Piet Verschure, Portefeuillehouder Jeugd KVC: “De Coupe van Beem werd dit jaar voor de 50e keer georganiseerd. Dit maal was de beurt aan België. In de lokaliteit van Patrick Niessen in Zutendaal zetten onze acht deelnemers hun beste beentje voor. Dit waren: Leon Dudink, Nick Dudink, Cedric Thiesen, Sharon Radings, Max Eggenkamp, en Dante Dekkers in de spelsoort libre en Twan Vriens en Stephan Kortsmit in de spelsoort driebanden.”

 

 

“Een mooi toernooi waarin onze kampioenen in de verschillende klassen zich konden meten met hun leeftijdsgenoten van België en Duitsland.”

“Er moest twee keer tegen elkaar gespeeld worden waarbij alle resultaten van de spelers bij elkaar werden opgeteld. Van de twee ontmoetingen tegen Duitsland werd 1 keer gelijk gespeeld en de tweede keer met 2 punten verschil verloren. Tegen België werden beide ontmoetingen gewonnen. Uiteindelijk hebben we nipt verloren van Duitsland en zijn we op de tweede plaats geëindigd.”

“Er waren enkele opmerkelijke prestaties van onze spelers. Zo maakte Leon Dudink zijn partij tegen Nino Coeckelbergs uit in 2 beurten. Dit gaf een gemiddelde van 175.00!! Tegen Lennart Menzel uit Duitsland realiseerde Leon een serie van 279. Zijn algemeen gemiddelde over alle vier de partijen was 65.00, een geweldige prestatie. Twan Vriens had de kortste partij van het toernooi in het driebanden: 16 caramboles in 28 beurten.”

“Het was al met al een geslaagd toernooi waarop de jeugdspelers en hun ouders met plezier op terug kunnen kijken.” 

 

 

Met plezier terugkijken, dat deden ook spelersbegeleiders Lion de Leeuw en Guido Kauffeld.

Guido Kauffeld: “Wat ik heel mooi vond aan de afgelopen Coupe van Beem was de sportiviteit onderling. Na heel veel partijen waren er niet de normale handshakes, maar echt een krachtige schuine handdruk (hoe noem je dat eigenlijk, haha) waarbij je ze een beetje tegen elkaar aan klapt om vervolgens een soort van omhelzing te geven aan elkaar.”

“Dat gebeurde echt opvallend veel. Tussen alle landen, dat vond ik wel heel stoer om te zien.”

“Ook de spanning die deze Coupe van Beem met zich mee bracht. Altijd zie je wel dat de deelnemers het spannend vinden, maar dit jaar was het in alles zichtbaar. De manier van reageren na een gemaakte bal, de manier van reageren na een gemiste bal, en ook de manier van aanmoedigen naar elkaar toe. Dit gebeurde overigens door elk land voor zijn/haar teamgenoten.”

“Iedereen was serieus in zijn of haar partij, er werd echt naar maximaal vermogen gespeeld. Soms betaalde zich dat ook echt uit! Zoals Piet Verschure al noemde, een voortreffelijk algemeen gemiddelde van Leon Dudink. Er ware enkele partijen die met één of drie caramboles verschil gewonnen werden, hoezo dat was spannend. :) Maar ook enkele die zo verloren werden, helaas.”

 

 

Lion de Leeuw: “De Coupe van Beem was erg geslaagd. Mooie zaal, prima ontvangst, gezellig druk, en leuke lokaalhouder ook: Patrick Niessen, de oud-bondscoach. Spelers hebben uitzonderlijk hun best gedaan, en echt geacteerd als een team.”

“Twee spelers die ik er graag wil uitlichten zijn Twan Vriens en Sharon Rading. Twan speelt nog helemaal niet zo lang driebanden, maar hij deed dit uitstekend, met de – naar verhouding –  beste partij van het toernooi. En ook Sharon Rading viel erg op. Haar vechtlust en focus waren een lust om te zien; ze gaf nooit op en volgens mij wist ze liefst twee keer in de nabeurt gelijk te maken. Een meisje waar we in de toekomst nog veel van gaan horen!”

“En Leon Dudink had natuurlijk een geweldig toernooi, maar ook een belangrijke leerschool: doordat hij op het eind op zo’n 85 moyenne stond, wilde hij begrijpelijkerwijs zijn hoge moyenne behouden, maar hierdoor verloor hij mogelijk wat van zijn focus voor wat echt belangrijk is. Spelers gaan zich in zo’n situatie nog wel eens bezighouden met de gevolgen van wel of niet missen voor het moyenne, en dat gaat dan ten koste van het spel. Maar Leon gaat hard op weg naar de top, en is net gepromoveerd naar het groot biljart. Dus we hebben echt weer een speler voor de toekomst! Net als Leon’s broer Nick overigens, al speelde Nick ditmaal een iets minder toernooi. Maar de boog kan natuurlijk niet altijd gespannen staan en Nick is ook twee jaar jonger dan Leon. Ook hij dus goed op weg!”

 

 

“Helaas konden we de beslissende wedstrijd tegen de Duitsers niet winnen, maar goed dat hoort bij de sport.”

“We kregen als team ook complimenten voor de professionaliteit van de spelers en speelsters, voor hoe goed ze getraind waren, en voor de begeleiding. Resumerend in twee worden: enorm genoten!”

 

Alle uitslagen van de Coupe van Beem 2018 (PDF)

 

Tekst: KNBB/Rolf Slotboom
Foto’s teams Nederland, team Belgie en publiek ©Ludo Thuys; actiefoto Leon Dudink ©Piet Verschure

 

In de Bondsraad van 23 juni 2018 informeerden wij over de bestuurlijke situatie binnen de sectie Snooker. Daarna is er met meerdere direct en indirect betrokkenen individueel gesproken. Op 2 augustus heeft een vertegenwoordiging van het Bondsbestuur gesproken met een deel van het bestuur van de sectie.

Op basis van de gevoerde gesprekken was de gezamenlijke conclusie dat er op dit moment onvoldoende vertrouwen is die het op korte termijn mogelijk maakt om in goede samenwerking de belangen van de sectie te behartigen.

In afstemming met alle leden van het bestuur van de sectie is besloten dat zij per direct hun functie neerleggen. Zij geven daarmee het Bondsbestuur de ruimte op zoek te gaan naar bestuurders die weer het volledige vertrouwen van de sectie krijgen. In afwachting daarvan zullen de afgetreden leden de lopende zaken zo goed mogelijk blijven behartigen.

