De NK Biljartvijfkamp 2022 had met Raymund Swertz een geweldige winnaar, en was extra emotioneel door het afscheid nemen van één van onze vaderlandse biljarttoppers Jos Bongers.

Zijn ongekend humoristische afscheidsspeech (op iets over de helft van de video) maakte grote indruk.

 

Alles over de NK Biljartvijfkamp/Grand Dutch (incl. voorgaande edities):
https://www.knbb.nl/nk-biljartvijfkampgrand-dutch

 

Tekst: KNBB
Video: Kozoom
Foto: Henry Thijssen

 

ROSMALEN – Het wordt een lange route voor Glenn Hofman, maar is de winnaar van de Grand Prix in Rosmalen, twee jaar geleden, in staat om na zijn terugkeer van de PBA nog eens op titeljacht te gaan? De Hagenaar maakt zijn come-back in De Hazelaar, nadat zijn schorsing op 24 november is afgelopen. Vandaag, maandag, is Hofman één van de spelers in de kwalificatieronde, waarin hij tegen Adrie Demming speelt en twee kwalificatiespelers uit de vorige speelronden. Het wordt vandaag (maandag) onder andere ook de start van Volkan Cetin, Rene Dericks, Sander Jonen, Jack van Peer en Nick Zuijkerbuijk in deze laatste Grand Prix van dit jaar.

Glenn Hofman staat op de spelersranglijst door de rankingpunten van zijn Grand Prix winst in Rosmalen op de 24e plaats op de doorlopende ranglijst, net na Jerry Hermans en Wilco van Wijk en net voor Sander Jonen, Nick Zuijkerbuijk en de voormalig Master Ludo Kools. Voor Hofman is een overwinning welhaast nodig om zich nog voor de komende Masters te kwalificeren.

 



Ook voor Dave Christiani wordt het belangrijk om hoog te scoren om zich te kunnen plaatsen voor de Masters. Therese Klompenhouwer speelt voorlopig haar laatste Grand Prix en heeft ook nog kansen. Gerwin Valentijn heeft het einde van zijn carrière aangekondigd en doet nog een gooi naar een plaats in de Masters. Martien van der Spoel speelt door drukte op zijn werk ook geen Grand Prix toernooien in de komende tijd.

Het gevecht om een plaats bij de Masters is nog uitermate spannend voor de spelers tussen de 10e en 16e plaats, vooral omdat het dit keer maar een cyclus van 3 toernooien was. Het wordt bovenal ook interessant om rankingpunten te halen voor de spelers die kanshebber zijn om het WK in Viersen te spelen. Jerry Hermans is de huidige nummer 1 voor Dick Jaspers, Jeffrey Jorissen en Adrie Demming.

De beste spelers in moyenne die zich inmiddels vanuit de PQ2 hebben geplaatst zijn Frits Broeders uit Oosterhout met 1.219, Erwin Kivits uit Mierlo, die overigens wel verloor van Hans de Groot met 25-21 in 19, Gijs van Rijn (0.980) en Wim Pelders (0.961). Erwin Kivits schitterde in de PQ3 met 1.379 na een partij van 20 in zeven beurten.

Andere poulewinnaars uit de eerste ronden:
Wim Pelders 0.961
Martijn Roefs 0.806
Gijs van Rijn 0.980
Maarten Broers 0.847
Frank Hommering 0.735
John van der Stappen 0.750
Wim Stroet 0.595
Niels Verlous 0.564
Huub Adriaanse 0.961
Martin Vermeer 0.803
Marco Beemsterboer 0.806
Ton de Hoon 0.758 (serie 10)
Ronald van Geyt 0.819
Michael Vink 0.636
Martin de Laat met 0.869
Frans Bambacht en Maarten Broers met 0.689
Jos Nieuwenhuizen 0.918
Huub Adriaanse 1.052
Frank Hommering 1.333
Hans de Groot 1.025 (serie 10, 20-1 winst tegen Patrick Koevoets in 14)

 

Tekst: Frits Bakker
Foto’s: Ton Smilde

 

 

 

Maandag 12 december vanaf 13:40 starten de uitzendingen in ronde 1. Voor het exacte programma kunt u kijken in de Eurosport tv-gids.

De start van deze English Open Snooker heeft wat extra aandacht gezien het recente schandaal met betrekking tot mogelijke matchfixing, op basis waarvan een aantal snookerspelers zijn uitgesloten van deelname aan events van de World Snooker Tour (WST), met ingang dus van deze English Open. Het verhaal over de schorsing van snookerspelers vindt u hier (World Snooker Tour) en hier (Eurosport).

Vertaald uit het statement van de WPBSA van 9 december: Het betreft de schorsing van Lu Ning, Li Hang, Zhao Jianbo, Bai Langning and Chang Bingyu en Liang Wenbo: naar hen vindt momenteel een onderzoek plaats vanwege beschuldigingen van manipulatie van de uitkomst van wedstrijden voor betting doeleinden. Als gevolg mogen zij per direct niet deelnemen aan, of aanwezig zijn bij, World Snooker Tour evenementen. De genoemde spelers blijven geschorst tot het onderzoek is afgerond, al hebben de spelers wel het recht in beroep te gaan tegen deze beslissing. Het gehele WPBSA statement vindt u hier.

En, op 12 december is hier nog bijgekomen de schorsng van nummer 16 van de wereld Yan Bingtao.

Wij wensen u veel kijkplezier!

 

Alles over de English Open Snooker (WST)

 

 

Tekst: KNBB
Banner: World Snooker Tour

In deze zeer prettig verlopen vergadering, welke op het bondsbureau in Nieuwegein plaatsvond, stemden de negen aanwezige leden van de Bondsraad in met het Jaarplan 2023 en de Begroting 2023. Daarnaast stemden zij in met de benoeming van Joris van Amersvoort als lid van de Financiële Advies Commissie (FAC) waarmee deze nu uit drie leden bestaat.

