SHARM EL SHEIKH – De Mister Magic van de biljarttafel is eindelijk ook weer een echte winnaar. De Turk Semih Sayginer (58) won zaterdag op de late namiddag in Sharm El Sheikh zijn eerste World Cup na zijn laatste in 2004 in Byron, Griekenland. Toen versloeg Sayginer de Belg Frédéric Caudron, nu bedwong hij een andere wereldster, de huidige nummer één van de wereld Dick Jaspers, in de finale met 50-37 in 27 beurten. De Turkse tovenaar vierde zijn overwinning met een drievoudig ‘yesss, yesss, yesss’ en mocht zich in het Egyptische vakantieresort eindelijk weer de beste noemen na overwinningen op Dick Jaspers en vroeger op de dag op Törbjorn Blomdahl in de halve finale met 50-22 in 16 beurten. De eenmalige wereldkampioen, met zijn enige titel in het Spaanse Valladolid in 2003, is veel te lang weggeweest op het internationale podium door een turbulente tijd in zijn eigen biljartland. Hij won in zijn carrière wel al zes World Cups, maar moest 17 jaar wachten op zijn volgende. Het klinkende succes komt op een prachtig moment: in de week voor het Wereldkampioenschap dat ook in Sharm el Sheikh wordt gespeeld.

 

 

De Turkse winnaar toonde na de huldiging zijn blijdschap aan al zijn fans en collega’s. ,,Het is zo’n geweldig gevoel”, zei Semih, ,,om na zo veel jaren eindelijk weer een toernooi te winnen. Ik heb er na mijn come-back heel hard voor moeten vechten om mentaal weer op de goede weg te komen. Dit is een grote opluchting, winnen van Blomdahl en Jaspers op één dag, van twee zulke grote wereldspelers. Voor mij was de zenuwenslag vandaag veel groter dan voor deze topspelers, die het gewend zijn om te winnen. Ik ben er nu eindelijk van bevrijd.”

Hij keek terug op de winst tegen Eddy Merckx, toen hij met één punt verschil de finalefase inging. ,,Ik had een klein beetje geluk, maar een week eerder, in Veghel, had ik een klein beetje pech toen ik op één punt van Dani Sánchez verloor. Zo gaat dat in topsport, het ligt allemaal heel dicht bij elkaar. Het geeft vertrouwen voor het Wereldkampioenschap, deze overwinning, maar daar starten we opnieuw, met heel veel kanshebbers op de titel.”

Op de finaledag van de World Cup startte Semih Sayginer de dag met een soevereine overwinning op Torbjörn Blomdahl en stond hij in de finale tegenover Dick Jaspers, de Nederlandse, 25-voudig World Cup winnaar, die de laatste Koreaan, Sun-won Choi had uitgeschakeld. De finalepartij had een matige start, Sayginer nam de eerste voorsprong met 20-10 en leidde in de pauze met 26-13. Jaspers, bekend om zijn karakter van never-give-up man, knokte zich nog één keer terug in de partij op 34-34 in 24 beurten, maar Sayginer, die weer uitblonk met fenomenale plunten, reageerde onmiddellijk met 10 en zette de wedstrijd naar zijn hand.

De World Cup winnaar kwam in het toernooi met een overwinning tegen Gökhan Salman (40-25 in 15), verloor zijn volgende van Sameh Sidhom (40-29 in 23) en plaatste zich voor de knock-outs met 16 door winst tegen Jose Maria Mas. Het vervolg van het traject was één van de World Cup thrillers, waarin Eddy Merckx vier matchballen miste, waarvan twee op een miraculeuze wijze en Semih de winst greep met 50-49. De weg naar succes was geopend. Sayginer won daarna van Jun Tae Kim in de kwartfinale (50-37 in 32) en op de slotdag van Blomdahl en Jaspers.

Dick Jaspers bleef de nummer 1 van het wereldklassement met 438 punten voor Marco Zanetti met 338 en Torbjörn Blomdahl, die gelijkstaat met Dani Sánchez op 326 punten. World Cup winnaar Semih Sayginer steeg vijf plaatsen naar de vijfde plaats met 299 punten. Dat klassement kan op zijn kop worden gezet op het Wereldkampioenschap, waar Torbjörn Blomdahl 120 punten van zijn titel moet verdedigen.

Wat zegt de uitkomst van deze World Cup over het belangrijkste toernooi dat sinds twee jaar niet is gespeeld? Het Wereldkampioenschap driebanden, voor het laatst gespeeld in het Deense Randers met Torbjörn Blomdahl op 1 december van 2019 als laatste wereldkampioen, zet over een paar dagen de mondiale top weer tegenover elkaar op deze locatie in Sharm El Sheikh. Zijn er twijfels over de vorm van Dick Jaspers, Semih Sayginer of Torbjörn Blomdahl? De specialisten van deze discipline wijzen naar de grote kampioenen. Wie zijn geld wil zetten op de top drie voor het WK, hoeft maar naar het podium van de World Cup te kijken. Daar stonden zaterdagavond een totaal van 12 wereldtitels in de schijnwerpers (Blomdahl 6, Jaspers 4, Sayginer 1, Choi 1). Tel daar voor de volledigheid Dani Sánchez (4 titels) nog bij, die al een jaar lang het ene toernooi na het andere wint en tenminste nog een handvol outsiders.

De eindstand van de World Cup in Sharm El Sheikh:
1 Semih Sayginer 12-1.839-15
2 Dick Jaspers 10-1.967-12
3 Torbjörn Blomdahl 10-1.875-22
3 Sung-won Choi 8-1.753-14
5 Jun Tae Kim 8-1.864-14
6 Marco Zanetti 6-1.972-12
7 Haeng Jik Kim 6-1.833-19
8 Jung Han Heo 4-1.561-11
9 Choong Bok Lee 6-1.902-10
10 Peter Ceulemans 6-1.826-19
11 Sameh Sidhom 6-1.548-8
12 Eddy Merckx 6-1432-9
13 Jérémy Bury 4-1.761-7
14 Dion Nelin 4-1.714-17
15 Nikos Polychronopoulos 4-1.457-11.

Nieuwe UMB rangschikking :

1 Dick Jaspers (NL) 438
2 Marco Zanetti ( It) 338
3 Torbjörn Blomdahl (Zw) 326
4 Dani Sánchez (Sp) 326
5 Semih Sayginer (Tr) 299
6 Haeng-Jik Kim (Kr) 282
7 Eddy Merckx (Be) 276
8 Sameh Sidhom (Eg) 265
9 Quyet Chien Tran (Vn) 270
10 Tayfun Tasdemir (Tr) 239
11 Jung-han Heo (Kr) 227
12 Martin Horn (Dui) 221
13 Jérémy Bury (Fr) 218
14 Myung-woo Cho (Kr) 214
15 Sung-won Choi (Kr) 205
16 Duc Ahn Chien Nguyen (Vn) 201
17 Murat Naci Coklu (Tr) 196
18 Lütfi Cenet (Tr) 181
19 Dion Nelin (Den) 179
20 Jun-tae Kim (Kr) 162
21 Nikos Polychronopoulos (Gr) 161
22 Quoc Nguyen Nguyen (Vn) 150
27 Roland Forthomme (Bel) 97
30 Antonio Montes (Sp) 90
38 Peter Ceulemans (Bel) 74.

 

Halve finales

De laatste botsing van twee culturen in deze World Cup draaide uit op een zelden vertoonde machtsexplosie van de nummer één van de Europeanen. Op de vroege morgen van de finaledag maakte Dick Jaspers met harde knock-out slagen een aangeslagen bokser van Sung Won Choi, de enige Koreaanse wereldkampioen in de historie. De wedstrijd stond na 10 beurten op een voorsprong van Choi met 23-10, het vervolg van de partij was een triomfmars voor Jaspers en een martelgang voor Choi.