Het Bondsbestuur betreurt de situatie die nu binnen de sectie is ontstaan, maar spreekt tegelijk haar waardering uit voor de inzet van het bestuur in de afgelopen jaren. Er is steeds een enorme inzet geweest om de belangen voor snooker optimaal te vertegenwoordigen.

Totdat er een nieuw bestuur is aangetreden zal de bestuurlijke verantwoordelijkheid berusten bij het Bondsbestuur.

Interesse om deel uit te maken van het nieuwe bestuur? Mail naar info@knbb.nl o.v.v. “Bestuur Snooker”

 

Namens het Bondsbestuur
Garmt Kolhorn, voorzitter

 

NEW YORK – De 50-jarige Belg Frédéric Caudron won zaterdag in New York het meest prestigieuze toernooi, met het grootste prijzengeld ooit in de historie van het driebanden. Aan het eind van de McCreery 3 Cushion Champion of Champions waren de eer, de glorie en de dollars zaterdag voor Caudron. De wereldkampioen versloeg in de finale een andere Belgische grootheid, Eddy Merckx, met 50-35 in 23-22 beurten. De winnaar verdiende 155.000 dollar, de verliezend finalist 100.000 dollar. Op het podium stonden verder de Nederlander Dick Jaspers (70.000) en de Turk Semih Sayginer (60.000 dollar). Jaspers, de beste man van de reguliere competitie, ging in de kruisfinales onderuit tegen Eddy Merckx.

De apotheose van het toernooi werd door Frédéric Caudron naar zijn hand gezet met een drietal hoge series in het middelste deel van de partij en aan het eind. Eddy Merckx leidde na tien beurten nog met 17-12, onmiddellijk daarna demarreerde Caudron met 9, Merckx nam toch weer een minimale voorsprong met 6 en 3 (27-26). Het slotakkoord was weer voor Caudron met 7 (38-34) en 9 (47-35) en tenslotte 50-35.

De kampioen van het kampioenengala nam daarna de trofee met de rode rozen in ontvangst van UMB voorzitter Farouk Barki en toernooileider Charles Brown. In zijn commentaar zei de winnaar: ,,Ik voelde niet de stress, omdat we voor zo veel geld speelden. Daar denk ik niet aan tijdens een partij, ik concentreer me op het spel. Ik voelde na de stop dat ik beter ging spelen en in mijn ritme kwam. De twee series aan het eind waren beslissend voor de overwinning.” Eddy Merckx was een verliezer met een glimlach: ,,Ik ben een gelukkig mens”, sloot de winnaar van twee voorgaande grote toernooien de McCreery af.

Het New York toernooi, met zijn vele, spectaculaire vernieuwingen, kreeg een sobere afsluiting: geen podium, geen glitter en glamour voor de winnaars. Frédéric Caudron lichtte voor het oog van de camera’s de immens zware trofee met de waaier van rode rozen boven zijn hoofd, Mr. Farouk Barki hield namens mede-organisator UMB een korte toespraak en zei: ,,Ik ben misschien niet de beste UMB voorzitter ooit, maar wel de voorzitter die dit historische toernooi heeft meegemaakt.” Daarna vertrok het gezelschap naar het galadiner om het succesvolle toernooi af te sluiten in stijl.

Frédéric Caudron hield uiteindelijk nog het hoogste gemiddelde van alle twaalf spelers over (1.980) voor Dick Jaspers met 1.868 en Sung-Won Choi met 1.759. Aan het eind van de reguliere competitie was Dick Jaspers koploper voor Semih Sayginer, Frédéric Caudron en Eddy Merckx. De Koreaan HaengJik Kim en de Italiaan Marco Zanetti grepen net naast een plaats bij de top vier. Zanetti speelde een uitzonderlijk toernooi: hij verloor de eerste vier partijen en won daarna zijn laatste elf partijen.

De kruisfinales met de beste vier:

Eddy Merckx-Dick Jaspers 50-28 in 22/21

De inzinking van Dick Jaspers, na een superieure dag met overwinningen op Caudron en Merckx, kon niet op een slechter moment komen. De eerste krachtmeting op de finaledag was een walk-over voor Eddy Merckx en een marteling voor Jaspers. De Belgisch/Nederlandse clash was een éénrichtings partij. Het fenomeen van de zomermaanden wilde niets liever dan revanche voor het verlies een dag eerder, maar hoefde er niet eens heel diep voor te gaan. Eddy Merckx zette zijn eerste aanval in na een moeizame start (15-8 in 12), liep weg van Jaspers op 23-11 (14) en diende één beurt later de knock-out uit met twaalf (35-11). De Nederlander hoefde later niet naar excuses te zoeken: zijn hoogste serie in die eerste vijftien beurten was 2! In het slot had Jaspers één korte opleving met zes, de eindstand liet geen twijfel over: 50-28.

Dick Jaspers gaf als commentaar: ,,We waren allebei niet zo goed bij de start. Het wachten is dan op de eerste speler die een hoge serie maakt. Merckx deed dat, ik kon het niet. Ik maakte te veel fouten, kon niet in mijn ritme komen en miste daardoor vertrouwen.” Eddy Merckx, die even snel de rechter vuist omhoog stad na de winnende carambole, was kort in zijn reactie zoals altijd: ,,Ik wilde revanche voor het verlies de vorige dag en ik heb het gekregen. Die serie van twaalf was beslissend voor de partij.”

Frédéric Caudron-Semih Sayginer 50-24 in 19/18

De piek van Frédéric Caudron komt precies op tijd, Semih Sayginer kon de Belg niet bijhouden in de race naar de finale. De wedstrijd liep vanaf de start in het voordeel van Caudron, die na vijf beurten al een riante voorsprong had door series van 6, 10 en 4 (26-16) en met twee series kort na de pauze (6 en 4) nog verder uitliep naar 36-22 in 10. De counter van Sayginer was uitstekend, maar haperde in de laatste acht beurten naar de finish, toen de Turk maar twee keer kon scoren. Het gaf Caudron de kans om de wedstrijd te beslissen. Caudron, na een mindere dag op vrijdag, was nu zowel aanvallend als verdedigend uitmuntend.

