SHARM EL SHEIK – Zijn 11-jarige zoon Samuel rende als eerste de arena binnen om de World Cup overwinning te vieren met zijn vader Marco Zanetti. De 57-jarige winnaar aan de Rode Zee wees lachend op zijn zilvergrijze haren en zei trots dat hij dit succes zo graag wilde delen met zijn partner en zoon. Zelf zong hij op het hoogst podium uit volle borst het Italiaanse volslied mee, zoals de sportcoryfeeën uit het land van de azzurri het zo intens kunnen laten galmen. Marco Zanetti, geen winnaar met een groot palmares in de World Cups, won vijf jaar na zijn laatste ook nu weer in Egypte. Met een fabelachtig gemiddelde van 2.718 en in de finale met 40-29 in 14 beurten tegen Dick Jaspers, de nummer één van de wereld. Jaspers werd voor zijn prachtige jaar in de World Cups wel beloond met eindzege in het klassement over 7 World Cups.

 

 

Het magische slot was dicht bij het wereldrecord toernooigemiddelde van 2.816, dat in handen is van Torbjörn Blomdahl en Dani Sánchez. Voor zijn laatste vier knock-out partijen over 40 caramboles op weg naar de eindoverwinning had Zanetti 13, 13, 13 en 14 beurten nodig. ,,Ik heb laten zien”, zei hij bij zijn huldiging op het podium, ,,net als Torbjörn Blomdahl op het WK, dat driebanden een sport is waarin ouderdom geen rol speelt. Ik vind het na al die jaren nog een prachtige sport. Mijn motivatie is nog altijd om beter te worden.” Dick Jaspers hoorde het interview van de winnaar in de arena waar hij zo net de finale had gespeeld. Daar nam de Nederlander later van UMB president Farouk Barki de trofee van het World Cup klassement 2019 in ontvangst.

Het volledig Europse podium bestond verder uit Martin Horn en Jérémy Bury. De Duitser werd verslagen door Dick Jaspers in de halve finale, de Fransman door Marco Zanetti, zijn jarenlange teamgenoot in het succesvolle Agipi team uit Strassbourg. De partij werd verstoord door een lange discussie over een carambole van Bury, die door Zanetti werd betwist. De wedstrijd werd een kwartier onderbroken. De Egyptische arbiter Bilo Salama telde een punt van de Fransman toe, dat door de tweede arbiter werd afgkeurd, omdat Bury door de tijdslimiet zou zijn gegaan. De stand stond op dat moment 35-23. Zanetti protesteerde onmiddellijk tegen de beslissing. Het punt werd vervolgens eerst afgekeurd, maar even later weer toegewezen door de referee. Dat zorgde voor veel verwarring in de arena en bij de kijkers. Zanetti maakte uiteindelijk een eind aan de discussie en liet zijn tegenstander verder spelen.

Dick Jaspers, die enkele weken geleden zijn wereldtitel kwijtraakte aan Torbjörn Blomdahl, won in de eindsprint wel het klassement van de World Cups, dat over zeven toernooien ging. Met zijn plaats in de finale van Sharm passeerde hij Tayfun Tasdemir, de andere grote kanshebber en eerder ook al Eddy Merckx en Lütfi Cenet. De Nederlander was ook één van de uitblinkers van de World Cup in Egypte met zijn prachtige serie van 23.

De finale tussen twee kopstukken uit de historie van het driebanden werd in de slotfase in het voordeel van Zantti beslist. Beide spelers maakten series van 9, Zanetti in de 9e beurt een van 10, waarmee hij de kloof sloeg naar 31-19 en later kon uitlopen van 35-24 naar 40-29. Zanetti was in deze World Cup vooral gevreesd om zijn hoge series (15, 15, 12, 11, 10) in al zijn partijen. De Italiaan won zijn eerste World Cup bijna twintig jaar geleden, in 1990 in Palma, tegen Raymond Ceulemans en Richard Bitalis. Daarna won de Italiaan onder meer twee keer het wereldkampioenschap driebanden in 2002 en 2008, hij won de World Games in Cali, Colombia in 2013, vele Europacup titels met het team van Agipi en hij werd Europees kampioen driebanden in Brandenburg in 2013.

Twee dagen voor zijn titel in Sharm, in een interview, verklaarde zijn grote progressie op zijn leeftijd in series en tactiek onder meer als volgt: ,,Ik heb meer variatie in mijn stoottechniek ingebouwd en mijn concentratie is verbeterd.” Saillant detail: op het WK in Randers werd Torbjörn Blomdahl geïnspireerd door zijn 80-jarige vader Lennart. Marco Zanetti gaf aan dat zijn partner Martina en zoon Samuel belangrijk waren geweest als zijn grootste fans.

Voor Nederland waren op deze World Cup ook de internationale arbiters Willem Hofman en Paulus Brekelmans tot de laatste dag aktief

Hoogtepunten in deze World Cup waren verder onder meer:

X De Aziaten grepen snel een hoofdrol in de voorronden, maar verloren hun nieuwe sterk Duc Anh Chien Nguyen, de nummer twee van het wereldkampioenschap.
X Peter De Backer, een toerist aan de Rode Zee met een dodelijke trefkracht, overleefde de voorronden en versloeg twee gerenommeerde Koreanen in het opstapje naar de knock-outs.