,,Ik startte heel slecht in de partij”, bekende Jaspers later. ,,We hadden allebei al zware dagen achter de rug, ik had zelf een pittige partij tegen Zanetti gespeeld en ook tegen Lee alles moeten geven. Het duurde nu tegen Choi even voordat ik mijn ritme vond. Maar uiteindelijk werd het een bijzondere wedstrijd, die ik goed kon afmaken.”

Die eerste aanzet, met alleen maar missers, 1’tjes en 2’tjes voor Jaspers, liep in het tweede part totaal anders. Sung-won Choi kreeg een inzinking waaraan hij zelden ten prooi is. Het Koreaanse ritme werd abrupt verstoord, Choi scoorde in die tien beurten nog 1 keer (!). Jaspers, prachtig geconcentreerd, kwam in de flow die zo gevreesd is van hem, maakte in zijn laatste vier beurten series van 12 en 8, die laatste was de eindsprint die besliste over een opvallende score: 50-24 in 21 (gemiddeld 2.380/1.200).

De Koreaan was te beduusd voor een commentaar: ,,Hij speelde fantastisch, ik maakte één verkeerde keuze voor een schot in de 10e beurt, daarna was Jaspers niet meer te stoppen.”

De andere wedstrijd in de halve finales was net zo’n eenrichtingspartij als die van Jaspers en Choi. Het Turkse overwicht van Semih Sayginer was te groot, de tegenstand van Torbjörn Blomdahl, die niet het perfecte gevoel kon vinden van de vorige dagen, was eigenlijk halverwege al gebroken. Het briljante spel van Semih kondigde zich aan met een 7 in de vijfde beurt, een 12 in de zesde en later nog een 8 in de negende en een 6 voor de finish in de zestiende beurt. Torbjörn kon er na de vijf in de eerste beurt niets beters tegenover zetten.

Semih wekte de indruk dat hij een demonstratie gaf voor het Egyptische publiek met wondermooie stoten, de ene nog mooier dan de andere. Hij scoorde een ‘shot of the day’ van een zeldzame schoonheid, liep van 18-12 naar 30-12, naar 42-22 en kon de wedstrijd toen eigenlijk niet meer verspelen. Met de zes in zijn laatste beurt, geholpen door een klein, gelukkig klosje, haalde Semih de eindstreep bij 50-22 in 16/15, gemiddeld 3.125/1.416.

De Zweed had zijn beste vorm getoond in de partij tegen Wan Young Choi, die hij met 40-10 won in 10 beurten en waarin hij in acht beurten al bijna aan de finish was. Hij schitterde ook met een slotserie van 22 en liet zien dat hij de topvorm heeft die hij volgende week zo hard kan gebruiken om zijn wereldtitel te verdedigen.

Torbjörn keek terug op een sterke, maar wisselvallige World Cup. ,,Ik ben blij met mijn derde plaats en ik kon niet winnen van Semih, hij was super sterk. Ik accepteer dat zo en ben tevreden.” We hebben, zo verzekerde Torbjörn, allemaal wel onze ups en downs. ,,Zelfs Dick Jaspers is wisselvallig, maar meestal binnen een en dezelfde partij. Hij is de beste, hij komt altijd terug als hij achter staat.”

 

Het overzicht van het toernooi:

De tweede World Cup na Veghel en na een lange periode van COVID stops werd nabeschouwd als het toernooi van de vele hoge series. Het absolute hoogtepunt kwam van Torbjörn Blomdahl in zijn partij voort de kwartfinale tegen Haeng Jik Kim, waarin de Zweed op een stand van 28-17 de knock-out uitdeelde met een slotserie van 22, die hij – jammer genoeg – moest stoppen omdat de wedstrijd ten einde was.

Haeng Jik Kim en Peter Ceulemans hadden beide een serie van 19, Haeng Jik in zijn partij tegen Dion Nelin in de eerste ronde van het hoofdtoernooi, waarin Nelin ook een 17 maakte. Peter Ceulemans in zijn partij voor de eerste knock-out tegen Jung Han Heo, die de Belg die zo’n schitterende progressie maakte op twee puntjes en na vier gemiste matchpunten verloor. En Robinson Morales maakte een 18.

Twee Turken, Tayfun Tasdemir en Semih Sayginer, maakten een serie van 15. Jun Tae Kim en Sung-won Choi maakte een serie van 14. Het toernooi blonk uit door vele hoge reeksen tussen 10 en 15.

De kwalificatieronden werden gewonnen door de jonge Oostenrijker Nikolaus Kogelbauer (1.621), Choong Bok Lee een eerste keer (1.578), Tolgahan Kiraz (2.000) en Choong Bok Lee een tweede keer (2.352).

De belangrijkste spelers die werden uitgeschakeld voor de start van het hoodtoernooi waren Roland Forthomme, Antonio Montes, Jose Juan Garcia, Michael Nilsson, Javier Teran en Jacob Haack Sörensen. Jeffrey Jorissen was opnieuw een coming-man van het Nederlandse front, die op een nog sterkere Turk Tolgahan Kiraz stuitte, de jonge Koreaanse Jieun Han liet weer iets van haar klasse zien en Therese Klompenhouwer was zo dicht bij een plaats in het hoofdtoernooi.

De winnaars van de acht poules met 32 spelers op de eerste dag van het hoofdtoernooi waren:
Haeng Jik Kim (2.096), Peter Ceulemans (1.967), Torbjörn Blomdahl en Jun Tae Kim (1.935), Choong Bok Lee (1.764), Nikos Polychronopoulos (1.676), Sameh Sidhom (1.621) en Eddy Merckx (1.428).

Torbjörn Blomdahl speelde de beste wedstrijd van deze ronde naar 40 punten: hij versloeg de Koreaan Wan Young Choi met 40-10 in 10 beurten. Dani Sánchez, Murat Naci Coklu, Martin Horn en Lütfi Cenet waren de top-14 spelers die de beste zestien niet haalden.

De twee Belgen verdwenen ongelukkig uit het toernooi: Eddy Merckx met 50-49 tegen Semih Sayginer, Peter Ceulemans met 50-48 tegen Jung Han Heo. De laatste sessie voor de finaledag was met vier Europeanen en vier Koreanen: Jaspers, Blomdahl, Sayginer en Choi versloegen Heo, Zanetti, Jun Tae Kim en Haeng Jik Kim.

Tekst: Frits Bakker
Foto Semih Sayginer (Paul Brekelmans)

 

 

 

 

 

Dinsdag 7 december begint alweer de 28e editie van de Mosconi Cup. Met een super sterk Europees team is het moeilijk voor te stellen dat we dit jaar de cup mis kunnen lopen. Voor Europa zullen uitkomen Albin Ouchan, Eklent Kaçi, Joshua Filler, Jason Shaw en David Alcaide.

Dit jaar is de grote verrassing dat Earl Strickland weer eens voor de Verenigde Staten uit zal komen. Het Amerikaanse team zal verder bestaan uit Shane Van Boening, Chris Reinhold, Tyler Styer and Skyler Woodward, en dat is niet bepaald een verrassing.

 

 

Een belangrijke Nederlandse inbreng zal uiteraard bestaan uit coach Alex Lely, ondersteund door vice-coach Karl Boyes. Jeremy Jones zal weer het Amerikaanse team coachen, waarbij van Boening de spelende vice-coach is.

 

 

De grote vraag is of het inzetten van Earl Strickland in het Amerikaanse team een grote blunder zal zijn of een geniale zet. De laatste jaren heeft de 60-jarige Amerikaan geen grote overwinningen meer binnen gehaald in het professionele circuit. Door mee te spelen in 9 winnende Amerikaanse teams heeft strickland natuurlijk wel een berg ervaring mee te brengen. 

In de geschiedenis van de Mosconi Cup heeft hij menig wedstrijd op zijn kop gezet door onvoorspelbaar en misschien zelfs onbeschoft gedrag. Producent Matchroom is hier altijd wel blij mee geweest; het bracht spektakel met zich mee en Earl Strickland is altijd goed voor de kijkcijfers. Laten we niet vergeten dat de Mosconi Cup behalve het hoogtepunt van het pool seizoen natuurlijk ook vooral een grote show is voor wereldwijd televisie publiek.

