WONJU – De Nederlander Dick Jaspers heeft het langste en meest slopende toernooi uit zijn lange biljartcarrière bekroond met de hoogste premie uit zijn sportieve historie. De jackpot in de World 3Cushion Grand Prix in het Koreaanse Wonju werd een prooi voor de Nederlandse nummer één van de wereld. Jaspers kreeg zondagmiddag uit handen van Farouk Barki, de president van de wereldbond UMB, de trofee en de cheque van 100.000.000 Koreanse won, omgerekend 74.000 euro. Op het erepodium stonden ook twee Koreanen, Bong-ju Hwang en Jun Tae Kim en de Zweedse wereldkampioen Torbjörn Blomdahl.

 



 

Dick Jaspers won de finale van het toernooi met een onverwachte suprematie. De wedstrijd naar drie gewonnen set was een vluggertje voor de Nederlander: 18-3 in 10 beurten, 17-11 in 8 en 23-4 in 7 beurten. Het gemiddelde van Japers in de finale: 2.320. Het gemiddelde van de Koreaanse outsider: 0.720. ,,Mijn tegenstander, die een geweldig toernooi had gespeeld, kon het in de finale niet meer waarmaken”, zei Jaspers later. ,,Hij was er eerlijk gezegd zo bedroefd over, dat hij een traantje moest laten.”

,,Ik heb hem vanaf het begin van de finale goed klem gezet”, zei Jaspers, die na het zes weken durende verblijf in Korea met een grote glimlach het hoogste podium kon bestijgen. ,,De Koreanen in de finale waren zware tegenstanders. Ik heb van allebei verloren in de laatste poule en die Hwang, een totaal onbekende jongen, had me flink afgedroogd. Dus ik was gewaarschuwd en heb hem vanaf de start onder zware druk gezet.” Dat gebeurde, bekende Jaspers, af en toe met een geluksballetje, maar uiteindelijk heb ik toch een mooie finale gespeeld met een hoog gemiddelde. Zoals ik dat heel het toernooi heb gedaan. Ik ben in de drie poules met acht, in de kwalificaties en in de finalpoule, elke keer als eerste geëindigd. Dan mag ik dus wel zeggen dat ik de verdiende winnaar ben geworden.”

 


 

Dick Jaspers kijkt terug op een zwaar, een slopend, een enerverend, maar bovenal een lang en veeleisend toernooi. ,,Ik heb in totaal in de 18 dagen van het toernooi, eerst in de kwalificatie, daarna in de finalepoule en tot slot in de finalepartij 22 wedstrijden gespeeld. Het was enorm zwaar, vooral mentaal, omdat we elke wedstrijd met het mes tussen de tanden hebben gespeeld. Het ging altijd maar om winnen, om bij de besten te zijn, want iedereen was enorm gemotiveerd en geladen om ver te komen in het toernooi.”

,,Ik ben eigenlijk niet eens moe”, schetste Jaspers zijn gevoel na de finale. ,,Maar die spanning heeft ook mij in zijn greep gehad, hoor. Wat een toernooi was dit, wat hebben we gevochten. En ik mag nu wel zeggen: het is me glansrijk gelukt. Dit was verreweg het langste toernooi dat ik ooit heb gespeeld. Ik heb er veel voor gedaan, heel veel getraind, het hele jaar door. Ik was natuurlijk een kanshebber, ik had na dat jaar heel veel zin in biljarten, ik wilde hier dolgraag winnen, maar ik ben ook maar een mens. De beloning is geweldig. Ik ben blij dat ik naar huis mag, zoals iedereen, en dat ik een gigantische prijs heb gewonnen. Dat heeft het allemaal de moeite waard gemaakt.”

Over 22 wedstrijden boekte Jaspers, 17 overwinningen, 1 gelijkspel en 4 nederlagen en een algemeen gemiddelde van 2.308 (beste series 20 en 19). De finale ging tussen de nummer één van de wedstrijd en de nummer 450, de 38-jarige Koreaan Hwang, die nog nooit internationaal heeft gespeeld en de grote revelatie was van deze Grand Prix. Toch was Hwang haast ontroostbaar na de finale: toen Jaspers zijn grote vreugde liet zien, verborg Hwang op zijn stoel het gezicht in zijn handen.

 

 

De Koreaan Jun Tae eindigde op de derde plaats van deze World 3C Grand Prix na in twee weken en 23 partijen te hebben gespeeld: 16 winstpartijen, 1 gelijkspel en 6 verliespartijen en een algemeen gemiddelde van 1.861. Hij versloeg Torbjörn Blomdahl in de eerste wedstrijd voor de play-offs met 2-1 (26-7 in 8, 13-21 in 8, 12-7 in 4), maar verloor in de tweede wedstrijd van Hwang met 2-1.

Torbjörn Blomdahl eindigde als 4e met 22 gespeelde partijen: 14 overwinningen, 1 gelijkspel en 7 nederlagen met een algemeen gemiddelde van 1.844. Blomdahl verlaat dit Koreaanse avontuur met een prijs van 25 miljoen won, omgerekend 18.000 euro. De nummer twee werd beloond met 50 miljoen won (37.000 euro), de nummer drie met 25 miljoen won.