X Juntae Kim overleefde twee keer als lucky loser, won nog een ronde en werd uitgeschakeld door Dick Jaspers.

X Torbjörn Blomdahl, de nieuwe wereldkampioen, werd bij de laatste zestien uitgeschakeld door de junioren wereldkampioen Myung-Woo Cho.

De uitslag van de World Cup in Sharm El Sheikh:
1 Marco Zanetti 14-2.718-15
2 Dick Jaspers 10-2.078-23
3 Martin Horn 10-1.691-10
4 Jérémy Bury 8-1.791-12
5 Sung-Won Choi 8-2.444-18
6 Myung-Woo Cho 8-1.750-10
7 Quyet Chien Tran 8-1.590-10
8 Tayfun Tasdemir 6-1.945-10
9 Jung-Han Heo 6-1.894-11
10 Torbjörn Blomdahl 4-1.780-11
11 Eddy Merckx 4-1.762-10
12 Juntae Kim 4-1.722-12
13 Semih Sayginer 4-1.636-10
14 Peter De Backer 4-1.619-10
15 Murat Naci Coklu 3-1.777-9
16 Trung Hau Do Nguyen 3-1.544-8
17 Wan Young Choi 4-1.500-10
18 Michael Nilsson 3-1.412-10
19 HaengJik Kim 2-2.017-9
20 Bong Chul Kim 2-1.540-9.

Dick Jaspers blijft met voorsprong ook de aanvoerder van de wereldranglijst met 438 punten, meer dan honderd meer dan Marco Zanetti. Dani Sánchez, die moest afzeggen door het ovelijden van zijn vader, staat nu nummer 18.

De stand in de World Cup cyclus na Sharm El Sheikh:

1 Dick Jaspers 438
2 Marco Zanetti 336
3 Torbjörn Blomdahl 304
4 Eddy Merckx 282
5 HaengJik Kim 282
6 Tayfun Tasdemir 260
7 Quyet Chien Tran 260
8 Sameh Sidhom 255
9 Semih Sayginer 239
10 (geschorst) Frédéric Caudron 226
11 Jérémy Bury 224
12 Murat Naci Coklu 224
13 Myung-Woo Cho 215
14 Martin Horn 211
15 Jae-Ho Cho 206
16 Lütfi Cenet 205
17 Duc Anh Chien Nguyen 201
18 Dani Sánchez 179
19 Sung-Won Choi 175
20 Roland Forthomme 175.

De World Cup ranking in 2019 (7 toernooien):
1 Dick Jaspers 224
2 Tayfun Tasdemir 214
3 Marco Zanetti 212
4 Eddy Merckx 206
5 HaengJik Kim 186
6 Lütfi Cenet 167
7 Martin Horn 144
8 Jérémy Bury 140
9 Myung-Woo Cho 134
10 Jae-Ho Cho 134.

Tekst: Frits Bakker

Foto: Dick Jaspers, winnaar World Cup 2019 (Kozoom Studio)

 

 

 

In Almere zijn de NK’s libre klein extra, overgangs en topklasse te volgen in Biljartprof.
Op zaterdagmorgen 10.00 uiteraard 24 spelers, 16 arbiters, 10 schrijvers maar ook pakweg al 60/70 belangstellenden in huis.

Ook de Extra klasse met 12 deelnemers, in twee poules van zes, is aangemaakt. (Door Henk.) Zaterdag staan ook de beslissingswedstrijden er in.

Ga naar www.biljartprof.nl, home, gewest Midden Ned, district Eem en Flevoland, spelsoort libre klein, klasse extra, overgang of top en klik op stand/uitslag.

Daarnaast zijn er via het organiserende Almere ’83 ook livestreams op beide dagen!

 

 

Drie NK’s in Almere – alle relevante links:

Livestreams tafels 1 & 2
Facebook eventpagina
Facebook Almere ’83

NK Libre Overgangsklasse (informatiepagina)
NK Libre Overgangsklasse (uitslagen)

NK Libre Klein Extra Klasse (informatiepagina)
NK Libre Klein Extra Klasse (uitslagen A)
NK Libre Klein EXtra Klasse (uitslagen B)

NK Libre Klein Topklasse (informatiepagina)
NK Libre Klein Topklasse (uitslagen)

 

Tekst: KNBB Vereniging Carambole
 

SHARM EL SHEIKH – De wereldtitel is Dick Jaspers kwijt aan één van zijn allergrootste rivalen op het biljart. Torbörn Blomdahl mag zich een jaar lang wereldkampioen noemen, maar de Nederlander is onbetwist de nummer één van de wereld. De laatste World Cup van 2019 staat te blinken in Sharm El Sheikh, waar Martin Horn, Marco Zanetti en Jérémy Bury zijn concurrenten zijn op de slotdag. Reken maar dat Jaspers en Zanetti goud in de vingers hebben: Jaspers schakelde op weg naar de laatste vier vrijdagmiddag de Koreaan Sung-Won Choi uit met een machtige serie van 23 en een partij van 40 in 8 beurten (5.000 gemiddeld). Zanetti finishte zijn twee laatste partijen (Tasdemir en Coklu) in 13 beurten. De laatste Koreaan, Myung-Woo Cho, vloog er in dezelfde ronde als Sung-Won Choi uit tegen Martin Horn. Jérémy Bury velde Quyet Chien Tran, de laatste Aziaat, met 40-34 in 20.