Door de royale prijzengelden voor zowel winnaars als verliezers is een plek in een Mosconi Cup team een zeer begerenswaardig doel voor iedere professionele poolspeler uit Europa en de Verenigde Staten. Normaal gesproken is een plek in het team te veroveren door over het seizoen heen goed te presteren op vooraf aangewezen Mosconi ranking events. Het afgelopen seizoen was natuurlijk geen normaal seizoen en daarom bestond de ranking uit voornamelijk Matchroom evenementen. Omdat dit grotendeels invitatie evenementen waren is er weinig kans geweest voor nieuwkomers om in te stromen. 

Voor Europa is dit jaar heel makkelijk geweest om een team samen te stellen met Ouchan die de wereld 9-ball titel heeft, Kaçi die de wereld 10-ball titel heeft, en Filler die onderdeel was van het Duitse team welke de World Cup of Pool won. En iedereen die pool speelt heeft natuurlijk een gezonde angst voor Jason Shaw!

We kunnen makkelijk stellen dat de kracht van het Europese team al jaren ligt in teambuilding, discipline en hard trainen. De door coach Johan Ruijsink ingezette lijn om te werken aan zwakheden en cruciale aspecten in het toernooi format zoals de break, de leg en de shotclock hebben zich uitbetaald in Europese dominantie voor jaren. Eerlijk is eerlijk; sinds Ruijsink de Amerikanen bij is gaan staan zijn ze zich ook in deze richting goed gaan ontwikkelen.

Als we zien welke vorm de Europese spelers het afgelopen jaar hebben laten zien in het internationale circuit kunnen we er moeilijk onderuit om ze dit jaar als favoriet te bestempelen.

 

 

Alex Lely en vice-captain Boyes zullen echter niet de fout maken om de Amerikanen te onderschatten. De Amerikanen zijn altijd goed geweest in het hebben van een vechtersmentaliteit en deze zullen ze moeten aanspreken tijdens het spelen met het luidruchtige Engelse publiek in het Alexandra Palace in Londen. Ook in de vele toernooien die de afgelopen maanden op Amerikaanse bodem zijn gespeeld heeft Earl Strickland laten zien dat hij op vele momenten nog steeds geniaal kan zijn. Ook de andere Amerikaanse spelers hebben het voordeel dat ze maanden achter elkaar van het ene naar het andere toernooi hebben kunnen gaan en zodoende een goed wedstrijdritme hebben kunnen opbouwen.

 

Alle wedstrijden zijn race naar de 5 Alternate break en het kleinste foutje of verlies van concentratie kan meteen het verlies van een wedstrijd betekenen. Over vier dagen wordt een race naar de 11 gespeeld. Op dinsdag zullen vier wedstrijden worden gespeeld. Als eerste is er een teamwedstrijd waar alle spelers van het ene team tegen alle spelers van het andere team spelen. Vervolgens wordt er een double, een single en weer doubles gespeeld,  waarbij alle spelers een keer opgesteld moeten worden. Op de woensdag zullen vijf partijen gespeeld worden. Als eerste is er een singles wedstrijd tussen de spelers die worden gekozen uit een publiekspoll. Vervolgens weer afwisselend twee singles en 2 dubbels wedstrijden. Op donderdag zullen zes partijen worden gespeeld; afwisselend drie singles en drie doubles. De laatste doubles partij zal gespeeld worden door spelers die uit een publiekspoll naar voren zijn gekomen. Op de laatste dag staan alleen zes singles partijen gepland waarbij in de eerste vijf partijen iedere speler één keer opgesteld mag worden. Mocht het daarna 10 tegen 10 staan zal een beslissende singles partij worden gespeeld tussen spelers die door de captains worden gekozen.

 

Uw verslaggever durft de verwachting wel uit te spreken dat de Europeanen wellicht al op donderdag de winst binnen kunnen halen. (Redactie KNBB: wij laten deze voorspelling volledig voor rekening van Etienne. :) )

 

 

Hoewel de Mosconi Cup door Ziggo sport zal worden uitgezonden zullen helaas de eerste twee dagen niet live te volgen zijn. Wel zijn er van die eerste twee dagen uitgebreide samenvattingen; zie hier het uitzendschema. Hopelijk worden het wederom mooie kijkcijfers! Daarbij is er voor de echte poolliefhebber tevens een goedkoop abonnement op Matchroom.live streaming service en een abonnement bij een VPN provider waarmee een server in een land zonder uitzendrechten kan worden gekozen voor het volgen van de live wedstrijden. De live uitzendingen zullen iedere avond beginnen om 19 uur tot ongeveer 23 uur.

 

Door de coronamaatregelen worden de teams gedurende het evenement afgeschermd, maar we zullen desondanks trachten om op deze site gedurende het evenement extra achtergrond informatie en interviews te plaatsen.

 

Met vriendelijke groet,
Etienne Verheem

 

Tekst: Etienne Verheem
Foto’s/posters: Matchroom
Banner Ziggo Sport: KNBB

SHARM EL SHEIKH – Het titanengevecht met al zo’n lange historie, ging tussen de nummers één en twee van de wereld. Het was voor Dick Jaspers belangrijk voor het behoud van zijn positie en ook een revanche voor de finale van twee jaar geleden aan de Rode Zee. De Zweedse wereldkampioen haalde twee uurtjes later een ander kunststukje uit: Torbjörn Blomdahl finishte zijn partij tegen HaengJik Kim voor de kwartfinale met een onwaarschijnlijke 22. De World Cup in Sharm El Sheikh krijgt maar geen genoeg van al die hoogtepunten op weg naar de slotdag van het spektakel. Dick Jaspers speelt zaterdagmorgen om 11.00 uur (Egyptische tijd) de halve finale tegen Sung-won Choi, Torbjörn Blomdahl om 13.00 uur de andere halve finale tegen Semih Sayginer. De finale is om 16.00 uur.

Twee jaar geleden won Marco Zanetti in Sharm El Sheikh de finale tegen Dick Jaspers. De Nederlander speelde zich nu als eerste bij de laatste vier van het toernooi in een zinderend slot met een minimaal verschil. Jaspers won met 50-49 (28 beurten) nadat de partij vanaf 44-44 was bezaaid met hoogstandjes. Het slot was zo enerverend en zenuwslopend dat beide spelers de vijf time-outs hadden opgebruikt en snel afstoten en tijdnood beslissend waren voor de partijwinst. De winnende carambole (op 49-48 voor Jaspers) zette de arena in vuur. De Nederlander juichte alsof hij nu al het toernooi had gewonnen.

 

 

Op de slotdag van de World Cup in Sharm El Sheikh staan drie Europeanen tegenover de Koreaan Sung-won Choi nadat van de vier Koreanen in de kwartfinales drie Aziaten zijn uitgeschakeld. Sung-won Choi bleef over na de overwinning tegen zijn landgenoot Jung Han Heo met 50-45 in 31. In die eerste sessie ging Jaspers rakelings voorbij Zanetti. Twee Europeanen stonden in de volgende sessie tegenover twee Koreanen: Blomdahl tegen HaengJik Kim, Sayginer tegen Jun Tae Kim. De Turkse tovenaar liep na de pauze weg van zijn tegenstander: na 26-21 was de eerste aanval goed voor 39-26, het einde kwam bij 50-37 in 32/31. Het fenomenale slot van Torbjörn Blomdahl, de regerend wereldkampioen die langzamerhand weer naar zijn beste vorm groeit, was de prachtige kroon op al zo veel hoge series in dit toernooi: de stand kon met 22-17 nog alle kanten uit. Toen was daar plotseling Blomdahl’s opzienbarende moment: een slotserie van 22 voor een eindstand van 50-17 in 19/18 beurten.

