tweede beurt. Ook Dennis Bouwhuis slaagde er één keer in de 250 punten feilloos in één beurt uit te spelen.

 

Frank Diederen was een voortreffelijke zilveren winnaar op het podium met twee matchpunten minder. Jean-Paul Rens had 44.28 gemiddeld, Frank Diederen 36.95. Joop Roelands, de derde man op het podium, eindigde met 9 punten en 34.57. Hij speelde de enige remisepartij in het toernooi tegen Ronald van Gooswilligen.

 

De eindstand van het NK in de overgangsklasse libre:

1 Jean-Paul Rens 12-44.28-250

2 Frank Diederen 10-36.905-249

3 Joop Roelands 9-34.57-238

4 Ronald van Gooswilligen 7-19.93-123

5 Dennis Bouwhuis 6-24.78-250

6 Ton van Loon 4-30.07-217

7 Sander van Haaren 4-19.53-135

8 Anton Slof 4-17.57-118.

Na 6 cursusdagen onder leiding van Johan Beaard, meldden zeven kandidaten zich op zaterdag 11 juni voor het examen Arbiter-1 in Sportfoyer De Hazelaar te Rosmalen.
Examinator Peter Boers legde de procedure uit van het schriftelijk theorie-examen.

Nadat alle kandidaten het theorie-examen met succes afgerond hadden werd de eerste ronde van het praktijk examen gespeeld. Hierna werd er genoten van een gezamenlijke lunch.
Vervolgens werd begonnen met het vervolg van het praktijk examen. Daarbij werd gespeeld in de spelsoorten libre door de voorspelers Anton Lopulalan en Carlo van der Doelen en driebanden klein door Henk Laudy en Theo Hendriks.

Examinator Peter Boers beoordeelde de kandidaten op zeer deskundige wijze.

Na het praktijkexamen werd de eindbeoordeling opgesteld met als resultaat alle 7 geslaagd. De kersverse arbiters-1 kregen uit handen van districtsvoorzitter Karel Swarts het certificaat Arbiter-1 en de daarbij behorende badge en KNBB zakdoek uitgereikt.

Docent Johan Beaard feliciteerde de geslaagden, bedankte de voorspelers voor hun bijdrage aan de cursus en het  examen. Tevens bedankt hij de uitbaters van Sportfoyer De Hazelaar Frank en Marco voor het beschikbaar stellen van het materiaal en Peter Boers voor het afnemen van het examen.

Allemaal van harte gefeliciteerd en heel veel succes en plezier aan de tafel!

Johan Beaard (Docent KNBB)

 

Vlnr: Peter Boers (examinator), Raoul Hulzink, Jan van Weert, Hélène Rust, Henk Laudy (voorspeler Driebanden), Johan Beaard(Docent), Jan Heuyerjans, Anton Lopulalan (voorspeler Libre), Carlo van der Doelen(voorspeler Libre) Frans Bosman, Frans Thijssen, Jeannette Riemslag(afgevaardigde Nijmegen), Theo Hendriks (voorspeler Driebanden) en Frans Falize.

In een afgeladen biljarthome in Bergharen (met passen en meten konden alle toeschouwers binnen) heeft het publiek volop kunnen genieten van dit mooie spel.

Jim van der Starren en  Rob Kok uit Breezand hadden na zes ronden alle twee kans op de titel. In de laatste ronde maakte Van der Starre echter een abrupt einde aan de aspiraties van zijn opponent. In een rechtstreeks duel tegen Rob (een droompartij die je vooraf niet kunt bedenken)  ging Jim met 160 van acquit (wat tevens de hoogste serie van het toernooi was) en versloeg hij Rob in 5 beurten, waarna de titel een feit was. Rob bleef op 9 punten steken.

Door een sterke inhaalrace wist Harold Megens ook op 9 punten te komen en op moyenne lukte het hem de tweede plaats te veroveren, zodat voor Rob uiteindelijk de derde plaats overbleef. Timo Peters en Tonnie van de Wetering hielden de race ook lang vol maar moesten toch afhaken. Zij eindigden  op resp. de vierde en vijfde plaats.  Jan de Bruin, die sterk van start ging, moest uiteindelijk genoegen nemen met de zesde plek, voor Gerard ten Lohuis en Wim Ooteman.

Op de foto Jim van der Starre, geflankeerd door Harold Megens (l) en Rob Kok (r)

Met een volle agenda en belangrijke punten om te bespreken, was de verwachting dat dit wel eens een lange ALV zou kunnen gaan worden. De realiteit was anders: in slechts 1 uur en 20 minuten had voorzitter Jaap Labrujere de Algemene Ledenvergadering tot een goed einde gebracht, en in een uiterst constructieve sfeer.