Dick Jaspers is nu door het verlies van Tasdemir tegen Zanetti op één stap van de World Cup overwinning 2019. Hij heeft genoeg aan winst tegen Horn om Tasdemir en al eerder Merckx te passeren. De Nederlander gaf als commentaar op zijn hoge serie: ,,Ik had flink wat meeval vandaag, want na mijn misser van acquit maakte Choi gelijk zes. Dat motiveerde me om die misser te herstellen. In de serie van 23 zaten niet zo veel moeilijke ballen, daar ben ik eerlijk in. Aan de andere kant moet je ook door kunnen gaan. Voor de 24e speelde ik, achteraf gezien, niet de beste oplossing. Ik had hem anders moeten spelen.”

De partijen voor de halve finales, morgen, zaterdag, Egyptische tijd:
11.00: Jaspers-Horn
13.00: Zanetti-Bury.

Marco Zanetti, met zijn partner Martina en 11-jarige zoon Samuel als supporters op de tribune, verkeert net als Jaspeers in een blakende vorm. Met twee overwinningen op rij in 13 beurten, in de achtstef finales tegen Murat Naci Coklu, in de kwartfinales tegen Tayfun Tasdemir (40-29), twee keer met een gemiddelde van 3.076, komt zijn top drie ranking zeker niet in gevaar. Zanetti had een fameus slot tegen Tasdemir: tot 21-21 liep de wedstrijd gelijk op, in de eindfase scoorde Zanetti 10, 5 en 3 in zijn laatste beurten. ,,Ik voel me gelukkig dat ik mijn beste biljart speel nu mijn partner, die een druk bezette baan heeft, en mijn zoon erbij zijn. Het meest verbazende is, dat ik elke partij een hoge serie maak, 12, 15, 15, 12 en 10. Ik stond tegen Coklu 28-17 achter, maar kon toch nog winnen met series van 10 en 12. Wat het is, vraagt het me niet. Ik kan meer variatie brengen in mijn stoot… En mijn concentratie is beter.”

De Fransman Jérémy Bury staat in de halve finale tegen Zanetti na een sterk optreden tegen Quyet Chien Tran: 40-34 in 20 beurten. De eindsprint van Bury was ook al fantastisch: 7, 4 en 6 in zijn laatste vijf beurten.

De hoge serie van Jaspers kan een graadmeter zijn voor vorm en zeker voor zelfvertrouwen. Twee andere hoogvliegers, Sung-Won Choi met 18, Marco Zanetti met 15, leken onder het kransje van topfavorieten. De Koreaan stuitte evenwel op een uitzonderlijke Jaspers, die na twee nullen van acquit (0-8 achter in twee beurten), een tweetje in de vierde beurt op volle speed ging met een fabuleuze serie van 23 en met 3, 1, 9 en 2 werd afgevlagd. Drie caramboles verwijderd van zijn persoonlijke beste (26, 2001), de blijheid was van zijn gezicht te zien.

Martin Horn, de volgende tegenstander van Jaspers, voelt zich al een paar dagen op zijn best, onder meer met zijn eerste groepswinst, waarin hij Eddy Merckx voor bleef. Myung-Woo Cho liep hem ondanks een vroege 10 (4e beurt) op 27-24 nog wel voorbij in de kwartfinale, maar mentaal toonde Horn zich de sterkste aan het slot: 40-36 in 20.

Beste zestien, 1/8e finales:

Myung-Woo Cho-Torbjörn Blomdahl: 40-20 (20)

De junioren wereldkampioen verslaat de echte wereldkampioen met dubbele cijfers. Het vonnis wordt geveld na een evenwichtige eerste helft (18-17 in 11), daarna valt Blomdahl stil en eindigt met vijf missers in de laatste vijf beurten. De Koreaan profiteert optimaal en finisht met 2-4-2-4. Hoogste series op het koningsbal: 5 Blomdahl, en 4 Cho.

Tayfun Tasdemir-Eddy Merckx 40-37 (27)

De wedstrijd met grote belangen voor de World Cup cyclus eindigde in een thriller. Tasdemir had de betere start, maar Merckx was nooit ver uit de buurt. Van 11-5 ging het naar 20-15, 29-28 en op een gelijke stand naar de finish (36-36). ,,Ik maakte een prachtig punt voor 37-36, maar werd niet beloond’’, keek Merckx later terug. Tasdemir antwoordde met vier en won de partij.

Dick Jaspers-Juntae Kim 40-25 (25)

De aanval van Jaspers in de 10e beurt met 13 beslist de partij, waarin het avontuur van deze Koreaan ten einde komt. De Nederlander loopt uit naar 23-13 (10 beurten), de partij heeft een tamme eindfase met veel scores van 0, 1 en 2. Jaspers blijft zijn voorsprong houden en wint comfortabel.

Martin Horn-Semih Sayginer 40-30 in 19

De Duitser sprint snel naar 15-3 en houdt zijn tegenstander heel de partij op kleine afstand. Sayginer komt nog in de buurt na 12 beurten, op 27-22, maar is in de slotfase haast onzichtbaar. Het wordt van 27-22 eerst 35-27. De Turk mist zeven keer in zijn laatste twaalf beurten, de Duitser maakt uit met vijf. Semih mist op 40-30 de nabeurt.