De 4 Turkse spelers bij de laatste 8 staan op de laatste 4 plaatsen van deze laatste groep van 8. Semih Sayginer staat 5e met 1.833 (10 winstpartijen, 2 remises, 9 verliespartijen) en ontvangt 13.000 euro. Lütfi Cenet is 6e (6-3-8) met 1.778 en ontvangt 11.000 euro, Murat Naci Coklu is 7e (12-0-9) met 1.990 overall en ontvangt 9.000 euro. Tayfun Tasdemir is 8e met 1.963 (balans 10-1-10) en krijgt 7.500 euro.

Enkele opvallende resultaten: beste serie voor Lütfi Cenet met 23 (1.480 euro). Beste score in een set van 25 minuten met 36 voor Tayfun Tasdemir (750 euro), beste individueel gemiddelde voor Dion Nelin met 4.000 of 44 punten in 11 beurten (1500 euro).

De winnaar van de tweede finalegroep was Choong-bok Lee (3.300 euro).

 


 

De einstand van de laatste finalepoule met 8 spelers:

1 Dick Jaspers 15-2.173-13
2 Bong-ju Hwang 15-1.869-9
3 Jun Tae Kim 13-1.757-12
4 Torbjörn Blomdahl 12-1.822-11
5 Semih Sayginer 10-1.884-12
6 Lütfi Cenet 7-1.654-10
7 Murat Naci Coklu 6-1.723-10
8 Tayfun Tasdemir 4-2.000-18.

 

Tekst: Frits Bakker
Foto’s Dick Jaspers, Bong-ju Hwang, Jun Tae Kim en Farouk Barki ©Five&Six

 

 

De Eredivisie Snooker is de landelijke Teamcompetitie op het hoogste niveau. Deze competitie vindt plaats in meerdere locaties verspreid door heel Nederland. De sterkte teams van Nederland strijden om de kampioenschaal en daarmee de titel Kampioen van Nederland. Dit speelseizoen start dit najaar en eindigt juni 2022. Al voor slechts €1000,- kan uw bedrijfsnaam aan deze competitie gekoppeld worden!

Link naar bieding: https://competitieveiling.nl/product/eredivisie-snooker-2021-2022/

 

WONJU – De eindronde in de World 3Cushion Grand Prix wordt gespeeld met zes Europese topspelers en twee Koreanen die niet tot de meest gelouterde spelers van hun land behoren. De Turken hebben met vier spelers in die top acht een magnifiek resultaat gehaald. Dick Jaspers en Torbjörn Blomdahl eindigden als poulewinnaars: de Nederlander met 16 matchpunten, 2.714 gemiddeld en een hoogste serie van 19, de Zweedse wereldkampioen met 16 punten, 1.916 en 17 als hoogste serie. De finaleronde, waarin een hoofdprijs van 73.000 euro op het spel staat, begint morgen, donderdag en gaat over twee dagen in een volledige competitie. Daarna wordt de eindstand opgemaakt en spelen de beste vier spelers in de play-offs.

Dat laatste gevecht met vier spelers wordt volgens een speciaal format betwist. De nummer 4 speelt eerst tegen de nummer 3, daarna de winnaar tegen de nummer 2 uit de eindstand en tenslotte de winnaar daarvan tegen de speler die als eerste is geëindigd in die finaleronde.

 

 

Het Europese zestal in de finaleronde met acht bestaat uit Dick Jaspers, Torbjörn Blomdahl, Murat Naci Coklu, Semih Sayginer, Tayfun Tasdemir en Lütfi Cenet. De Koreanen in het eindspel zijn twee verrassende namen: Jun Tae Kim en Bong Joo Hwang. De bekende Koreanen Sung-won Choi, Jung Han Heo, HaengJik Kim en Choong Bok Lee werden uitgeschakeld net als de Vietnamezen Quyet Chien Tran en Nguyen Quoc Nguyen.

Dick Jaspers eindigde in Poule A voor Lütfi Cenet, die een beste eindsprint bekroonde met de runner-up positie in deze poule, waarin hij net de betere was van zijn landgenoten Tayfun Tasdemir en Semih Sayginer. Cenet haalde 13 matchpunten, Tasdemir 12 en Sayginer 10. De Vietnamees Nguyen werd met 9 punten op de laatste dag uitgeschakeld door verlies tegen Eddy Merckx met 2-1. Tasdemir won van Dick Jaspers met 2-0 (13-11 in 7, 15-11 in 7, gemiddeld 2.000) en bezorgde de Nederlander daarmee de enige nederlaag in het traject van zeven wedstrijden per speler.

Jaspers en Blomdahl wonnen elk vijf partijen, speelden één keer gelijk en verloren één wedstrijd, Jaspers van Tasdemir in zijn laatste partij voor deze speelronde, Blomdahl ook in zijn laatste wedstrijd tegen Myung Jong Cha. De twee nummers twee, Murat Naci Coklu en Lütfi Cenet verloren elk twee wedstrijden, Cenet speelde ook nog één keer gelijk.

Jun Tae Kim was de beste van de Koreanen met een derde plaats in de poule met Blmdahl en Coklu. In zijn laatste wedstrijd won Kim van Coklu met 2-1 met een gemiddelde van 2.739 en twee series van 11. De andere Koreaan in deze poule, Bong Joo Hwang, die als derde eindigde voor Jung Han Heo, is een tamelijk onbekende in het circuit van topspelers. Met 13 matchpunten bleef hij Heo (die nog won van Polychronopoulos) één punt voor.

