WONJU – Op de eerste dagen van de World 3Cushion Gran Prix in Wonju regent het hoge series en hoge moyennes. Dick Jaspers en Eddy Merckx schitterden met series van 20, de Koreaan Myeong Jong Cha maakte een 18, Dong Hoon Kim een 17 en Jaspers een tweede hoogste serie van 16. De koplopers, halverwege de derde dag, zijn vier Europeanen: Dick Jaspers, Torbjörn Blomdahl, Eddy Merckx en Tayfun Tasdemir. Jaspers heeft voorlopig het hoogste moyenne van het hele veld: 2.356 voor Tayfun Tasdemir met 2.243 en HaengJik Kim met 2.218. Eddy Merckx, die in zijn laatste wedstrijd won van Jung Han Heo, is de enige speler die de maximale matchpunten behaalde. De Belg won zijn vijf eerste wedstrijden en heeft 15 uit 5 met 1.943 gemiddeld. Dick Jaspers verloor zijn enige van 5 wedstrijden van Choong Bok Lee.

Het tamelijk radicaal gewijzigde speelsysteem toont enerzijds de gehoopte wereldklasse sets en hoge series, anderzijds ook verrassingen die niet zo voorzien konden worden. Het toernooi wordt in deze fase gespeeld naar twee gewonnen sets, niet op caramboles, maar op tijd. Vier spelers uit de vier poules van 8 spelers plaatsen zich voor de volgende toernooifase.

Dick Jaspers maakte de serie van 20 in de partij tegen Wan Young Choi, die hij won met 2-0 en 3.769 gemiddeld. De Nederlander scoorde een 16 tegen Ji Eun Han. Eddy Merckx maakte de serie van 20 tegen Antonio Montes.

Op deze derde dag won Dick Jaspers de strijd om de koppositie tegen Nguyen Quock Nguyen met 2-0 (13-6 in 10, 19-9 in 9). Eddy Merckx versloeg Jung-Han Heo en bleef koploper, Tayfun Tasdemir won een belangrijke partij tegen Sung-won Choi met 2-0 (21-9 in 8, 21-7 in 7, 2.800 gemiddeld). Dion Nelin speelde tegen Wan Young Choi een toppartij, die hij won met 2-0: 18-15 in 6, 26-16 in 5, goed voor 4.000 gemiddeld, voor zijn tegenstander 2.818.

Dani Sánchez, die zijn laatste partij won van Therese Klompenhouwer met 2-0 (32-4 in 7, 23-5 in 10, 3.235 gemiddeld) speelde een van de opvallendste partijen tot nu toe. De Spanjaard stond tegenover de Koreaan Myeong Jong Cha. De Koreaan won de eerste set met 14-8 in 11. Toen sloeg het uur (of beter 25 minuten) van de Spanjaard. De viervoudig ex wereldkampioen excelleerde en scoorde maar liefst 35 punten in zes beurten (5.833). Hij won die set met 35-4, maar bizar genoeg verloor Sánchez daarna de derde set en de wedstrijd: 10-7 na 15 minuten.

Poule A:

Dick Jaspers leidt voor Sameh Sidhom, Nguyen Quoc Nguyen en Semih Sayginer, maar Choong-Bok Lee en Dion Nelin zijn gevaarlijke tegenstanders om Sayginer nog te bedreigen voor de vierde kwalificatieplaats. De Turk staat onder andere nog tegenover Dick Jaspers en Sameh Sidhom in de laatste fase van deze poule De eerste van vier dames in het toernooi, Ji Eun Han, won één partij en staat op de laatste positie met 0.897 gemiddeld.

Poule A:
1 Dick Jaspers 5-12-2.356-20/16
2 Sameh Sidhom 4-9-1,536-14
3 Nguyen Quoc Nguyen 5-8-1.424-10
4 Semih Sayginer 4-6-1.516-13
5 Choong Bok Lee 4-4-1.291-7
6 Dion Nelin 4-4-1.443-14
7 Wan Young Choi 4-3-1.718-12
8 Ji Eun Han 4-3-0.897-7

Poule B:

Roland Forthomme verspeelde zowat zijn laatste kans om nog meet e doen voor de beste vier posities in een merkwaardige partij tegen Torbjörn Blomdahl. De Belg won de eerste set met 28-5 in 13 beurten, maar verloor de twee volgende sets met 15-10 in 10 en 11-7 in 6. Forthomme verloor met 2-1, maar had wel een veel beter moyenne dan Blomdahl: 1.551 tegen 1.068. Murat Naci Coklu is met 9 matchpunten uit 4 partijen een belangrijke kanshebber voor de top vier, net als Nikos Polychronopoulos en HaengJik Kim, allebei ook met 9 uit 4. HaengJik Kim heeft het hoogste moyenne in deze poule.