Sung-Won Choi-Trung Hau Do Nguyen 40-23 in 19

De Koreaanse ex-wereldkampioen demonstreert weer zijn topvorm, met 17-3 in 4 beurten (6 en 8), een pauzestand van 20-11 in zes en daarna een onbedreigde finish. Drie keer een korte tussensprint met twee keer 6 en één keer 8 geven Choi een onbedreigde doorgang tegen weer een van die Vietnamezen in opkomst.

Marco Zanetti-Murat Naci Coklu 40-30 (13)

Het zeldzame scoreverloop, met 21-11 in 8 voor Coklu na zes beurten, krijgt plotseling een ander wending als Zanetti furieus de aanval inzet. In zijn laatste vijf beurten duikt de Italiaan met 10, 5, 0, 12 en 1 in een korte vlucht naar de eindstreep. Hoe prachtig Coklu ook tegenstand biedt, Zanetti is niet te stoppen.

Quyet Chien Tran-Peter De Backer: 40-33 (30):

De geschiedenis lijkt zich te herhalen: Peter De Backer versloeg Tran in eigen land in Blankenberge en had weer de veel betere start. Bij een score van 20-10 en 27-17 in 16 raakt de Belg de weg kwijt en komt de Vitnamees, na een lange, mindere periode van scoren, het eerst tot leven. En hoe!!Bij een stand van 33-23 besluit hij de wedstrijd met 10 en 7 in de 29e en 30e beurt.  

Jérémy Bury-Jung-Han Heo 40-24 (14)

De Parijzenaar schiet uit de blokken zonder dat Heo de kans krijgt om te counteren. De geweldige attack met 12-0-8-0-7, een medegenloze score, zet het bord op 27 in 5 beurten. Daarmee geeft Bury een vroeg nakijken voor de Koreaan. De kleine terugval in de slotfase wordt doorbroken door de serie van vier naar de finish.

Tekst: Frits Bakker

Foto Dick Jaspers (Kozoom Studio)

 

 

 

 

 

 

 

 

Terwijl de kater van de door Team Europe verloren Mosconi Cup 2019 nog maar nauwelijks is verwerkt, staat het volgende internationale pooltoernooi alweer voor de deur: het WK 9-ball in Doha, Qatar.

 

 

Aan dit door de World Pool-Billiard Association georganiseerde event zijn vanuit Nederland geplaatst voor stage 2 (96 spelers vanaf 14/12): Niels Feijen, Marc Bijsterbosch en Ivar Saris – dezelfde groep als vorig jaar, dus. Het drietal Nederlanders zal worden begeleid door Hugo Duivenvoorden.

 

 

Berichtgeving vanuit Qatar is ieder jaar een beetje afwachten. Naar verwachting zijn de uitslagen te volgen via deze website, en zullen wedstrijden net als vorig jaar worden gestreamd via dit Youtube kanaal. Alle tussenstanden, links naar streams etc. zullen sowieso worden geplaatst op de KNBB Sectie Pool Facebookpagina.

 

Tekst: KNBB/KNBB Sectie Pool
Archieffoto Ivar Saris ©Stefan Osnabrug
Archieffoto Marc Bijsterbosch & Niels Feijen ©EPBF

 

 

 

Aantal Scholen

Inmiddels staat er een SmartPool tafel op 41 scholen. Heel gaaf dat we in een jaar van 0 naar 41 scholen zijn gegaan! En de 42ste school staat in de planning.

 

 

 

SmartPool Cup

Alle scholen zijn inmiddels benaderd met de vraag om mee te doen aan de SmartPool scholencompetitie. 13 januari 2020 sluit de inschrijving en dan weten we hoeveel en welke scholen met hun brugklas meedoen. De finale is op 18 april 2020 tijdens de Meisjes Olympiade in Egmond aan Zee.

De scholencompetitie is hét moment voor SmartPool trainers om aan te haken en te assisteren op de school. En een mooie kans om je eigen lesaanbod aan te kunnen bieden. We horen graag of je wil meehelpen!

 

 

Doorontwikkeling lesmateriaal

Wat uit de praktijk terugkomt en ook gestaafd wordt vanuit onderzoek van het Mulier Instituut is de behoefte naar verbreding van het lesmateriaal.

We hebben inmiddels een oproep uitgezet voor personen met kennis van wiskunde/natuurkunde en onderwijslesmateriaal om daarmee nieuw lesmateriaal en lesplan te ontwikkelen. Doel is dat dit nieuwe materiaal in april 2020 gereed is. Het is de bedoeling dat het materiaal meteen wordt uitgebreid met SmartSnooker en SmartBiljart.

 

 

SmartSnooker

Zoals hierboven aangegeven wordt het lesmateriaal met snooker uitgebreid. Op 18 december 2019 komt een commissie bij elkaar om SmartSnooker op te gaan starten!

 

 

Cursus toepassing SmartPool

In januari/februari 2020 wordt een cursus voor de huidige SmartPool trainers georganiseerd. Dit met als doel om hen beter te betrekken bij de scholen, bijvoorbeeld ook bij de SmartPool Cup. Alle trainers krijgen tijdig bericht hierover.

 

 

Crowdfunding SmartPool

En tenslotte is er nog de crowdfundingsactie SmartPool. Doneer om snooker en pool op school te krijgen!

