WOERDEN – Al mooi op tijd was iedereen aanwezig op de finaledag van de Teams Cup 2026 in Padoc. Om klokslag 12u19 begonnen de teams aan de halve finales.

 

 

Op iedere wedstrijdtafel was de spanning af te lezen. Het niveau is weer lekker hoog. Foutjes worden genadeloos afgestraft, maar sportiviteit en plezier staan voorop.

Waar het bij Boven t End en N-Joyriders het voor deze laatste voorspoedig begon, zette Boven t End de versnelling een tandje hoger. Al snel kwamen ze voor en da’s toch fijn beginnen aan de teams wedstrijd. Helaas konden de N-Joyriders niet bijbenen en gingen ze ten onder.

Waar het voor Boven t End soepel leek te gaan, had Focus Billiards het een tikje lastiger tegen de verdedigende kampioenen. Altijd lastig tegen de jongens van Infinity Six. Waar het gelijk op ging in de eerste wedstrijden, pakte Sanne de winst in zijn 10-ball partij. Deze nipte voorsprong werd iets uitgebreid in de teamswedstrijd, waarna het in de daarop volgende wedstrijden werd omgezet in een ticket naar de finale.

Ook de finale kende een slow start. 1 – 1 na de eerste 3 partijen. Weinig spanning in teamswedstrijd, waar een klein foutje al direct het verschil maakte, trok Boven t End aan het langste End.

John kon geen vuist maken tegen Rienus en Xavier had het lastig tegen Jan. Stefan daarentegen zal lekker in z’n mojo en trok zijn partij, met wat moeite, naar zich toe. Boven t End trok ook nu weer aan het langste End. Zij zijn gekroond tot de nieuwe Teams Cup 2026 Kampioenen. Gefeliciteerd mannen!

 


 

Rienus Gennissen na afloop op zijn socials: “A big win today. Together with my friends Jan Rempe, Muhsin Yagli and Umut Sarkas we won the Teams Cup 2026 of Holland. High level Pool we played today. Proud of my teammates.”

“Many thanks to the organizers John Koot and Carlo Wijering and the host Pool Club Padoc. Also big thanks to Moudar Ali who couldn’t be at the finals because of a big day for him.”

 


 

Ook namens onszelf: Dank aan alle teams die mee hebben gedaan, en aan de zaalhouders die de tafels ter beschikking hebben gesteld. Uiteraard natuurlijk ook de Wisselbeker sponsor Digiwacht.

In het nieuwe seizoen gaan we weer starten met de Teams Cup 2027! Bedenk alvast met wie je een team zou willen maken. Tot dan!

 

Tekst & foto’s: KNBB Sectie Pool
Bewerking: KNBB
Foto’s: KNBB sectie Pool/Rienus Gennissen

Het toernooi was van een uitzonderlijk gehalte met hoge partijmoyennes voor Dick Jaspers, Marco Zanetti en Luis Martinez. De Colombiaan schitterde ook met een serie van 21.

 

 

BOTRÓP – De winnaar van de Aziatische finale, een clash tussen Korea en Vietnam, straalde van geluk in de Colombiaanse arena. Myung Woo Cho, in de fleur van zijn biljartleven, koketteerde met de trofee, met de fans, met zijn vriendin en toonde zijn prachtige lach nadat hij de World Cup in Bogóta had gewonnen. Hij is de nummer één van de wereld in driebanden en versterkt zijn positie op de ranglijsten. De finale tegen de Vietnamees Thanh Luc Tran, die tien beurten lang gelijkop ging, werd gelanceerd door Cho met een fantastische serie van 17 in de 11e beurt. Vier beurten later stond het al 40-26 in 15 voor de Koreaanse wonderboy. In het slot haperde de score nog een paar beurten, maar uiteindelijk kon Myung Woo Cho finishen met 7: 50-35 in 22. Het is voor Cho zijn vierde zege in een World Cup na Egypte, Portugal en Korea.

De vrolijke Vietnamese verliezer was zijn teleurstelling snel te boven. Thanh Luc Tran, titelverdediger nadat hij vorig jaar in Bogóta zijn enige World Cup tot nu toe had gewonnen, speelde ook een uitstekend toernooi. In de halve finales schakelde hij Martin Horn uit en maakte hij zich op voor de botsing met Myung Woo Cho, die winnaar was in de halve finale tegen Tayfun Tasdemir. Het was de ontknoping van de eerste World Cup van dit jaar, die lang werd gedomineerd door Europese kopstukken, maar Horn, Tasdemir en in het traject daarvoor Sidhom, Jaspers, Karakurt, Zanetti, Merckx en Caudron moesten buigen voor de twee Aziaten op het hoogste podium.

Myung Woo Cho blijft met voorsprong de aanvoerder van de wereldranglijst met 418 punten voor Eddy Merckx met 350, Dick Jaspers met 342, Tayfun Tasdemir en Marco Zanetti met 322, Sameh Sidhom met 274, Martin Horn met 260, Berkay Karakurt met 247, Thanh Luc Tran met 243 en Frédéric Caudron met 227 rankingpunten.

Het toernooi in de Colombiaanse stad was van een opvallend hoog niveau. De winnaar Myung Woo Cho speelde 1.915 gemiddeld, Marco Zanetti, die 9e eindigde, kwam zelfs met een prachtige 2.240 uit het toernooi. Drie spelers, Jaspers, Zanetti en Martinez, schitterden met partijmoyennes van 3.636. De Colombiaan Luis Martinez was stuntman met een serie van 21, Myung Woo Cho maakte in de finale 17.

De top 14 van de eindstand had slechts één Koreaan, de winnaar Myung Woo Cho. Het grote biljartland was minder zichtbaar dan anders. Dat kwam ook omdat Haengjik Kim was thuisgebleven voor een Provincial Sports Festival. De Zuid Amerikanen hadden Luis Martinez op de 13e positie en Jose Juan Garcia op plaats 20. De beste landen in de top 10 waren Vietnam met Thanh Luc Tran (2e) en Hong Chiem Thai (8e) en Turkije met Tayfun Tasdemir (3e) en Berkay Karakurt (7e).

Wedstrijden in halve finales

Myung Woo Cho wint in de halve finale van Tayfun Tasdemir na een gevecht dat start met 25-3 na de eerste beurten en in de laatste fase uitdraait op een machtsvertoning van de Koreaan: 50-26 in 20/19.

Ook Martin Horn, die zo’n sterk toernooi speelde en onder meer twee keer won van Frédéric Caudron, wordt verslagen door een Aziaat. Thanh Luc Tran, die ook vorig jaar won, speelt zich weer in de finale. Hij verslaat Martin Horn met 50-33 in 27 na een beslissende serie van 11 in het midden van de partij.

Het overzicht van het toernooi:

De Venezolaan Merlin Romero is de eerste dagwinnaar, gevolgd door Henry Diaz uit Colombia, Wan Young Choi uit Korea en in de laatste kwalificatiereeks Phuong Vinh Bao uit Vietnam.