Hoe constructief ook, er waren wel degelijk veel punten te bespreken:

 

1.            Opening

2.            Vaststellen agenda

3.            Mededelingen

4.            Ingekomen stukken

5.            Vaststelling notulen vergadering d.d. 4 juni 2016 (bijlage)

6.            Jaarverslagen (bijlagen):

a.            Commissie Sportzaken Carambole

b.            Arbitrage 2015-2016

7.            Financiën – begroting 2017 en toelichting (bijlagen)

8.            Samenstelling KVC bestuur, Piet Verschure en Janneke Horneman zijn aftredend. Beiden zijn herkiesbaar.

9.            Commissies en benoemingen

a.            Benoeming FAC-leden Piet Witteman en Willem Reilink (bijlage)

b.            Benoeming VG-commissie (bijlage)

c.            Opheffen Commissie Sportzaken Carambole

d.            Benoeming reserve bondsraadlid: Piet van de Ree (Rotterdam)

10.          Provinciale kampioenschappen / Dagbiljart

11.          Convenant KNBB

12.          Algemene Ledenvergaderingen 2017

13.          Rondvraag

14.          Sluiting

 

De eerste punten werden allen zeer snel afgerond danwel goedgekeurd. Zo ook de begroting van punt 7; deze kwam er zonder een enkele vraag of opmerking doorheen.

Piet Verschure en Janneke Horneman werden beide herkozen (punt 8), FAC-leden Piet Witteman en Willem Reilink weden benoemd, de benoeming van de VG-commissie als onderdeel van KVC vond plaats (penningmeester Benny Beek gaf aan dat KVC het komend jaar €5000 zal investeren, en het jaar erop zal evalueren of deze steun zal worden voortgezet), Piet van de Ree werd benoemd als reserve Bondsraadlid, en de Commissie Sportzaken Carambole werd opgeheven. (Punt 9.) Een dankwoord was er voor de inspanningen van voorzitter van de Commissie Topsport Alex ter Weele, ook voor zijn promotie van het 5-Pins.

Veel aandacht was er voor punten 10 en 11. Jaap Labrujere luidde de noodklok (“Het is vijf voor 12”) over de huidige staat van het biljart, o.a. de teruglopende ledenaantallen. Hij deed een vurig pleidooi om evenementen te organiseren die ook toegankelijk zijn voor niet-KNBB leden, bijvoorbeeld de Provinciale Kampioenschappen en de Open Districtskampioenschappen. Volgens Jaap is een nieuwe manier van denken vereist om de biljartsport levend te houden, en hij kreeg hiervoor mandaat van de ALV. Districten zullen overleggen met hun besturen in hoeverre zij in staat zijn om open kampioenschappen te gaan organiseren, en overleg zal plaatsvinden met besturen of de OPK binnen de respectievelijke provinciegrenzen gaat worden uitgebreid naar andere provincies dan alleen Noord-Brabant. Karel Swarts gaf gehoor aan het verzoek een draaiboek van de OPK in Noord-Brabant te zullen aanleveren, als richtlijn voor andere provincies. Belangrijk punt hierbij, zoals benoemd door Jaap: dat de eerste OPK voor ruim 18% bestond uit ongebonden leden. Tenslotte hield Jaap een pleidooi voor samenwerking met dagbiljarten, zodat dagbiljarters ook leuke, attractieve competities kunnen spelen.

Punt 11 betrof het convenant van de KNBB. Deze was op 4 juni 2016 opgezegd op verzoek van de ALV. Mandaat is verleend aan het bestuur voor afsluiten convenant met de genoemde wijzigingen. Dit om te onderzoeken of afdracht zou kunnen plaatsvinden op basis van verrichte diensten in plaats van ledental, onder het motto ‘meten is weten’. Het percentage van de afdracht van KVC, momenteel iets boven de 85%, wordt voor één jaar bevroren. Eind 2017 zou het nieuwe convenant dan ingaan voor een periode van drie jaar.

Een samenwerking die is opgeschort: de samenwerking tussen KVC en de KNBB sectie Driebanden. Belangrijk punt hierbij betreft een andere visie op vergoedingen voor spelers en arbiters op events: deze ziet KVC graag iets beperkter dan sectie Driebanden. Samenwerking zal er nog wel zijn op organisatieniveau voor grote evenementen zoals NK Masters, Grand Dutch en Masters Artistiek.

Tenslotte gaf KVC aan de finale van de topteamcompetitie ook anders te willen inrichten en meer elan te geven, en het 5-Pins biljarten verder te gaan promoten.

Geprikt als datum voor komende ALV’s: 10 juni 2017 en 18 november 2017, beide om 13:00. Op de eerste van deze twee ALV’s zal ook het plan van Bart Schoneveld ter tafel komen.