De stand in Poule B:
1 Torbjörn Blomdahl 5-12-1.592-10
2 Murat Naci Coklu 4-9-2.190-9
3 Nikos Polychronopoulos 4-9-2.035-12
4 Haeng Jik Kim 4-9-2.218-14
5 Roland Forthomme 5-3-1.306-7
6 Ji Hun Ahn 4-3-1.370-8
7 Bong Joo Hwang 4-3-1.074-9
8 Jin Ah Kim 4-4-0.882-4

Poule C:

Eddy Merckx maakt grote indruk in Poule C en verzekerde zich al van kwalificatie voor de volgende ronde door zijn overwinning op Jung Han Heo met 2-0 (18-7 in 10, 18-11 in 9). De Koreanen Jung Han Heo en Jun Tae Kim en de Vietnamees Quyet Chien Tran maken de beste kansen om met Merckx naar de tweede fase te gaan. Gülsen Degener staat met één winstpartij tegen Chi Yeon Cho op de zesde plaats, maar zakte in moyenne na de kansloze 2-0 tegen Tran in haar laatste optreden vandaag (2-6 in 10, 18-5 in 11) Antonio Montes is nog zonder overwinning.

Stand in Poule C:
1 Eddy Merckx 5-15-1.943-20/10
2 Jung Han Heo 5-12-2.011-9
3 Jun Tae Kim 4-9-1.709-14
4 Quyet Chien Tran 4-9-1.800-10
5 Chi Yeon Cho 4-3-1.296-9
6 Gülsen Degener 4-3-0.612-4
7 Ja In Kang 4-0-1.321-9
8 Antonio Montes 4-0-1.204-7

Poule D:

Tayfun Tasdemir klom over Chang Hoon Seo door zijn overtuigende overwinning op Sung-won Choi vandaag: 21-9 in 8, 21-7 in 7 (2.800 gemiddeld). Dani Sánchez staat nog op plaats 5 na de winst op Klompenhouwer en heeft twee punten achterstand op Seo, Choi en Cha. Lütfi Cenet heeft een uitzonderlijke eindsprint nodig om nog kansen te maken. Therese Klompenhouwer verloor haar vier wedstrijden en speelt onder haar normale niveau met 0.858 gemiddeld.

De stand in Poule D:
1 Tayfun Tasdemir 5-12-2.243-11
2 Chang Hoon Seo 4-9-1.670-12/12
3 Sung Won Choi 5-9-1.583-12
4 Myeong Jong Cha 4-9-1.558-18
5 Dani Sánchez 4-7-2.192-15
6 Lütfi Cenet 4-4-1.461-6
7 Dong Hoon Kim 4-0-1.238-17
8 Therese Klompenhouwer 4-0-0.858-7

Tekst: Frits Bakker

Foto Dick Jaspers (Five&Six)

 

 

 

Dat biljarten bezig is met een grootse ontwikkeling, dat is al enige tijd duidelijk. Echter, door corona was niet altijd zichtbaar hoe de Nederlandse biljartlocaties in rap tempo moderniseren.

 


 

NK’s in twee nieuwste parels van het zuiden die het Nederlandse biljarten rijk is

Dit weekend waren er NK’s in de twee nieuwste parels van het zuiden die het Nederlandse biljarten rijk is. De Biljartacademie in Sittard heeft tien carambole tafels, waarvan zeven matchtafels, acht pooltafels én het paradepaardje: een matchtafel voor artistiek. Het SIS Billiards Experience Center in Uden heeft ‘biljartbeleving’ voorop staan: met muren met de biljartsterren van Nederland, en een wand met tv-schermen waaronder close-ups en shots van bovenaf van de tafels zodat ieder shot perfect in beeld komt. SIS Billiards Experience Center had sowieso zijn waarde al bewezen in coronatijd voor het driebanden, omdat het was aangewezen als officiële topsportlocatie.

 

 

Vernieuwing in uitstraling én in spelsoort

In deze gloednieuwe locaties spelen gaf aan spelers en publiek in zowel Sittard als Uden het gevoel echt met iets bijzonders bezig te zijn, iets vernieuwends. En zeker bij het NK 3CC Survival was daar ook echt sprake van: het betrof weliswaar driebanden maar dan niet de traditionele vorm: het betrof de uit Korea overgewaaide survival variant waar steeds vier spelers het tegen elkaar opnemen in plaats van twee, en waar kansen ongekend snel konden keren.

 


 

Eerste 3CC Survival titel voor Jean van Erp, na meermaals op rand van uitschakeling te hebben gestaan

En dat deden ze! De kansen keerden ongekend snel voor uiteindelijke winnaar Jean van Erp, de eerste 3CC Survival winnaar uit de geschiedenis. (Hiermee is Jean overigens nog niet de eerste Nederlands Kampioen: dit was het eerste rankingtoernooi, en in oktober volgt nog een tweede rankingtoernooi.) Meermaals in het toernooi stond Van Erp op de rand van uitschakeling. Het meest in het oog springend was bij de halve finale in een ware sterrencast met als opponenten Dave Christiani, Jos Bongers en Jeffrey Jorissen – een ongekende hoeveelheid biljarttitels verzameld aan één tafel.

 

 

Iceman Van Erp moest al zijn kwaliteiten en mentaliteit aanspreken om terug te vechten van een 69 tegen 9 (!) achterstand – en deed dit. In de finale was hij duidelijk de beste, al zijn er eervolle vermeldingen voor de zilveren Sam van Etten (de grootse en nog steeds jonge klassieke kampioen die zijn ongekende driebanden belofte meer en meer begint in te lossen) en de grote verrassing in de finale Toine Dekkers.