Marco Zanetti, op zijn 64e verjaardag, voert het veld aan in de eerste ronde van het hoofdtoernooi met 32 spelers. De Italiaan eindigt met 3.558 gemiddeld voor Sidhom, Jaspers en Bury en Martinez, die zijn serie van 21 maakt in deze sessies. Quyet Chien Tran is de bekendste speler die wordt uitgeschakeld voor een plaats bij de beste 16. De jonge Nederlander Sam van Etten is de enige speler die de latere kampioen Myung Woo Cho verslaat, maar wordt zelf na twee verliespartijen uitgeschakeld.

Berkay Karakurt is met winst tegen Eddy Merckx de beste winnaar in de ronde met de beste 16. Tayfun Tasdemir wint in een titanenstrijd van Marco Zanetti (40-38), Myung Woo Cho speelt de laatste Zuid Amerikaan, Luis Martinez, uit het toernooi, Martin Horn wint van Frédéric Caudron, de wereldkampioen.

In de sessie met de beste 8 wordt Karakurt uitgeschakeld door Tasdemir (50-41), Thai door Cho (50-30), Jaspers door Tran (50-48) en Sidhom door Horn (50-48).

Het toernooi wordt gekenmerkt door een feilloze organisatie en volle tribunes op de slotdagen. De volgende World Cup is in Ho Chi Minh city, Vietnam, van 18 tot en met 24 mei.

De eindstand van de World Cup in Bogóta:

Myung Woo Cho 12-1.915-17

Thanh Luc Tran 10-1.698-11

Martin Horn 8-1.562-10

Tayfun Tasdemir 8-1.549-12

Sameh Sidhom 8-1.735-10

Dick Jaspers 8-1.626-11

Berkay Karakurt 6-1.857-10

Hong Chiem Thai 6-1.554-9

Marco Zanetti 6-2.240-13

Jérémy Bury 5-1.342-10

Eddy Merckx 4-1.784-15

Birol Uymaz 4-1.729-14

Luis Martinez 4-1.725-21

Frédéric Caudron 4-1.622-14

Wan Young Choi 4-1.470-12

Glenn Hofman 4-1.463-9

Quyet Chien Tran 4-1.575-9

Roland Forthomme 3-1.416-9

Sergio Jimenez 2-1.661-11

Jose Juan Garcia 2-1.480-11

Tekst Frits Bakker
Foto Myung Woo Cho, de glorieuze winnaar (SOOP)

AFFERDEN – De allround biljarter Raymund Swertz vertrekt na dit seizoen naar Bousema in Lochem. De 37-jarige Limburger vertrekt bij SIS/Vervoort, dat de sponsoring in de eredivisie stopzet. Ook Jean van Erp heeft zijn vertrek al eerder bekendgemaakt naar Bousema, dat in de huidige Kozoom league, de eredivisie, op de vijfde plaats staat.

Raymund Swertz maakte het nieuws van zijn vertrek vanavond bekend. Bij Bousema gaat hij onder meer spelen met Jeffrey Jorissen, Gökhan Salman, Martin Horn, die minder partijen gaat spelen en dus met Jean van Erp. ,,Het is vooral een mooie stap voor mij. Ik startte op mijn 17e jaar bij Prinsen in Haarlo, in die omgeving heb ik mijn eerste jaren gespeeld.’’

,,Ik kijk er erg naar uit om bij dit team aan de slag te gaan en mee te strijden voor de bovenste plaatsen’’, verzekert Swertz. ,,Bousema is een team dat al jarenlang een vaste waarde is in de top vijf van de Kozoom league.’’ Hij benadrukt dat hij bij SIS Schoonmaak (Carl en Astrid Verhoeven) een prachtige tijd heeft gehad. Swertz: ,,Ik ben in deze omgeving en sfeer sterker geworden. We hebben mooie titels behaald waar we ontzettend trots op zijn.’’

Ronny Hazewinkel, de teamleider van Bousema, bevestigt de komst van Raymund Swertz, maar wilde verder nog niet reageren.

Raymund Swertz speelt overigens in de komende week met zijn Franse team van Douarnenez in Douai het Europees kampioenschap voor classic teams.

Swertz werd in zijn carrière 11 keer Europees kampioen in de klassieke teams en 21 keer Nederlands kampioen in diverse disciplines.

Tekst Frits Bakker

Foto Raymund Swertz (Ton Smilde)

 

  

Met de overtuigende winst van de pas 19-jarige Hugo van Houten is het NK Snooker 2026 niet uitgepakt met een zoveelste titel voor de gevestigde orde, maar met een heuse generatiewissel. Van Houten schakelde in het slotweekend in Westend Zaandam op 11 en 12 april eigenhandig de oud-kampioenen Raymon Fabrie en Joris Maas uit. In de finale trof hij routinier Ameer Baksh, die zijn beste NK ooit speelde, maar Van Houten bleek met 6-1 een maatje te groot en kroonde zich tot Nederlands kampioen.

 



 

ZAANDAM – Van Houten, die van Montfoort verhuisde naar het Belgische Hasselt om daar op hoog niveau te trainen bij coach Danny Moermans (die eerder met de Belgische wereldkampioen Luca Brecel werkte) liet zondag in zijn eerste NK-finale meteen zien hoeveel kwaliteit er in hem schuilt. Met een bliksemstart en breaks van 90 en 54 zette hij de ervaren Ameer Baksh op een 2-0 achterstand, een 37- en 53-break later ging Van Houten met 4-0 de pauze in. Baksh toonde in frame vijf echter weer het oerdegelijke matchsnooker dat hem tot in de finale had gebracht en maakte er 4-1 van. Van Houten kraakte echter niet onder de druk, zette met een 29 en 30 de 5-1 op het bord en sloot de finale zelfs af met een 99 om de eindstand op 6-1 te bepalen.

,,Ik begon heel sterk en zat snel in de zone qua focus en ritme. Deze NK-winst voelt ontzettend goed, ik ben hier megatrots op”, aldus Van Houten, die carrière wil maken als snookerprof. ,,Dit geeft een geweldig gevoel. Ik heb hier zo lang van gedroomd en dan is het eindelijk zo ver. Dit is heel goed voor mijn zelfvertrouwen”, aldus Van Houten, die pas 3 jaar was toen hij tijdens een vakantie op Kreta een pooltafel ontdekte bij het zwembad. Vier jaar later maakte hij al de overstap naar snooker en vond in de loop der jaren met hard trainen en doorzetten de aansluiting bij de Nederlandse top. Die opmars heeft hij nu bekroond met zijn eerste NK-titel.

 

 

,,Ik wil alle mensen die mij hebben gesteund in welke vorm dan ook ontzettend bedanken. Zoals mijn sponsoren, want zonder hen kan ik mijn dromen niet najagen. Mijn coach Danny Moermans, zonder wiens begeleiding ik hier nu niet zou staan. En vooral mijn moeder en vader die alles voor mij hebben gedaan, dat is zo ontzettend belangrijk voor me”, aldus een emotionele Van Houten richting zijn ouders. ,,Ik hou van jullie”, aldus de ambitieuze tiener, die ook zijn familie, vrienden en kennissen bedankte.