Remco Wijnen de onlangs gekozen voorzitter van de sectie snooker, werd benoemd tot lid van het bondsbestuur.

Het bestuur lichtte de stand van zaken toe rondom het project productvernieuwing. Mädi Cleerdin deed een eerste verkenning. Het bondsbestuur heeft de directeur de opdracht gegeven om een sportmarketingbureau in te schakelen.

De bondsraad krijgt gedurende het komende jaar 2023 een terugkoppeling van de status van de voortgang van het jaarplan.

Het negatieve begrote resultaat 2023 werd toegelicht. In de onlangs gehouden ALV van KVC is de helft van het begrote tekort opgevangen met een contributieverhoging van €2,75 in 2023. Deze begroting is mede tot stand gekomen door de hulp van de onlangs ingestelde controller. Deze controller gaat het bondsbureau en penningmeesters ook het komende jaar ondersteunen in de financiële processen.

Er klonk een warm pleidooi voor maatregelen die zaalhouders en exploitanten van biljartfaciliteiten kunnen ondersteunen de huidige energiecrisis tegemoet te treden. Zo steunde de bondsraad unaniem het besluit van het bestuur om zaalhouders en verenigingen ruimte te bieden op onverwarmde tafels te laten spelen. Ook het voorstel voor het instellen van een werkgroep verduurzaming viel in goede aarde. De werkgroep gaat nader onderzoek uitvoeren rondom biljartverwarming en de daaraan gekoppelde eisen en reglementen.

De Bondsraad doet het uitdrukkelijke verzoek aan het bestuur en aan de sectie driebanden om voor zijn voorjaarvergadering een nieuwe vertegenwoordiger Driebanden voor het bestuur ter benoeming voor te dragen.

Deze laatste is vastgesteld op 24 juni 2023, op de locatie van de Landsfinale.

 

 

 

 

SITTARD – De beste Nederlandse allround biljarter heeft in het Limburgse Sittard zijn meesterschap in de vijf spelsoorten van de vijfkamp gedemonstreerd. De 34-jarige Limburger Raymund Swertz prolongeerde zijn titel op het Nederlands kampioenschap in vijf disciplines met een ongeslagen traject en een grote overmacht. Zijn tegenstander in de finale, Michel van Silfhout van De Pelikaan uit Zutphen, werd verslagen met 8-2 en met aanzienlijke verschillen in moyennes. Het was voor Swertz, speler van de landskampioen SIS Schoonmaak in de eredivisie driebanden, zijn tweede titel in de vijfkamp. In 2018 won hij dit toernooi voor het eerst in Berlicum met Dave Christiani als nummer twee. De vijfkamp is in Nederland door COVID drie jaar niet gespeeld en keerde terug op de kalender met Swertz weer als topfavoriet. De omslag in zijn carrière naar meer nadruk op driebanden belette het kaderfenomeen niet een nieuwe gooi te doen naar deze titel. Hij schitterde met hoge scores in het vrij spel (ruim 115 gemiddeld), 47/2 (rond de 70), 71/2 (75), bandstoten (13) en driebanden (1.100) en bleef de concurrentie ver voor.

 

Het podium van de Vijfkamp met Raymund Swertz, de kampioen, Michel van Silfhout en Martin Egbers

 

Swertz, die elk jaar meer progressie toont in het driebanden, gaf na het winnen van de titel in de vijfkamp aan dat hij wil blijven genieten van de andere spelsoorten. ,,Ik moet keuzes maken met het accent op driebanden, maar als het op de biljartkalender uitkomt, speel ik graag mee in de andere disciplines.” De nu tweevoudige kampioen in de vijfkamp stelde vast dat hij fysiek op de proef was gesteld. ,,Het is best een vermoeiend toernooi met al die spelsoorten op één dag. Dat is in fysiek opzicht een opgave. Het kleine spel heeft niet veel geheimen voor me, alleen ga ik in de hoge series af en toe iets te snel”, zei Swertz in zijn terugblik. ,,Ik had zelf iets meer van het driebanden verwacht, maar dat heeft ook met die vermoeidheid van vijf partijen per dag te maken. Het gevaar is verder dat ik kleine, slordige foutjes maak in de hoge series, of niet altijd de optimale focus heb. Daardoor breek je nog wel eens series af waar het niet nodig is. Maar over de hele prestatie ben ik zeker tevreden.”

De kampioen had een flitsende start in het toernooi en later ook in de finale. ,,Het hielp me goed in het ritme dat ik het 71/2 al in één beurt kon uitspelen. Daardoor had ik het gevoel in het kader gelijk weer te pakken. Ik kon dat niveau aardig handhaven en ben over al mijn gemiddeldes wel tevreden.” Swertz kon onder meer een paar kaderpartijen en het vrij spel in 1 beurt uitmaken. Hij besefte ook: ,,Je moet wel weer op nul starten in de kruisfinales en de finale, dus het blijft oppassen. Maar gelukkig heb ik ook die knock-outs onbedreigd kunnen winnen.” Dat gold in elk geval voor de halve finale tegen Dennis Timmers, die hij met 10-0 won en de finale tegen Michel van Silfhout, die eerst naar 8-0 ging en later door verlies in het vrij spel in 8-2 eindigde. Michel van Silfhout won de andere halve finale tegen Martijn Egbers met 7-3. De strijd om het Nederlands goud gaf grote marges te zien. Swertz won het kader 71/2 met 150-0 in 1, het bandstoten met 100-36 in 6, het 47/2 met 200-70 in 2, het bandstoten met 100-36 in 6, het driebanden met 30-18 in 21, Van Silfhout startte het vrij spel met een serie van 249 en won tenslotte met 300-27 in 3.