 

 

Tekst, foto’s. banner, logo: KNBB/SmartPool

Van 7 maart t/m 22 maart 2020 zal het EBSA European Snooker Championships plaatsvinden in Albufeira Portugal. Het gaat hierbij om de categorieën heren, 6 reds, junioren U18 en junioren U21. Voor de heren en 6 reds zijn er 5 plaatsen beschikbaar per categorie. En voor de junioren U18 en U21 zijn er 4 plaatsen beschikbaar per categorie.

Spelers die hier aan deel willen nemen kunnen zich officieel aanmelden via snooker@knbb.nl. Dit geld ook voor spelers die reeds aangegeven hebben te willen gaan. Bij aanmelden graag volledige contactinformatie en categorie waaraan men wil deelnemen vermelden en een recente foto toevoegen van minimaal 300 dpi grote. (liefst pasfoto in snookerkleding)

Aanmelden kan t/m vrijdag 17 januari 2020. Daarna zal aan de hand van het aantal inschrijvingen en het huidige selectiebeleid bepaald worden wie er uitgezonden worden naar het EBSA European Snooker Championships.

 

Het huidige selectiebeleid kan men hier vinden.

Uitnodiging en meer informatie over het evenement kan men hier vinden.

 

 

Op zondag 24 november 2019 speelde de Noord Nederlandse Snooker Ranking haar vierde toernooi van het seizoen in Tasmania te Groningen.

Rob Zwerver (foto NNRS)

 

Het vierde toernooi werd gewonnen door Rob Zwerver die in de finale won van Rik van Winsum.

Voor een compleet verslag van het vierde toernooi in Tasmania te Groningen kun je terecht op de site van de NNRS of door op deze link te klikken.

 

 

 

 

 

 

SHARM EL SHEIKH – Die ene zwaluw heeft nog geen zomer gemaakt voor de nieuwe Vietnamese coming-man Duc Anh Chien Nguyen. De nummer twee van het WK driebanden, na Torbjörn Blomdahl, weet weer even dat ook hij kwetsbaar is in deze grillige sportdiscipline. De vroege uitschakeling in de kwalificaties van de World Cup in Sharm el Sheikh kwam aan als een harde knock-out, uitgedeeld door de Nederlander Barry van Beers met een eindrush van 12 (40-17 in 21). De derde speler, Can Capak, ging er met de kwalificatie vandoor. De koplopers van deze dag schitterden met torenhoge moyennes: Dinh Nai Ngo, niet toevallig ook een Vietnamees, scoorde 3.200, Myung Woo Cho finishte met 2.352 en Chang Hoon Seo op 2.000. Dinh Nai Ngo en Turgay Orak speelden een magistrale partij: 40-28 in 8 beurten, gemiddeldes van 5.000 en 3.500.

Zeven van de twaalf poulewinnaars waren Aziaten in de aanloop naar de groepsfase met 32, net als drie van de drie beste runners-up. Het was de dag van twee Turken, Can Capak en Lütfi Cenet, maar zeker ook van Peter De Backer, die drie matchballen overleefde, wonderbaarlijk met 40-40 door de finish gleed en vrijdag gewoon mag terugkeren in de arena met drie sterke Koreanen in zijn poule. Dustin Jäschke, de blonde en nog jeugdige Duitser, ging door met een overwinning op Dion Nelin. Morgen, vrijdag, start het hoofdtoernooi. Dick Jaspers is gekoppeld aan de wereldkampioen bij de junioren, Myung-Woo Cho, de Vietnamees Xuan Cuong Ma en de Peruviaan Guido Sacco.

Veel ogen waren gericht op Duc Anh Chien Nguyen, de outsider die zilver haalde op het belangrijkste toernooi van het jaar. De Vietnamees moest door zijn ranking nog één keer kwalificaties spelen om het hoofdtoernooi te halen. Zijn tegenstanders waren Barry van Beers en Can Capak. De Nederlander verloor zijn eerste partij van Capak, die met een serie van 13 een voorsprong nam op 22-12 en finishte met 40-23 in 18.

Daarna kwam de Vietnamees in de arena: eerst tegen de verliezer (de Nederlander), in zijn tweede tegen Can Capak, de winnaar van de eerste sessie. Barry van Beers nam revanche voor zijn eerste verlies en versloeg Nguyen met 40-17 in 21 na een prachtig slot met 12. De Vietnamees was ook niet op zijn best tegen Capak, kwam sterk terug in de slotbeurten, maar miste op één carambole de remise en eindigde als derde en laatste.

Hoe kon Roland Forthomme in zijn eerste partij tegen Bong-Chul Kim zo van een machtig mooie serie terugvallen naar een zeer matig partijslot? De Belg opende al met zes en gooide er in de zesde beurt nog eens 16 overheen voor een voorsprong van 24-11 in zes beurten. De partij leek beslist, maar kreeg een heel andere wending. Het ritme van Forthomme stokte. Hij scoorde nog 4 keer in 13 beurten, kwam in de voorlaatste beurt met vijf nog op 35-37, maar na de vijf van de Koreaan miste Forthomme de nabeurt. In zijn tweed optreden won de Belg van Cavusoglu, maar onvoldoende voor de plaatsing.