 

 

Ameer Baksh had na drie keer goud bij het NK koppels, diverse eredivisietitels en het NK Six-Reds graag zijn eerste NK-titel bij de heren veroverd. De man uit Hoogvliet, die knap van vijfvoudig kampioen Roy Stolk had gewonnen in de halve finale, was dan ook teleurgesteld. ,,Maar Hugo heeft heel goed gespeeld en verdiend gewonnen. Hij maakte zijn breaks netjes en legde zo veel druk op mij. Echt klasse van hem”, feliciteerde hij zijn jonge rivaal. Om daar met een knipoog aan toe te voegen: ,,Ik ga zo wel zijn benen breken.” Daarna vervolgde Baksh serieus: ,,Ik wil vooral mijn vrouw bedanken. Wat zij doet voor mij en ons gezin is onbetaalbaar en dat waardeer ik enorm. Ik hou van je schatje, en ik pak die beker volgend jaar wel”, kondigde hij alvast strijdlustig aan.

 

Groeiend NK met 145 spelers

Het NK Snooker toonde bij de 38e editie weer gezonde groei met een veld van 145 deelnemers dat tijdens voorronden in negen clubs door het hele land gereduceerd werd tot 48 spelers in het hoofdtoernooi, dat eind maart werd afgewerkt. Zo bleven de zestien besten over voor het slotweekend in Westend Zaandam. Daaronder bevonden zich de nodige kampioenen die het NK al een of meerdere keren hadden gewonnen. Wat zou het worden?

Een zevende NK-titel voor recordhouder Raymon Fabrie uit Rotterdam? Of zouden zijn achtervolgers René van Rijsbergen uit Breda of Roy Stolk uit Zeist, beiden goed voor vijf keer goud, zich met een zesde kampioenschap op gelijke hoogte hijsen met de ‘Faab’? Andere opties: dat Joris Maas uit Biezenmortel, of titelverdediger Sebas Kan in zijn eigen Westend Zaandam voor de tweede keer in hun loopbaan op de hoogste trede van het podium zou staan. Nog een optie: de definitieve doorbraak van Hugo van Houten?

 

Maas schakelt titelhouder Kan uit

Bij de laatste zestien staken twee confrontaties er bovenuit: Sebas Kan trof daar Joris Maas, de man die hij vorig jaar versloeg in de finale en die nu zinde op de revanche. Die kwam er ook. Kan haalde niet het niveau van eind maart, toen hij bij de laatste 32 onder meer een 98-break maakte, en moest met 5-2 zijn meerdere erkennen in Maas. De Brabander kende daarna in de kwartfinale, getuige de 5-0 uitslag, weinig moeite met Ed Geels, die een ronde eerder zijn Westend-clubgenoot Mark Stuten met dezelfde cijfers had uitgeschakeld.

Helemaal onderin het schema stuitten de twee kroonprinsen van Fabrie op elkaar: Roy Stolk (kampioen in 1999, 2001, 2010, 2011, 2018) en René van Rijsbergen (de beste in 2008, 2013, 2014, 2016 en 2021). Beide breakbuilders kwamen niet aan hele hoge breaks toe. Stolk bleek echter de meest regelmatige en stelde tegenover de 34 en 36 van zijn tegenstander een regen van scores: 26, 27, 30, 32, 34, 38, 39, 40 en 46. Genoeg om met 5-3 aan het langste eind te trekken. In zijn kwartfinale won Stolk met 5-2 van Westend-troef Mike van Voorst, die in de achtste finales zelf met 5-2 had gewonnen van een andere Westend-speler: Henk van der Pluijm.

 

 

Faab buigt voor Van Houten

Raymon Fabrie moest er even voor werken om afstand te nemen van de Fries Dennis van der Zee, maar deed dat uiteindelijk met een 52-break en een 5-2 uitslag. Hugo van Houten noteerde dezelfde eindstand tegen Peter de Vries die in het begin het nodige weerwerk liet zien, maar toch moest buigen voor Van Houten, die 49 en 67 maakte. In de confrontatie tussen routinier Fabrie en rijzende ster Van Houten, trok de jongste aan het langste eind. Faab liet onder meer een 55-break noteren om van 1-2 achter naar 3-2 voor te stomen, maar Van Houten maakte gelijk, sprokkelde daarna een 4-3 voorsprong bij elkaar. In de spannende achtste frame met gemiste kansen van beide spelers besliste Van Houten de frame en de partij op de laatste zwarte bal: 5-3.

Ondertussen was Ameer Baksh bezig aan zijn eigen missie. De man uit Hoogvliet won in het hoofdtoernooi eerder al van Jerom Meeus (4-1) en Jorg Jansen (5-0). Bij de laatste zestien versloeg hij met 5-2 Thomas Meijer. Dat bracht hem tegenover Shahzeb Kamal, die met 5-0 Brian Beekers het nakijken had gegeven. Een thriller werd de kwartfinale niet: Baksh maakte er 5-1 van tegen Kamal.

 

Geen nieuwe titel voor Stolk en Maas

In de halve finales op zondag raakte Joris Maas op een 0-2 achterstand tegen Hugo van Houten, die breaks 33, 34 en 59 afleverde. Daarop reageerde Maas met een 81 om tot 1-2 terug te komen. Mede dankzij een 28 zette Maas ook de gelijkmaker op het bord, 2-2, maar moest al snel een nieuwe kloof zien te dichten. Van Houten pakte frame vijf en met een 34-break tevens de zesde episode. Maas gaf zich niet gewonnen en won frame zeven: nog 3-4 achter. Het bleek de laatste verzetsdaad van de kampioen van 2019. Met een 40-break liep Van Houten 68-5 uit, waarop Maas hem feliciteerde. Met 5-3 stapte Van Houten de NK-eindstrijd binnen.

Op de andere tafel raakte vijfvoudig kampioen Roy Stolk ook 0-2 achter. Een 35-break in de eerste frame volstond niet tegen een 27 van Baksh die op de kleuren de eerste slag binnenhaalde en daar met nog een 27 en 28 de tweede frame aan toevoegde. Stolk kwam in frame drie met een 29 uit een achterstand terug, maar kon niet doorpakken, Baksh liet 0-3 in zijn voordeel noteren. Stolk haalde daarna met een 74-break de nul van het bord: 1-3. Baksh maakte onverstoorbaar met 4-1 het gat weer groter, alvorens Stolk met een 52 opnieuw dichterbij kwam: 4-2. Een definitieve comeback zat er echter niet in voor Stolk toen Baksh met een 56-break de 5-2 eindstand neerzette en ook zijn eerste NK-finale bij de mannen bereikte. Daarin moest hij zoals geschetst met 6-1 de titel laten aan Hugo van Houten.