Martijn Egbers, een 36-jarige debutant op de vijfkamp, won het gevecht om het zilver van Dennis Timmers en verraste het meest door zijn ongeslagen reeks van vijf partijen in het driebanden, waarin hij rond de 0.900 scoorde. Jos Bongers sloot zijn laatste optreden in een toernooi af met een 6e plaats.

Het toernooi werd gespeeld in De Biljartacademie in Sittard.

 

De eindstand van het Nederlands kampioenschap vijfkamp (partijpunten, proportioneel gemiddelde):
1 Raymund Swertz 40-208.328
2 Michel van Silfhout 30-74.335
3 Martijn Egbers 27-75.562
4 Dennis Timmers 22-65.569
5 Micha van Bochem 30-86.673
6 Jos Bongers 19-52.918
7 Gert-Jan Veldhuizen 26-68,969
8 Wiel van Gemert 6-34.051

 

Raymund Swertz, de kampioen van de vijfkamp

 

Michel van Silfhout

 

De start van de finale met Michel van Silfhout en Raymund Swertz

 

De eindstanden in de poules (matchpunten, partijpunten, proportioneel gemiddelde):

Poule A:
1 Raymund Swertz 6-22-199.471
2 Martijn Egbers 3-16-70.851
3 Micha van Bochem 3-15-88.587
4 Jos Bongers 0-7-45.883

Poule B:
1 Michel v an Silfhout 4-21-85.539
2 Dennis Timmers 4-20-63.908
3 Gert-Jan Veldhuizen 4-16-89.070
4 Wiel van Gemert 0-3-34.051.

Kruisfinales:

Raymund Swertz 2-10-207.078
Dennis Timmers 0-0-63.231

Michel van Silfhout 2-7-78.696
Martijn Egbers 0-3-63.507.

Finalepartijen:
Raymund Swertz-Michel van Silfhout 8-2
Vrij spel: 27-300 (3)
47/2: 200-70 (2)
Bandstoten: 100-36 (6)
71/2: 150-0 (1)
Driebanden: 30-18 (21)

Martijn Egbers-Dennis Timmers 8-2
Vrij spel: 300-171 (1)
47/2: 71-200 (5)
71/2: 150-52 (8)
Bandstoten: 100-68 (10)
Driebanden: 30-10 (33)

De winnaars per spelsoort en gemiddeldes:
Vrij spel: Micha van Bochem 107.14
Kader 47/2: Raymund Swertz 71.428
Kader 71/2: Raymund Swertz 75.000
Bandstoten: Raymund Swertz: 13.157
Driebanden: Martijn Egbers: 0.837.

 

Alle artikelen over NK Biljartvijfkamp op een rij
Alle info over NK Biljartvijfkamp 2022
Impressie dag 1
 

 

Tekst: Frits Bakker
Foto’s: Henry Thijssen

 

SHARM EL SHEIKH – Het onbetwiste supertalent in het mondiale driebanden, de 24-jarige Koreaan Myung Woo Cho, heeft zijn eerste World Cup gewonnen na drie wereldtitels bij de junioren. In de laatste World Cup van 2022 in het Egyptische Sharm El Sheikh versloeg hij zaterdagmiddag de Spanjaard Dani Sánchez in de finale met 50-45 in 17 beurten, een partijgemiddelde van 2.941 voor de winnaar van het World Cup goud en 2.647 voor de zilveren nummer twee. De Koreaan, die twee jaar uit het circuit is geweest door militaire dienstplicht in zijn land, is terug van weggeweest en is door zijn overwinning naar de top 12 van de wereldranglijst gestegen. De Nederlander Dick Jaspers blijft op de nummer 1 positie voor Dani Sánchez en Marco Zanetti.

De schijnwerpers waren in deze laatste World Cup bovenal op Myung Woo Cho gericht, die voor het eerst op het allerhoogste podium stond in een toernooi met de wereldtop na vier bronzen medailles vanaf 2016. Hij versloeg in het traject naar zijn eerste glorieuze overwinning, in het bolwerk aan de Rode Zee, behalve Dani Sánchez (finale) onder andere ook Chang Hoon Seo (halve finale), Dick Jaspers (kwartfinale), Jun Tae Kim, nog een Koreaan in de eindfase en in de eerste knock-outs zelfs ook al een keer Dani Sánchez.

 

 

Het wereldtoneel van de World Cups omhelsde een speler die volgens alle kenners een grote toekomst tegemoet gaat. Myung Woo Cho is een exponent van het Koreaanse biljartbolwerk met zijn vele duizenden biljarters, waar Sung Won Choi in 2014 in eigen land tot nu toe de enige wereldkampioen was. Het wachten is al zeven jaar op zijn opvolger, maar niemand twijfelt of Myung Woo Cho zich in de komende jaren zal laten kronen tot beste van de wereld. Hij is in het World Cup circuit nu al beroemd om zijn prachtige techniek, perfecte afstoot, immense variatie aan creativiteit en zijn wedstrijdmentaliteit. Het toeval wilde deze dagen dat hij twee keer tegenover Dani Sánchez, zijn sponsor, kon schitteren, onder wiens vleugels hij zich al een paar jaar ontwikkelt. De Spanjaard heeft al vroeg het grote talent van de kleine Koreaan ontdekt, dit weekend kwam het moment dat Sánchez twee keer in zijn schaduw stond.