 



 

Niet alleen topsport – ook breedtesport!

Het bijzondere aan dit NK 3CC Survival was dat er ook een toernooi was voor alle biljarters met een moyenne t/m 0.700, ofwel een toernooi toegankelijk voor alle biljarters van Nederland! Een echt mega-toernooi, en de belangstelling was dan ook overweldigend. Niet alleen vanuit het driebanden zelf, maar ook uit andere disciplines. Zo waren pooltopper en Ziggo Sport commentator Alex Lely en Tom Penrose twee poolspelers bij de laatste acht. Sterker, Tom Penrose miste op een haar na de titel, die uiteindelijk ging naar Nico van den Heuvel, na drie shootouts omdat de nummer 1 en 2 gelijk in punten waren, en de nummer 3 en 4 ook. Sterker: iedereen was binnen één carambole afstand van elkaar, waarmee Survival haar reputatie waarmaakte: spanning tot de laatste bal.

 


 

Pas 24-jarige Jop de Jong wint alweer zijn derde Masters Artistiek titel

Was de vreugde in Uden bij Jean van Erp ongekend, ook in Sittard was de uiteindelijke winnaar Jop de Jong in extase. Nog altijd slechts 24 jaar won de in Bathmen geboren showman al zijn derde Masters-titel, na in de halve finale van zijn eeuwige rivaal en ook maatje Sander Jonen te hebben gewonnen. De Jong had zijn beste spel tot het eind bewaard, en hij scoorde 72% in de finale tegen Patrick de Haan, die in de halve finale nog knap Erik Vijverberg had uitgeschakeld. De titel die De Jong won: Kampioen Masters Artistiek 2019-2020, dit omdat het een finale betrof die door corona was uitgesteld.

 

 

Geweldige kijkervaring voor mensen ter plaatse én de mensen thuis

Beide events werden niet alleen gespeeld voor veel publiek ter plaatse, maar hadden ook allebei vanuit de organisatie haarscherpe livestreams van alle matchtafels. Het enthousiasme was dus niet alleen enorm bij de uiteindelijke winnaars, maar zeker ook bij de kijkers thuis of op locatie. Die waren op één dag getuige geweest van de toekomst van het vaderlandse biljarten: steeds geavanceerder, steeds mooier, en ondersteund door steeds mooiere techniek.

 

 

Tekst: KNBB
Foto’s 3CC Survival: Jan Rosmulder
Foto’s podium 3CC Survival: Paul Brekelmans
Foto’s Masters Artistiek: KNBB
Foto medaille Masters Artistiek: Patrick de Haan

 

 

Over KNBB Sectie Driebanden

De KNBB Sectie Driebanden bestaat uit individuele leden die aan diverse toernooien deel kunnen nemen: momenteel de Grand Prix toernooien en 3CC Survival, en mogelijk komen er nog meer bij in de toekomst.

Binnen de sectie Driebanden kun je deelnemen aan de divisies driebanden groot. De competities driebanden groot zijn van Eredivisie tot en met vierde divisie, en worden gespeeld op matchtafels. (Dit zijn de grote tafels, veelal voor de meer gevorderde driebanden spelers. De ‘normale’ tafels zijn driebanden klein; wil je je daarvoor inschrijven zie dan de tekst van carambole.)

 

 

Inschrijven voor teamcompetities

Het is niet mogelijk om individueel in te schrijven en dan (zonder team) toch aan de teamcompetitie deel te nemen. Je moet daadwerkelijk onderdeel van een team zijn of het verzoek indienen om met een team in contact gebracht te worden.

Een nieuw team kan zich inschrijven door een mail te sturen aan competitie@knbb-driebanden.nl met het verzoek een inlogcode te krijgen voor het inschrijven van een team aan de teamcompetitie/bekercompetitie van de sectie Driebanden. Men kan zich dan inschrijven via de wedstrijdsite van de KNBB sectie Driebanden: www.biljartpoint.nl

Alle leden van een team, alsmede de teamleider, dienen lid te zijn van de KNBB sectie Driebanden.

Je kunt via een vereniging of rechtstreeks met een team aan de divisies deelnemen. De inschrijving sluit eind juni en na sluiting wordt de indeling van de competitie opgesteld. Er wordt na toepassing van degradatie/promotie ook ingedeeld op basis van speelsterkte van het team/spelers.

 

Zoek je als speler een team?

Kun je geen team formeren maar wil je wel graag aan de competitie deelnemen dan kun je je ook melden bij een van de onderstaande zalen. Ongetwijfeld kunnen ze je daar in contact brengen met een daar reeds spelend team. Veel teams kunnen wel extra spelers gebruiken en deze spelers kunnen je ongetwijfeld op weg helpen binnen de KNBB competitie en ook helpen je spel te verbeteren. Heb je als speler nog geen team, kun je ook online via deze pagina een team zoeken. 

 

Inschrijven seizoen 2025-2026

Het complete overzicht van inschrijvingen voor teamcompetities voor alle secties, incl. links naar inschrijfpagina’s, vind je hier.