 

NK Snooker 2026 in Westend Zaandam

 

Laatste 16 (zaterdag 11 april)

Joris Maas (Biezenmortel) – Sebas Kan (Zaandam) 5-2

Ed Geels (IJmuiden) – Mark Stuten (Zaandam) 5-0

Hugo van Houten (Montfoort) – Peter de Vries (Amsterdam) 5-2

Raymon Fabrie (Rotterdam) – Dennis van der Zee (Leeuwarden) 5-2

Shahzeb Kamal (Vijfhuizen) – Brian Beekers (Breda) 5-0 

Ameer Baksh (Hoogvliet) – Thomas Meijer (Rijswijk) 5-2

Mike van Voorst (Hoofddorp) – Henk van der Pluijm (Zaandam) 5-2 

Roy Stolk (Zeist) – René van Rijsbergen (Breda) 5-3

 

Kwartfinales (zaterdag 11 april)

Joris Maas (Biezenmortel) – Ed Geels (IJmuiden) 5-0

Hugo van Houten (Montfoort) – Raymon Fabrie (Rotterdam) 5-3

Ameer Baksh (Hoogvliet) – Shahzeb Kamal (Vijfhuizen) 5-1

Roy Stolk (Zeist) – Mike van Voorst (Hoofddorp) 5-2

 

Halve finales (zondag 12 april)

Hugo van Houten (Montfoort) – Joris Maas (Biezenmortel) 5-3 

Ameer Baksh (Hoogvliet) – Roy Stolk (Zeist) 5-2 

 

Finale (zondag 12 april)

Hugo van Houten (Montfoort) – Ameer Baksh (Hoogvliet) 6-1

 

Hoogste breaks

102 Jur Kous (voorronden)

99 Hugo van Houten (finale tegen Baksh)

98 Sebas Kan (L32 tegen Veling)

90 Hugo van Houten (finale tegen Baksh)

88 Hugo van Houten (L48 tegen Chi Wai Fung)

88 Roy Stok (L32 tegen Kiers)

83 Ton Berkhout (L48 tegen Van der Pluijm)

81 Joris Maas (halve finale tegen Van Houten)

80 Sebas Kan (L32 tegen Veling)

76 Ameer Baksh (L32 tegen Jansen)

76 Raymon Fabrie (L48 tegen Buis)

74 Roy Stolk (halve finale tegen Baksh) 

 

Alle uitslagen, standen, informatie en link naar livestream NK Snooker 2026 op deze pagina:
www.knbb.nl/agenda/nk-snooker-7

 

Tekst: Peter de Brie
Foto’s: KNBB Sectie Snooker
Foto’s aan tafel: via Hugo van Houten

BOGÓTA – Het is de World Cup waar hij zich thuis voelt nadat hij er vorig jaar winnaar werd van zijn eerste grote toernooi. De 36-jarige Trần Thanh Lực staat deze zondag in Bogóta weer fier op het podium van de World Cup in het Colombiaanse land. Hij is de nummer 11 van de ranglijst en de outsider met Myung Woo Cho, Tayfun Tasdemir en Martin Horn als sterke tegenstanders. Maar weer kan deze minder bekende Trần stunten zoals met zijn vorige succes. Toen versloeg hij Dick Jaspers in de halve finale, nu deed hij dat zaterdagavond in de kwartfinale. Het wordt een finalepodium dat komt uit de halve finales tussen Tayfun Tasdemir en Myung Woo Cho en tussen Trần Thanh Lực en Martin Horn. Drie spelers uit de top tien zijn over voor die goudrace, Trần is nummer elf.

Martin Horn maakt een beste indruk tot nu toe met twee keer winst tegen Caudron. Zaterdagavond ging de Duitser langs Sameh Sidhom, die hij vrij snel achter zich liet met 37-28 en zelfs 35-20, maar in zijn bekende vechtmodus kwam Sidhom terug naar 38-34 en na een serie missers van Horn naar 39-39. Het slot was evenwel net als bij Horn tegen Caudron voor de Duitser, die eindigde met 6 en 4 voor 50-40 in 29/28.

 Jaspers en Tran hadden een trage start met 7-6 in 8. De Nederlander kreeg een eerste impuls met 10, maar het was om gelijk te maken op 16-16. De Vietnamees demarreerde met 8 (26-25), Jaspers antwoordde nog met 7 (40-36 voor de Nederlander) en het slot was weer voor Tran, die vanuit 46-38 naar de winst ging met 6, 0, 2 en 4 waar Jaspers in de laatste vijf beurten één keer 2 en vier keer 0 noteerde: 50-48 in 33.

De Turkse clash tussen Tasdemir en Berkay was een titanengevecht met Tasdemir als beste finisher nadat hij met 12 een ruime voorsprong had genomen in de 13e beurt (27-18). Het verhaal van Karakurt ging langzaam uit met kleine prikstootjes van 4 en 6, niet genoeg om Tasdemir met zijn slotserie van 8 van de winst te houden: 50-41 in 31/30.

Myung Woo Cho, de immer gevreesde nummer 1 van de ranglijsten (die overigens in de poulefase verloor van Sam van Etten!), speelde de tweede Vietnamees uit het toernooi. Hong Chiem Thai, een jonge belofte, werd snel onder druk gezet met 5, 5 en 8 en een voorsprong van 19-3 in 5. Het was de aanloop voor een reguliere winst voor de Koreaan, die vrijwel geen tegenstand meer kreeg: 50-30 in 26/25.

 


 

De halve finales zijn zondag om 11.00 en 13.30 in Colombia (18.00 en 20.30 in West Europa):

Myung Woo Cho-Tayfun Tasdemir

Trần Thanh Lực-Martin Horn.

 

Wedstrijden met de beste 16

De laatste winnaar in de lange gevechten was Dick Jaspers, de mooiste partij op de vroege Colombiaanse zaterdag ging tussen Tayfun Tasdemir en Marco Zanetti. Voor de acht posities in de kwartfinales bleven twee Turken en twee Vietnamezen over: Berkay Karakurt en Tayfun Tasdemir voor Turkije, Thanh Luc Tran en Hong Chiem Thai. Verder strijden nog een Nederlander, een Duitser, een Egyptenaar en een Koreaan om de podiumplaatsen op zondag. De zaterdagavond wordt nog zo’n lang gevecht voor een plaats bij de beste vier.

Martin Horn leverde in de twee dagen tot nu toe een kunststukje. De Duitser versloeg twee keer Frédéric Caudron in twee partijen, wat een zeldzaamheid is voor de Belgische wereldkampioen. De Belgen raakten eerder op deze zaterdag ook Eddy Merckx kwijt door verlies tegen Berkay Karakurt. Dick Jaspers sloot de rij van acht met een moeizame en lange partij tegen Wan Young Choi.

Marco Zanetti en Tayfun Tasdemir leverden een prachtige match met wisselende kansen in de eindfase. Tasdemir hield zijn tegenstander lang onder controle, maar op 40-14 klom Zanetti plotseling uit een dalletje en maakte met 12 de kloof bijna dicht (30-26). Tasdemir kreeg de eindstreep weer als eerste in zicht op 45-39, Zanetti sprak zijn geweldige vechtlust aan met een serie van 7 voor een voorsprong van 48-45. Het laatste woord was evenwel voor Tasdemir met 3 en 2 voor 50-48.

De andere opzienbarende partij leverde Martin Horn, die op de eerste dag ook al van Caudron had gewonnen. Weer was de Duitser in deze knock-out slag haast ongrijpbaar in de startfase met 19-4 in 6 beurten. Door een fase met zes nullen in 8 beurten kreeg Caudron kansen om terug te komen, maar de Belg speelde lange tijd onder zijn kunnen. Horn leidde met 40-30 in 25 beurten, toen de wedstrijd plotseling tot leven sprong. Caudron maakte een 10 voor 40-40 in de tussenstand. Hij leek op stoom, maar niets was minder waar. Caudron eindigde de partij met 8 nullen en wees Horn de weg naar de uitgang: 50-40 in 34/33.