Het sluitstuk in Poule A was er één waarin na Dick Jaspers, de nummer één, de Turken regeerden met drie spelers in de top vier. Lütfi Cenet was imonerend in het laatste deel. In zijn laatste wedstrijd versloeg hij Semih Sayginer met 2-1 met 2.416 gemiddeld en twee series van 13. Cenet excelleerde in deze speelronde ook al met een topserie van 23, de hoogste tot nu toe in deze Grand Prix.

De geplaatste spelers voor de eindronde zijn:
Poule A: Dick Jaspers, Lütfi Cenet, Tayfun Tasdemir en Semih Sayginer
Poule B: Torbjörn Blomdahl, Murat Naci Coklu, Jun Tae Kim en Bong Joo Hwang.

In de finalepoule worden op de eerste van twee speeldagen morgen (donderdag) de volgende wedstrijden gespeeld:
Blomdahl-Hwang
Jaspers-Sayginer
Kim-Cenet
Tasdemir-Coklu
Jaspers-Hwang
Sayginer-Tasdemir
Cenet-Coklu
Blomdahl-Kim
Hwang-Kim
Jaspers-Tasdemir.

De eindstanden in de twee poules van de tweede ronde:

Poule A:
1 Dick Jaspers 7-16-2.714-19
2 Lütfi Cenet 7-13-2.105-23
3 Tayfun Tasdemir 7-12-1.795-13
4 Semih Sayginer 7-10-2.058-15
5 Quyet Chien Tran 7-10-1.966-13
6 Nguyen Quoc Nguyen 7-9-1.638-12
7 Eddy Merckx 7-8-1.690-13
8 Won Young Choi 7-3-1.507-11

Poule B:
1 Torbjörn Blomdahl 7-16-1.961-17
2 Murat Naci Coklu 7-15-2.089-14
3 Jun Tae Kim 7-15-1.900-16
4 Bong Joo Hwang 7-13-1.593-11
5 Jung Han Heo 7-12-2.102-11
6 Myung Jong Cha 7-6-1.668-12
7 Nikos Polychronopoulos 7-3-1.434-8
8 Chang Hoon Seo 7-3-1.337-9.

Dion Nelin en Choong Bok Lee zijn de winnaars van de twee poules in het verliezersschema. Daarin zijn ook twee competities met 8 spelers gespeeld. De Koreaan Lee werd winnaar voor Sánchez, Haeng Jik Kim en Chi Yeon Cho, Sánchez haalde een gemiddelde van 2.000, HaengJik Kim maakte de hoogste serie met 18. Nelin eindigde met 18 matchpunten en 1.572, serie 17 voor Sameh Sidhom (15 punten), Ja In Kang (13) en Roland Forthomme. De Belg finishte met 13 punten, een gemiddelde van 1.820. Therese Klompenhouwer werd zevende na Antonio Montes en voor Ji Eun Han. De Nederlandse haalde 1.090 gemiddeld met een hoogste serie van 5.

 

Torbjörn Blomdahl, poulewinnaar in Poule B

 

Dick Jaspers, koploper in Poule A

 

Murat Naci Coklu, runner-up na Blomdahl

 

Lütfi Cenet, runner-up na prachtig slot

 

Jun Tae Kim, beste van de Koreanen

 

De vier Turkse topspelers voor de finaleronde: Tayfun Tasdemir, Murat Naci Coklu, Semih Sayginer en Lütfi Cenet

 

Tekst: Frits Bakker
Foto’s: Five&Six
Uitgelichte banner ©Ton Smilde

 

We hadden er veel zin in: pool en snooker als onderdeel van het Olympic Festival op het strand van Scheveningen. Een mooie uitdaging voor ons, aangezien deze editie van het Olympic Festival voor alle sportbonden was opengesteld.

Vanuit de Smartcue commissie was daarom met enkele Haagse lokaalhouders een vrijwilligersteam samengesteld om op het horecaplein, centraal op het festival, een mooie stand op te bouwen waarmee wij het aanwezige publiek zouden laten kennismaken met pool en snooker, en tegelijkertijd onze verbondenheid met de Olympische Spelen en #TeamNL zouden tonen – ondanks dat biljarten, pool en snooker vooralsnog geen Olympische sport zijn. Buffalo was bereid gevonden om op het horecaplein kosteloos twee outdoor pooltafels te plaatsen. Op deze unieke tafels die tegen weer en wind bestendig zijn, zouden de bezoekers kunnen kennismaken met poolen en snooker. Kortom: echt iets bijzonders!

En hoewel NOC*NSF vandaag heeft bekend gemaakt dat het festival grotendeels zoals gepland kan doorgaan, hebben wij in overleg met het team besloten ons toch terug te trekken. Gezien het oplopend aantal besmettingen en de oproep van het demissionaire kabinet om thuis te werken snappen wij heel goed dat het festival als geheel alsnog goed binnen de regels kan functioneren, maar als signaal richting de maatschappij hebben wij gekozen hier zelf geen actief onderdeel van uit te maken.

Heel jammer, want we hadden al veel voorbereidingen gedaan en waren er met de prachtige Cornilleau outdoor pooltafels helemaal klaar voor. En, de Smartcue commissie had een indrukwekkende groep vrijwilligers bij elkaar gekregen, een superleuk en enthousiast team. Maar hoe mooi ook het Olympic Festival en hoe groot ook onze wens om hier een mooie bijdrage aan te leveren, dit zullen we helaas moeten uitstellen tot een komende editie.