 

Beste zestien, achtste finales

De sessie met de laatste zestien, voor het eerst naar 50 punten op de vroege vrijdagmorgen, wordt gelanceerd door Peter Ceulemans met een heerlijke serie van 19. Daarmee evenaart hij de 19 van HaengJik Kim op de dag daarvoor tegen Dion Nelin, waarmee Kim op één carambole na door de finish ging. Peter Ceulemans, die in de Nederlandse eredivisie ooit een 20 maakte, houdt voortdurend de controle tegen Heo, meestal met 2 tot 5 punten voor op zijn tegenstander. Het slot van de partij is ongenadig voor Ceulemans: hij mist vier keer voor zijn twee laatste caramboles en uiteindelijk maakt Heo uit op een score van 50-38 in 33/32.

De Belg, die zich over een paar dagen ook mag opmaken voor het WK, concludeert na het zure verlies: ,,Het moet de stress zijn geweest, dit waren ongewone omstandigheden voor me hier en in dit stadium. Het is wel een prachtige ervaring en al met al ben ik zeer tevreden over mijn toernooi. Er hing een enorme spanning in de zaal, ook een mooie sfeer met de Belgische supporters. Maar ik moet toegeven: voorlopig zal de teleurstelling even overheersen.”

Dick Jaspers maakt een eind aan het avontuur van de Koreaanse revelatie Choong Bok Lee, die vanaf de tweede dag in het toernooi is en prachtige moyennes heeft laten zien. Zijn come-back in de World Cups wordt nu al gezien als een van de opvallendste feiten in het toernooi. Jaspers start de partij met een 23-10 voorsprong na 5 beurten, Lee komt sterk terug met 10 naar een score van 23-20 en volgt daarna meestal op een marge van 10 punten (41-33) achter zijn tegenstander. De Nederlander blijft koel en gaat toch nog soepel naar het einde op 50-36 in 20.

De laatste thuisspeler, Sameh Sidhom, krijgt na de winst op Sayginer in de vorige ronde geen kansen van Marco Zanetti. Het is niet de strijd die het thuispubliek heeft verwacht, Zanetti sprint naar een riante 47-18 in 17 en maakt uit op 50-24 in 20. De wedstrijd tussen Sung-won Choi en Nikos Polychronopoulos, twee teammaats uit de Molinari stal, mist ook spanning door het onverwacht grote overwicht van de Koreaanse meester tacticus, die zegeviert met 50-34 in 34.

Hoe veel pech kan een mens hebben, treurt Eddy Merckx na afloop van zijn partij tegen Semih Sayginer. De Turk heeft een ‘slow start’ met wat haperingen zo rond de stop en iets verder in de partij op 28-14, maar de slotfase gaat in met 44-33. De Belg voelt zich dan redelijk comfortabel ondanks niet al te hoge scores, maar Sayginer krijgt een opleving met een serie van 11 die hem plotseling springlevend terug in de wedstrijd brengt op 44-44. De slotfase gaat op en neer, met kansen over en weer. Het laatste woord, op 47-46, is aan Sayginer, die de laatste van twee Belgen op een ongelukkige manier uitschakelt. Eddy Merckx mist vier matchballen, toevallig net zo veel als Ceulemans eerder op de dag had gedaan. Twee van die cruciale ballen verdwijnt in een klein hoekje, in een muizengaatje. Bij de laatste misser profiteert Sayginer met een verlossende laatste carambole die 50-49 in 35 op het scorebord zet. Het ‘verdriet van de Belgen’ overschaduwt de avond van de fans.

Dion Nelin en HaengJik Kim, twee onberekenbare spelers uit verschillende culturen, maken een lange aanloop van hun partij. De Koreaan heeft tien punten na 15 beurten (16-10 achter), maar komt na de pauze in een flow. Als Nelin opvallend stilvalt, niet geholpen door enig geluk, scoort Kim drie keer een acht en gaat uit met zes voor een nog tamelijk riante score van 50-28 in 26. De Deen verdwijnt uit het toernooi door twee opeenvolgende verliespartijen tegen Kim.

De uitblinker van een dag geleden, Torbjörn Blomdahl, bevindt zicjh in de aanloop naar het Wereldkampioenschap, waarin hij na lange tijd zijn titel verdedigt. De tweede en laatste World Cup van dit jaar moet de Zweed dat laatste zetje vertrouwen geven. Hij is goed op weg, vooral in die machtige tien beurten-partij tegen Wan Young Choi. De partij tegen Tayfun Tasdemir heeft iets minder kwaliteit, met een start van 22-19 in 17, waarna Blomdahl het initiatief neemt en van 44-32 in 26 de eindstreep in zicht krijgt. De overwinning komt bij 50-43 in 32.

Jun Tae Kim, met zijn fantastische juniorentijd achter de rug, heeft twee World Cups op rij in Veghel in de vingers, voelt zich ook hier aan de Rode Zee opperbest en zet tegen Jérémy Bury zijn opmars naar de top verder door. Tot een score van 24-22 (in 9) geven beide spelers elkaar niet veel ruimte, daarna keert de partij Kim’s kant op. Het wordt in de beslissende fase 31-26, daarna demarreert de Koreaan naar een ruimere marge. Hij wint met 50-33 in 18.

Tekst: Frits Bakker
Foto Dick Jaspers na zijn overwinning op Marco Zanetti (Paul Brekelmans)

 

 

 

 

SHARM EL SHEIKH – Het topveld in de World Cup van Sharm El Sheikh is gewaarschuwd voor een relatieve outsider. De 48-jarige Koreaan Choong Bok Lee voert al dagenlang de ranglijsten aan en ging het hoofdtoernooi ook in als een onverwachte kanshebber op een topklassering. De come-back na twee stille jaren is imposant. Met de overwinning op Marco Zanetti (40-39 in 14) was Lee zeker van een plaats bij de beste zestien. Peter Ceulemans, de Belgische kwalificatiespeler, was gestart met een overwinning op Dick Jaspers (40-32) en was met zijn drie overwinningen ook een verbazende finalespeler in dit gezelschap van wereldspelers. De belangrijkste afwezigen: Dani Sánchez, Martin Horn, Gwendal Maréchal, Can Capak, Lütfi Cenet, Murat Naci Coklu, en Robinson Morales.

Het was een niveau op deze eerste dag waar spelers niet voor terugdeinsden zoals met partijen van Torbjörn Blomdahl (10), HaengJik Kim (11), Choong Bok Lee (14 beurten), Eddy Merckx, Sung-won Choi, Semih Sayginer (15) Peter Ceulemans (16) en Jun Tae Kim (17 beurten), een geweldige slotserie van Dion Nelin tegen Murat Naci Coklu met 17, Nikos Polychronopoulos tegen Tayfun Tasdemir met 11 en een bijna-finish van Haeng Jik Kim: serie van 19, gemist op één carambole. De hoogste gemiddeldes over drie wedstrijden: Choong Bok Lee 2.285, Sung-won Choi 2.220, Peter Ceulemans 1.967.

Dat leidt tot de volgende knock-out wedstrijden bij de laatste zestien in de eerste sessies op vrijdag:

Bij de loting werd Choong Bok Lee aan Dick Jaspers gekoppeld, Peter Ceulemans staat tegenover Jung Han Heo, Torbjörn Blomdahl lootte tegen Tayfun Tasdemir, Eddy Merckx tegen Semih Sayginer en HaengJik Kim speelt opnieuw tegen Dion Nelin.