Berkay Karakurt was de beste winnaar in de acht partijen, hij versloeg Eddy Merckx met 50-42 in 22/21. Luis Martinez, de laatste van de Colombianen, zag een einde komen aan zijn avontuur door verlies tegen Myung Woo Cho met 50-29 in 25/24. Sameh Sidhom domineerde de hele partij tegen Glenn Hofman, twee generatiegenoten uit de jeugdjaren. De Egyptenaar hield de overhand, de Nederlander vocht terug met kleine tegenstoten, maar kon Sidhom niet echt bedreigen: 50-39 in 28 beurten.

Than Luc Tran, de winnaar in Bogóta van vorig jaar, had Birol Uymaz in zijn greep (50-32 in 24), Hong Chiem Thai, de andere Vietnamees, was veel sterker dan Jérémy Bury: 50-21 in 27/26.

Tekst Frits Bakker
Foto’s Jaspers & Hofman: SOOP

 

Het verslag van de 8 poules en de loting voor de ronde met de beste 16 voor vandaag, zaterdag.

 



 

BOGÓTA – De slotdagen van de World Cup in Bogóta met 16 spelers in de knock out fase hebben een Europees getinte bezetting. Die tendens in de World Cups heeft zich vorig jaar al ingezet, nadat de sterke opkomst van Koreanen en Vietnamezen wat is afgenomen en de Europese routiniers het wereldcircuit blijven domineren. Het Europese contingent heeft dit weekend in Bogóta drie Turken, twee Belgen, twee Nederlanders, een Italiaan en een Duitser in het finaleveld van wie Marco Zanetti vrijdag op zijn 64e verjaardag de beste was van 32 finalisten vóór Sameh Sidhom en Dick Jaspers. De Zuid Amerikanen schitteren nog met één speler: de Colombiaan Luis Martinez. Voor de Aziaten komen nog twee Koreanen en twee Vietnamezen in actie. De Egyptenaar Sameh Sidhom is de Afrikaan die zondag een gooi naar het podium wil doen.

Het hoge moyenne van Marco Zanetti (6 matchpunten, 2.448) en de topseries van vooral Luis Martinez (21), Eddy Merckx (15), Frédéric Caudron en Birol Uymaz (14) maakten een glansdag van de eerste sessie in het hoofdtoernooi. Marco Zanetti was subliem in zijn partij tegen Raymon Groot (40-4 in 11, 3.636), Dick Jaspers magistraal tegen Phuong Vinh Bao (40-21 in 11) en Luis Martinez vlamt voor de Colombianen in zijn partij tegen Mikaël Devogelaere (40-8 in 11). Frédéric Caudron en Eddy Merckx excelleerden met 40 in 13. Alleen Jaspers, Zanetti en Sidhom halen de maximale 6 matchpunten.

De spelers die zijn uitgeschakeld voor de beste 16 uit de top van het klassement zijn Quyet Chien Tran, Peter Ceulemans en Phuong Vinh Bao.

De ronde met de beste 16, vandaag, zaterdag:

12.00 uur Colombia (20.00 in West Europa)

Zanetti-Tasdemir

Merckx B. Karakurt

Martinez-Cho

Bury-Thai

14.30 in Colombia (22.30 in West Europa)

Jaspers-Choi

Uymaz-TL Tran

Caudron-Horn

Hofman-Sidhom

Het overzicht van de 8 groepen van vier:

Poule A:

Myung Woo Cho, de nummer 1 van de wereld, start met een misstap tegen Sam van Etten, de jonge Nederlander wint met 40-36 in 35. Dat legt een zekere spanning op deze groep, waarin Birol Uymaz de beste starter is tegen William Villanueva (40-26 in 21). In de verdere fase herstelt Myung Woo Cho zich met twee winstpartijen tegen Uymaz en Van Etten. De Turkse come-back man blijft de hoogste in moyenne en wint de groep voor Cho. Villanueva en Van Etten zijn uit het toernooi.

De stand in Poule A:

1 Birol Uymaz 4-1.885-14

2 Myung Woo Cho 4-1.611-10

3 William Villanueva 2-1.397-8

4 Sam van Etten 2-1.294-6

Poule B:

Dick Jaspers start zijn missie tegen Huberney Cataño met bescheiden winst, Hong Chiem Thai is de andere winnaar tegen Phuong Vinh Bao. De ex-wereldkampioen kan zijn niveau van de laatste kwalificaties niet benaderen en verliest zijn drie partijen. Dick Jaspers wint ook het duel om de koppositie tegen Hong Chiem Thai met 40-25 in 20 en deelt Bao een knock-out uit met 40-21 in 11. Twee gevreesde tegenstanders, Cataño en Bao, halen de knock-outs niet.

Stand in Poule B:

1 Dick Jaspers 6-1.764-9

2 Hong Chiem Thai 4-1.567-9

3 Huberney Cataño 2-1.177-8

4 Phuong Vinh Bao 0-1.368-8

Poule C:

De start van Eddy Merckx, die aan de vooravond nog een prachtige demonstratie gaf in een Colombiaans biljartbolwerk, oogde verre van een Merckx partij. De Belg werd verslagen door Ja In Kang met 40-19 in 28. Glenn Hofman was de betere tegen een Colombiaan uit zijn generatie: Jose Juan Garcia werd met 40-35 verslagen in 29 beurten. Merckx kwam onnavolgbaar sterk terug met overwinningen tegen Garcia in 17 beurten en Hofman in 13. Dat bracht de Belg uit de top van het klassementen bovenaan zijn groep voor Glenn Hofman. De Nederlander stelde plaatsing veilig tegen Garcia en Kang.

Stand in Poule C:

1 Eddy Merckx 4-1.706-15

2 Glenn Hofman 4-1.492-8

3 Jose Juan Garcia 2-1.480-11

4 Ja In Kang 2-1.166-6

Poule D:

Het werd de gloriedag van Marco Zanetti in deze groep met een vlekkeloos parkoers. De eerste winst voor de Italiaan was het meest indrukwekkend: 40-4 in 11 tegen Raymon Groot. De topvorm van Zanetti bleek verder uit de 40 in 16 tegen Wan Young Choi en de 40 in 22 tegen Peter Ceulemans. Die laatste partij gaf de meeste spanning te zien. Peter Ceulemans nam afscheid van het toernooi met 40-39 verlies tegen de Italiaanse meester. De Belg miste zijn laatste in de 22e beurt en zag Zanetti uitmaken met 4. Wan Young Choi ging met Zanetti mee naar de volgende ronde.

Stand in Poule D:

1 Marco Zanetti 6-2.448-13

2 Wan Young Choi 4-1.558-9

3 Raymon Groot 2-1.166-5

4 Peter Ceulemans 0-1.289-9

Poule E:

De groepswinnaar Jérémy Bury eindigde met 5 matchpunten boven Tayfun Tasdemir. Het tweetal hield Roland Forthomme van een plaats bij de beste 16 na een min of meer ongelukkig toernooi van de Belg. Forthomme had een ruime voorsprong op Bury (37-28), de Fransman maakte uit met 10 en 2, Forthomme kon na een mager slot gelijkmaken met 1. En in zijn partij voor plaatsing miste Forthomme drie keer zijn laatste punt, waarna Tasdemir ook na drie missers kon uitmaken met 1: 40-39 in 25.