 

WONJU – De Nederlandse wereldkampioene driebanden Therese Klompenhouwer keert vanavond (Nedeerlandse tijd) terug van een avontuur in Zuid Korea, waarin ze in drie toernooien speelde tussen de wereldtop bij de mannen. Het hoofdtoernooi is in volle gang, onder andere met Dick Jaspers als één van de topfavorieten. Therese reist samen met Eddy Merckx, de Belg die onverwacht ook is uitgeschakeld, vanuit Seoul terug met een bagage vol ervaringen en belevenissen. ,,Ik ben heel blij dat ik was uitgenodigd, vooral ook omdat we na lange tijd weer eens de echte biljartsfeer konden proeven en de collega’s te zien.”

De grote successen zijn uitgebleven, maar dat was ook een utopie te midden van de sterren van het mondiale mannenbiljarten. De Jaspersen, Blomdahls, Sayginers, Tasdemirs en andere vermaarde spelers uit de wereldtop spelen na een verplichte quarantaine van twee weken de sterren van de Koreaanse hemel met moyennes die vaak tussen de 2.000 en 3.000 liggen. Dat zijn scores die het damesbiljarten op het hoogste niveau overtreffen: Therese is de viervoudig wereldkampioene en speelt in haar beste dagen tussen de 1.000 en 1.500 gemiddeld.

,,Het eerste toernooi was een Scotch Double, waarin ik was gekoppeld aan een Koreaanse, Ji Eun Han. Daarin hebben we het heel goed gedaan. We wonnen zelfs van Sayginer en Lee en van Tasdemir en Nguyen. De twee Koreaanse dames, Ji Eun Han en Jin Ah Kim hebben het trouwens toch fantastisch gedaan. Het zijn absoluut twee grote concurrentes op het komende WK.”

Het individuele hoofdtoernooi, met 32 spelers, onder wie vier dames (voor Europa niet alleen Therese Klompenhouwer, ook de Turkse Gülsen Degener) is het hoogtepunt van de cyclus die Five&Six organiseert in Wonju, Korea, met een hoofdprijs van 73.000 euro. Therese verloor de zeven partijen in de poule met acht spelers, waarin in sets werd gespeeld. ,,Ik heb helaas niet op mijn best kunnen presteren”, beseft de Nederlandse. ,,Het is niet zo goed uit te leggen, misschien waren het de lange dagen met soms maar één wedstrijd, of misschien had ik niet de goede concentratie, omdat ik hier slecht kan slapen. Ik kan er niet zo goed mijn vinger opleggen. Maar ik heb wel genoten, dat ik weer kon spelen en gewoon ook het samenzijn met de spelers.”

De algemene indruk van het toernooi is: ,,Het niveau is enorm hoog, er worden hoge moyennes gespeeld en hoge series gemaakt. Dick (Jaspers) speelt fantastisch, maar er zijn er meer die heel goed spelen. Het wordt een prachtige finale met 8 spelers, de Koreaan Hwang is de verrassing van het toernooi, die kende ik niet. De andere spelers in de finale zijn stuk voor stuk van wereldklasse.”

Het is lang geweest, een marathon van wedstrijden, die voorafging door een quarantaine met twee weken totale opsluiting in een hotel. Therese, die in het vroege voorjaar ook al was uitgenodigd in Korea, had het eerder meegemaakt en was er goed op voorbereid. ,,Ik keek uit naar het spelen van wedstrijden en het weerzien met de spelers. Dat is het allemaal waard geweest. Ik had het een heel jaar zo gemist. Over biljarten kunnen praten, ’s avonds een biertje drinken samen, elkaars wedstrijden kijken of tegen elkaar strijden, met elkaar optrekken. Daar heb ik het meest van genoten.”

Maar vier-en-halve week, bekent ze, is best wel lang geweest. ,,Ik ben natuurlijk blij dat ik naar huis mag. Er gaat uiteindelijk niets boven je eigen huis. Ik kijk nu al uit naar de lange wandelingen met mijn hond.” En daarna natuurlijk naar het nieuwe biljartjaar: het NK, het WK, als titelverdediger, de World Cup in Veghel, de competities in Nederland, België en Duitsland.

Therese: ,,Ik heb besloten om samen met Eddy (Merckx) iets eerder te vertrekken, in overleg met de organisatie, want ik wil me goed voorbereiden op het NK dames, dat van 23 tot en met 25 juli wordt gespeeld. En in augustus wil ik heel veel trainen in de hoop dat alle competities en toernooien weer doorgaan. Over de World Cups heb ik nog niet echt nagedacht. Uiteraard wil ik graag in Veghel spelen en in afwachting daarvan beslis ik of ik andere World Cups ga spelen. Het is heerlijk om terug te zijn, maar ik heb ontzettend genoten van deze mooie toernooien in Korea.”

 

Therese in actie tijdens de Scotch Double

 

Therese: in het Scotch Double heb ik het met Ji Eun Han heel goed gedaan

 

Therese, hoog niveau, hoge series, er wordt fantastisch gespeeld hier

 

Tekst: Frits Bakker/Kozoom
Foto’s: Five&Six

 

DRIEWEGEN – Hij is pas zeventien, komt uit het Zeeuwse dorpje Driewegen met zo’n 500 inwoners en weet nu al zeker wat hij wil. De Nederlandse titel in het driebanden bij de junioren is voor Joris van ’t Zelfden het ultieme doel voor de komende dagen. Het toernooi wordt dit weekend gespeeld in HCR Prinsen in Haarlo met 9 deelnemers. Wie is de grootste kanshebber? ,,Ik natuurlijk”, verzekert Joris, de driebander uit Driewegen met een glimlach. ,,Maar ik niet alleen hoor”, voegt hij er snel aan toe. Het is een sterk veld, waarin ik mezelf tot de kanshebbers reken.”