Semih Sayginer heeft met zijn prachtige optreden in McCreery getoond dat hij aan de poort van het wereldpodium staat. Dat bewees hij onder andere al met zijn finaleplaats in de World Cup van Blankenberge. Frédéric Caudron liet zien klaar te zijn voor een nieuwe clash met Eddy Merckx, de grootverdiener van dit jaar.

Het beste algemeen gemiddelde is voor Frédéric Caudron met 1.980, de beste partij voor HaengJik Kim (10 beurten, 4.000), de hoogste serie voor Eddy Merckx (19). De drie laureaten werden beloond met 5.000 dollar.

De ranglijst na reguliere competitie:

1 Frédéric Caudron 18-1.980-18

2 Eddy Merckx 16-1.721-19

3 Dick Jaspers 16-1.868-16

4 Semih Sayginer 16-1.717-13

5 Marco Zanetti 14-1.526-12

6 HaengJik Kim 12-1.671-13

7 Sung-Won Choi 10-1.759-12

8 Dani Sánchez 10-1.732-12

9 Pedro Piedrabuena 10-1.546-11

10 Torbjörn Blomdahl 8-1.504-14

11 Hugo Patiño 6-1.376-15

12 Raymond Ceulemans 2-1.076-7.

Het prijzenklassement (aangevuld met extra premies)

1e Frédéric Caudron, 155.000 dollar

2e Eddy Merckx, 100.000

3e Dick Jaspers 70.000

4e Semih Sayginer 60.000

5e Marco Zanetti, 45.000

6e HaengJik Kim, 45.000

7e Sung-Won Choi, 35.000

8e Dani Sánchez, 30.000

9e Pedro Piedrabuena, 26.000

10e Torbjörn Blomdahl, 23.000

11e Hugo Patiño, 19.000

12e Raymond Ceulemans, 15.000.

Tekst: Frits Bakker

Foto: Frédéric Caudron gehuldigd als winnaar (McCreery)

 

 

NEW YORK – Dick Jaspers is er in New York niet in geslaagd de finale van het McCreery toernooi te halen. De Belg Eddy Merckx, die in de reguliere competitie nog werd verslagen door Jaspers, was veel sterker dan de Nederlander in de kruisfinales. Eddy Merckx-Dick Jaspers 50-28 in 22/21

De inzinking van Dick Jaspers, na een superieure dag met overwinningen op Caudron en Merckx, kon niet op een slechter moment komen. De eerste krachtmeting op de finaledag was een walk-over voor Eddy Merckx en een marteling voor Jaspers. De Belgisch/Nederlandse clash was een éénrichtings partij. Het fenomeen van de zomermaanden wilde niets liever dan revanche voor het verlies een dag eerder, maar hoefde er niet eens heel diep voor te gaan. Eddy Merckx zette zijn eerste aanval in na een moeizame start (15-8 in 12), liep weg van Jaspers op 23-11 (14) en diende één beurt later de knock-out uit met twaalf (35-11). De Nederlander hoefde later niet naar excuses te zoeken: zijn hoogste serie in die eerste vijftien beurten was 2! In het slot had Jaspers één korte opleving met zes, de eindstand liet geen twijfel over: 50-28.

Dick Jaspers gaf als commentaar: ,,We waren allebei niet zo goed bij de start. Het wachten is dan op de eerste speler die een hoge serie maakt. Merckx deed dat, ik kon het niet. Ik maakte te veel fouten, kon niet in mijn ritme komen en miste daardoor vertrouwen.’’ Eddy Merckx, die even snel de rechter vuist omhoog stad na de winnende carambole, was kort in zijn reactie zoals altijd: ,,Ik wilde revanche voor het verlies de vorige dag en ik heb het gekregen. Die serie van twaalf was beslissend voor de partij.’’

Tekst: Frits Bakker

Foto Dick Jaspers met interviewster Jeannette Lee (McCreery)  

Hij is de bedenker en uitvoerder van het op het KNBB Holland House dat op het EK Pool 2018 zoveel aandacht trok: Arno Hartman.

Zes vragen over het waarom van dit Huis; ook SmartPool, Footpool, jongeren en het belang van positiviteit komen aan bod.

 

 

Waarom het KNBB Holland House?

“De aanleiding was dat het grootste Pool event in jaren zou gaan plaatsvinden, en we wilden iets bijzonders doen. Iets wat bijzonder zou zijn niet alleen voor de Nederlandse spelers, maar voor iedereen: voor alle functies, en voor alle nationaliteiten. En zo kwamen we al snel op het KNBB Holland House. Het idee was weliswaar niet nieuw, maar het was in het pool nog nooit toegepast! Een plek voor spelers, trainers, fans, pers en bestuurders om te relaxen, om te verbinden met andere landen, en om successen te vieren.”

 

 

En – beviel het?

“De reacties waren fantastisch! Elke dag werd het drukker, bij de huldiging van de teams was het echt ongekend. Iedereen kon heerlijk blijven hangen en deed dit ook. Op elke finaledag was er een DJ (Melvin Reese) en Niels Feijen kwam op die dagen meestal ook meedraaien. Jongeren kwamen volop spelen, zeker de eerste twee dagen toen buiten de SmartPool, Footpool en Panna tafels stonden opgesteld. En ook de buitenlandse spelers voelden zich bij ons thuis! Zozeer thuis, dat de kans zeker bestaat dat ook bij toekomstige evenementen door het organiserende land mogelijk een soort ‘Holland House’ wordt gemaakt. De spelers vragen hier ook echt om! Al waren de omstandigheden nu wel ideaal: wij als thuisland die wel houden van een feestje, en omdat het een jubileumevent was ditmaal niet gescheiden events voor Heren/Dames en Jeugd/Senioren, maar alles bij elkaar. Dit maakte het allemaal nog leuker en gezelliger.”

 

 

Maar het waren niet alleen de omstandigheden – ook jouw eigen rol mag hierbij niet onbenoemd blijven, en de positiviteit van jou en de vele vrijwilligers.

“Sport is positiviteit, althans zo zie ik dit. Ik probeer alles altijd vanuit de positiviteit te benaderen. Ik kijk liever vooruit dan achteruit, en ‘vroeger was alles beter’ wat je nog wel eens hoort, daar kun je gewoon niet veel mee. Voor de teamspirit is zo’n houding zelfs verschrikkelijk. Positiviteit naar elkaar toe maakt de kans maximaal dat je met elkaar gaat presteren.”