De twee kleinste spelers uit de wereldtop gingen de finale in met een vlakke aanloop. Myung Woo Cho startte met twee nullen en drie keer 4, de Spanjaard met 1, 4 en drie keer 0. Daarna kwam de partij op gang toen Sánchez 9, 2 en 7 scoorde, maar Cho counterde met 7, 1 en 12 voor een voorsprong van 33-25 in 9. Dat was weer het sein voor een kortstondige terugval, waarin Cho met 6 wel nog verder uitliep (45-32) en de sprint inzette naar de finish. Sánchez kwam nog terug met 3, 3, 6 en 4, maar op 46-45 zette de stoïcijnse Cho zijn gouden eindsprint van vier glorieuze caramboles in: 50-45 in 17.

Dani Sánchez, in zijn prachtige jaar waarin hij Europees kampioen werd en de World Cup in Seoul won, miste net zijn tweede World Cup van 2022 ondanks sterke optredens op de twee laatste dagen tegen Haeng Jik Kim, Jérémy Bury en Marco Zanetti. De Spanjaard komt weer iets dichter bij Dick Jaspers op de wereldranglijst. De Nederlander heeft nu 503 rankingpunten, Dani Sánchez komt met 462 op 41 punten, Marco Zanetti volgt met 319 voor Sameh Sidhom met 314 en de wereldkampioen Tayfun Tasdemir met 308 punten op de vijfde plaats.

Op het podium stonden ook Marco Zanetti en Chang Hoon Seo. De Koreaan won sensationeel in de kwartfinale van Quyet Chien Tran, de Vietnamees die voor het hoogtepunt van deze World Cup tekende in zijn partij tegen Peter Ceulemans, waarin hij won met 50-27 (14 beurten, 3.571 gemiddeld) en onwaarschijnlijk sterk finishte in de laatste vier beurten met series van 22 en 13.

Marco Zanetti, niet zo ver van de vorm van zijn leven, blijft in het jaar waarin hij 60 is geworden geweldig meedoen in de top drie van de ranglijst met een tweede plaats in Ho Chi Minh en derde plaatsen in Ankara en Sharm El Sheikh, waar hij in de halve finale werd uitgeschakeld door Dani Sánchez. Die partij kreeg een turbulent slot, omdat Zanetti in de slotfase een geldige carambole claimde, die door een befaamde Egyptische werd afgeteld. De Italiaan, die onrecht voelde, ging een felle discussie aan en werd onder meer in het live-commentaar door Torbjörn Blomdahl gesteund: de Zweed zag de replays en was zeker van een zuiver punt. Zanetti kreeg geen gelijk, moest bij een score van 48-37 voor Sánchez naar zijn stoel, waarna de Spanjaard kon uitmaken met twee punten.

Myung Woo Cho won zijn halve finale van Chang Hoon Seo met 50-33 in 27.

 

Myung Woo Cho kijkt vrolijk lachend naar zijn laatste en winnende carambole in de World Cup van Sharm El Sheikh

 

Het World Cup podium met Dani Sánchez, Myung Woo Cho, Marco Zanetti en Chang Hoon Seo

 

Myung Woo Cho, stralend met zijn tegenstander Dani Sánchez na de finale

 

Dani Sánchez, World Cup zilver na een prachtig jaar

 

De eerste voorronden aan de Rode Zee werden gewonnen door de Deen Allen Schröder (1.276 gemiddeld), de Nederlander Sam van Etten (1.764), de Vietnamees Xuan Cuong Ma (1.538) en de Koreaan Myung Woo Cho (2.424) voor Peter Ceulemans (2.162) en Duc Anh Chien Nguyen (2.105) in de laatste kwalificatieronde.

De kopstukken overleefden de eerste knock-outs met Jun Tae Kim als beste met 2.051 gemiddeld, Dick Jaspers, Quyet Chien Tran en Jérémy Bury met 2.000. De bekende spelers die in die ronde werden uitgeschakeld waren Tayfun Tasdemir, Torbjörn Blomdahl, Eddy Merckx, Sameh Sidhom, Martin Horn, Murat Naci Coklu, Choong Bok Lee en Duc Anh Chien Nguyen.

Het hoogste gemiddelde was van Dani Sánchez met 2.212, het hoogste partijgemiddelde van Quyet Chien Tran met 3.571, de hoogste serie van Quyet Chien Tran met 22.

De eindstand van de World Cup in Sharm El Sheikh:

1 Myung Woo Cho 12-2.081-13
2 Dani Sánchez 10-2.212-11
3 Marco Zanetti 10-2.064-12
3 Chang Hoon Seo 9-1.632-10
5 Dick Jaspers 8-2.047-13
6 Quyet Chien Tran 8-2.029-22
7 Jérémy Bury 8-1.777-13
8 Nikos Polychronopoulos 8-1.595-10
9 Jun Tae Kim 4-1.948-12
10 Haeng Jik Kim 4-1.727-13
11 Dion Nelin 4-1.556-10
12 Semih Sayginer 4-1.414-11
13 Peter Ceulemans 4-1.372-16
14 Jung Han Heo 4-1.354-9
15 Roland Forthomme 3-1.546-9
16 Pierre Soumagne 3-1.485-8
17 Omer Karakurt 4-1.418-9
18 Torbjörn Blomdahl 4-1.337-8
19 Eddy Merckx 2-1.816-10
20 Choong Bok Lee 2-1.565-10

De nieuwe wereldranglijst:
1 Dick Jaspers 503
2 Dani Sánchez 462
3 Marco Zanetti 319
4 Sameh Sidhom 314
5 Tayfun Tasdemir 308
6 Torbjörn Blomdahl 300
7 Quyet Chien Tran 290
8 Eddy Merckx 284
9 Semih Sayginer 261
10 Haeng Jik Kim 251
11 Jérémy Bury 229
12 Myung Woo Cho 211
13 Nikos Polychronopoulos 211
14 Jung Han Heo 210
15 Marin Horn 176
16 Jun Tae Kim 162.