Tom Slikker, de kampioen van twee jaar geleden en Nick Dudink, de regerend kampioen, hebben in elk geval in ervaring al een voorsprong op de jonge Zeeuwse speler. Joris, die bouwkunde studeert in Vlissingen, wil stappen maken op het biljart en heeft de lat hoog gelegd. ,,Ik voetbal ook, in het eerste elftal van onze dorpsclub DwO’15, die in de vierde klasse speelt. Maar biljarten is voor mij mijn belangrijkste sport. Ik krijg 12 uur per maand les van Jean Paul de Bruijn, de coach van de bond. Daarnaast ook samen met Joey de Kok twee uur privé. Ik wil het hoogste halen en heb er alles voor over.”

Zijn gemiddelde stijgt, ondanks de lange periode zonder wedstrijden. Joris van ’t Zelfden schat het nu op zo’n 0.800. ,,Misschien wel al ietsje hoger.” Hij deed mee aan de Survival bij SIS en traint tenminste twee uur per dag. ,,Ik heb een eigen biljart, dat is een voordeel.” Die matchtafel, in de schuur achter het huis van zijn ouders, is er niet zo maar gekomen. Joris heeft het biljartzaaltje zelf gebouwd, geholpen door zijn opleiding bouwkunde. ,,Metselen, de inrichting, heb ik allemaal zelf gedaan, behalve de elektriciteit. Ik heb veel ambitie om verder door te groeien, dus wil ik ook veel kunnen trainen en lessen nemen.”

Joris haalde een tweede plaats op het NK klein biljart tot nu toe en werd vijfde op het NK groot biljart. Hij biljart vanaf zijn veertiende jaar. ,,In het Dorpshuis biljarten oudere mensen, maar ik ging er een keer spelen en vond het gelijk leuk om ermee door te gaan.” En zo is de aanvallende middenvelder van de plaatselijke voetbalclub nu al een paar jaar meer op het biljart te vinden dan op het veld. Joris, die een oudere zus heeft, een halfbroer en een halfzus, start dit weekend in één van de twee poules van de voorronden op het NK in Haarlo.

Op het NK junioren is Nick Dudink de titelverdediger, de 10-jarige Joeri Wilkowski is de jongste van het deelnemersveld.

De deelnemers zijn:
Poule A:
Tom Slikker, Den Helder
Leon Dudink, Blokker
Xavier Siahaya, Geleen
Joeri Wilkowski, Sint Michielsgestel
Sebas Lenting, Denekamp
Poule B:
Nick Dudink, Blokker
Joris Van ’t Zelfden, Driewegen
Andy Nab, Homoet
Twan Vriens, Wormer
Het programma:
Vrijdag 16 juli:
20.00: eerste pouleronde
Zaterdag 17 juli:
10.15: Opening NK
10.30: wedstrijden pules
16.30: diner
Zondag 18 juli:
10.00: slot poulewedstrijden
14.30: halve finales
15.30: finale.

Tekst: Frits Bakker

Foto: Joris van ’t Zelfden

WONJU – Het uitzicht op de lucratieve hoofdprijs van bijna 75.000 euro in de World 3Cushion Grand Prix in het Koreaanse hotel in Wonju komt met de dag dichter bij. Het toernooi, met 32 spelers gestart, heeft de finaleronde met 8 spelers bereikt en gaat in de komende vier dagen op de eindstreep af. Dick Jaspers, de nummer één van de wereld, is één van de 8 finalisten nadat de Nederlander twee zware competities van het circuit heeft overwonnen. Hij geniet nu met volle teugen en denkt niet meer aan de veertiendaagse quarantaine die zo slopend en saai was voor alle niet-Koreanen.
 
 
,,Ik heb wat geluk gehad in een paar wedstrijden, maar heb toch ook wel goed gespeeld’’, keek hij in de vroege Koreaanse avond terug op het tweede part van het circuit, waarin Jaspers weer koploper was, nu voor vier sterke Turkse spelers. ,,Het blijkt wel hoe lastig het is om deze finaleronde te halen, als je ziet dat spelers uit de wereldtop, zoals Sánchez, Merckx, Choi en Heo zich niet konden kwalificeren. Daar is ook wat geluk voor nodig, want het ligt zo dicht bij elkaar. Ik stond bijvoorbeeld in mijn eerste partij tegen Nguyen in de tweede set met 13-2 achter met niet veel tijd meer op de klok. Maar ik maakte eerst 10 en toen 7, dat had natuurlijk ook heel anders kunnen lopen.’’
 
De eerste opdracht van Hollands glorie in het mondiale driebanden was om feilloos te starten. ,,Ik wist dat ik in deze ronde met 8 spelers de zware jongens, zoals Merckx, Sayginer en Tasdemir het laatst kreeg. Dus ik moest met een voorsprong naar die slotfase gaan. Dat is me gelukt. Ik won mijn eerste vijf partijen en was na vier ronden al zeker van mijn plaats bij de beste vier. Dat was een lekker gevoel, en zo kon ik me een paar kleine misstapjes op het eind van de ronde veroorloven.’’
 