 

 

Ook andere secties (Carambole, Driebanden, Snooker) zijn op dit EK Pool komen kijken, en hebben het KNBB Holland House bezocht. Wat zouden deze secties kunnen meenemen van wat op dit EK allemaal is gedaan?

“Nou, dat weet ik niet precies want ik weet niet exact hoe hun internationale toernooien eruit zien, hoeveel spelers eraan deelnemen etc. Dat bepaalt of zo’n Holland House ook bij andere secties zou kunnen werken. Hier werkte het goed door het grote volume. Bij minder spelers zou het doel ervan misschien anders zijn: mogelijk meer voor het verbinden, en misschien wat minder voor het feesten of het relaxen. In algemene zin kun je wel zeggen dat de samenwerking hier ongekend goed was, tussen Europese bond en Nederlandse bond, tussen de Nederlandse bond en de secties, en met bovendien alle ruimte voor pers, bestuurders of politici – de Gemeente Veldhoven heeft in het KNBB Holland House zelfs haar raadsvergadering gehouden! Deze samenwerking tussen alles en iedereen is misschien wel de grootste aanbeveling: dat zorgt dat een evenement ook echt bij iedereen gaat leven.“

 

 

Je noemde eerder het SmartPool, Footpool en Panna. Hoe was dat?

“Heel leuk! Het was vooral ingegeven vanuit de gedachte dat veel jongeren lekker laagdrempelig kennis zouden kunnen maken met poolen. Onszelf een beetje openstellen en toegankelijk maken zodat ook na dit EK het voor jongeren gemakkelijker wordt met poolen in aanraking te komen – in het geval met SmartPool, via de scholen. In de praktijk hebben we vooral ook heel veel positiviteit ontvangen van buitenlandse spelers en organisaties. Die waren echt verrast toen ze zagen dat de mobiele SmartPool tafels van Buffalo waren, dat ze op scholen staan, en ze wilden graag meer weten over het exacte concept om te kijken of dit project naar het buitenland te vertalen zou zijn. Het is hoe dan ook erg opgevallen! En sowieso: ieder initiatief dat poolen dichterbij de jongeren brengt of hun betrokkenheid vergroot, daar kunnen we alleen maar blij mee zijn. Want hoe breder de basis van spelers, des te groter de kans dat we ook in de toekomst medailles kunnen blijven halen.”

 

 

Nog iets dat we zijn vergeten te vragen, of dat je nog zou willen meegeven?

“Ik wil graag alle vrijwilligers die hebben geholpen met het Holland House enorm bedanken. En zeker ook de EPBF en NH Eindhoven Conference Centre Koningshof voor de optimale samenwerking.”

 

 

Tekst: KNBB
Foto’s KNBB/KNBB Sectie Pool

NEW YORK – De Nederlander Dick Jaspers voert na zes dagen van competitie in de McCreery Champion of Champions de eindranglijst aan en gaat als eerste naar de finaleronden. Hij was de beste speler van de twaalf deelnemers aan het 600.000 dollar toernooi met zestien matchpunten en het beste gemiddelde van het hele veld: 1.920. Semih Sayginer, Frédéric Caudron en Eddy Merckx spelen vandaag (zaterdag) met Jaspers om de jackpot van 150.000 dollar voor de winnaar. Op de slotdag worden eerst de kruisfinales gespeeld: Dick Jaspers tegen Eddy Merckx (10.00 Amerikaanse tijd, 16.00 uur West Europa), Frédéric Caudron tegen Semih Sayginer (12.30/ 18.30 Europa). De finale is om 16.30 uur (22.30 Europa) tussen de winnaars van de twee halve finales. De partijlengte wordt verhoogd naar 50 caramboles.

 

 

Aan het eind van de marathon van 66 partijen was Jaspers de respectabele nummer één na twee winstpartijen op de voorlaatste dag tegen de nummers één en twee van de wereld: Frédéric Caudron en Eddy Merckx. Jaspers eindigde voor Sayginer, ook met zestien punten en 1.747, Caudron met veertien punten en 1.901 en Merckx met veertien punten en 1.680. De Italiaan Marco Zanetti, na een fantastische come-back in het toernooi en de Koreaan HaengJik Kim grepen net naast de finales met een vijfde en zesde plaats. De twee Belgen Caudron en Merckx gingen de laatste dag in als aanvoerders van de ranglijst, maar werden allebei door twee verliespartijen voorbij gegaan door Jaspers en Sayginer. Dick Jaspers won zijn twee laatste partijen tegen Caudron (40-31 in 21) en Merckx (40-28 in 21), Semih Sayginer versloeg Caudron (40-26 in 20) en Piedrabuena 40-31 in 25).

 

 

Het toernooi in de drie arena’s van het McCreery gala heeft in de laatste dagen door de prachtige beelden, het zicht op de tafels vanuit vele hoeken met de best mogelijke camera’s, de stijlvolle setting en de snelle interviews met spelers de harten van het kijkerspubliek op Kozoom veroverd. De eerste, kleine kritische geluiden zijn verstomd. Kurt Ceulemans, interviewer en commentator, zei in een interview: ,,Alles is wereldklasse in dit toernooi. Het is uitgegroeid tot een fantastisch evenement: wat we hier zien, is nooit eerder vertoond in de biljartwereld.”

HaengJik Kim speelde de beste partij van het toernooi tegen Raymond Ceulemans: 40-10 in 10 beurten met een hoogste serie van 13. De Belgische grootmeester sloot het toernooi af met één overwinning, maar toonde zich de ware ambassadeur van het mondiale driebanden. De 81-jarige recordhouder wereldtitels wordt na afloop beloond met 15.000 dollar. Dat is ongetwijfeld meer dan het totaal dat hij met zijn 21 wereldtitels en 23 Europese titels in het driebanden heeft verdiend.

De vier koplopers strijden vandaag om de premies van 150.000, 95.000, 70.000 en 60.000 dollar. De prijzen voor de nu al geklasseerde spelers:

5e Marco Zanetti, 45.000 dollar
6e HaengJik Kim, 40.000
7e Sung-Won Choi, 35.000
8e Dani Sánchez, 30.000
9e Pedro Piedrabuena, 26.000
10e Torbjörn Blomdahl, 23.000
11e Hugo Patiño, 19.000
12e Raymond Ceulemans, 15.000.