Juntae Kim ging voor zijn derde Houdini act in drie dagen. De Koreaan van de twee invalbeurten stond eerst tegenover Bernard Baudoin, kreeg maar liefst 40 beurten voor de winst (40-29) en moest toen nog langs het lastige obstakel dat Antonio Montes heette. De marge viel uit in het voordeel van Mister good luck, die won met 40-26 in 21.

Dat betekende gelijk ook de aftocht van de Spaanse armada. Antonio Monts en Andres Carrion verlaten de World Cup, die het helaas ook zonder Dani Sánchez moet doen. De niet Aziaten die mee overgingen naar de beste 32 zijn Can Capak, Dustin Jäschke, Michael Nilsson, Lütfi Cenet en Peter De Backer.

De Egyptenaar Ihab Elmessery, die twee biljart spelende zonen heeft (Mohamed van 24 en Ahmed van 21) startte en eindigde zijn toernooi met opvallende ups en downs. In zijn eerste partij tegen de Vietnamees Ma stond het in de pauze 20-0 voor Ma en kwam Ihab dankzij een nabeurt van 4 nog tot 40-8 in 15 beurten. Die dramapartij kreeg een wonderlijk vervolg tegen het grote Koreaanse talent, de junior Myung-Woo Cho. De Egyptische architect speelde plotseling weer met enige flair. De start tegen de Koreaan liet een heel andere Elmessery zien. Met een serie van zeven passeerde hij de kleine Cho halverwege, van 16-11 achter naar 18-11 voor, het werd 20-20, maar in het tweede part demarreerde Cho naar 40-26 in 18.

1 Dinh Nai Ngo 4-3.200-10
2 Myung-Woo Cho 4-2.352-10
3 Chang Hoon Seo 4-2.000-10
4 Can Capak 4-1.818-13
5 Sung-Won Choi 4-1.777-12
6 Dustin Jäschke 4-1.568-10
7 Michael Nilsson 4-1.454-6
8 Juntae Kim 4-1.311-6
9 Lütfi Cenet 3-2.000-10
10 Peter De Backer 3-1.230-7
11 Bong-Chul Kim 2-1.428-7
12 Nguyen Quoc Nguyen 2-1.362-8

Top 3 runners-up:

1 Wan Young Choi 3-1.230-6
2 Trung Hau Do Nguyen 3-1.052-6
3 Xuan Cuong Ma 2-2.387-7

De poules voor morgen, donderdag, met acht poules van vier, van wie de beste twee naar de knock-out met 16 gaan:

Poule A: Dick Jaspers, Xuan Cuong Ma, Myung Woo Cho, Guido Sacco
Poule B: Marco Zanetti, Dinh Nai Ngo, Trung Hau Do Nguyen, Riad Nady
Poule C: Tayfun Tasdemir, Wan Young Choi, Torbjörn Blomdahl, Hesham Saad
Poule D: Semih Sayginer, Jung-Han Heo, Chang Hoon Seo, Nguyen Quoc Nguyen
Poule E: Eddy Merckx, Bong-Chul Kim, Martin Horn, Can Capak
Poule F: Jae-Ho Cho, HaengJik Kim, Sung-Won Choi, Peter De Backer
Poule G: Quyet Chien Tran, Lütfi Cenet, Jérémy Bury, Dustin Jäschke
Poule H: Sameh Sidhom, Murat Naci Coklu, Michael Nilsson, Juntae Kim.

Tekst: Frits Bakker

Foto: Dinh Nai Ngo, ster van de laatste kwalificaties (Kozoom)

 

SHARM EL SHEIKH – De beste dagwinst ging naar de Nederlander Barry van Beers, de Koreaan Juntae Kim was voor de tweede keer in twee dagen de gelukkigste verliezer. Dani Sánchez moest zich afmelden voor de World Cup in Sharm El Sheikh door het overlijden van zijn 79-jarige vader, die hem de liefde en passie voor biljarten heeft bijgebracht. Juntae Kim was voor de tweede dag de beste runner-up. Hij mocht dinsdag invallen voor de Oostenrijker Szivacz, morgen is hij invaller voor Sánchez.

De 43-jarige Nederlander Barry van Beers, dagwinnaar met 4 matchpunten en 1.935, werd niet beloond met een gunstige loting voor de laatste dag van de kwalificaties. Hij werd in de laatste van 12 poules ingedeeld met de Vietnamese coming-man Duc Anh Chien Nguyen en de Turk Can Capak. ,,Ik had het beter kunnen treffen”, besefte de Nederlandse WK-ganger. Voor mij zijn het allebei onbekenden. Ik heb nog nooit tegen hen gespeeld, maar als ik het niveau haal van vandaag, met bijna 2 gemiddeld, zal ik het ze in elk geval lastig kunnen maken.”

De aanvoerder van het dagklassement kwam vandaag op de derde dag niet in de problemen in zijn partijen tegen Gülsen Degener (30-13 in 14) en Ahmet Bayatli (30-13 in 17). Hij werd gevolgd door Chang-Hoon Seo (4 punten, 1.666), Peter De Backer (4-1.463), Michael Nilsson (4-1.363) en Turgay Orak (4-1.304).