Zo speelde hij tegen Eddy Merckx een remise en verloor hij van Tafyun Tasdemir, die tot in de toppen geladen was. ,,Hij moest winnen van mij om geplaatste te zijn.’’ Eddy Merckx was door een mindere start ook bijna uitgeschakeld toen hij tegenover Jaspers stond. ,,We hebben hier veel met elkaar opgetrokken, maar dat telt niet als je tegen elkaar speelt. Dan zijn de messen altijd geslepen. Ik speel om te winnen en wil anderen niet tekort doen. Maar het is wel jammer voor Eddy dat hij eruit ligt. We weten allemaal hoe hij kan uithalen.’’
 
Zijn andere tegenstanders in de finalepoule zal Jaspers zeker niet onderschatten. ,,Die vier Turken doen het fantastisch hier. Lütfi Cenet heeft hier al echt bewezen dat hij tot de wereldtop behoort. Sayginer is goed gestart en was alleen op het eind wat minder. Tasdemir heeft zijn plaatsing verdiend met heel sterk spel op het einde. En Coklu maakt een geweldig sterke indruk hier.’’
 
Torbjörn Blomdahl, de winnaar van de andere poule, dwingt zoals altijd veel respect af bij Jaspers. ,,Torbjörn blijft ondanks zijn leeftijd heel gretig en straalt een grote strijdlust uit.’’ De twee Koreanen, zegt Jaspers, zijn verrassingen. ,,Die Hwang had ik zelfs nog nooit gezien. Ik schat hem een goede dertiger, een aparte speler, onbevreesd, die hoge moyennes heeft laten zien.’’ Jun Tae Kim was al bekend, een gekend, maar vrij nieuw gezicht in de Koreaanse top. ,,Die heeft geweldig gespeeld en is een gevaarlijke concurrent. Koreanen zijn altijd gedreven en gedisciplineerd.’’
 
De omstandigheden in het Koreaanse toernooi, zo vindt Jaspers, zijn geweldig om een hoog niveau te halen. ,,We worden goed verzorgd, het eten is aangepast, we spelen voor een mooi prijzengeld en hebben eeook n prima hotel. Kortom: alles wat we willen voor zo’n toptoernooi. De dagen zijn wel lang: ik heb bijvoorbeeld in de laatste dagen maar één partij per dag gespeeld, maar er is een zaal met vier matchtafels, waar je altijd kan trainen.’’
 
 
Morgen, donderdag, start Jaspers tegen Sayginer in de finalepoule. ,,We spelen drie dagen, tot en met zaterdag, omdat we elkaar in die competitie met acht weer allemaal ontmoeten. Daarna zijn de play-offs op zondag.’’
 
Het prijzenschema voor de beste acht is als volgt:
Winnaar: 100.000.000 miljoen won is 73.000 euro
Tweede: 50.000.000 won (36.500 euro)
Derde: 30.000.000 won
Vierde: 25.000.000 won
Vijfde: 17.500.000 won
Zesde: 15.000.000 won
Zevende: 12.500.000 on
Achtste: 10.000.000 won
 
Tekst: Frits Bakker
Foto’s Jaspers (Five&Six)

HEESWIJK-DINTHER – Het voelt een week later nog altijd als een geweldig succes. Jean van Erp was de eerste winnaar van de Survival in het SIS biljartcentrum in Uden na een finale met Toine Dekkers, Dave Christiani en Sam van Etten. De Brabander heeft er de basis gelegd voor het nieuwe jaar, waarin vele uitdagingen op zijn pad komen. Jean van Erp gaat niet alleen competitie spelen in Nederland met het topteam van SIS, maar ook in België, Frankrijk, Duitsland en Spanje.

Jean van Erp staat op scherp na de flow die hij in de Survival heeft gevonden. ,,Mijn missie voor het nieuwe seizoen is in de eerste plaats om me nog elke dag te verbeteren in mijn spel, op allerlei vlakken. Ik heb weer zin in het nieuwe seizoen, waarin ik me weer wil bewijzen tegenover mezelf. En ik hoop natuurlijk dat alles in september weer mag starten, zowel nationaal als internationaal.”

 

 

Hoe was de uiteindelijke ontknoping van de SIS Survival, hoe verliep de finale?
Jean van Erp: De start was moeizaam, voor iedereen, ik stond gelijk al 20 punten achter op Sam (van Etten) en Dave (Christiani). Aan het eind van de eerste helft ging ik wat beter scoren. En vanaf dat ik aan kop ging, heb ik de voorsprong alleen maar verder uitgebouwd. Toine (Dekkers) had zich inmiddels omhoog geknokt naar plaats 2, maar Sam (van Etten) scoorde in de allerlaatste beurt nog zes om toch nog als tweede te eindigen. Dave heeft niet veel meer gescoord in die tweede helft en bleef onder zijn niveau met 0.888. Daarvoor had hij geweldig gespeeld met een gemiddelde van ruim 1.900.

Kijk eens terug op je toernooi tot aan die finale? Op het traject dat je hebt doorlopen?
Ik zag meteen dat het een zware opgave zou worden om ver te kunnen komen en heb bijna het hele traject (op 2de ronde na) met Dave doorlopen. Onderweg heb ik vier favorieten verslagen: Raymund Swertz, Barry van Beers, Raimond Burgman en Jeffrey Jorissen… met uiteindelijk die finaleplaats als resultaat.

Was je kortom tevreden over het niveau dat je hebt gehaald?
Ik kijk er heel positief op terug, had me goed voorbereid met genoeg trainingsuren en ik ben zeker tevreden met het niveau en resultaat. Met 1.857 als Survival gemiddelde (ruim 1.650 zuiver gemiddelde) heb ik een goed toernooi gespeeld. Ik heb later alle wedstrijden van mezelf teruggekeken en er is nog veel ruimte voor verbetering. De conclusie is: we blijven niet stilzitten hoor.