De loting:
10.00 (Egyptische tijd, 9.00 West Europa):
Peter Ceulemans-Jung Han Heo
Nikos Polychronopoulos-Sung-won Choi
Sameh Sidhom-Marco Zanetti
Choong Bok Lee-Dick Jaspers
12.00 (11.00 West Europa):
Jun Tae Kim-Jérémy Bury
Eddy Merckx-Semih Sayginer
HaengJik Kim-Dion Nelin
Torbjörn Blomdahl-Tayfun Tademir

Het overzicht van de poules bij de laatste 32

Poule A:

De spectaculaire start met winst van Peter Ceulemans tegen Dick Jaspers (40-32 in 24) zet de battle gelijk op zijn kop. Jaspers is zelfs na een paar mazzeltjes geen schaduw van de speler die hij in betere dagen is. Peter Ceulemans, die een regelmatige 1.6 speler is geworden, gaat gelijk op tot 25-25 en 30-30 en demarreert dan weg van Jaspers. Gwendal Maréchal doet op de andere tafel wat hij moet doen: winnen van Erick Tellez, de Costa Ricaan, met 40-31 in 22. Peter Ceulemans zet met veel vertrouwen en vorm ook de partij tegen Maréchal naar zijn hand. De Fransman raakt van slag nadat de rijzige Belg 7 en 10 heeft gemaakt in de eerste 8 beurten. Dat zet hem op weg naar winst na 32-18 in 17 naar 40-23 in 21. Het gaat naar een ontknoping met Ceulemans al geplaatst en Jaspers (die wint van Tellez, ook met 7 en 10 en 40-16 in 19) en Maréchal in een gevecht om de andere plaats. De laatste sessie eindigt met Ceulemans die de maximale matchscore haalt (winst tegen Tellez, 40-13 in 16) en de runner-up positie voor Jaspers. De Nederlander verslaat Maréchal met 40-18 in 18, dat betekent uitschakeling voor de Fransman.

Peter Ceulemans in zijn commentaar: ,,Moeilijk te beoordelen of dit een echte doorbraak is. Ik was maar net door in de kwalificatie, dus dat kan zeker nog beter. Maar vandaag was de perfecte dag. Elke match goed gespeeld met goede focus en energie. Ik weet van mezelf wel dat ik dit kan brengen, maar soms moeten bepaalde puzzelstukjes in elkaar vallen. Niet vergeten, ik heb ooit al eens een halve finale van een World Cup gespeeld in Porto in 2014. Mijn ambities? Oei, ik heb geen idee. Misschien zet ik ooit ook nog eens een stap, maar ik werk al 20 jaar voor hetzelfde bedrijf en heb een goede balans tussen werken, gezin en biljarten. Voorlopig dus nog niet aan de orde. Je moet ook sponsors hebben, anders lukt het niet.”

De stand in Poule A:
1 Peter Ceulemans 6-1.967-10
2 Dick Jaspers 4-1.836-10
3 Gwendal Maréchal 2-1.327-7
4 Erick Tellez 0-1.052-8

Poule B:

Marco Zanett is de aandachtige volger van de Koreaanse partij Choong Bok Lee tegen Dong Hoon Kim, nadat hij zelf de Egyptenaar Youssef Ossama heeft verslagen met 40-20 in 32. De prachtige speler die Lee is, wint van deze Kim met 40-30 in 21 en verhoogt gelijk zijn kansen om zich te kwalificeren. Daar slaagt de Koreaan met zijn mooie, kaarsrechte afstoot, in de partij tegen Zanetti. De Italiaan leidt met 36-26 in een partij waarin Lee met 9 eerst naar 36-35 komt en op 39-37 met een slotserie van drie de partij wint: 40-39 in 14, de beste wedstrijd tot dan toe. Dong Hoon Kim verslaat Ossama met 40-14 in 24, Zanetti en Kim mogen om de tweede kwalificatieplaats strijden. Voor Choong Bok Lee eindigt de poule ongeslagen, want Ossama moet eraan geloven: 40-22 in 33. Zanetti houdt Dong Hoon Kim achter zich met 40-25 in 17 en glipt mee naar de beste zestien.

De stand in Poule B:
1 Choong Bok Lee 4-1.764-10
2 Marco Zanetti 2-1.888-12
3 Dong Hoon Kim 2-1.532-9
4 Youssef Ossama 0-0.629-5

Poule C:

Eddy Merckx ontsnapt op het eind aan de greep van Can Capak, een gevaarlijke tegenstander voor poulewinst. Op 39-36 mist Merckx twee keer zijn laatste, daarna scoort hij de winnende met links. Capak moet er vier maken voor de remise, maar mist na twee (40-38 in 34). Sung-won Choi domineert de partij tegen Riad Nady en wint met 40-23. De kraker in deze poule, tussen Merckx en Choi, wordt een Belgische vertoning van macht. Merckx komt voor het eerst voor bij 23-22 in 8 en 29-25 in 13 en is twee beurten later na 4 en 7 aan de streep met 40-31 in 15 (2.666 tegen 2.066). Can Capak speelt Nadi ook naar zijn tweede verlies en met het zelf met Choi uitvechten. Merckx, in een comfortabele zeten, gooit even de rem erop tegen Nady en doet 35 beurten over zijn partij (40-28!). Bij Sung-won Choi gaat het nog wel om de knikkers tegen Can Capak: een eenrichtingspartij met 40-12 in 15.

De stand in Poule C:
1 Eddy Merckx 6-1.428-6
2 Sung-won Choi 4-2.220-14
3 Can Capak 2-1.168-5
4 Riad Nady 0-0.867-6

Poule D:

In de Turkse botsing steelt Tayfun Tasdemir de show tegen Lütfi Cenet in de eerste sessie van de dag. Op een score van 13-11 voor Cenet, zet Tasdemir een aanval in met een serie van 15. Het brengt hem op 26-13 in 13 en niet veel later de winst met 40-20 in 20. Nikos Polychronopoulos en de Koreaan Hoon Hang Seo voeren een enerverend gevecht. Seo pakt na een serie van 6 nullen uit met een 12, eindigt met 3 en heeft het beste eindschot. Poly komt één punt tekort in zijn nabeurt: 40-39. Het slot loopt anders uit dan verwacht. Seo speelt als eerste uit tegen Tasdemir, die in grootse stijl gelijk maakt met 4 voor 40-40 in 20 beurten. Polychronopoulos wint de battle met Cenet (40-2 in 24), zodat drie spelers nog strijden om twee plaatsen. Alleen Cenet is dan al uitgeschakeld. Nikos Polychronopoulos kroont zichzelf in de laatste ronde tot poulewinnaar door zijn overwinning tegen Tayfun Tasdemir. De Griek finishte met een prachtige 11 en eindigt met 4 matchpunten. Tasdemir is de beste in moyenne met 3 matchpunten voor Seo, die zijn laatste van Cenet verliest met 40-23 in 23.

De stand in Poule D:
1 Nikos Polychronopoulos 4-1.676-11
2 Tayfun Tasdemir 3-1.833-15
3 Chang Hoon Seo 3-1.471-12
4 Lütfi Cenet 2-1.328-10

Poule E:

Torbjörn Blomdahl maakt zich op voor de partijen tegen twee sterke tegenstanders en wint zelf van de Egyptenaar Mohamed Abdin met een zeker gemak: 40-29 in 28. Jérémy Bury krijgt opvallend weinig oppositie van Wan Young Choi, die hij achter zich laat met 40-25 in 21. Torbjörn zet de partij tegen Bury naar zijn hand in de laatste fase, de Fransman krijgt nog kansen, maar kan ze niet benutten. Daardoor wint Blomdahl met 40-35 in 24 en is hij na twee ronden in de poule onbereikbaar. Wan Young Choi, die zijn tweede verliest, houdt Abdin in kansrijke positie, die moet met Bury in duel voor de tweede kwalificatie. De Fransman is veruit de sterkste en plaatst zich door winst in die laatste partij met 40-23 in 22. Torbjörn Blomdahl eindigt met de beste wedstrijd van deze dag, waarin hij in acht beurten al bijna een fantastische partij bekroont. De Zweed gaat de stop in na een 12 met 27-7 en keert terug met een serie van 10 na de pauze voor 37-7. Hij wint met 40-10 in 10 en wint zijn poule glorieus met 6 punten voor Bury.