De inschrijfperiode voor deelname aan de teamcompetitie seizoen 2025-2026 loopt tot en met 31 juli 2025. De vermoedelijke start van de teamcompetitie is in de tweede week van september.

Het inschrijven voor individuele toernooien kan meestal enkele weken voorafgaand aan de start van het evenement via de website www.driebanden.nl. De evenementen worden vooraf aangekondigd op de website en op social media via KNBB Driebanden Facebook en Biljarten Actueel Nederland.

 

Wil je eerst eens weten waar nu eigenlijk bij jou in de buurt driebanden locaties zijn?

Check hier voor het overzicht van driebandenzalen in jouw buurt. (Filter op afstand van huis, en op ‘driebanden’.)  In elk van deze zalen kunnen ze je informeren en helpen met het lidmaatschap van de KNBB en het inschrijven van een team.

 

Relevante links

Website Driebanden
Helpdesk driebanden
Helpdesk driebanden inschrijven teamcompetitie
Reglementen

 

 

 

Driebanden in Nederland is landelijk georganiseerd. Door de indeling van de competitie in een Eredivisie, waarin alle nationale en vele internationale toppers deelnemen,  t/m een 4e divisie, heeft zij alles te bieden voor recreant t/m de topsporter. Door de regionale indeling zijn er zeker ook bij jou in de buurt mogelijkheden om aan deze competitie deel te nemen.

Het driebanden op de grote matchtafel mag zich in een toenemende belangstelling verheugen. Driebanden is niet alleen spectaculair en stoer, maar vereist ook heel veel finesse. Je hoeft nooit heel lang te wachten op je beurt omdat lange series zoals in libre of bandstoten vrijwel onmogelijk zijn, en daarmee wordt driebanden gezien als een echte ‘action game’. Door de kameraadschap binnen teams en de gezelligheid van driebanden zijn er verhoudingsgewijs veel driebanden teams in Nederland, waardoor je eigenlijk altijd dicht bij jou in de buurt teamcompetitie kunt spelen!

En, ook niet onbelangrijk: al sinds jaar en dag behoort Nederland tot de absolute wereldtop met mannen als Rini van Bracht en Christ van der Smissen, en tegenwoordig Dick Jaspers, Glenn Hofman, Jeffrey Jorissen, Sam van Etten, Jean van Erp of de regerend wereldkampioen bij de vrouwen, Therese Klompenhouwer.

NOC*NSF heeft de inhoud van de wetswijzigingen én de gevolgen ervan voor sportverenigingen uitgebreid op een rij gezet.

U kunt al deze informatie vinden in dit artikel.

 

Word lid van een vereniging
Heb je interesse om in wedstrijdverband te gaan carambole-biljarten (libre of vrij spel, bandstoten of driebanden op districtsniveau), en om deel te nemen aan de teamcompetities of persoonlijke kampioenschappen (PK’s)? Dan geldt de regel: je dient lid te zijn van een vereniging die aangesloten is bij de KNBB sectie Carambole. De vereniging kan jou dan alle benodigde informatie geven, zoals welke wedstrijdvormen en (team)competities mogelijk zijn, wat er bij komt kijken als je wilt deelnemen enz. Kijk hier voor een overzicht van alle bij de districten aangesloten verenigingen.
 

Neem contact op met de secretaris
De secretaris van de vereniging dient je vervolgens aan te melden als lid van de KNBB. Neem dus voor een lidmaatschap contact op met de secretaris van je biljartvereniging. Je kunt overigens ook lid worden van een biljartvereniging zonder teamcompetities of PK’s te spelen, en bijvoorbeeld alleen af en toe te spelen op clubavonden of om sfeer te proeven.

 

Check het district waaronder jouw vereniging valt
Jouw vereniging is onderdeel van een district. (Vandaar ook de term ‘districtskampioenschappen’.) Alle informatie over districten, 33 in totaal, vind je hier.
 

Ga direct naar een speellokaal of vereniging
Als je met een team wilt deelnemen aan een teamcompetitie, gaat dit als volgt. Je kunt je met minimaal drie vrienden bij een speellokaal of vereniging melden om als team deel te gaan nemen aan de competitie. Als je individueel geïnteresseerd bent kun je je uiteraard ook bij een lokaal of vereniging melden.
 

Wil je spelen, maar heb je nog geen team?
Bij de meeste verenigingen is altijd wel een mogelijkheid je aan te sluiten bij een reeds bestaand team. Als je wilt spelen in een landelijke competitie, kun je ook hier een verzoek plaatsen. Voor niet-landelijke competities carambole en driebanden klein is deze service niet beschikbaar, omdat inschrijving/aanmelding verloopt via de districten.
 

Houd rekening met de inschrijfmomenten
Teamcompetities bij carambole beginnen veelal begin september, maar inschrijving opent vaak al en stuk eerder (soms al half juni), en sluit ook soms al eerder (soms al half juli). Het zijn de districten die deze inschrijftermijnen besluiten, dus let daar goed op/vraag dit goed na bij je vereniging.
 