Hoe kun je de sfeer beschrijven in het SIS centrum?
Naar mijn idee was het geweldig, iedereen was blij dat het weer mocht en we waren allemaal benieuwd naar het nieuwe format. Ik heb ook alleen maar positieve geluiden gehoord.

Wie waren de verrassingen van het toernooi, en wie de teleurstellingen?
De verrassing was wel Toine Dekkers, die een prachtig parkoers heeft afgelegd met goed spel en mooie oplossingen. Hij heeft ook nog eens meegeholpen met schrijven en tijdwaarneming enzovoort, petje af hoor. De uitschakeling van Jean Paul de Bruijn was voor mij een grote verrassing. Hij zat qua schema aan de goeie kant en met zijn ruim twee jaar Survival ervaring bij de PBA had ik hem zeker bij de laatste acht en eigenlijk de finale gerekend. Het geeft nog maar eens aan hoe hard en moeilijk driebanden kan zijn.

Wat vind je achteraf gezien van het Survival format?
Ik vind de Survival zeker wel leuk voor twee, drie toernooien maximaal per jaar, zoals ze het nu willen invullen. Je moet soms heel veel geduld hebben en wachten op je kans, soms heb je het idee dat je alleen maar op je stoel zit.

Hoe was de organisatie van SIS voor dit eerste, grote toernooi waar Carl Verhoeven en zijn aanhang zo lang naar hadden uitgekeken?
De organisatie was goed, ze hebben het iedereen naar de zin willen maken. En alle kleine probleempjes zijn zo goed en zo snel mogelijk opgelost. Uiteraard wordt er achter de schermen geëvalueerd wat beter kan en moet, maar de Sectie driebanden, de familie Verhoeven, Gerard ten Lohuis, Jan van de Vorle en alle vrijwilligers hebben er een prachtig evenement van gemaakt.

Hoe was de belangstelling, met name ook van de kijkers op Youtube?
Ik heb gezien dat er in de loop van het toernooi steeds meer belangstelling is gekomen op YouTube, de kijkcijfers waren heel positief. Ook daarin is nog veel winst te boeken.

Hoe ga je de nieuwe competitie in, in welke landen ga je spelen?
Met het bekende team van SIS, waarin we in dezelfde samenstelling blijven spelen met Jaspers, Merckx, Van Erp, Burgman, Van der Spoel en Swertz. Hopende dat de COVID wegblijft, zodat iedereen gezond blijft en dat we eindelijk na twee jaar weer eens iets kunnen winnen. Ik speel verder ook nog in België. Ik heb een nieuw team in Duitsland: BC International Berlin (onder andere met Horn) en ga ook in Frankrijk spelen bij Laxou met Blomdahl, Philipoom en Tachoire). Bij Castalla in Spanje blijf ik ook op de spelerslijst staan, daar ga ik spelen als de kalender het toelaat. Kortom: genoeg uitdagingen voor dit nieuwe jaar.

 

Jean van Erp schakelde in het traject naar de finale vele favorieten uit en won uiteindelijk het toernooi

 

De vier finalisten in de SIS Survival: vlnr. Dave Christiani, Toine Dekkers, Sam van Etten en de winnaar Jean van Erp

 

Tekst: Frits Bakker
Foto
‘s: Jan Rosmulder/De BiljartBallen, uitgelichte foto: Paul Brekelmans
 

WE MOGEN WEER!

Na heel veel geduld en lang wachten mogen we eindelijk weer onze geliefde hobby/sport beoefenen. Er zijn al heel veel zaalhouders die hun huistoernooien en zelfs wat grotere toernooien hebben gepland en bekend gemaakt. Mooi om te zien!
 
En de KNBB Pool Ranking Nederland gaat ook weer verder! Wij vragen dan ook om nog niet aangemelde toernooien z.s.m. aan te melden via deze link zodat ze meetellen voor de ranking:
 
Dit kalenderjaar 2021 wordt er geen EK-ticket vergeven aan de Nr. 1 op ranking met peildatum 01-10-2021. De winnaar van het ticket voor de lockdown, Jan van Lierop, heeft zijn recht op het ticket behouden en zal daarom dan ook naar het aankomende EK uitgezonden worden. Vanaf 01-10-2021 gaat de nieuwe telling dus weer van start en heeft iedereen weer kans op dat felbegeerde EK-ticket.
 
Met sportieve groet,
KNBB sectie Pool

WONJU – Het Turkse bastion in de World 3Cushion Grand Prix in Korea gaat met vier grote troeven op de topposities de slotdag van de tweede fase in het Koreaanse toernooi tegemoet. Murat Naci Coklu en Lütfi Cenet staan op de runner-up posities achter Dick Jaspers en Torbjörn Blomdahl. Semih Sayginer en Tayfun Tasdemir staan in de top vier van Poule A en moeten de laatste aanval op die positie nog counteren. Alleen de Koreanen van het thuisland staan met zo veel spelers in de bovenste zone van de ranglijst.