Vier van de vijf Turken bleven over in deze voorronde, twee van de vijf Spanjaarden gingen mee naar de laatste ronde voor het hoofdtoernooi. De Egyptenaar Ihab El Messery was de laatste van de spelers met vier matchpunten, de laagste in moyenne. Antonio Montes ontsnapte met drie punten en een vreugdesprong. Tolgahan Kiraz plaatste zich met twee matchpunten, maar Juntae Kim mocht zich nog gelukkiger wanen met zijn tweede ‘lucky-loser’ plaats.

Gökhan Salman startte met een formidabele 30-12 in 10 tegen Kostas Antonatos. De Griek speelde in zijn tweee partij gelijk tegen Antonio Montes (30-30 in 26), maar de Spanjaard versloeg Salman met 30-24 in 24 en eindigde boven zijn Turkse tegenstander met 3 tegen 2 matchpunten. Salman werd uitgeschakeld met 1.588, waarmee hij op gemiddelde de derde beste speler van de dag was.

Turgay Orak werd winnaar in de poule met drie Turken: hij versloeg zowel Omer Karakurt met 30-19 in 24 als Ahmet Alp met 30-24 in 22. Alp had net als Salman 1.588 gemiddeld door een snelle winstpartij tegen Karakurt (30-18 in 12). De meeste spanning was er in de slotfase van de poules bij Muhammed Cavusoglu tegen Ragay Henry (30-29 in 32).

Peter De Backer knokte zich terug in zijn eerste partij tegen Ivay Mayor met een beslissende serie van 9. Michael Nilsson, uitblinker van de vorige dag, won van Goren en Kiyota. Andres Carrion won de poule met Tüzül en Maurer, Manolis Minaoglu het gevecht met drie spelers die niet boven de één kwamen: Ronny Brants en Jan Ales.

Xuan Cuong Ma won de beslissende wedstrijd tegen Juntae Kim met 30-22 in 14, nadat hij tegen Raul Cuenca gelijk had gespeeld. Bernard Baudoin had voldoende aan precies 1.000 om twee wedstrijden tegen de Egyptenaar Salem en de Jordaniër Soboh te winnen. 

Het dagklassement op dinsdag:

1 Barry van Beers (NL) 4-1.935-6
2 Chang-Hoon Seo (Kor) 4-1.666-8
3 Peter De Backer (Bel) 4-1.463-9
4 Michael Nilsson (Zwe) 4-1.363-7
5 Turgay Orak (Tur) 4-1.304-8
6 Ja-In Kang (Kor) 4-1.304-6
7 Ivo Gazdos (Cze) 4-1.153-10
8 Muhammed Cavusoglu (Tur) 4-1.153-5
9 Andres Carrion (Sp) 4-1.132-6
10 Bernard Baudoin (Fr) 4-1.000-7
11 Manolis Minaoglu (Tur) 4-0.952-8
12 Ihab El Messery (Egt) 4-0.750-4
13 Xuan Cuong Ma (Vie) 3-1.621-9
14 Rui Costa (Por) 3-1.224-7
15 Antonio Montes Sp) 3-1.200-6
16 Tolgahan Kiraz (Tur) 2-1.292-9

De hoog gerangschikte spelers die morgen, woensdag, instromen zijn: Myung-Woo Cho, Duc Anh Chien Nguyen, Nguyen Quoc Nguyen, Lütfi Cenet, , Sung-Won Choi en Roland Forthomme.

De 12 poules voor de laatste kwalificatiedag:

Poule A: Xuan Cuong Ma, Ihab El Messery, Myung Woo Cho
Poule B: Rui Costa, Manol Minaoglu, Sung-Won Choi
Poule C: Antonio Montes, Bernard Baudoin, Juntae Kim
Poule D: Tolgahan Kiraz, Andres Carrion, Nguyen Quoc Nguyen
Poule E: Bong Chul Kim, Muhammed Cavusoglu, Roland Forthomme
Poule F: Wan Young Choi, Ivo Gazdos, Lütfi Cenet
Poule G: Dustin Jäschke, Ja-In Kang, Dion Nelin
Poule H: Ahmed Aballah, Turgay Orak, Dinh Nai Ngo
Poule I: Mohsen Fouda, Michael Nilsson, Nikos Polychronopoulos
Poule J: Arnim Kahofer, Peter De Backer, Trung Hau Do Nguyen
Poule K: Abin Mohamed, Yusuke Mori, Chang-Hoon Seo
Poule L: Can Capak, Barry van Beers, Duc Anh Chien Nguyen.

Tekst: Frits Bakker

Foto: Barry van Beers (Kozoom)

 

SHARM EL SHEIKH – Het laatste goud op het WK voor landenteams van Michael Nilsson dateert alweer van tien jaar geleden, toen hij met de huidige wereldkampioen Torbjörn Blomdahl voor Zweden het Belgisch team met Merckx en Forthomme versloeg. Nilsson, die zeven keer won in Viersen met TB, kan nog altijd formidabel biljarten. Dat liet hij maandagmorgen in zijn eerste optreden in de World Cup van Sharm El Sheik zien. De 48-jarige Zweed deelde de eerste rake klap van het toernooi uit met een partij tegen de Turk Soner Tas van 30-6 in negen beurten. De slotbeurten waren indrukwekkend: 3, 4, 5 en 10.