Wil je in contact komen met districtsbestuurders?
Zij kunnen jou vertellen welke vereniging in je omgeving open plaatsen hebben. Stuur een mailtje naar info@knbb.nl o.v.v. “Districtbestuurders”.
 

Wil je eerst eens weten waar nu eigenlijk bij jou in de buurt biljartzalen zijn?
Check hier voor het overzicht van biljartzalen in jouw buurt. (Filter op afstand van huis, en op ‘carambole’.)
 

Wil je meedoen aan de nationale kadercompetitie of topteamcompetitie?
Bekende teams worden rechtstreeks aangeschreven. Voor nieuwe teams beste altijd eerst contact opnemen met de afdeling wedstrijdzaken op het bondsbureau, of via info@knbb.nl. Voor beide competities moeten spelers aan bepaalde toelatingseisen voldoen.
 

Wil je weten wat alle voorwaarden zijn voor inschrijving aan de Topteamcompetitie?
De inschrijving voor de Topteamcompetitie seizoen 2025-2026 geschiedt via de website van de KNBB. Nieuwe teams kunnen een inlogcode aanvragen bij de afdeling wedstrijdzaken op het bondsbureau.

. 

Wil je weten wat alle voorwaarden zijn voor inschrijving aan de Kadercompetitie?
Teamleiders hebben een mail gekregen ‘Hulp bij inschrijven’ zodat de online aanmelding door hen op Biljartpoint kan worden gedaan.
 

Is er een reglement beschikbaar voor de Landscompetitie?
Die is er – je vindt hem op de reglementenpagina. Hierin staan ook de inschrijfvoorwaarden genoemd.
 

Wil je meer info over Carambole?
Dit kan via de website www.carambole.nl of via de helpdesk Carambole.

 

Tot zover alle info over de teamcompetities van Carambole. En, wil je informatie over inschrijving over ook andere biljartdisciplines (driebanden, pool of snooker) ga dan naar www.knbb.nl/zininbiljarten of www.teamcompetitie.nl.

Heel veel succes!

 

 

Carambole is de meest verspreide competitievorm in het biljarten. In bijna 1.000 verschillende locaties spelen ruim 1.300 verenigingen. Goede kans dus dat als je wilt gaan biljarten er bijna altijd wel een speellokaal op fiets- of zelfs loopafstand is.

Voor het Carambole Biljarten is Nederland opgedeeld in 33 districten. Het eerste onderdeel van de competitie, in de periode september tot april, wordt binnen de grenzen van het district gespeeld. Ook wedstrijden tegen andere teams zijn dus op redelijke reisafstanden. De kampioenen van het district, en dat kun je in het eerste jaar al worden, dat speel je aan het eind van het seizoen in één of twee weekenden tegen de kampioenen van andere districten. De winnaars van die, zogenaamde gewestelijke finales, spelen in het laatste weekend van juni in Nieuwegein om het Nederlands Kampioenschap. Geloof het of niet maar het is al meerdere maken voorgekomen dat een team in het eerste jaar dat ze deelnemen Landskampioen zijn geworden.

Op districtsniveau worden verschillende competities georganiseerd in de spelsoorten Driebanden-Groot, Driebanden-Klein en Libre. In het Driebanden-Klein wordt in twee klassen van verschillende sterkte gespeeld en in de Libre competitie zelfs op vier niveaus. Er is dus voor elk wat wils: voor beginnende én gevorderde biljarters.

Met het competitieseizoen 2025-2026 voor de deur hopen we dat zo veel mogelijk mensen weer teamcompetitie gaan spelen, ongeacht of dit biljarten, pool of snooker zou zijn. Of, misschien wel gewoon recreatief in biljartcafé of poolhal – zie ook de promovideo. (Die eigenlijk was gemaakt na het eind van de coronaperiode, maar de boodschap is nog steeds van toepassing: laten we weer lekker een potje gaan spelen.)

 

Wat is er zo leuk aan biljarten, poolen en snookeren?

Het gevoel de macht over de ballen te hebben. Eerst bedenken wat je gaat doen, en dit dan ook nog (soms) uitvoeren. De fijne combinatie tussen aanvallen en verdedigen. Het belang van precisie. Een verloren pot nog te kunnen omdraaien. De ongemerkte beweging. De gezelligheid met vrienden. En de perfecte balans tussen competitie en recreatie.

 

Wat is er zo leuk aan teamcompetitie?

Al het bovenstaande – plus dat je het met zijn allen doet! De kameraadschap, als team op pad, met elkaar resultaten boeken. Elkaar helpen als de ene speler uit het team net even wat minder speelt. Dat is de reden waarom onze teamcompetities tot op de dag van vandaag zo populair zijn.

 

Hoe schrijf ik in voor een teamcompetitie carambole, driebanden, pool of snooker?

Ga voor inschrijven naar: www.teamcompetitie.nl/inschrijven (overzicht alle inschrijftermijnen alle disciplines)
Ga voor carambole naar: www.teamcompetitie.nl/carambole (inschrijving nu open, sluiting wisselt per district)
Ga voor driebanden naar: www.teamcompetitie.nl/driebanden (inschrijving nu open, sluiting op 31 juli)
Ga voor pool naar: www.teamcompetitie.nl/pool (inschrijving nu open, sluiting op 31 juli)
Ga voor snooker naar: www.teamcompetitie.nl/snooker (inschrijving nu open, sluiting op 31 juli)

 

Wil je spelen, maar weet je nog niet waar?
Kijk hier voor een overzicht van alle zalen in Nederland. Te filteren op afstand van jouw huis, of op discipline: carambole, driebanden, pool of snooker.