Dick Jaspers is de winnaar van de World Cup ranking over 2022
1 Dick Jaspers 268
2 Dani Sánchez 186
3 Torbjörn Blomdahl 178
4 Eddy Merckx 158
5 Marco Zanetti 144
6 Sameh Sidhom 126
7 Haeng Jik Kim 124
8 Quyet Chien Tran 110
9 Jérémy Bury 98
10 Choong Bok Lee 97
11 Semih Sayginer 88
12 Myeong Jong Cha 88.

 

Dick Jaspers viert met zijn dochter Annet het winnen van de World Cup over 2022

 

#knbb #biljarten #driebanden #TeamNL #TeamNLbiljarten #TeamNLdriebanden #TeamNKbiljartpoolsnooker #worldcup #worldcupdriebanden #sharmelsheikh

 

Tekst: Dick Jaspers
Foto’s: Paul Brekelmans

 

Live biljarten, pool en snooker op tv wordt steeds vanzelfsprekender! Was het eerst nog de vraag of uitzendingen überhaupt op Nederlandse tv zouden komen, steeds meer is de vraag hoe uitgebreid deze uitzendingen zullen zijn. En gelukkig is dit voor twee grote events in januari 2023, de KNBB Jumbo Masters Driebanden in het Beneluxtheater in Berlicum en het Jumbo NK Pool op de nieuwe locatie in Cultuurcentrum de Pas in Heesch, wederom zeer uitgebreid.

Hieronder het voorlopige Ziggo Sport uitzendschema in januari 2023, onder voorbehoud van wijzigingen:
 


 

KNBB Jumbo Masters Driebanden

 

Donderdag 12 januari

12.00 – 13.00    Ziggo Sport & Select       Samenvatting ‘Race to 3’ avondsessie van 11 januari              

13.00 – 17.00    Ziggo Sport & Select       Live ‘Race to 3’ middagsessie

 

Vrijdag 13 januari

12.00 – 13.00    Ziggo Sport & Select       Samenvatting ‘Race to 3’ avondsessie van 12 januari              

13.00 – 17.00    Ziggo Sport & Select       Live ‘Race to 3’ middagsessie

 

Zaterdag 14 januari

11.30 – 12.30    Ziggo TV & ZS Docu                                                      Samenvatting ‘Race to 3’ avondsessie van 13 januari         

12.30 – 16.30    Ziggo TV & ZS Docu                                                      Live ‘Race to 4’ middagsessie

16.30 – 20.30    Ziggo TV & ZS Docu                                                      Live ‘Race to 4’ avondsessie

 

Zondag 15 januari

10.00 – 15.00    Ziggo TV & ZS Docu                                                      Live Halve finales

16.00 – 18.45    Ziggo TV & ZS Docu                                                      Live Finale

 


 

NK Jumbo Pool

 

Vrijdag 20 januari

13.00 – 16.30     Ziggo Sport & Select                                                    9 Ball Kwartfinale 1 t/m 4

17.00 – 18.40     Ziggo Sport & Select                                                    8 Ball Kwartfinales 1 en 2

19.30 – 21.15     Ziggo Sport & Select                                                    8 Ball Kwartfinales 3 en 4

 

Zaterdag 21 januari

11.30 – 14.55     Ziggo Sport & Ziggo TV & ZS Select + Docu           8 Ball Halve finales 1 en 2

15.45 – 18.00     Ziggo TV & ZS Docu                                                     8 Ball Finale + prijsuitreiking

 

Zondag 22 januari

11.00 – 14.30     Ziggo Sport & Ziggo TV & ZS Select + Docu           9 Ball Halve finales 1 en 2

15.15 – 17.30     Ziggo TV & ZS Docu                                                    9 Ball Finale + prijsuitreiking

 

 

Alles zoals gezegd onder voorbehoud van wijziging ivm de aard van een live sportkanaal. Check altijd kort tevoren de realtime info over uitzendtijden/kanalen via www.ziggosport.nl/programmagids/ of www.knbb.nl/ziggo-sport.

 

 

 

Tekst: KNBB
Banner: KNBB, met foto’s Martin van Oostveen en Stefan Osnabrug
Archieffoto’s: Ton Smilde

SHARM EL SHEIKH – De nummer 1 voor de toekomst trad voor één keer uit de schaduw van de nummer 1 van de huidige ranglijsten. De 24-jarige Koreaan Myung Woo Cho versloeg vrijdagavond Dick Jaspers in een rechtstreekse partij in de World Cup van Sharm El Sheikh. Het was een wedstrijd om een plaats in de halve finales, waarvoor zich voor de slotdag twee Europese kopstukken en twee Koreanen hebben gekwalificeerd. Morgen, zaterdag, spelen eerst de Spanjaard Dani Sánchez en de Italiaan Marco Zanetti voor een plaats in de finale om 11.00 (10.00 in West Europa). Daarna, om 13.30 (12.30 in West Europa) staan de Koreanen Myung Woo Cho en Chang Hoon Seo tegenover elkaar.

Twee absolute favorieten, Dick Jaspers en Quyet Chien Tran, moeten de finaledag missen. Het verlies van de Vietnamees Tran tegen de Koreaan Seo was een sensationele climax, omdat Tran in de vorige ronde had gefonkeld met twee fantastische series in één partij: 22 en 13. Dick Jaspers weet hoe gevaarlijk de jonge Myung Woo Cho inmiddels al is, vocht een gelijkopgaande wedstrijd uit met het grootste talent sinds jaren en verloor met 50-47 in 20 beurten, in een slot waarin het twee kanten uitkon, maar het jonge, onbewogen talent stalen zenuwen had.