Het beste algemeen gemiddelde is voorlopig voor Dick Jaspers met 1.920, de beste partij voor HaengJik Kim, de hoogste serie voor Eddy Merckx. Voor de drie klassementen worden aan het eind premies van 5.000 dollar voor de winnaars uitgereikt.

De ranglijst na de reguliere competitie:

1 Dick Jaspers 16-1.920-16
2 Semih Sayginer 16-1.747-13
3 Frédéric Caudron 14-1.901-18
4 Eddy Merckx 14-1.680-19
5 Marco Zanetti 14-1.526-12
6 HaengJik Kim 12-1.671-13
7 Sung-Won Choi 10-1.759-12
8 Dani Sánchez 10-1.732-12
9 Pedro Piedrabuena 10-1.546-11
10 Torbjörn Blomdahl 8-1.504-14
11 Hugo Patiño 6-1.376-15
12 Raymond Ceulemans 2-1.076-7.

 

Tekst: Frits Bakker
Foto Dick Jaspers (McCreery)

NEW YORK – Twee dagen voor het einde van het McCreery toernooi gaat de wereldkampioen aan kop en sluit de kampioen van alle tijden de ranglijst in New York. De laatste twee ronden op donderdag in de man-tegen-man competitie hebben een schifting gemaakt, maar nog niet definitief bepaald welke vier spelers de finaleronden op zaterdag spelen. Willem Hofman, de Nederlandse arbiter, durft zich niet aan een voorspelling te wagen. Zijn avontuur in New York loopt ook naar het einde. ,,Het is een geweldige ervaring’’, is zijn conclusie na vijf dagen. ,,We spelen mee op het hoogste podium dat is te bedenken, hebben een prachtig team van arbiters en ik ben blij dat ik daar deel van mag uitmaken. Ik vind het nu al onvergetelijk.’’

 

 

De Belgen Frédéric Caudron en Eddy Merckx zullen vrijwel zeker naar de apotheose gaan, Dick Jaspers en Semih Sayginer zijn de andere belangrijkste kanshebbers voor een top-vier positie. Het gevecht in de laatste twee ronden voelt als een knock-out. HaengJik Kim en Marco Zanetti hebben nog een kans om met een niet meer verwachte inhaalrace de finales te halen. Dani Sánchez, Sung-Won Choi en Pedro Piedrabuena hebben al een klein wonder nodig om nog mee te doen om de podiumplaatsen.

In de voorposten van het twaalf-koppige veld werd het klassement opgemaakt in het voordeel van de twee Belgische wereldtoppers. Frédéric Caudron versloeg eerst Piedrabuena met 40-31 in 21 en later op de dag Dani Sánchez met 40-19 in 17. Eddy Merckx stootte Semih Sayginer van de hoogste troon in een wedstrijd waarin hij de hoogste serie (19) van het toernooi tot nu toe maakte: 40-34 in 21. Ook tegen Piedrabuena schitterde Merckx in een flitsende partij: 40-31 in 14.

Semih Sayginer was de knock-out van Merckx snel te boven: na drie verliespartijen op rij was de Turkse stuntman weer op zijn best tegen Dick Jaspers (40-37 in 21) en houdt hij de kansen in eigen hand. Caudron heeft met 2.000 het beste gemiddelde over negen partijen (2.000) voor Jaspers (1.913), Semih Sayginer (1.739) en Eddy Merckx (1.700). Merckx leidt het klassement van hoogste series met 19 voor Caudron (18), Jaspers (16), Patiño (15) en Blomdahl (14).

De Round Robin (man-tegen-man met twaalf) gaat naar de apotheose met enerverende partijen, waarin Zanetti en Kim nog een bedreiging kunnen vormen voor de huidige top vier. De Italiaan en de Koreaan hebben een feilloos parkoers nodig in de laatste ronden. De onderlinge botsing (Zanetti-Kim, 17.00 uur) kan beslissend zijn voor de ontknoping. Zanetti speelt eerst nog tegen Choi, Kim in de eerste sessie tegen Ceulemans.

De top vier kruist de degens in een ongetwijfeld hoogstaande kamp. De nummers één en twee hebben elkaar al ontmoet: Merckx won van Caudron.

Het verdere traject van de top vier:

X Frédéric Caudron speelt nog tegen Semih Sayginer en Dick Jaspers
X Eddy Merckx treft eerst Dick Jaspers en daarna Dani Sánchez
X Dick Jaspers speelt tegen Eddy Merckx en Frédéric Caudron
X Semih Sayginer start tegen Frédéric Caudron en sluit af tegen Pedro Piedrabuena

Wat kan er binnen de top vier nog gebeuren in de laatste twee ronden:

Frédéric Caudron is met zijn 14 matchpunten en het hoogste gemiddelde (2.000) welhaast onkwetsbaar. Hij kan zijn top vier positie alleen verspelen als hij wordt ingehaald door Zanetti of Kim (allebei 10 matchpunten en een slechter moyenne).

Eddy Merckx heeft ook 14 matchpunten, een minder sterk gemiddelde (1.700), maar lijkt ook buiten schot voor Zanetti en Kim.

Dick Jaspers heeft twaalf matchpunten en 1.913. De Nederlander staat nog voor twee zware missies, tegen Caudron en Merckx. Twee keer verliezen maakt hem kwetsbaar, maar Jaspers is op zijn best naar het einde toe.

Semih Sayginer, ook twaalf matchpunten, met 1.739, heeft een kleine inzinking overleefd en gaat met veel zelfvertrouwen de slotronden tegemoet. Het eerste obstakel heet Caudron, de laatste tegenstander is Piedrabuena.

Het onderste deel van de ranglijst wordt aangevoerd door Dani Sánchez, die zijn kansen in rook zag opgaan door verlies tegen Caudron en Jaspers. Sung-Won Choi en Pedro Piedrabuena hebben ook acht matchpunten. De Amerikaan viel door verlies tegen Caudron en Merckx weg uit de top van de ranglijst.

De messen worden geslepen voor de laatste gevechten in de drie arena’s van het toernooi: the McCreery room, the Club en the Salon. Twaalf spelers, onder leiding van zes arbiters, gaan het slotfestijn in. De zes arbiters hebben hun grote kwaliteiten bewezen: Jiwon Riu uit Zuid-Korea, Nabil Salama uit Egypte, Willem Hofman uit Nederland, Hervé Lacombe uit Frankrijk, Stefan Andres uit Duitsland en Martin Spoormans uit België.