 

Wil je spelen, maar heb je nog geen team?
Als je wilt spelen in een landelijke competitie, kun je hier een verzoek plaatsen. Voor niet-landelijke competities carambole en driebanden klein is deze service niet beschikbaar, omdat inschrijving/aanmelding verloopt via de districten. Via deze pagina kun je in contact komen met jouw district.

 

Voor bezoekers en deelnemers van amateurwedstrijden geldt geen plicht van vaccinatie en/of negatieve testuitslag maar wel 1,5 meter afstand en placering.
https://www.rijksoverheid.nl/onderwerpen/coronavirus-covid-19/cultuur-uitgaan-en-sport/sport

Voor toegang tot horeca geldt geen plicht van vaccinatie en/of negatieve testuitslag maar wel 1,5 meter afstand en placering
Zie: https://www.rijksoverheid.nl/onderwerpen/coronavirus-covid-19/cultuur-uitgaan-en-sport/horeca-en-evenementen

Alleen wanneer een organisatie een evenement zonder 1,5 meter afstand wil organiseren, geldt er wel de plicht van bewijs van vaccinatie en/of negatieve test, zie https://www.rijksoverheid.nl/onderwerpen/coronavirus-covid-19/cultuur-uitgaan-en-sport/horeca-en-evenementen/regels-voor-evenementen

Zie voor alle maatregelen die gelden in relatie tot sport: https://nocnsf.nl/wat-doet-nocnsf/sport-en-maatschappij/coronavirus-en-s…

 

 

Tekst: KNBB
Sfeerfoto: Ton Smilde

Hij is niet zo maar een biljarter, John Schollink uit Almelo, want in de nationale subtop duikt hij regelmatig op in kampioenschappen. Maar in de SIS 3CC Survival, die op vijf dagen van de finales is genaderd, zorgde de 38-jarige Overijsselse biljarter voor een daverende surprise. Hij schakelde de voormalige PBA prof Jean Paul de Bruijn uit en ging in deze zware viermans-poule met Sam van Etten door naar de kwartfinales. Daar is Schollink onder meer in het sterke gezelschap van kopstukken uit de Nederlandse eredivisie zoals Raimond Burgman, Jean van Erp, Jeffrey Jorissen en Dave Christiani.

John Schollink kwam als winnaar tevoorschijn uit de poule waarin vier spelers redelijk aan elkaar waren gewaagd. De Almeloër, die op zijn palmares een Nederlandse titel extra klasse heeft staan (2016, Vossenhol) en tweede werd op een NK groot na John Roovers met 1.208 gemiddeld, had de beste eindspurt na een uitputtingsslag met veel tactisch, defensief spelen en moeizaam seriespel.

 

 

Jean Paul de Bruijn, die zich vorige maand terugtrok als speler in de Koreaanse PBA cyclus, bleek als driebander nog altijd de grillige speler met ups en downs. In zijn eerste optreden voor eigen publiek speelde de Zeeuw, die ook bondscoach van jeugdspelers is, een recordscore van 162, in zijn tweede partij bleef hij daar ver onder met slechts 45 punten. Daarmee eindigde hij als laatste na John Schollink (73), Sam van Etten (65) en Rudy Gerritsen (57).

Sam van Etten vertelde later: ,,Ik begon met 8 nullen, maar het werd uiteindelijk een spannend slot. We scoorden na de pauze allemaal niet zo lekker. Rudy Gerritsen maakte in de laatste beurt een serie van zes, waardoor hij op 1 punt van mij kwam en over Jean Paul ging. John (Schollink) won, Jean Paul miste zijn laatste beurt, zodat ik net doorging naar de volgende ronde.”

De SIS Survival loopt dit weekend naar het eind met de apotheose op zaterdagmiddag en zondag. De finales in zowel de A-poule als de B-poule met vier spelers in elke finale en met de hoofdprijs als inzet (2.000 euro voor de winnaar, 1.000 voor de nummer twee en een aflopend prijzenschema voor de andere finalisten) worden zondag om 15.00 uur gespeeld. Daarvóór zijn zondag om 11.00 en 13.00 uur eerst in beide klassen de halve finales. Dat betekent dus dat in allebei de poules zondag nog acht spelers een gooi doen naar de hoofdprijzen.

De verwachte spelers die nog in het toernooi zijn van Poule A zijn onder meer Raimond Burgman, Jean van Erp, Jeffrey Jorissen, Dave Christiani, Frans van Schaik, Harrie van de Ven, Martien van der Spoel, Huub Wilkowski, Anno de Kleine, Joey de Kok en Sam van Etten. De spelers die de voorselectie niet hebben overleefd zijn behalve Jean Paul de Bruijn (gisteravond uitgeschakeld in zijn tweede optreden) verder ook Barry van Beers en Raymund Swertz. De Brabander Roland Uijtdewillegen, kanshebber om ver door te dringen, moest het toernooi deze week door privé-omstandigheden verlaten.