De Europees/Aziatische historie in de World Cups gaat zaterdag weer één van de hoogtepunten tegemoet. Dani Sánchez en Marco Zanetti tonen topvorm in dit toernooi. De Spanjaard demonstreerde dat in de kwartfinale tegen Jérémy Bury, nadat hij eerder op de dag Haeng Jik Kim met ruime marge had verslagen. Sánchez versloeg de Fransman Bury met 50-22 in 18 beurten. Marco Zanetti was van hetzelfde niveau in zijn partij tegen Nikos Polychronopoulos, een andere uitblinker in deze World Cup. Zanetti, eerder op de dag winnaar tegen Heo, won van de Griek met 50-23 in 19.

Twee spelers voor de beste vier plaatsen waren bekend, de laatste sessie werd de ondergang voor Quyet Chien Tran. De Vietnamees, de held van de dag na zijn optreden tegen Peter Ceulemans, was in de partij tegen Seo ver van die vorm verwijderd. De Koreaanse nummer 30 van de wereldranglijst, die wel kampioen van zijn land is, overtrof zichzelf en won van Tran met beslissende series van 8 en 10 in het eerste part: 50-39 in 29.

Dick Jaspers en Myung Woo Cho slepen de messen voor een topgevecht. De Koreaan startte met 7, Jaspers antwoordde met 6 en 5, na tien beurten leidde Jaspers met 20-17, maar met 9 en 4 voor Cho en 6 en 4 voor Jaspers stond de score na 15 beurten op 37-37. De eindsprint werd ingezet met een 8 voor Cho (48-43), een counter van Jaspers met 4 (48-47), maar tenslotte in de 21e beurt de uppercut van Myung Woo Cho met 2 winnende caramboles: 50-48 in 21.

Ronde met de beste 16

De middag was net 20 minuten onderweg in de World Cup arena toen Peter Ceulemans al een serie van 16 op het scorebord had gezet in zijn partij tegen Quyet Chien Tran. Dick Jaspers had er één van 13 gemaakt en Myung Woo Cho stond tegen een andere Koreaan, Jun Tae Kim, al op 30 punten in 8 beurten. De hogeschool van het driebanden ontrolde zich voor de ogen van toeschouwers en toeristen in de twee sessies waarin werd gespeeld om kostbare plaatsen bij de beste acht. Het beste moest evenwel nog komen in een magische partij. De Vietnamees Quyet Chien Tran zette de inhaalrace tegen Peter Ceulemans in vanuit een grote achterstand, liep in zijn plotselinge aanval naar 10, naar 15, naar 20 en miste toen jammer genoeg op 22, op een bal die met veel gevoel via de derde band met tegeneffect moest caramboleren en rakelings miste. De prachtige counter bracht de kleine, taaie Vietnamees in één klap van twaalf punten achter (25-13) naar 10 punten voor. En hij was nog niet klaar met zijn demonstratie van klasse. Drie beurten later raakte Tran weer in zo’n flow en ging bij een stand van 37-27 met dertien door de finish: 50-27 (3.571 gemiddeld voor de Vietnamees tegen 1.929 voor Ceulemans, die met zijn topserie van 16 en prachtig moyenne eervol uit de World Cup ging.

Marco Zanetti had de Koreaanse uittocht ingezet met een overwinning op Jung Han Heo (50-23, 2.381 gemiddeld), gevolgd door Dani Sánchez die Haeng Jik Kim meesterlijk overvleugelde (50-34, 2.083), de Franse clash met Jérémy Bury als winnaar tegen Pierre Soumagne (50-44 in 30) en Nikos Polychronopoulos die zijn vorm kracht bijzette tegen Dion Nelin: 50-39, 2.174 gemiddeld. Het bleek achteraf de topaffiche voor die middag, want Tran speelde veruit de sterkste partij, gevolgd door Myung Woo Cho tegen Jun Tae Kim (50-31 in 19, 2.632 gemiddeld) en Marco Zanetti, spelend tegen Jung Han Heo: 50-23 in 21/22, gemiddeld 2.381.

Myung Woo Cho maakt zich in die ronde op voor zijn volgende missie tegen Dick Jaspers, De Koreaanse ster heeft weer zo’n raketstart met 8 in de eerste en 10 in de derde beurt (18-4), die hem de marge geeft waarmee hij naar een soepele winst gaat: 50-31 in 19. Marco Zanetti zet Heo op een snelle kloof door een 12 in de vijfde beurt en bouwt na 24-12 aan een solide zege, omdat Heo in zijn laatste zes beurten vijf keer een nul scoort.

Dick Jaspers krijgt zijn zuiderbuur Roland Forthomme in zijn macht met een acquit van 13 en een riante 19-0 na drie beurten. Rolandinho komt in de match na 39-15, maakt 3, 5 en 8 (39-31), maar wordt knock-out geslagen door een finish van Jaspers met 9: 50-35 in 26. Dani Sánchez is beducht voor felle tegenstand van Haeng Jik Kim, maar de Koreaan heeft zijn dag niet en blijft steken op 50-34 achter in 24/23. Nikos Polychronopoulos heeft grootse plannen voor een volgende jump op de ranglijst en verslaat Dion Nelin met 50-39 in 23. Jérémy Bury heeft een langere adem dan Pierre Soumagne (50-44 in 30/29). Semih Sayginer verlaat het toernooi door verlies tegen Chang Hoon Seo met 50-39 in 32/31.