Stand in Poule E:

1 Jérémy Bury 5-1.518-10

2 Tayfun Tasdemir 4-1.459-9

3 Roland Forthomme 3-1.416-6

4 Alejandro Piza 0-1.30-8

Poule F:

De Vietnamese clash tussen twee Tran’s zette de toon. Thanh Luc Tran, de vorige winnaar in Bogóta, won van Quyet Chien Tran met 40-24 in 24. Luis Martinez werd de ster van deze groep met zijn partij tegen Mikaël Devogelaere. De Colombiaan ging van acquit met en maakte een fantastische 21 in de tweede beurt. Het leidde hem naar winst met 40-8 in 11 en uiteindelijk ook de groepswinst. Thanh Luc Tran bleef dankzij de eerste zege net voor Quyet Chien Tran en ging mee naar de eindfase.

Stand in Poule F:

1 Luis Martinez 4-1.946-21

2 Thanh Luc Tran 4-1.630-10

3 Quyet Chien Tran 4-1.575-9

4 Mikaël Devogelaere 0-1.122-7

Poule G:

Twee Karakurts openden het bal, Berkay versloeg zijn oudere broer Omer met 40-30 in 21. Sameh Sidhom ontplooide zich tot kopman in dit gezelschap en won zijn drie partijen met 1.846 algemeen. Berkay Karakurt greep de tweede positie, Sergio Jimenez en Omer Karakurt zijn uit het toernooi.

Stand in Poule G:

1 Sameh Sidhom 6-1.846-9

2 Berkay Karakurt 4-1.962-10

3 Sergio Jimenez 2-1.661-11

4 Omer Karakurt 0-1.500-8

Poule H:

Meest interessante en beslissende partij ging tussen Martin Horn en Frédéric Caudron. De Belg had een betere start met 14-4 en 20-11, maar na een middenstuk met veel missers kwam Horn terug met 8 en drie keer 4 in de eindfase. De laatste 4 op 39-36 achter waren goed voor de partij: 40-39 in 25. Caudron werd poulewinnaar, omdat Horn verloor van Rahmet in zijn laatste partij. Javier Vera was de dappere Mexicaan die het veld moest verlaten.

Stand in Poule H:

1 Frédéric Caudron 4-1.830-14

2 Martin Horn 4-1.661-10

3 Javier Vera 2-1.410-11

4 Muammer Rahmet 2-1.298-13.

Tekst Frits Bakker
Foto’s Jaspers, Hofman, Van Etten ©SOOP

 

 

 

 

 

ZAANDAM – Het is het weekend voorafgaand aan de start van het WK Snooker in Sheffield, hét snookerevent van het jaar waar al weken van tevoren naar wordt uitgekeken door media en fans wereldwijd. Het event met o.a. snookergenie Ronnie O’Sullivan, Judd Trump en alle andere erkende Europese toppers, en met jonge Aziatische topspelers die met steeds meer en steeds beter de sterren van weleer bedreigen.

Voor Nederland lag een plek bij de allerbesten van de wereld in snooker altijd ver weg, simpelweg omdat potentiële topspelers (Raymon Fabrie, Brian Beekers – de man die in 2011 met een 141 de hoogste NK-break ooit maakte!) nooit volledig ervoor konden gaan of zelfs stopten, omdat voor de topspelers die bleven (Joris Maas, René van Rijsbergen, Roy Stolk, Jur Kous, Sebas Kan) een fullprof carrière er niet in zat, en omdat vanuit de jeugd er niet of nauwelijks opvolging was.

Maar de seinen staan op groen voor Nederland, te beginnen bij de jeugd. Hugo van Houten (19) is al een aantal jaren Nederlands grote talent, en is onlangs geëmigreerd naar België waar hij traint op de plek waar Luca Brecel altijd trainde in de hoop de eerste Nederlandse snookerprof te worden. Hugo’s niveau stijgt de laatste jaren flink: hij behoort op 19-jarige leeftijd al tot de top van Nederland, en zit ook bij de laatste 16 van het NK. Zeker net zo belangrijk: in Hugo’s kielzog verschijnen op steeds meer plekken in het land steeds jongere snookertalenten, o.a. de 13-jarige Benjamin Lamberts die zich al op 12-jarige leeftijd kroonde tot Nederlands Juniorenkampioen. En met jeugdsnooker en jeugdevents op steeds meer plekken in het land (Snookervereniging Groningen, Snookervereniging Vleuten, Westend Snooker in Zaandam, Dutch Snooker Academy in Rijen) is er voor het eerst in jaren flinke aanwas van snookerende jongeren. Die elkaar hopelijk gaan opzwepen in niveau, en met als ultiem doel: een Nederlandse speler op het WK Snooker.

Maar niet alleen bij de jeugd gaat het goed: KNBB Sectie Snooker mag al een aantal jaren op rij flinke ledengroei melden. En dan zijn er ook nog de topspelers van weleer die op een goede dag nog steeds van ongekend niveau zijn (Raymon Fabrie! Het misschien wel grootste, meest rauwe snookertalent dat Nederland ooit heeft gehad), en die we steeds vaker terugzien op het hoogste niveau.

Bijvoorbeeld, dit weekend bij Westend Snooker in Zaandam! Het slotweekend dus van het NK Snooker 2026, de 38e editie, vindt in het weekend van 11 en 12 april plaats in Westend Zaandam, Gedempte Gracht 3 in Zaandam, start zaterdag om 12:00, met de beste zestien spelers die zondag 29 maart zijn overgebleven uit een totaalveld van 145 deelnemers.

Onder de kanshebbers bevinden zich titelverdediger Sebas Kan die straks stuit op ex-kampioen Joris Maas – een ongekende kraker in de knock-out fase van dit NK. Oftewel: de verliezer ligt eruit. Vijfvoudig NK-winnaars René van Rijsbergen en Roy Stolk treffen elkaar in een andere absolute kraker. (Stolk die in 2010 nog zilver haalde op het EK Snooker, en toen de finale verloor van de jongste Europees Kampioen Snooker ooit, de destijds 15-jarige Luca Brecel.) En recordhouder Raymon Fabrie (6 keer goud) is ook van de partij in Zaandam, net zoals die andere topper van weleer Brian Beekers. Een heerlijk finaleveld dus!

 







 

De weg naar de laatste 16

Tijdens de voorronden op 21 en 22 maart werd in negen snookerclubs gestreden om door te dringen tot het hoofdtoernooi, te weten DSA Rijen, Snooker Society Doetinchem, De Meent Lelystad, Den Haag Focus, HSC Den Haag, SV Vleuten, SV Groningen, Snookercafé Vlaardingen en Westend Zaandam. Op die laatste locatie begonnen eind maart ook de laatste 48 om de beste 16 te bereiken. Die gaan op 11 en 12 april bepalen wie de opvolger wordt van Sebas Kan, die vorig jaar in eigen huis zijn eerste NK-titel bij de heren veroverde.