De stand in Poule F:
1 Torbjörn Blomdahl 6-1.935-12
2 Jérémy Bury 4-1.742-7
3 Mohamed Abdin 2-1.179-7
4 Wan Young Choi 0-1.133-9

Poule F:

Dani Sánchez gaat na twee gewonnen toernooien door met winnen en gaat door z’n eerste finish in deze poule tegen Martin Horn (40-33 in 25). Het duel boeit tot het laatst, de Spanjaard maakt het beter af. De andere partij in deze poule, tussen Jung Han Heo en Jun Tae Kim, lijkt in Heo’s voordeel te lopen, maar de jonge Kim toont zijn groeiende klasse. Hij beslist de wedstrijd in 17 beurten met 40-29. Daarna verslaat hij ook Dani Sánchez in een voortreffelijke partij met 40-32 in 23. De jonge Koreaan is na twee winstpartijen en 2.000 gemiddeld dus eigenlijk al zeker van de laatste zestien. Martin Horn wint de wedstrijd tegen Heo (40-25 in 24) en houdt kansen. Hij speelt nog tegen Kim. De finalist van Veghel, Jung Han Heo, is niet in beste doen, maar heeft een lange reis van 26 uur achter de rug en bijna niet geslapen. Het is vreemd om na twee gewonnen toernooien Dani Sánchez onderaan zijn poule te zien staan. Jun Tae Kim wordt ongeslagen winnaar na de winst op Martin Horn met 40-32 in 22. Jung Han Heo leek al kansloos na het verlies tegen Horn, maar knokt zich terug in het toernooi door Sánchez te verslaan met 40-22 in 18, een soort van revanche op de verloren finale in Veghel.

De stand in Poule F:
1 Jun Tae Kim 6-1.935-7
2 Jung Han Heo 2-1.593-11
3 Martin Horn 2-1.478-10
4 Dani Sánchez 2-1.424-7

Poule G:

Wat een prachtig slot van Dion Nelin in zijn wedstrijd tegen Murat Naci Coklu. De Turk heeft het overwicht vanaf de start met 12-7, 22-8 en 34-23. Bij die stand gaat Nelin naar de tafel en finisht met 17, één van de hoogtepunten tot nu toe in het toernooi. Op de andere tafel in deze poule blijft HaengJik Kim ver achter tegen Robinson Morales. De Colombiaan maakt een sterke indruk en wint met 40-29 in 22. En weer moet Coklu zo’n martelgang ondergaan, nu in zijn wedstrijd tegen HaengJik Kim, de Koreaan die terugkomt uit grote achterstand. Coklu eindigt met 2 punten in zijn laatste 7 beurten, Kim eindigt met 5, 3 en 7 en wint een verloren gewaande partij met 40-32 in 18. Dion Nelin houdt zijn maximale score na winst tegen Robinson Morales (40-35 in 29). Nelin is voor de laatste ronde redelijk veilig, Nelin, Kim en Coklu staan in gemiddelde vrijwel gelijk, zodat het nog alle kanten uit kan. De kopposities gaan naar HaengJik Kim, na zijn formidabele slot tegen Dion Nelin, en de Deen op plaats twee. HaengJik gaat op 20-20 tegen Nelin bijna door de finish, maar hij mist nog op 19 om één beurt later uit te spelen: 40-24 in 12. Nelin vergezelt Kim als runner-up, beide met een gemiddelde boven de 2, Kim met 19, Nelin met 17 als hoogste serie. Coklu en Morales eindigden op de derde en vierde plaats na de overwinning van Coklu op de Colombiaan met 40-37 in 37.

De stand in Poule G:
1 HaengJik Kim 4-2.096-19
2 Dion Nelin 4-2.039-17
3 Murat Naci Coklu 2-1.432-9
4 Robinson Morales 2-1.417-10

Poule H:

De Turkse opening met Semih Sayginer en Gökhan Salman is de beste opening in de eerste ochtendsessies. De suprematie van Sayginer start vanaf 12-8 in 5 en eindigt tien beurten later met 40-25 in 15. Jose Maria Mas, sterker geworden in het toernooi, geeft Sameh Sidhom goed partij, doet mee tot het eind, maar wordt met 40-39 verslagen op de eindstreep in 32 beurten. De kansen keren, omdat Sayginer zich laat overtroeven door Sameh Sidhom. De Egyptenaar heeft de buit nog niet binnen, want met 4 punten speelt hij nog tegen Salman (2 punten, bijna zelfde gemiddelde) en Sayginer nog tegen Mas (2 punten, beste gemiddelde). Maar Sidhom blijft op de maximale score na zijn overwinning in de laatste partij tegen Salman met 40-29 in 19. En voor Sayginer is een overwinning op Mas (40-20 in 19) genoeg om mee over te gaan naar de beste 16.

De stand in Poule H:
1 Sameh Sidhom 6-1.621-8
2 Semih Sayginer 4-1.912-15
3 Gökhan Salman 2-1.468-7
4 Jose Maria Mas 0-0.950-6

Tekst: Frits Bakker

Foto Peter Ceulemans (Paul Brekelmans)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

/nieuws/jaspers-tegen-ceulemans-van-beers-niet-hoofdtoernooi

0

SHARM EL SHEIKH – Het slechte gevoel is nog niet helemaal weg, geeft Jeffrey Jorissen toe op de dag na de uitschakeling voor de World Cup in Sharm El Sheikh. ,,Het is niet dat ik er niet van heb geslapen, maar ik ben er wel een paar uur beduusd van geweest.” Hij noemt het een bizarre ervaring en beseft: ,,Sport is het mooiste wat er is, maar soms is het net een horrorfilm.” Daar was hij zelf in de theaterzaal van de World Cup in Egypte slachtoffer van in de twee dagen van het toernooi. Maandag met de hakken over de sloot na het krappe verlies tegen Berkay Karakurt (30-28), een dag later een klinkende revanche tegen deze Turk (30-11 in 10), maar na een riante voorsprong met 21-4 in drie beurten (series 11 en 10) tegen Kiraz, de andere Turkse speler in deze poule, was daar de ontgoocheling in het tweede part van de partij. En het onverwachte, teleurstellende verlies met 30-27 in 12.

Het moyenne van een wereldtopper over twee partijen (2.590), maar toch uit de World Cup met een wrang gevoel. En met een geweldige fase in zijn twee partijen: eindigen met 7 en 6, starten met 0, 11 en 10, dus 34 in 5 beurten. ,,Veel mensen spreken me aan om me te vertellen dat het ongelooflijk is. Tsja, weet ik ook, heel bizar. Het lijkt alsof het ups en downs zijn in die laatste World Cups. Ik stond tegen HaengJik Kim in Veghel 29-0 voor, na 3, 12, 12 en 2, en nog duurde het 13 beurten voordat ik uitging. Toen maakte ik een paar fouten. En dan kun je het ups en downs noemen. Maar dat had ik nu helemaal niet. Ik heb geen bal gezien. En als ik iets maakte, had ik geen vervolg. Ik kon mezelf niet veel verwijten, vond ik.”

Het is gewoon even doorslikken en doorgaan, vindt hij in zijn terugblik. Jorissen: ,,Ik heb nu al regelmatig laten zien dat ik aardig wat progressie heb gemaakt in korte tijd. En dat gebeurt nu ook meer op grotere podia. Dat doet me wel heel goed. Ik heb tijd nodig en moet nog meer tegen toppers kunnen spelen. Het gebeurt al dat ik 15 punten achter en dat ik probeer ik relaxed te blijven. Meestal kom ik dan wel weer terug.” Mentale weerbaarheid, heet dat. Jeffrey Jorissen: ,,Ik ben aan het kijken waarin ik mezelf kan verbeteren. Misschien wat lessen nemen, ook mentaal, maar zeker ook wat betreft meer kennis, zoals van de systemen. Daar doe ik vrijwel niets mee.”