De A-poule gaat vandaag nog een tussenfase tegemoet, waarin de laatste spelers voor de kwartfinales zich moeten plaatsen. Er is eerst nog een poule om 19.00 uur vanavond met Frans van Schaik, Anno de Kleine, Wim van den Berg en Wim Vredeveldt. De nummers één en twee spelen twee uur daarna met Martien van der Spoel en Jeffrey van Nijnatten voor een plaats bij de laatste zestien.

De kwartfinales die bekend zijn:
Donderdag 19.00 uur: Gert-Jan van der Veen, Jos Bongers, Jeffrey Jorissen, Huub Wilkowski
Donderdag 21.00 uur: Jean van Erp, Dave Christiani, Raimond Burgman, Fred Driessen
Vrijdag 19.00: Toine Dekkers, Nicky van Venrooij, Harrie van de Ven, Joey de Kok
Vrijdag 21.00: John Schollink, Sam van Etten met twee nog te plaatsen spelers.

De B-poule gaat de eindfase tegemoet met eerst op zaterdagmorgen om 11.00 uur nog twee poules voor de vierde ronde. Daarin spelen Hans de Bruin, Ben Thijssen, Willy Smetsers en Martin Vermeer in één groep, in de andere komen Frank de Ruijter, Nico van den Heuvel, Jan Rosmulder en Maurice de Vré aan de matchtafel.

Vanavond (woensdag om 19.00 uur) spelen zelfs nog vier spelers in de tweede ronde: Sylvia Eckel, Twan Janssen, William Giraldo Orozco en Joke Martijn voor een plaats in de volgende ronde, waarvoor Ronald van Geyt en Franklin Broeckx al zijn geplaatst. Daarin wordt om 21.00 uur bepaald wie zich voor de kwartfinale plaatsen met Alex Lely en Frank van Rooij (zaterdag 15.00 uur). De kwartfinale die wel al compleet is: Dirk Snip, Joop Baars, Frans Bambacht en Tom Penrose (zaterdag 13.00 uur).

Tekst: Frits Bakker

Foto John Schollink (SIS Survival)

 

 

 

UDEN – Twee bekende poolspelers, de voormalig internationale topper, de Hagenaar Alex Lely en de Tilburger Tom Penrose zijn dicht bij de eindronden in de SIS Survival, waarvan komend weekend de finaleronden worden gespeeld. De spelers in de A-poule zijn aan de kwartfinales toe, de B-poule is nog volop in het voortraject van de kwalificaties. Alex Lely komt vanavond, dinsdag, in actie, Tom Penrose drong gisteravond tot de kwartfinales door. ,,Ik vind het hartstikke leuk om driebanden te spelen”, was het commentaar van Penrose, die zaterdag nog een pooltoernooi won in Antwerpen.

De Brabander eindigde als tweede in zijn partij voor de derde ronde na Frans Bambacht (86 punten). Voor Penrose waren 70 punten voldoende om voor Marcel van Delden en Peter Damen te eindigen. Zaterdag (3 juli) om 13.00 uur zijn Dirk Snip en Joop Baars in de SIS arena tegenstanders van Penrose en Bambacht in de kwartfinale.

Tom Penrose (46) behoort tot de nationale subtop van het poolbiljart, Alex Lely, die morgen 48 wordt, is van een andere orde met zijn grote internationale successen. Lely is voormalig Europees kampioen 8-ball en 9-ball, won in de World Pool Masters in 1999 en verloor een jaar later de finale van dat prestigieuze event. Verder won hij onder meer de Dutch Open, German Open, Italian Open en speelde hij met het Europees team in de Mosconi Cup.

Tom Penrose reisde wel al naar China en Amerika om pool te spelen en wil nog altijd verder doorbreken. ,,Het driebanden doe ik er deze weken voor de lol bij. Ik ben een vriend van John Tijssen en Paul Bruijstens, met wie ik wel eens mee ga kijken. Dus eigenlijk heb ik zo maar eens ingeschreven voor het SIS toernooi met mijn gemiddelde van tegen de 0.700. Het is mooi om een paar rondjes te overleven.” Zaterdag won hij in Antwerpen het pooltoernooi met Belgische toppers zoals Kevin Lanoye. ,,We zitten nu volop in de toernooien, ongeveer elk weekend is er wel een event. Het is omschakelen naar driebanden, maar pool is belangrijker, ik heb in driebanden niets waar te maken.”

De vierkampen in de Survivals naderen de ontknoping in Poule A met de spelers uit de hogere rangen van de nationale ranglijsten. De eerste kwartfinales zijn bekend. Donderdag (1 juli) speelt eerst om 19.00 uur de poule met Jeffrey Jorissen, Huub Wilkowski, Gert-Jan van der Veen en Jos Bongers. Twee uur later, om 21.00 uur, komen Jean van Erp, Dave Christiani, Raimond Burgman en Fred Driessen voor een ongetwijfeld boeiende vierkamp. Die twee poules vormen het bovenste schema, op vrijdag komen twee andere poules in actie.