In zijn thuisclub begon Kan voortvarend aan de verdediging van zijn titel met een 4-0 zege op Alex Collins en 5-1 winst op Scott Veling, waarbij Kan breaks van 43, 55, 80 en 98 maakte. Dat brengt Kan bij de laatste 16 tegenover de verliezend finalist van vorig jaar Joris Maas. De Brabander, kampioen in 2019, schakelde de winnaar van 2023 Leon Alewijnse uit met 5-1.

Ed Geels bereikte de eindfase via winst op Sander Tierolf (4-0) en Johan Koops (5-3). De Westend-speler ontmoet straks clubgenoot Mark Stuten die met 5-0 en een 65-break afrekende met Gerrie Siersema uit Hengelo. Het grote Nederlandse talent Hugo van Houten uit Montfoort, die zowel in Nederland als België eredivisie speelt, won met een 58- en 88-break van Chi Wai Fung (4-1) en versloeg ondanks het verlies van de eerste frame ook van Groninger Dennis Krottje (5-1).

Zesvoudig landskampioen Raymon Fabrie versloeg Jeroen Buis (4-1) en Berry Franssen (5-1) op weg naar het slotweekend en tikte daarbij breaks van 34, 40, 48, 48, 55 en 76 weg. Hem wacht de Fries Dennis van der Zee, die eerst een achterstand omboog om te winnen van Mischa Marchi (4-2, met breaks van 34, 38 en 47) en daarna Nijmegenaar Freek Bettonviel klopte (5-1, met een 51).

In de onderste helft van het schema vinden we Brian Beekers terug, de man die in 2011 met een 141 de hoogste NK-break ooit maakte. De Bredanaar won met 4-0 van Ben Vermeer en in een zwaarbevochten 5-4 van Zorain Abbass. In de achtste finale staat Beekers straks tegenover Shahzeb Kamal, die Tonnie Kok (4-1) en Pascal van Westerop (5-2) ruim de baas bleef.

Ameer Baksh uit Hoogvliet haalde het van Jerom Meeus (4-1) en Jorg Jansen (5-0). Tegen die laatste maakte hij breaks van 41, 53 en 76. Om de kwartfinale te bereiken, moet hij straks Thomas Meijer passeren, die met 5-2 won van Michael Chung. Ook volgt er nog een Westend-onderonsje tussen Henk van der Pluijm en Mike van Voorst. Van der Pluijm won een thriller van Ton Berkhout (4-3), ondanks een 83-break van zijn tegenstander, en zette vervolgens Jur Kous opzij (5-2) met breaks van 34, 38, 48 en 62. Van Voorst won met 49 en 51 van Rob Zwerver (4-0) en van Peter Rath (5-2).

Een absolute kraker wordt de tweestrijd tussen Roy Stolk uit Zeist en Bredanaar René van Rijsbergen, die zich allebei al vijf keer tot Nederlandse beste kroonden. Stolk haalde het met 5-0 en een 88-break van voormalig finalist Jasha Kiers, die eerder Erik Kerkhoven had uitgeschakeld. Van Rijsbergen overleefde met 5-2 en een 56-break een confrontatie met voormalig teamgenoot Amar Chedoe, die een ronde eerder met 4-3 Raymond Huisman het nakijken had gegeven.

 

NK Snooker 2026 in Westend Zaandam

 

Laatste 48 (28 & 29 maart)

Leon Alewijnse (Papendrecht) – Niels Kelder (Zoetermeer) 4-1

Sebastiaan Kan (Zaandam) – Alex Collins (Groningen) 4-0

Ed Geels (IJmuiden) – Sander Tierolf (Amersfoort) 4-0

Gerrie Siersema (Hengelo) – Arko te Velde (Almere) 4-0

Michel de Sain (Nieuwegein) – Marc Nieuweboer (Hensbroek) 4-0 (forfait)

Hugo van Houten (Montfoort) – Chi Wai Fung (Zaandam) 4-1 *

Dennis van der Zee (Leeuwarden) – Mischa Marchi (Amsterdam) 4-3 

Raymon Fabrie (Rotterdam) – Jeroen Buis (Den Haag) 4-1 *

Brian Beekers (Breda) – Ben Vermeer (Den Haag) 4-0

Shahzeb Kamal (Vijfhuizen) – Tonnie Kok (Doetinchem) 4-1

Ameer Baksh (Hoogvliet) – Jerom Meeus (Bergschenhoek) 4-1

Michael Chung (Zaandam) – Eddy de Boer (Hoofddorp) 4-1

Henk van der Pluijm (Zaandam) – Ton Berkhout (Hoorn) 4-3 *

Mike van Voorst (Hoofddorp) – Rob Zwerver (Winsum) 4-0

Jasha Kiers (Houten) – Erik Kerkhoven (Rhenen) 4-2

Amar Chedoe (Spijkenisse) – Raymond Huisman (Nootdorp) 4-3

 

Laatste 32 (28 & 29 maart)

Joris Maas (Biezenmortel) – Leon Alewijnse (Papendrecht) 5-1

Sebas Kan (Zaandam) – Scott Veling (Amsterdam) 5-1 *

Ed Geels (IJmuiden) – Johan Koops (Groningen) 5-3

Mark Stuten (Zaandam) – Gerrie Siersema (Hengelo) 5-0 

Peter de Vries (Amsterdam) – Michel de Sain (Nieuwegein) 5-3

Hugo van Houten (Montfoort) – Dennis Krottje (Groningen) 5-1

Dennis van der Zee (Leeuwarden) – Freek Bettonviel (Nijmegen) 5-0

Raymon Fabrie (Rotterdam) – Berry Franssen (Schijndel) 5-1

Brian Beekers (Breda) – Zorain Abbass (Amsterdam) 5-4

Shahzeb Kamal (Vijfhuizen) – Pascal van Westerop (Utrecht) 5-2

Ameer Baksh (Hoogvliet) – Jorg Jansen (Den Dungen) 5-0 *

Thomas Meijer (Rijswijk) – Michael Chung (Zaandam) 5-2

Henk van der Pluijm (Zaandam) – Jur Kous (Amsterdam) 5-2

Mike van Voorst (Hoofddorp) – Peter Rath (Amsterdam) 5-2

Roy Stolk (Zeist) – Jasha Kiers (Houten) 5-0 *

René van Rijsbergen (Breda) – Amar Chedoe (Spijkenisse) 5-2

 

Laatste 16 (zaterdag 11 april)

Sebas Kan (Zaandam) – Joris Maas (Biezenmortel)

Ed Geels (IJmuiden) – Mark Stuten (Zaandam)

Hugo van Houten (Montfoort) – Peter de Vries (Amsterdam)

Raymon Fabrie (Rotterdam) – Dennis van der Zee (Leeuwarden)

Brian Beekers (Breda) – Shahzeb Kamal (Vijfhuizen)

Ameer Baksh (Hoogvliet) – Thomas Meijer (Rijswijk)

Henk van der Pluijm (Zaandam) – Mike van Voorst (Hoofddorp)

Roy Stolk (Zeist) – René van Rijsbergen (Breda)

 

Hoogste breaks

102 Jur Kous (voorronden)

98 Sebas Kan (L32 tegen Veling)

88 Hugo van Houten (L48 tegen Chi Wai Fung)

88 Roy Stok (L32 tegen Kiers)

83 Ton Berkhout (L48 tegen Van der Pluijm)

80 Sebas Kan (L32 tegen Veling)

76 Ameer Baksh (L32 tegen Jansen)

76 Raymon Fabrie (L48 tegen Buis) 

 

Alle info over locatie, wedstrijdschema, uitslagen & link naar livestream van het NK Snooker 2026 vindt u op deze pagina.