 

 

Je leeft als een profspeler nu, of nog als een semi-prof?
Jeffrey: ,,Ik wil alles op biljarten zetten vanaf nu. Dan heb ik wel een goede sponsor nodig om overal naartoe te reizen. Zeg maar: zo’n 1500 euro per World Cup, en dan keer zes. Ik hoop dat er zich een aandient die me daar in wil steunen.”

Je werkt niet meer in de zaak in Den Haag?
Jeffrey: ,,Ik woon in Beuningen, bij Nijmegen, nu met mijn vrouw en kinderen. Dus ik ben niet vaak meer in Den Haag. Trainen doe ik op verschillende plaatsen: zelf heb ik geen tafel thuis. Ik train bij mijn schoonvader, bij SIS in Uden, in Rosmalen en soms in Den Haag.”

Heb jij de trainingsdrang van een Koreaan, om het maar eens zo te zeggen?
Jeffrey: ,,Dat is wel heel extreem, acht uur per dag. Maar ik kan zeker drie uur per dag alleen trainen. Ik wil ook wat fitter worden, mijn conditie op peil brengen.”

De terugreis van Sharm El Sheikh is pas voor volgende week dinsdag gepland. Jeffrey Jorissen is eerste reserve voor het Wereldkampioenschap, dat aansluitend in Egypte wordt gespeeld. ,,Ik heb nog geen afzeggingen gehoord, dus ik moet geluk hebben om mee te kunnen doen. We blijven eerst nog maar eens een paar dagen kijken.” Want na twee dagen zelf spelen is de conclusie: Jeffrey Jorissen kan fenomenaal biljarten, alleen nog niet constant genoeg. De Haagse tovenaar, zoals hij in eigen kringen wordt genoemd, is in aantocht, het Nederlandse biljarten heeft een nieuwe kroonprins.

Tekst: Frits Bakker
Foto: het Haagse team in Sharm El Sheikh

 

BERLICUM – De Masters driebanden en het Nederlands kampioenschap poolbiljart gaan in januari van 2022 niet door. De Brabantse organisatie BEN, de KNBB secties driebanden en pool hebben de toernooien van de kalender gehaald en doorgeschoven naar een latere datum. De onzekere situatie rond het COVID virus is de reden van het uitstel. De twee toernooien worden voor het eerst samen georganiseerd in het Beneluxtheater in Berlicum met live uitzendingen van Ziggo Sport.

Het Masterstoernooi stond gepland voor 11 tot en met 16 januari 2022, het Nederlands kampioenschap poolbiljart in twee disciplines (8-Ball en 9-Ball) voor 6, 7 en 8 januari. De Masters wordt gespeeld met de 16 hoogst geplaatste spelers die strijden om de Nederlandse titel driebanden. Het NK poolbiljart met 8 spelers in beide discipline.

 

 

Harry Mathijssen van BEN: ,,De verwachting is dat we zonder publiek moeten spelen, of dat we zelfs niet kunnen organiseren. Door die onzekerheid hebben we samen met de KNBB besloten om naar een andere datum uit te kijken. We hebben het geluk, dat het in de twee weken vanaf 25 april past met de locatie in het Beneluxtheater en met de biljartkalender.’’

De nieuw gekozen dagen voor de Masters zijn van dinsdag 26 april tot en met zaterdag 30 april. Het Jumbo NK Pool gaat naar donderdag 5, vrijdag 6, en zaterdag 7 mei. De locatie blijft het Beneluxtheater in Berlicum. Voor Ziggo Sport is poolbiljart geen onbekende sport: de Mosconi Cup met een paar duizend toeschouwers op de tribunes is een jaarlijks terugkerend evenement, dat begin december weer in Londen wordt gespeeld.

 

 

,,We hopen dat we in mei wel met publiek kunnen spelen’’, zegt Harry Mathijssen, die aangeeft dat er 350 zitplaatsen zijn in de Benelux arena. ,,Maar als we geen toeschouwers mogen toelaten, gaan de twee toernooien toch door.’’

Krijn Schuurman, voorzitter van de Sectie Pool, is verheugd met de nieuwe samenwerking. ,,We hopen dat het een boost geeft aan het NK poolbiljart en dat we er samen met de Masters een prachtig evenement van kunnen maken. De secties zullen op korte termijn ook apart de eigen leden informeren over de consequenties en vervolgstappen.’’

 

 

Harry Mathijssen: ,,Het zou mooi zijn als de beleving van de Masters ook overslaat naar het NK pool. Ziggo Sport was in elk geval bereid om mee te werken aan de verschuiving van het evenement met vier dagen live uitzendingen van de Masters en drie dagen van het Jumbo NK Pool.’’

De laatste Grand Prix driebanden, die vanaf 3 december in Doetinchem zou worden gespeeld en meetelde voor de plaatsing van de Masters, is inmiddels ook afgelast. De kans bestaat dat er een nieuwe Grand Prix wordt georganiseerd in maart of april, voorafgaand en meetellend voor de Masters.

 

Tekst: Frits Bakker
Foto’s: Ton Smilde, KNBB Sectie Pool

SHARM EL SHEIKH – De World Cup arena nam na drie dagen afscheid van de laatste van vijf dames in het toernooi, die zonder te verliezen terug naar huis mocht. Jeffrey Jorissen en Robinson Morales werden met een dik/flink applaus beloond voor de beste wedstrijden (allebei 30 in 10) en de hoogste serie (18 voor de Colombiaan) op deze derde toernooidag. Dezelfde Jorissen was op de latere avond slachtoffer van een soort van koningsdrama: de Turk Tolgahan Kiraz onttroonde Jorissen met een miraculeuze eindrush. De Nederlander, die ook al de revelatie was van de World Cup in Veghel, kwam als invaller uit zijn eerste dag, maar had een wonderbaarlijke terugkeer in het toernooi. Jorissen startte met een glanzende 30-11 in 10 beurten in een partij tegen Berkay Karakurt, van wie hij een dag eerder had verloren. Het slot van die partij demonstreerde Jorissen zijn grote klasse met een serie van 8 en twee slotseries van 7 en 6.

De start van zijn volgende partij, tegen Tolgahan Kiraz, was nog imposanter: Jorissen begon met 0 en maakte in de tweede en derde beurt 11 en 10. De tussenstand van 21-4 leek ongenaakbaar, maar Kiraz, een lang niet onbekende Turkse speler, kwam fantastisch terug: eerst met 5, 8 en 2 naar 23-19 achter, maar na een onwaarschijnlijke terugval van Jorissen (4x 0, 4x 1) uiteindelijk naar een winst met 30-27 in 12 beurten. Het gevolg: Jorissen uitgeschakeld met 2 punten en 2.590 gemiddeld, Kiraz verdiend door met 4 punten en 2.000. ,,Ik kan mezelf eigenlijk niets verwijten, want ik heb er alles aan gedaan om te winnen en me te kwalificeren”, was het commentaar van Jorissen. ,,Maar het doet wel pijn om er zo uit te liggen.”

Drie Turken eindigden bovenaan in de dagranglijst: Tolgahan Kiraz voor Gökhan Salman en Ahmet Alp. Robinson Morales en Choong Bok Lee maakten de topvijf vol. In de top zestien eindigden verder drie Fransen: Jean Reverchon, Grégory Le Deventec en Gwendal Maréchal, nog een vierde Turk, Muhammed Cavusoglu, één van de vier Nederlanders, Barry van Beers, twee Koreanen en twee Colombianen, van wie Robinson Morales de prachtige serie van 18 maakte.