De stand na negen van de elf ronden:

1 Frédéric Caudron 14-2.000-18
2 Eddy Merckx 14-1.700-19
3 Dick Jaspers 12-1.913-16
4 Semih Sayginer 12-1.739-13
5 HaengJik Kim 10-1.562-11
6 Marco Zanetti 10-1.442-12
7 Dani Sánchez 8-1.703-12
8 Sung-Won Choi 8-1.697-12
9 Pedro Piedrabuena 8-1.697-12
10 Hugo Patiño 6-1.385-15
11 Torbjörn Blomdahl 4-1.488-14
12 Raymond Ceulemans 2-1.064-7

De wedstrijden voor vandaag, vrijdag:

10.00:
Torbjörn Blomdahl-Hugo Patiño
Frédéric Caudron-Semih Sayginer
HaengJik Kim-Raymond Ceulemans

12.00:
Marco Zanetti-Sung-Won Choi
Eddy Merckx-Dick Jaspers
Dani Sánchez-Pedro Piedrabuena

15.00:
Eddy Merckx-Dani Sánchez
Semih Sayginer-Pedro Piedrabuena
Torbjörn Blomdahl-Raymond Ceulemans

17.00:
Sung-Won Choi-Hugo Patiño
Frédéric Caudron-Dick Jaspers
Marco Zanetti-HaengJik Kim.

Tekst: Frits Bakker

Foto: arbiters in New York (McCreery)

 

 

Gre, we hebben tussen 19 en 31 juli kunnen genieten van een jubileum-editie van het EK. Kunt u aangeven wat er allemaal anders is dan bij een ‘gewoon’ EK?

Het grote verschil met een gewoon EK is het feit dat alle categorieën en disciplines samen gespeeld worden. Bij een normaal EK (3 x per jaar) praat je over maximaal 3 categorieën. Het Jubileum EK heeft alle 9 categorieën in een locatie, van U17 t/m Senioren en Ladies (42+ jaar). Dit resulteert dan meteen naar een verdrievoudiging van het aantal deelnemers dat aan een normaal EK deelneemt. Normaal circa 200 deelnemers – Jubileum EK dus circa 600.

Het aantal tafels dat nodig is voor een jubileum EK van deze orde ligt natuurlijk ook beduidend hoger. Normaal EK heeft 20-24 tafels en het Jubileum EK heeft 60 tafels nodig om e.e.a. soepel te laten verlopen.

Uiteraard spreekt het voor zich dat tijdens een Jubileum-EK iets meer de nadruk ligt op de presentatie van het EK. Een spectaculaire opening en afsluiting, in het midden van het evenement een super players party, zijn dan deel van de planning.

 

 

In 2005 was een voor Nederland historisch EK in Veldhoven, en daarom was het zo bijzonder voor ons dat het jubileum-EK wederom op deze plek is gehouden. Waarom heeft de EPBF wederom voor Veldhoven gekozen?

Op de eerste plaats moet gezegd worden dat er geen speciale reden was op dit evenement in Veldhoven te organiseren. Het is niet zo makkelijk om een locatie te vinden met de ruimtes die wij nodig hebben voor een dergelijk event. De combinatie van de hallen en ruimtes die we nodig hebben en daarbij het aantal van 450 hotelkamers maakt NH Koningshof een unieke locatie om een dergelijk groot jubileum Evenement te organiseren. Het is natuurlijk een prettige bijkomstigheid dat in 2005 het allemaal begonnen is in Veldhoven. Samen met de KNBB heeft de EPBF in 2005 een bepaalde standaard gezet en deze is dan gestaag uitgebouwd. Om dan samen met weer de KNBB het Jubileum Evenement 13 jaar later te mogen organiseren maakt het natuurlijk wel af.

Zowel de KNBB alsook de EPBF hebben in ieder geval weer een standaard gezet waar hopelijk de andere bonden in de toekomst zich aan vast kunnen klampen. Hopelijk volgen zij het voorbeeld.

 

“Zowel de KNBB alsook de EPBF hebben in ieder geval weer een standaard gezet waar hopelijk de andere bonden in de toekomst zich aan vast kunnen klampen. Hopelijk volgen zij het voorbeeld”

 

Waar bent u het meest trots op wat betreft dit EK?

Wow – moeilijke vraag. Er zijn zoveel zaken om trots op te zijn als voorzitter van de EPBF. Als ik dan toch moet kiezen dan ben ik zeer trots op het gehele EPBF team. Wat deze mensen gerealiseerd hebben, is enorm. Het begint altijd met een plan, zeg maar droom in dit geval. Als je dan achteraf terug kijkt naar de afloop van begin tot einde dan mag je als voorzitter alleen maar trots zijn. Ook iets om trots op te zijn, is de samenwerking met de KNBB en dit zeg ik nu niet omdat dit interview op de KNBB website geplaatst wordt. Deze samenwerking met de KNBB is zeker niet vanzelfsprekend. We maken dit zelden mee. Toen het traject werd ingezet was de KNBB meteen enthousiast en is er gesproken over de invulling. De ideeën van beide organisaties onder een noemer te krijgen is evenmin makkelijk. Dit is niet alleen gelukt want ook naar buiten uit is de samenwerking tussen KNBB en EPBF uitgedragen met als ultiem resultaat het SmartPool project. Er zijn veel bonden die gevraagd hebben naar de opzet en samen met de KNBB zullen we trachten dit side event te blijven ondersteunen. Hopelijk komen er ook resultaten naar voren bij anderen aangesloten bonden. Dit zou de ultieme ‘beloning’ zijn voor onze samenwerking.

 

“Deze samenwerking met de KNBB is zeker niet vanzelfsprekend. We maken dit zelden mee”

 

Natuurlijk is de ondersteuning van het Ministerie van VWS en het NOC*NSF ook iets om zeer trots op te zijn en ik ben blij dat we deze organisaties niet teleur hebben gesteld. Via Ziggo Sport en vele andere landen die onze newsclips, prijsuitreikingen en fragmenten van de wedstrijden hebben uitgezonden, is gebleken dat wij als sport gegroeid zijn.