De eerste reactie van de Zweed: ,,De sfeer is hier prachtig, met niet te veel licht in de zaal en tussendoor lekker met mijn gezin naar het strand.” Met zijn tweede winst, tegen Tran Thanh Tu Nguyen met 30-26 in 19, was Nilsson met voorsprong de beste dagwinnaar met 2.142 gemiddeld. De Griek Kostas Antonatos (1.714) was de nummer twee met een gemiddelde van World Cup niveau. De andere 14 poulewinnaars kwamen niet aan de 1.500, de meesten onder de top vijf zelfs rond de 1.000 en lager.

Michael Nilsson, 48, woonachtig te Staffenstorp met zijn verloofde Anna en twee jonge kinderen, Oliver (9) en Elvina (3), is pas voor het eerst opa geworden en heeft weer zin in World Cups. Hij speelde mee in Veghel, nu dus in Sharm El Sheikh en volgend jaar al zeker in Antalya. Daarna stopt de sponsoring van de federatie, weet hij nu al, en hoopt hij wat support te krijgen van vrienden. De vroege start in de World Cup toernooien is geen belemmering. Zijn positie op de ranglijst is na een lange stop ver weggezakt (155e). Hij wil zelf zo snel mogelijk opklimmen naar een ranking die bij zijn klasse hoort.

De bekendste Zweedse biljarter na Blomdahl is bijna tien jaar jonger dan zijn illustere landgenoot en speelt in februari 2020 op het Europees kampioenschap voor landenteams weer samen met zijn gouden teamgenoot. ,,Kijken wat Blomdahl en Nilsson samen nog kunnen”, is zijn ambitie. Nilsson werkt in zijn land als monteur bij het grootste biljartbedrijf van Scandinavië: Biljardexperten. En speelt af en toe mee in de Nederlandse en Duitse teamcompetitie.

De andere beoogde kopstukken op deze dag in de Sharm El Sheikh arena, Juntae Kim en Omer Karakurt, bleven in de schaduw van de Zweedse reus. De Turk finishte na Kostas Antanatos, een niet zo bekende Griek en de Spanjaard Jesus Rico net onder de top drie. Juntae Kim, in de vorige World Cup nog op het podium, werd zelfs uitgeschakeld door een remise in zijn tweede partij tegen de Turk Ahmet Bayatli, maar keert als eerste reserve toch terug in het toernooi.

Serdar Bas eindigde als vijfde in het dagklassement, Andres Carrion versloeg William Oh en werd zesde. De Belg Ronny Brants, geen onbekende in de Egyptische World Cups, werd de knappe nummer zeven van de ranglijst. De top drie van de runners-up waren Aziaten: Juntae Kim was de nummer één voor William Oh en Tran Thanh Tu Nguyen. Kim is de enige die mag invallen. De eindrush met een serie van vijf van Michael Nilsson was nodig om één van de Vietnamese talenten, Tran Thanh Tu, de knock-out toe te dienen.

De Spaanse armada voer in de laatste sessie van de tweede dag de arena binnen met vijf kanshebbers voor kwalificatie: Raul Cuenca, Andres Carrion, Jesus Rico, Mario Mercader en Ivan Mayor. Ze plaatsten zich alle vijf in de top 12. Jesus Rico als beste in de top 3. De zwaarste tegenstanders waren William Oh, de Koreaan, die in zijn eerste wedstrijd tegen Moulos met winst in 19 beurten de hoogste serie van 13 liet noteren. En Ivan Mayor rekende af met Dong Hoon Kim. Bij de dagwinnaars waren ook vijf Turken: Omer Karakurt, Serdar Bas, Ilbay Dagdelen, Ahmet Bayatli en Muhammed Cavusoglu.

De vijf Nederlanders op deze tweede dag werden uitgeschakeld. Volkan Cetin was de hoogste in het klassement met een overwinning en een verliespartij, goed voor 0.898 gemiddeld. De Tilburger won van de Koreaan Dong Hoon Kim, maar verloor van de Spanjaard Ivan Mayor. Jordy de Kruijf won van Tobias Bouerdick en verloor van Mario Mercader en finishte met 0.668 gemiddeld. Wilco Meusen was ingedeeld in een zware poule met Juntae Kim en Ahmet Bayatli. De Limburger verloor zijn beide partijen en had 0.655 gemiddeld. Hans de Bruin werd na een dag overleven op zijn tweede dag in de voorronden uitgeschakeld met 0.506 gemiddeld.

Barry van Beers stroomt morgen, dinsdag in en is gekoppeld aan de Turke Ahmed Bayatli en Gülsen Degener.

De poulewinnaars van maandag:

1 Michael Nilsson 4-2.142-10
2 Kostas Antonatos 4-1.714-11
3 Jesus Rico 4-1.363-8
4 Omer Karakurt 4-1.363-6
5 Serdar Bas 4-1.333-7
6 Andres Carrion 4-1.224-6
7 Ronny Brants 4-1.153-6
8 Raul Cuenca 4-1.090-7
9 Bernard Baudoin 4-1.071-7
10 Ivan Mayor 4-1.016-7
11 Ivo Gazdos 4-0.983-7
12 Mario Mercader 4-0.952-5
13 Ilbay Dagdelen 4-0.909-7
14 Mohamed Sabry 4-0.759-6
15 Ahmet Bayatli 3-1.000-8
16 Muhammed Cavusoglu 2-0.746-7.

Tekst Frits Bakker

Foto: Wilco Meusen (Kozoom)