Om 14:20 werd door voorzitter Jaap Labrujere de Algemene Ledenvergadering van 19 november 2016 afgehamerd.

 

Alle belangrijke documenten over deze ALV, zoals de vergaderbrochure, vindt u hier. Hier vindt u ook alle vergaderstukken van voorgaande ALV’s.

De KNBB Vereniging Carambole heeft sinds begin december haar eigen Facebook pagina.

Meteen in de eerste weken al veel nieuws over KVC en carambole biljart. En, alvast een mooie kerstgroet!

De laatste maanden zijn alle commissies binnen de KVC onder de loep genomen en daar waar nodig geherstructureerd. Daarbij is in sommige gevallen de benaming ook gewijzigd. De commissies Sportzaken Carambole en Jeugd zijn komen te vervallen.

Het overzicht van alle commissies is beschikbaar in deze pdf.

Dit weekend was in Thurston, Rotterdam, nog enigszins op de golven van de euforie over de voor Europa zo succesvolle Mosconi Cup, het NK Pool 9-Ball.

De variant 9-Ball staat volop in de belangstelling vanwege het spectaculaire format: je kunt acht ballen potten, maar als je de negende mist en je tegenstander raakt, dan heb je toch verloren. Daarom wordt 9-Ball door veel poolspelers omschreven als ‘een bruut spel’. Het is ook de poolvariant waarin de Mosconi Cup wordt gespeeld.

In dit ‘brute spel’ was het bij de heren Marc Bijsterbosch die de titel veroverde, terwijl bij de dames wederom Tamara Peeters-Rademakers aan het langste eind trok.

Het NK 9-Ball stond, naast het winnen van een Nederlands Kampioenschap, vooral in het teken van de EK-kwalificatie. De top vier na alle disciplines zou zich plaatsen voor het EK 2017 in Portugal. Vooraf wisten Ivar Saris, Niels Feijen en Marco Teutscher dat ze goede papieren hadden voor kwalificatie. Het meest in gevaar was de pas 16-jarige Jan van Lierop, en die verloor zijn vierde plaats in de EK-kwalificatiestand door een nederlaag in de eerste ronde tegen Jur Kous. Marc Bijsterbosch wist zich door zijn titel op het laatste moment voor het EK te kwalificeren.

Het NK Pool werd in vier verschillende weekends afgewerkt, telkens in Thurston, Rotterdam. Het NK 8-Ball werd gewonnen door Ivar Saris, het NK 10-Ball door Niels Feijen, en het NK 14.1 Straightpool door Nick van den Berg. De dames events bij het 8-Ball en 10-Ball waren beide een prooi voor Melissa Rademakers, het NK 14.1 Straightpool voor Tamara Peeters-Rademakers.

Met het NK 9-Ball werd het vierluik van Nederlandse kampioenschappen pool in het nieuwe format afgesloten.

De belangstelling voor 9-Ball bereikte de afgelopen week een piek door de geweldige prestaties van Team Europe in de prestigieuze Mosconi Cup. Een jarenlange achterstand ten opzichte van Team USA werd goedgemaakt door een imponerende overwinning, de zevende op rij van de Europeanen. Team Europe, met in het team van vijf spelers ook de Nederlander Niels Feijen, won met liefst 11-3. Ook in Nederland was er volop aandacht voor de Mosconi Cup: Een Vandaag op NPO 1 en Radio 1 hadden een voorbeschouwing met Nick van den Berg, en er was een uur durende uitzending van de Mosconi Cup prime time op RTL 7.

 

Uitslag NK Pool 9-Ball:

1.       Marc Bijsterbosch

2.       Richard Eijmberts

3.       Gilliano Smit & Anthony Cheung

 

Uitslag NK Pool Dames 9-Ball:

1.       Tamara Peeters-Rademakers

2.       Mirjam Alfons

3.       Anna Huang & Melissa Rademakers

 

Ranking spots voor EK (heren):

1.       Marc Bijsterbosch

2.       Ivar Saris

3.       Niels Feijen

4.       Marco Teutscher

 

Ranking spots voor EK (dames):

1.       Melissa Rademakers

2.       Tamara Peeters-Rademakers

 

Alle NK’s werden uitgezonden op www.biljart.tv, het online streaming kanaal van de KNBB, i.s.m. Orange Forks Productions.

 

Belangrijke links/informatie

Alle informatie over NK Pool

Uitslagen NK 9-Ball op Cuescore

Uitslagen NK 9-Ball Dames op Cuescore

Alle informatie over de Mosconi Cup 2016

Terugkijken Mosconi Cup 2016 (RTL7)

Terugkijken Een Vandaag (NPO1; item met Nick van den Berg v/a 21:42)

Dit weekend staat het NK Pool 9-Ball voor de deur, van 16 t/m 18 december 2016 in Thurston, Rotterdam.