 

“Via Ziggo Sport en vele andere landen die onze newsclips, prijsuitreikingen en fragmenten van de wedstrijden hebben uitgezonden, is gebleken dat wij als sport gegroeid zijn”

 

 

Waar bent u het meest trots op wat betreft uw tijd bij de EPBF?

Weer een moeilijke vraag. Ook hier zijn er veel ontwikkelingen waarop ik trots kan zijn gedurende mijn 16-jarige periode als voorzitter. Om er toch iets uit te tillen kan ik wel zeggen dat ik erg trots ben op de ontwikkeling van de poolbiljartsport in Europa. Bij aantreden in 2002 was het organisatieniveau, het spelniveau en ook het bestuurlijk niveau aan de magere kant, dit overigens zonder enig disrespect voor alle mensen toentertijd die zich ingespannen hebben. Dit kwam deels door de ‘politieke problemen’ tussen de verschillende biljartdisciplines. Men had destijds weinig tijd om te kijken naar de organisatie en sport zelf. Het ging alleen maar over overleven. Het geluk dat wij hadden in 2002 was het feit dat deze problemen ophielden te bestaan. Wij als nieuw bestuur hadden de handen vrij om te plannen op langere termijn, hetgeen enorm geholpen heeft. Nu, 16 jaar later, kunnen we gerust zeggen dat de EPBF waarschijnlijk de best georganiseerde continentale bond in de poolbiljartwereld is. Het spelniveau is enorm gestegen door de stabiliteit van de EPBF events zoals de Eurotour. De Europese spelers worden wereldwijd gerespecteerd om hun professionalisme en hun niveau. Resultaten liegen er niet om. Ik ben trots om hieraan meegewerkt te hebben, en dat wij als EPBF hiervoor de basis hebben kunnen leggen samen met de EPBF leden.

 

 

U noemde net het SmartPool project, dat als doel heeft het poolen naar de scholen te brengen via mobiele pooltafels, en met lespakketten waarbij poolen en wiskunde met elkaar worden verbonden. U heeft bij het Sondervick College in Veldhoven hiervoor de opening verricht. Wat vindt u van dit project?

Het SmartPool project heeft de potentie in zich om als basis te dienen voor de ledenaanwas van de gehele poolbiljartwereld. Het begint immers bij de ledenwerving op scholen! Dit project combineert wiskunde met onze sport. Een basis die veelbelovend is. Het is nu aan de EPBF aangesloten bonden om dit project verder uit te vouwen in Europa. De KNBB heeft toegezegd hierbij te willen helpen door een Engelse versie van de documenten te vervaardigen en ter beschikking te stellen. Ik ben ervan overtuigd dat deze eerste aanzet van SmartPool in meerdere landen succesvol kan zijn. De KNBB kan hier trots op zijn!

 

“Het SmartPool project heeft de potentie in zich om als basis te dienen voor de ledenaanwas van de gehele poolbiljartwereld”

 

 

Als er iets is in het Europese pool dat u graag nog zou willen veranderen of verbeteren, wat zou dat zijn?

Het klinkt misschien een beetje arrogant maar zo 1,2, 3 valt me niks in. Ik ben ervan overtuigd dat we op de goede weg zijn. Misschien een puntje voor verbetering is de communicatie met onze leden. Bij sommige landen is dat nog erg moeizaam. Dit komt uiteraard door de verschillende omstandigheden waarin de bonden moeten werken. Er zijn landen in Europa die helaas andere vooruitzichten hebben dan andere landen. Met name de voorzieningen spelen hierbij een rol. Goede ondersteuning vanuit de overheid is niet altijd gegeven. Het is de taak van de EPBF ook deze landen volledig te ondersteunen en te voorzien van de best mogelijke service. Dat is vaak wat moeilijk maar ook daar zetten we onze schouders onder.

 

“Er zijn landen in Europa die helaas andere vooruitzichten hebben dan andere landen. Met name de voorzieningen spelen hierbij een rol. Goede ondersteuning vanuit de overheid is niet altijd gegeven. Het is de taak van de EPBF ook deze landen volledig te ondersteunen en te voorzien van de best mogelijke service”

 

 

“De manier waarop het KNBB Holland House wordt benaderd en omarmd straalt respect uit voor het idee en de officials. Maar ook het besef dat de tribunes vol moeten zitten en de prijsuitreikingen goed bezocht moeten zijn, geeft hoop voor de toekomst”

 

De sfeer bij dit EK was ongekend. Niet alleen bij de Nederlanders of in het KNBB Holland House, maar zeker ook op de tribunes. Zeker bij de halve finales en finales zaten de tribunes bomvol. Wat is volgens u de reden hiervoor?

Het klopt inderdaad dat de sfeer geweldig was. Wat wij als EPBF altijd geprobeerd hebben is om tussen de leden en atleten te staan en niet als de ‘koning van de berg’  te fungeren. Zoals ik bij de openingsceremonie had gezegd: we moeten het samen doen. Bestuurders moeten respect opbrengen voor de atleten en de atleten moeten respect hebben voor het werk van de officials. Alleen zo kunnen we met z’n allen het doel, deelname aan de Olympische Spelen, bereiken. Als ik zie hoe dit in ieder geval door de atleten wordt omarmd ben ik zeer hoopvol. De manier waarop het KNBB Holland House wordt benaderd en omarmd straalt respect uit voor het idee en de officials. Maar ook het besef dat de tribunes vol moeten zitten en de prijsuitreikingen goed bezocht moeten zijn, geeft hoop voor de toekomst.

 

 

 

Nog iets wat we niet hebben behandeld, en wat u nog wilt toevoegen?

Ik hoop dat ik met mijn antwoorden een kleine blik intern heb kunnen geven hoe er binnen de EPBF wordt gekeken naar dit evenement.

Als afsluiting wil ik nogmaals mijn welgemeende dank uitspreken aan de KNBB voor de geweldige ondersteuning die ons ten deel is gevallen tijdens dit EPBF 40 Years Jubilee Event Dynamic Billard EC 2018. Dank hiervoor!

 

“Zoals ik bij de openingsceremonie had gezegd: we moeten het samen doen. Bestuurders moeten respect opbrengen voor de atleten en de atleten moeten respect hebben voor het werk van de officials. Alleen zo kunnen we met z’n allen het doel, deelname aan de Olympische Spelen, bereiken”

 

Tekst: KNBB
Foto’s ©EPBF, foto Holland House/SmartPool KNBB

 

NEW YORK – De vijfde dag komt eraan in het McCreery driebanden toernooi in New York met twaalf spelers van wereldklasse voor een totaal prijzenpakket van 600.000 dollar.
 