 

Myung Woo Cho naar de halve finales door winst op Dick Jaspers

 

De Koreaan Chang Hoon Seo schakelde de ster van de dag, de Vietnamees Tran uit

 

Marco Zanetti, voor een Europese plaats in de finale

 

Dick Jaspers, uitgeschakeld door een toekomstige Koreaanse wereldtopper

 

Dani Sänchez

 

Marco Zanetti

 

Peter Ceulemans

 

Nikos Polychronoploulos

 

Semih Sayginer

 

Roland Forthomme

 

De Fransen Pierre Soumagne en Jérémy Bury

 

Jun Tae Kim

 

#knbb #biljarten #driebanden #TeamNL #TeamNLbiljarten #TeamNLdriebanden #TeamNKbiljartpoolsnooker #worldcup #worldcupdriebanden #sharmelsheikh

 

Tekst: Frits Bakker
Foto’s: Paul Brekelmans

SHARM EL SHEIKH – De ranglijst voor de plaatsen in de knock-outs in de World Cup van Sharm El Sheikh wordt aangevoerd door Dick Jaspers, Jérémy Bury en Quyet Chien Tran, alle drie met zes matchpunten en precies 2.000 gemiddeld. Vijf grote namen uit de top tien van de wereld misten de finaleronden: Tayfun Tasdemir, de wereldkampioen, Torbjörn Blomdahl, de World Cup winnaar van Veghel, Eddy Merckx, de World Cup winnaar van Ho Chi Minh City dit jaar, Martin Horn en de thuis spelende Sameh Sidhom.

Tayfun Tasdemir kon zijn wereldtitel niet waarmaken en finishte zelfs als laatste in een groep waarin Chang Hoon Seo en Pierre Soumagne de nummers één en twee werden en ook Eddy Merckx werd uitgeschakeld. Torbjörn Blomdahl was de derde op moyenne in een groep met Jun Tae Kim en Semih Sayginer. De Egyptische thuisfavoriet Sameh Sidhom bleef in de schaduw van Nikos Polychronopoulos en Haeng Jik Kim, Martin Horn bleef zonder matchpunten in een poule met Jérémy Bury, Dion Nelin en Choong Bok Lee.

Myung Woo Cho haalde een kunststukje uit in zijn partij tegen zijn sponsor en vriend Dani Sánchez, met wie hij samen de beste 16 bereikte. Peter Ceulemans vergezelde Dick Jaspers naar de knock-outs, Roland Forthomme schakelde Murat Naci Coklu uit en werd de runner-up in de groep met Quyet Chien Tran. De hoogste serie kwam op naam van Haeng Jik Kim met 13, het hoogste gemiddelde was voor Jun Tae Kim met 2.051.

De Fransen Jérémy Bury en Pierre Soumagne openen het bal in de knock-outs tegen elkaar, vijf van de zestien finalisten zijn Koreanen, Roland Forthomme en Peter Ceulemans nemen voor de Belgen de plaats van Eddy Merckx in.

 

De wedstrijden in de eerste knock-out ronde:
Vrijdag, 11.00 (10.00 West Europa):
Jérémy Bury-Pierre Soumagne
Dani Sánchez-Haeng Jik Kim
Nikos Polychronopoulos-Dion Nelin
Marco Zanetti-Jung Han Heo

13.00 (12.00 West Europa):
Quyet Chien Tran-Peter Ceulemans
Chang Hoon Seo-Semih Sayginer
Jun Tae Kim-Myung Woo Cho
Dick Jaspers-Roland Forthomme

Het overzicht van de acht poules van vier (beste twee naar de knock-outs met zestien):

Poule A:
Dick Jaspers komt in zijn eerste partij tegen Ye Sung Jeong met de schrik vrij, omdat de Koreaan met een serie van 12 op vier punten van het einde komt en Jaspers net op tijd kan uitmaken op 40-37 in 23. Peter Ceulemans wint zijn eerste van Jhon Fredy Martinez (40-36), maar moet in de volgende buigen voor Jaspers met 40-22 in 21. Dat dwingt de Belg tot een overwinning tegen Jeong in de laatste partij. Daar slaagt hij in na een mooie 12 in de zesde beurt en uiteindelijk 40-36 in 24. Dick Jaspers blijft ongeslagen.
Stand Poule A:
1 Dick Jaspers 6-2.000-10
2 Peter Ceulemans 4-1.275-12
3 Jhon Fredy Martinez 2-1.265-7
4 Ye Sung Jeong 0-1.329-12

 

Dick Jaspers

 

Peter Ceulemans

 

Poule B:
De jonge Koreaan Myung Woo Cho brengt de spanning in deze poule nadat hij in de tweede ronde Dani Sánchez verslaat met 40-37 in 14 met een slotserie van 10 op 37-30 achter. De eerste drie plaatsen bepalen over de twee kwalificaties. Sánchez wint nog wel van de Egyptenaar Nady (40-27 in 19), maar Omer Karakurt verslaat Myung Woo Cho met 40-26 in 26, waardoor drie spelers gelijk eindigen en Sánchez en Cho doorgaan op gemiddeldes. Cho verdient die kwalificatie met een prachtig eindschot tegen Sánchez.
De stand in Poule B:
1 Dani Sánchez 4-1.983-8
2 Myung Woo Cho 4-1.682-10
3 Omer Karakurt 4-1.418-9
4 Riad Nady 0-1.125-4

 

Dani Sánchez

 

Myung Woo Cho

 

Poule C:
Marco Zanetti toont al zijn suprematie in de eerste partij tegen Jean Paul de Bruijn (40-12 in 18) en wordt ook tegen Kamal en Heo niet echt bedreigd. De Koreaan verzekert zich van de tweede plaats door eerst Kamal te verslaan met 40-20 in 28 en in de laatste ronde Jean Paul de Bruijn met 40-33 in 26. De Nederlander komt niet verder dan een krappe 1.062 gemiddeld en is uitgeschakeld.
De stand in Poule C:
1 Marco Zanetti 6-1.904-10
2 Jung Han Heo 4-1.410-9
3 Jean Paul de Bruijn 2-1.062-8
4 Samer Kamel 0-0.800-5