De vier begeerde plaatsen, die in Poule A en Poule B recht geven op de kwalificatie voor de finalepoule met acht spelers, zijn de inzet van de laatste schermutselingen. Dick Jaspers, Torbjörn Blomdahl en Murat Naci Coklu zijn de drie spelers die al zeker zijn van plaatsing. De slotgevechten in de twee poules voorspellen een enerverende laatste speeldag in de Grand Prix-arena in Wonju. De beslissende partijen voor morgen, dinsdag:
Poule A: Jaspers-Tasdemir, Nguyen-Merckx, Sayginer-Cenet, Tran-Choi.
Poule B: Coklu-Kim, Heo-Polychronopoulos, Hwang-Seo, Blomdahl-Cha.

Van de Europese spelers in het veld zijn Eddy Merckx (5 matchpunten uit 6 partijen) en Nikos Polychronopoulos (3 punten uit 6) al definitief uitgeschakeld voor plaatsing. De Belg verspeelde zijn laatste kans in de wedstrijd tegen Dick Jaspers, die hij had moeten winnen. De partij eindigde in een remise: Jaspers won de eerste set met 23-12 in 6, de tweede werd 13-13 in 7, de derde set ging naar Merckx met 11-6 in 7 (gemiddeldes, Jaspers 2.210, Merckx 1.714). Nikos Polychronopoulos bleef op één overwinning uit zes partijen door verlies met 2-1 tegen Jun Tae Kim.

Jaspers en Blomdahl voeren beide hun poule aan met 16 matchpunten uit 5 partijen: ieder 5 overwinningen en 1 gelijke score. Lütfi Cenet klom op naar de tweede plaats na Jaspers door een overwinning tegen Nguyen met 2-0 met dezelfde matchpunten als Sayginer, maar een beter setsaldo. Tayfun Tasdemir speelde zich bij de beste vier met nog één ronde te gaan door overwinningen op Sayginer en Choi. De Turkse clash liet een Tasdemir in grootse vorm zien: hij won de eerste set tegen Sayginer met 28-6 in 6, de tweede met 16-9 in 8, goed voor een gemiddelde van 3.142 en een hoogste serie van 13.

Twee spelers kunnen de top vier nog bedreigen: Nguyen Quoc Nguyen, die net als Tasdemir 9 punten heeft en morgen nog tegen Merckx speelt. Ook Quyet Chien Tran, met 7 matchpunten, heeft nog een minimale kans: de Vietnamees speelt nog tegen Won Young Choi. Tasdemir heeft een zware laatste missie: hij speelt nog tegen Jaspers.

De vier koplopers in Poule B zijn Torbjörn Blomdahl (16 uit 6), Murat Naci Coklu (15 uit 6), Jun Tae Kim (12 uit 6) en Bong Joo Hwang (10 uit 6) en worden achtervolgd door Jung Han Heo, die 9 uit 6 heeft en de top vier nog kan halen. Cha, Poly en Seo zijn uitgeschakeld. Coklu gaat keurig mee in het spoor van Blomdahl door zijn twee overwinningen van vandaag tegen de Koreanen Seo (2-0) en Cha (2-0), die laatste met een moyenne van 2.866. In moyenne is Coklu van het hele veld van zestien spelers de tweede na Jaspers met 2.267.

De standen voor de laatste dag:
Poule A:
1 Dick Jaspers 6-16-2.858-19
2 Lütfi Cenet 6-10-2.029-23
3 Semih Sayginer 6-10-2.153-15
4 Tayfun Tasdemir 6-9-1.769-13
5 Nguyen Quoc Nguyen 6-9-1.656-12
6 Quyet Chien Tran 6-7-1.804-13
7 Eddy Merckx 6-5-1.575-7
8 Won Young Choi 6-3-1.467-11

Poule B:
1 Torbjörn Blomdahl 6-16-2.100-17
2 Murat Naci Coklu 6-15-2.267-14
3 Jun Tae Kim 6-12-1.748-16
4 Hong Joo Hwang 6-10-1.692-11
5 Jung Han Heo 6-9-2.086-11
6 Nikos Polychronopoulos 6-3-1.503-8
7 Myung Jong Cha 6-3-1.733-12
8 Chang Hoon Seo 6-3-1.377-9.

De twee poules die spelen om de posities 17-32 worden aangevoerd door Dani Sánchez en Dion Nelin. In de poule van de Spanjaard is Choong Bok Lee de nummer twee met dezelfde matchpunten als Sánchez (15), gevolgd door HaengJik Kim met 11, Chi Yeon Cho met 9 en Dong Hoon Kim met 9. Nelin leidt met 15 punten voor Ja-in Kang, 12, Sung-won Choi en Sameh Sidhom, alle drie met 12.

Therese Klompenhouwer speelde vandaag gelijk tegen de Koreaanse jongedame Ji-Eun Han (1-1, sets 14-7 voor de Nederlandse, 17-6 voor de Koreaanse en 10-10 in de laatste set, gemiddelde Han 1.030, Klompenhouwer 0.937). De Nederlandse wereldkampioene verloor de partij tegen Choong Bok Lee met 2-0 (2.647/1.235). Helemaal tevreden was Klompenhouwer niet over haar optredens in Korea. ,,Ik hoop beter terug te komen dan wat ik nu heb laten zien, maar ben wel heel dankbaar voor de uitnodigingen.”

Roland Forthomme heeft nog een kans om te overleven bij de beste vier van zijn poule. Voor de Belg wordt de partij tegen Ji Hun Ahn een ‘must win’, zodat hij nog kans heeft om Kang, Choi en Sidhom bij te halen in matchpunten en door een beter moyenne mee naar de volgende fase te gaan.

Tekst: Frits Bakker

Foto Therese: Five&Six