Wedstrijden voor vandaag, donderdag (West-Europese tijd)
 
16.00:
Jaspers-Sánchez, Merckx-Sayginer, Caudron-Piedrabuena.
18.00: Blomdahl-Kim, Zanetti-Patiño, Choi-Ceulemans.
Het schema gaat door om 21.00 en 23.00 uur.
 
De ranglijst na zeven ronden:
 
1 Frédéric Caudron 10-1.970-18
2 Dick Jaspers 10-1.867-16
3 Semih Sayginer 10-1.721-13
4 Eddy Merckx 10-1.570-8
5 Dani Sánchez 8-1.833-12
6 Pedro Piedrabuena 8-1.546-9
7 Sung-Won Choi 6-1.784-12
8 HaengJik Kim 6-1.560-8
9 Marco Zanetti 6-1.456-12
10 Hugo Patiño 6-1.445-15
11 Torbjörn Blomdahl 2-1.523-14
12 Raymond Ceulemans 2-1.090-7.
 
Vier spelers gaan naar de laatste ronden op zaterdag en vechten het uit voor de 150.000 jackpot voor de winnaar.
Tekst: Frits Bakker
Foto: alle spelers (McCreery)
 

NEW YORK – De ongeslagen status van Semih Sayginer werd na vijf ronden in het McCreery toernooi in New York eerst verstoord door Dani Sanchez. Twee ronden later verspeelde de Turk ook zijn koppositie door verlies tegen Sung-Won Choi. Het gevecht om de top-vier posities is nog verre van beslist, want tenminste tien spelers gaan met nog vier ronden te gaan de climax in met reëele kansen. De topposities van Sayginer en Caudron leken redelijk stabiel, maar na twee verliespartijen van de koplopers ligt alles nog open in de laatste twee dagen van de marathon met 64 partijen. Caudron nam de leidende positie weer over in de aanloop naar de finaleronden en staat met tien matchpunten gelijk met Dick Jaspers, Semih Sayginer en Eddy Merckx. Dani Sánchez en Pedro Piedrabuena volgen op twee matchpunten. Dick Jaspers groeit langzaam naar zijn grootse vorm en is één van de grote kanshebbers.

Semih Sayginer bleef in New York vijf ronden ongeslagen met een imponerende serie van partijen. De Spanjaard Dani Sánchez, één van zijn beste vrienden in het biljartcircuit, bezorgde Sayginer een snelle knock-out: 22-6 bij de pauze, 30-9 en uiteindelijk 40-15 (16) aan de finish. De misser verhoogde de spanning aan kop. Sayginer bleef er eerst nog stoïcijns onder: ,,Ik wist dat het kon gebeuren in een wedstrijd waarin ik mijn gevoel kwijt was en tegen een sterke Sánchez opliep.” In de laatste sessie verloor Sayginer zijn tweede partij op rij in een hard gevecht met Choi. Het zag er na een serie van twaalf nog gunstig uit voor Sayginer (36-12), in het slot van de partij keerden de kansen in het voordeel van de Koreaan: 40-38 in 22.

De Belgische clash tussen Caudron en Merckx zorgde voor nog meer balans bovenin. De nummer één en twee van de wereld speelden met de handrem op in een vooral tactische wedstrijd. Merckx, met twee recente toernooizeges in de winning mood, dicteerde de partij zonder ver uit te lopen, maar zag Caudron op 36-35 langszij komen. De slotfase, met onverwachte missers door de sanning, rolde naar de kant van Merckx met 40-37 in 28. Merckx versloeg later ook HaengJik Kim met 40-29 in 20 en sloot zich aan bij de koplopers Caudron, Jaspers en Sayginer.

Dick Jaspers, die stilaan naar zijn grote vorm groeit, kwam in de voorlaatste ronde gelijk in matchpunten met Sayginer en Caudron met één partij meer gespeeld dan Sayginer en net als Caudron met tien uit zeven. De Nederlander versloeg Sung-Won Choi in de beste partij van de dag met 40-29 in 14 beurten. Marco Zanetti maakte een opvallende come-back op de ranglijst met drie overwinningen na de start met vier verliespartijen. Het titanengevecht met Torbjörn Blomdahl, die worstelt met zichzelf, eindigde in een ruime winst: 40-24 in 27. Daardoor heeft Zanetti zich in het spoor van de koplopers genesteld. Dani Sánchez zette de achtervolging eerst in tegen Sayginer en is de belangrijkste belager voor de top vier met 8 punten en 1.833 gemiddeld.

De enige zekerheid na vier dagen is dat Raymond Ceulemans in zijn laatste partijen een ereronde mag maken en de strijd om de hoofdprijzen vanaf de zijlijn mag bekijken. Het is misschien wel historisch en niet onwaarschijnlijk het internationale afscheid van de keizer van het driebanden. De cijferaars van het McCreery toernooi brachten het mooi in beeld toen Ceulemans in de arena verscheen. Voor wie nog twijfelt aan het palmares van de Belgische legende: Ceulemans won in zijn carrière 23 wereldtitels in het driebanden. Zijn tegenstanders in het pretentieuze New York toernooi wonnen samen 21 mondiale titels. Het respect voor de kampioen aller tijden was nog altijd voelbaar, hoe zeer hij op dit wereldtoernooi met één winstpartij uit zeven in de schaduw staat van de veel jongere generatie. Torbjörn Blomdahl deelt de laatste plaats op de ranglijst met Ceulemans.

De stand na zeven ronden:
1 Frédéric Caudron 10-1.970-18
2 Dick Jaspers 10-1.867-16
3 Semih Sayginer 10-1.721-13
4 Eddy Merckx 10-1.570-8
5 Dani Sánchez 8-1.833-12
6 Pedro Piedrabuena 8-1.546-9
7 Sung-Won Choi 6-1.784-12
8 HaengJik Kim 6-1.560-8
9 Marco Zanetti 6-1.456-12
10 Hugo Patiño 6-1.445-15
11 Torbjörn Blomdahl 2-1.523-14
12 Raymond Ceulemans 2-1.090-7.

Tekst: Frits Bakker

Foto Dick Jaspers (McCreery)