Poule D:
De twee Vietnamezen treffen elkaar eerst in Poule D: Quyet Chien Tran verslaat Duc Anh Chien Nguyen met 40-29 in 23 en neemt een optie voor poulewinst. Roland Forthomme verslaat Murat Naci Coklu met 40-33 in 23, maar verliest een ronde later van Tran (40-35 in 19). En omdat Coklu ook ten onder gaat tegen Tran, heeft Forthomme aan een remise genoeg tegen Nguyen in zijn laatste partij. Die score komt op het bord, omdat Forthomme uitgaat met 9 en Nguyen gelijkmaakt. Dat puntje is voldoende voor de Belg om door te gaan en betekent de eliminatie voor de Vietnamees: 40-40 in 30.
De stand in Poule D:
1 Quyet Chien Tran 6-2.000-10
2 Roland Forthomme 3-1.597-9
3 Murat Naci Coklu 2-1.500-7
4 Duc Anh Chien Nguyen 1-1.346-7

 

Quyet Chien Tran

 

Poule E:
Haeng Jik Kim en Sameh Sidhom gaan in de laatste wedstrijd het duel aan voor de tweede kwalificatie, nadat Nikos Polychronopoulos ongeslagen is gebleven. De Griek wint zijn drie wedstrijden, waarvan zijn eerste van Haeng Jik Kim met 40-38 in 24 en in zijn tweede van Sidhom met 40-36 in 32. Dat verzekert hem van zijn positie in de knock-outs. De Koreaan Haeng Jik Kim, met series van 13 en 12 over twee partijen, verdient zijn tweede plaats achter Polychronopoulos met de winst tegen Sidhom: 40-29 in 21.
Stand in Poule E:
1 Nikos Polychronopoulos 6-1.500-10
2 Haeng Jik Kim 4-1.815-13
3 Sameh Sidhom 2-1.346-11
4 Peter De Backer 0-1.057-6

Poule F:
Jérémy Bury is de glorieuze winnaar in deze groep met overwinningen op Choong Bok lee (40-36 in 20), Dion Nelin (40-18 in 20) en Martin Horn (40-37 in 20). De Franse speler tekent voor de meest solide score met drie overwinningen van 40 punten alle drie in 20 beurten. Dion Nelin verzekert zich van de tweede plaats door zijn overwinning op Martin Horn in de eerste wedstrijd: 40-23 in 21.
Stand in Poule F:
1 Jérémy Bury 6-2.000-11
2 Dion Nelin 4-1.484-10
3 Choong Bok Lee 2-1.565-10
4 Martin Horn 0-1.430-6

Poule G:
Twee wereldtoppers mogen naar huis, Chang Hoon Seo en Pierre Soumagne grijpen de twee topposities. De Fransman Soumagne, herstelt van een voedselvergiftiging, verricht een klein mirakel als hij gelijk maakt met 4 voor de remise tegen Chang Hoon Seo. Dat brengt hem voorbij Eddy Merckx op de ranglijst en zorgt voor een curieuze uitkomst van de poule. Soumagne start met verlies tegen Tasdemir, maar wint daarna van Eddy Merckx met 40-34 in 23. De Belg verliest op zijn beurt van Chang Hoon Seo met 40-35 in 24, maar wint wel van Tasdemir met 40-24 in 13, één van de toppartijen van deze dag. Het helpt Merckx niet aan de kwalificatie, omdat Soumagne zichzelf overtreft en Seo met 5 matchpunten poulewinnaar is.
Stand in Poule G:
1 Chang Hoon Seo 5-1.764-9
2 Pierre Soumagne 3-1.472-7
3 Eddy Merckx 2-1.816-10
4 Tayfun Tasdemir 201.455-6

 

Pierre Soumagne

 

Poule H:
Het gevecht in Poule H start met een krappe winst van Torbjörn Blomdahl op Jun Tae Kim nadat de Zweed met 7 heeft uitgespeeld en Kim 1 keer scoort in plaats van 2 voor de remise. Die opening beheerst later de poule, waarin Semih Sayginer zijn twee partijen tegen Garcia en Blomdahl wint met 40-22 in 18 en 40-35 in 35. De climax brengt drie spelers op 4 punten. Sayginer verliest van Jun Tae Kim met 40-21 in 15, maar finisht nog boven Blomdahl, die Garcia verslaat. J.J. Garcia eindigt als enige zonder punten, Jun Tae Kim is riant de beste in gemiddelde.
Stand in Poule H:
1 Jun Tae Kim 4-2.051-12
2 Semih Sayginer 4-1.485-11
3 Torbjörn Blomdahl 4-1.337-8
4 Jose Juan Garcia 0-1.125-9

 

Semih Sayginer

 

#knbb #biljarten #driebanden #TeamNL #TeamNLbiljarten #TeamNLdriebanden #TeamNKbiljartpoolsnooker #worldcup #worldcupdriebanden #sharmelsheikh

 

Tekst: Frits Bakker
Foto’s Paul Brekelmans, Hervé Lacombe, Ton Smilde

Vlak na de geweldige overwinning van Team Europe in de 29e Mosconi Cup hadden we als KNBB een klein interview met de winnende coach, Nederlander Alex Lely.

Vaak blijft het daarbij wat betreft landelijke media over poolbiljarten, want slechts zelden staat er een groot artikel over pool in één van onze landelijke kranten – al lijkt sinds de live uitzendingen op Ziggo Sport de aandacht van mainstream media wel toegenomen.

Een bewijs van deze toegenomen aandacht is dit vrijwel paginagrote interview door Bert Voorthuijsen in de Telegraaf met Alex Lely. Hierin komt mooi naar voren hoe slopend de Mosconi Cup is, de bijzondere sfeer, het spelen in koppels/in teamverband.

Het artikel, gedeeld met dank aan Bert, is hier ook online te lezen.

 

 

Alle Mosconi Cup verslagen/artikelen op een rij

 

Tekst: KNBB
Artikel Telegraaf met dank aan Bert Voorthuijsen