Dan spelen Harrie van de Ven, Joey de Kok, Nicky van Venrooij en Toine Dekkers in een poule. De vierde en laatste kwartfinale wordt pas later bekend. Jean Paul de Bruijn en Rudy Gerritsen moeten eerst nog de derde ronde spelen met de twee winnaars uit een poule met Sam van Etten, John Schollink, Peter van der Heijden en Peter Vlaar (vanavond, dinsdag om 19.00 uur). De poule met Frans van Schaik, Anno de Kleine, Wim van den Berg en Wim Vredeveldt speelt ook vanavond om 19.00 uur voor een plaats in de volgende ronde met Martien van der Spoel en Jeffrey van Nijnatten.

De hoogste scores kwamen maandag op naam van Raimond Burgman met 148 en Harrie van de Ven met 103, die zijn poule won voor Joey de Kok (71), Adrie Demming (39) en Herman van Daalen (27).

Vanuit Poule B zijn ook al spelers succesvol doorgedrongen naar plaatsen in de run-up naar de kwartfinales. Zo speelt de poule met Hans de Bruin, Ben Thijssen, Willy Smetsers en Martin Vermeer zaterdag om 13.00 uur na de poule van 11.00 uur met Frank de Ruijter, Nico van den Heuvel, Jan Rosmulder en Maurice de Vré. Het onderste deel van het schema wordt gevormd door één poule met Dirk Snip, Joop Baars, Frans Bambacht en Tom Penrose. In het andere schema strijden onder andere Ronald van Geyt, Sylvia van Geyt en Joke Martijn nog voor plaatsen in de eindronden.

Tekst: Frits Bakker

Foto: Tom Penrose

 

 

Op zaterdag 26 juni 2021 vond de Bondsraad van de KNBB in NDC den Hommel te Utrecht plaats. Op deze ledenvergadering worden alle KNBB-leden door twaalf bondsraadsleden vertegenwoordigd aan wie het bondsbestuur verantwoording aflegt.

 

De voorzitter opende deze voorjaarsvergadering met een minuut stilte voor alle leden die ons in het afgelopen jaar zijn ontvallen.

Er werden enkele nieuwe Bondsraadsleden ingesteld. Joris van Amersfoort namens Pool, Gerrit Luiten en Hans de Ridder namens carambole. Van Wim Roseboom, Ad Koolen en Etienne Verheem werd afscheid genomen. Etienne werd voor zijn jarenlange inzet in allerlei functies benoemd tot Erelid van de KNBB.

 


 

Er werd teruggekeken op het bijzondere jaar dat door Covid-19 enorm is beïnvloed. Een en ander vertaald in het jaarverslag 2020. Ondanks Covid-19 kijken we terug op een jaar waarin er weliswaar nauwelijks competities plaatsvonden maar wel een enorme inzet is gegeven met bijzondere resultaten. De KNBB is verheugd dat de door de overheid geboden versoepelingen het spelen van biljarten weer mogelijk maken. De leden uitten hun waardering voor de inzet van de directeur en bondsbureau. Er werden zorgen gedeeld over internationale ontwikkelingen zoals competities buiten de georganiseerde sport.

 

 

Het bestuur presenteerde de jaarcijfers 2020 en de controleverklaring van de accountant en de FAC gaf haar verslag. De leden verleenden decharge aan het bestuur voor het gevoerde (financiële) beleid. De eerder door de sectieraden van pool, carambole, snooker en driebanden vastgestelde contributiebedragen voor seizoen 2021-2022 werden door de bondsraad vastgesteld.

Ad van Mol is bereid gevonden om in de Financiële Advies Commissie (FAC) van de KNBB zitting te nemen waardoor deze adviescommissie nu uit drie leden bestaat.

Inzake de nieuwe Wet Bestuur en Toezicht Rechtspersonen (WBTR) lag er een voorstel met betrekking tot inrichting continuïteitscommissie vanuit de Bondsraad en de daaraan verbonden statutenwijziging. Op de volgende bondsraad wordt deze eenjarige commissie met namen ingevuld. Dit voorstel werd door de leden aangenomen.

De leden werden bijgepraat over het project “KNBB- een gedeeld groen laken” onder begeleiding van de BrownPaperCompany. Dit traject is er op gericht om meer samenwerking binnen de KNBB te bewerkstellingen en om te voldoen aan de minimale kwaliteitseisen van NOC*NSF. Bestuurders van KVC en van de secties worden nauw betrokken in dit project.

Op deze Bondsraad werd niet alleen afscheid genomen van enkele Bondsraadsleden, maar ook van Garmt Kolhorn als voorzitter KNBB. Als dank en waardering voor zijn inzet als voorzitter werd hij door de leden benoemd tot Lid van Verdienste KNBB.

Het bondsbestuur is met bestuurslid Krijn Schuurman in gesprek over het tijdelijk invullen van de rol van voorzitter. Voor een vaste invulling van de functie van voorzitter wordt een vacature uitgezet.

 

 

De najaarsvergadering van de Bondsraad vindt op 11 december 2021 plaats.