De variant 9-ball staat momenteel volop in de belangstelling vanwege het spectaculaire format: je kunt acht ballen potten, maar als je de negende mist en je tegenstander raakt, dan heb je toch verloren. Daarom wordt 9-ball door veel poolspelers omschreven als ‘een bruut spel’.

De belangstelling voor 9-ball bereikte de afgelopen week een piek door de geweldige prestaties van Team Europe in de prestigieuze Mosconi Cup. Een jarenlange achterstand ten opzichte van Team USA werd goedgemaakt door een imponerende overwinning, de zevende op rij van de Europeanen. Team Europe, met in het team van vijf spelers ook de Nederlander Niels Feijen, won met liefst 11-3. Ook in Nederland was er volop aandacht voor de Mosconi Cup: Een Vandaag op NPO 1 en Radio 1 hadden een voorbeschouwing met Nick van den Berg, en er was een uur durende uitzending van de Mosconi Cup prime time op RTL 7.

Het NK Pool wordt in vier verschillende weekends afgewerkt, telkens in Thurston, Rotterdam. Het NK 8-Ball werd gewonnen door Ivar Saris, het NK 10-Ball door Niels Feijen, en het NK 14.1 Straightpool door Nick van den Berg. De dames events bij het 8-Ball en 10-Ball waren beide een prooi voor Melissa Rademakers, het NK 14.1 Straightpool voor Tamara Peeters-Rademakers.

Met het NK 9-Ball wordt het vierluik van Nederlandse kampioenschappen pool in het nieuwe format afgesloten.

Het NK 9-Ball staat, buiten de euforie rondom de Mosconi Cup, vooral in het teken van de EK-kwalificatie. De top vier na alle disciplines plaatst zich voor het EK 2017 in Portugal. Deze ranking wordt momenteel aangevoerd door Ivar Saris, gevolgd door Niels Feijen en Marco Teutscher. De pas 16-jarige Jan van Lierop staat momenteel op de vierde plaats die nog net recht geeft op kwalificatie.

Alle NK’s worden uitgezonden op www.biljart.tv, het online streaming kanaal van de KNBB, i.s.m. Orange Forks Productions.

 

Belangrijke links/informatie

Alle informatie over NK Pool

Alle informatie over de Mosconi Cup 2016

Terugkijken Mosconi Cup 2016 (RTL7)

Terugkijken Een Vandaag (NPO1; item met Nick van den Berg v/a 21:42)

Bij het NK 14.1 Straight Pool waren er mooie titels voor Nick van den Berg en Tamara Peeters-Rademakers (NK 14.1 Straight Pool dames).

Voor Nick van den Berg, die bekend staat om zijn bijzondere voorbereiding op events, was het een belangrijke titel. De meervoudig deelnemer aan de Mosconi Cup heeft zich niet weten te plaatsen voor de Mosconi Cup van 2016, die komende week begint. Maar met deze overwinning bij het NK Straight Pool toonde Van den Berg aan nog steeds op het allerhoogste niveau te kunnen presteren.

Brons was er voor Tim de Ruyter en de pas 16-jarige Jan van Lierop.

Voorafgaand aan de finale tussen Nick van den Berg en Cyriel Ledoux was er een bijzonder moment toen Harry Diks werd gekroond tot erelid van de KNBB.

Bij het gelijktijdig gehouden dames event, het NK Pool Dames Straight Pool 2016, ging de titel naar Tamara Peeters-Rademakers.

In de finale was Tamara met 60-12 te sterk voor Melissa Rademakers, die na twee gouden plakken nu zilver pakt.

Relinde Knijn en Karen Steenbergen wonnen beide brons.

Het NK 14.1 Straight Pool volgt op de succesvolle opening van het NK Pool 2016 dames & heren 8-Ball drie weken geleden, en het twee weken geleden gehouden vervolg in de variant 10-Ball. Het NK Pool wordt in vier verschillende weekends afgewerkt, telkens in Thurston, Rotterdam. Van 16 t/m 18 december wordt dit vierluik afgesloten met het NK 9-ball.

 

Alle evenementen worden uitgezonden op www.biljart.tv, het online streaming kanaal van de KNBB, i.s.m. Orange Forks Productions.

 

Foto ©KNBB Sectie Pool/Jok Tang

 

Belangrijke links/informatie:

Alle uitslagen NK 14.1 straightpool op CueScore

Alle uitslagen NK 14.1 straightpool dames op CueScore

http://www.nkpool.nl/