Therese Klompenhouwer, de wereldkampioene, verdween wat ongelukkig uit het toernooi. De Nederlandse startte met winst tegen Hakan Celik met 30-25 in 30 en streed met Gwendal Maréchal, het grote Franse talent, om een plaats in de volgende ronde. Twee keer kwam Therese terug uit een achterstand in de partij, in de laatste beurt, op 30-28, maakte ze gelijk van acquit: 30-30 in 22. De twee spelers eindigden gelijk in moyenne (1.153), de pech voor Therese was dat haar Franse tegenstander een betere serie had: 8 tegen 4. Zo eindigden twee Nederlanders, Klompenhouwer en Jorissen, op de plaatsen 1 en 2 van de verliezerspoule, maar voor de volgende sessie werden geen reserves toegelaten. Therese: ,,Ik had nog een kleine hoop dat er een speler uit zou vallen, maar dat lijkt helaas niet zo te zijn. Dan is het jammer. Ik kijk er met voldoening op terug, zeker die partij tegen Gwendal Maréchal, toch een groot talent bij de mannen. En als ik nu op drie toernooien achter elkaar kijk, vond ik Lausanne en Sharm El Sjeikh een blijk van goede vorm. Jammer dat Veghel iets minder was, vooral ook omdat ik een wildcard kreeg waar ik heel blij mee was.”

Ji Hun Ahn stuurt weer op een stuntje aan zoals in Veghel en versloeg in zijn poule de Fransman Kevin Vasseur en de Egyptenaar Ragay Henry. Gökhan Salman is terug van weggeweest en onderstreepte dat met een mooie overwinning tegen Salah Farouk: 30-7 in 11 beurten. Robinson Morales maakte de Egyptenaar Mohsen Fouda (ooit bedwinger van Eddy Merckx) met de grond gelijk: 30-3 in 10. De Nederlandse kampioen Ludo Kools werd uitgeschakeld door zijn verlies tegen Cavusoglu met 30-29. Kools miste de nabeurt. Barry van Beers speelt morgen, woensdag in een poule met Ji Hun Ahn en de Deen Dion Nelin. De Brabander maakte een degelijke indruk en wil zich in de volgende ronde nog verder verbeteren.

Jean Reverchon maakte een sterke indruk tegen Ronny Lindemann en Claus Maurer. Mauricio Gutierrez boekte ook zo’n overwinning met 30-3, maar dan in 19 beurten tegen Khaled Salem. Peter De Backer startte sterk met 30 in 18 tegen Soares, maar maakte een slippertje in de laatste beurten tegen Gerhard Kostistansky: 30-28 verlies. En dan was er nog zo’n derde 30-3 voor Ahmet Alp tegen de Egyptische thuisspeler Ahmed Emam in 19 beurten.

Het prettig warme Sharm El Sheikh mag zich al opmaken voor de laatste kwalificatie op weg naar het hoofdtoernooi met 32 spelers. Met twaalf poules starten woensdag (10.00) de spelers met het laatste, kostbare ticket als inzet.

Jung Han Heo is in die ronde de finalist van de World Cup in Veghel, Jacob Sörensen de sterspeler in de Duitse bundesliga deze week, Can Capak de toernooiwinnaar in Turkije, Dion Nelin, Roland Forthomme, Nikos Polychronopoulos en Antonio Montes gevreesde Europeanen, Javier Teran en Jose Juan Garcia uit Zuid-Amerika en Jun Tae Kim, halve finalist in Veghel, uit Zuid Korea.

De stand op dinsdag, derde dag:
1 Tolgahan Kiraz (Turkije) 4-2.000-8
2 Gökhan Salman (Turkije) 4-1.818-7
3 Ahmet Alp (Turkije) 4-1.764-7
4 Robinson Morales (Colombia) 4-1.666-18
5 Choong Bok Lee (Korea) 4-1.538-6
6 Jean Reverchon (Frankrijk) 4-1.304-11
7 Mauricio Gutierrez (Colombia) 4-1.304-6
8 Jose Maria Mas (Spanje) 4-1.124-6
9 Gerhard Kostistanski (Oostenrijk) 4-1.153-10
10 Dong Hoon Kim (Korea) 4-1.153-5
11 Barry van Beers (Nederland) 4-1.132-7
12 Grégory Le Deventec (Frankrijk) 4-1.090-8
13 Muhammed Cavusoglu (Turkije) 4-1.090-5
14 Ji Hun Ahn (Korea) 4-1.053-9
15 Gwendal Maréchal (Frankrijk) 3-1.153-8
16 Jan Ales (Tsjechië) 2-1.483-6

Reserves:
1 Therese Klompenhouwer 3-1.153-4
2 Jeffrey Jorissen 2-2.590-11
3 William Oh 2-1.380-14
4 Peter De Backer 2-1.234-6
5 Myeong Jong Cha 2-1.125-5.

De zestien poules voor de laatste kwalificatie op woensdag:

Poule A: Muhammed Cavusoglu, Grégory Le Deventec, Jung Han Heo

Poule B: Ji Hun Ahn, Dion Nelin, Barry van Beers

Poule C: Gwendal Maréchal, Dong Hoon Kim, Roland Forthomme

Poule D: Jan Ales, Gerhard Kostistansky, Nikos Polychronopoulos

Poule E: Peter Ceulemans, Jose Maria Mas, Pedro Gonzalez

Poule F: Michael Nilsson, Mauricio Gutierrez, Jun Tae Kim

Poule G: Rui Costa, Jean Reverchon, Mohamed Abdin

Poule H: Ahmed Abdallah, Choong Bok Lee, Antonio Montes

Poule I: Jacob Haack Sörensen, Robinson Morales, Can Capak

Poule J: Dustin Jäschke, Ahmet Alp, Wan Young Choi

Poule K: Jose Juan Garcia, Gökhan Salman, Arnim Kahofer

Poule L: Javier Teran, Tolgahan Kiraz, Chang Hoon Seo.

 

Tekst: Frits Bakker

Foto: Jeffrey Jorissen

Het besluit van KNBB Sectie Driebanden, per 27-11-2021:
  • dagwedstrijden competitie en bekercompetitie die in het weekend gepland staan, kunnen gewoon doorgang vinden
  • geplande avondwedstrijden mogen, met instemming van de tegenstander, verplaatst worden als een dagwedstrijd in het weekend 
  • avondwedstrijden die niet verzet kunnen worden, kunnen in een later stadium worden ingehaald wanneer daar weer mogelijkheden voor zijn
  • de geplande Grand Prix in Doetinchem kan helaas geen doorgang vinden, inschrijfgelden worden gestorneerd 
  • de geplande Masters in januari, wordt verzet naar april (26 t/m 30 april), Ziggo heeft 4 uitzenddagen toegezegd

Blijf gezond allemaal

 

 


 

 
Het besluit van KNBB Sectie Driebanden, per 16-11-2021:
 
In verband met de laatste ontwikkelingen rond het COVID-19 virus heeft de regering enkele beperkingen opgelegd.Het bestuur van de KNBB sectie Driebanden heeft daarom het volgende besloten.
 
  • de wedstrijden in de DKM Tools League kunnen de komende tijd gewoon gespeeld blijven worden op zondagmiddag vanaf 13.00 uur
  • ook in de overige divisies kunnen teams, die hiervoor de mogelijkheid hebben, hun wedstrijden op zaterdag- of zondagmiddag spelen als dit zo op het programma staat, of als dit met de tegenstander wordt overeengekomen
  • avondwedstrijden in speelronde 9 t/m 11 die gepland staan tot en met vrijdag 5 december a.s. en die niet in het weekend kunnen worden ingehaald worden als volgt doorgeschoven: Speelronde 9 wordt verschoven naar week 49 (6-12 dec), speelronde 10 naar week 50 (13-19 dec) en speelronde 11 naar week 1 (3-9 jan)
  • de transferperiode blijft staan van 20 december tot en met 2 januari, waarna de nieuwe spelers voor het eerst vanaf 24 januari 2022 voor hun nieuwe team uit mogen komen.
 
Mochten er daarna nog wedstrijden open staan, dan kunnen die alsnog zo spoedig mogelijk ingehaald worden.
Na 3 december a.s., als de volgende persconferentie heeft plaats gevonden, zal de situatie m.b.t. de team- en bekercompetitie en de Grand Prix in Doetinchem opnieuw worden bekeken.
 
Blijf gezond allemaal.