 

Tekst: KNBB
Tekst “Weg naar de laatste 16” & uitslagen: Peter de Brie
Foto’s: Corné Kuijpers

In de World Cup in Bogóta, Colombia, start vandaag, vrijdag het hoofdtoernooi met 32 spelers. Die 32 zijn ingedeeld in acht poules van vier van wie de beste twee per poule overgaan naar de knock-out fase met 16 spelers. Dick Jaspers en Glenn Hofman zijn automatisch geplaatst voor dit hoofdtoernooi. Sam van Etten overleefde donderdag de laatste kwalificatie en gaat als runner-up mee naar het hoofdtoernooi. De overzichten van de laatste groepen in de kwalificaties vindt u hier en de loting voor het hoofdtoernooi.

BOGÓTA – De Vietnamees Phuong Vinh Bao is in topvorm en jaagt op een positie in de hogere rangen van het klassement. Myung Woo Cho verdedigt zijn toppositie tegenover Dick Jaspers, Eddy Merckx, Marco Zanetti en Tayfun Tasdemir. Torbjörn Blomdahl zag zijn poging donderdag mislukken in de kwalificatie voor de World Cup in Bogóta. Ook Jung Han Heo, Tolgahan Kiraz en Nick Polychronopoulos ontbreken in het hoofdtoernooi, dat vandaag, vrijdag, van start gaat om 10.00 uur in Colombia, 18.00 uur West Europese tijd. Twee Colombianen, Alejandro Piza en Luis Martinez, gingen donderdag nog mee naar het hoofdtoernooi met 32 waar William Villanueva en Huberney Cataño met een wildcard zijn beloond.

Phuong Vinh Bao, de wereldkampioen van drie jaar geleden, werd donderdag een sterke dagwinnaar met 2.000 gemiddeld en een serie van 13 voor Birol Uymaz, Wan Young Choi, Roland Forthomme en Mikaël Devogelaere. De top acht van die ranglijst haalde twee overwinningen, drie spelers plaatsten zich met een overwinning en een remise. Raymon Groot was de enige met één overwinning die groepswinnaar werd.

De loting voor de acht poules van vier van wie in elke groep de beste 2 overgaan naar de knock-out met 16:

Poule A: Myung Woo Cho, Sam van Etten, Birol Uymaz, William Villanueva

Poule B: Dick Jaspers, Huberney Cataño, Phuong Vinh Bao, Hong Chiem Thai

Poule C: Eddy Merckx, Ja In Kang, Glenn Hofman, Jose Juan Garcia

Poule D: Marco Zanetti, Raymon Groot, Peter Ceulemans, Wan Young Choi

Poule E: Tayfun Tasdemir, Alejandro Piza, Jérémy Bury, Roland Forthomme

Poule F: Quyet Chien Tran, Mikaël Devogelaere, Luis Martinez, Thanh Luc Tran

Poule G: Sameh Sidhom, Sergio Jimenez, Berkay Karakurt, Omer Karakurt

Poule H: Frédéric Caudron, Muammer Rahmet, Martin Horn, Javier Vera.

 

De laatste kwalificaties per poule:

Poule A: De Mexicaan Javier Vera is de grote verrassing met overwinningen op Jung Han Heo en Merlin Romero. De routinier in dit veld verslaat zijn tegenstanders met 40 in 35 en 25 beurten. Heo, lange tijd een topspeler op de ranglijsten, wordt verslagen met 40-34 door Vera en kan zich niet onder de elite mengen. Romero speelde prachtige voorronden, de laatste drempel is te hoog.

Stand in Poule A:

1 Javier Vera 4-1.333-10

2 Jung Han Heo 2-1.480-11

3 Merlin Romero 0-0.966-5

Poule B:

De eerste geplaatste Colombiaan komt uit deze groep. Luis Martinez is baas over Tolgahan Kiraz en Jose Maria Mas met 3 matchpunten. De eerste partij tussen Martinez en Mas eindigt gelijk: 40-40 in 28. Kiraz wint van Mas, maar wordt verslagen door Martinez met een ruime score: 40-19 in 22. De Colombiaan schittert voor eigen publiek met 1.600.

Stand in Poule B:

1 Luis Martinez 3-1.600-9

2 Tolgahan Kiraz 2-1.156-5

3 Jose Maria Mas 1-1.280-8

Poule C:

De grillige Vietnamees Phuong Vinh Bao is in een prachtige vorm en verslaat Sam van Etten met 40-31 in 20 beurten. Datzelfde doet Bao met Santiago, die hij op 13 caramboles laat staan. Twee keer 40 in 20 geven de Vietnamees het beste gemiddelde van de dag: 2.000. De jonge Nederlander Sam van Etten, ook een geweldige klassieke speler, wordt runner up met 2 punten en 1.690. Dat is nog net genoeg voor een plaats in de top drie van de reserves en derhalve een plaats in het hoofdtoernooi.

Stand in Poule C:

1 Phuong Vinh Bao 4-2.000-13

2 Sam van Etten 2-1.690-6

3 Alejandro Santiago 0-0.928-5


 

Poule D:

Wat een mooie verrassing van Raymon Groot, de Nederlander uit New York, die een groep met drie tweepunters met afstand aanvoert op moyenne. Hij wint van Ahmet Alp en verliest van Ruben Legazpi met 40-34 in 25. De Spanjaard verspeelt zijn kansen door verlies tegen Alp met 40-32 in 39.

Stand in Poule D:

1 Raymon Groot 2-1.510-12

2 Ruben Legazpi 2-1.125-7

3 Ahmet Alp 2-1.000-6

Poule E:

De Turk Muammer Rahmet verslaat Hong Chiem Thai met 40-32 in 23 en wordt groepswinnaar. Rui Manuel Costa, met het laagste moyenne van alle 32 spelers, speelt geen rol in het gevecht om de toppositie. Hong Chiem Thai wint van de Portugees met 40-18 in 17 en gaat door zijn hoge moyenne mee naar het hoofdtoernooi als tweede reserve.

Stand in Poule E:

1 Muammer Rahmet 4-1.290-8

2 Hong Chiem Thai 2-1.800-7

3 Rui Manuel Costa 0-0.857-5

Poule F:

Roland Forthomme verslaat twee stugge tegenstanders, de Duitser Tom Löwe in een strak gevecht met 40-38 in 33. In zijn laatste is de Belg superieur tegen Turgay Orak met 40-22 in 17, waardoor Forthomme de fiere winnaar wordt.

Stand in Poule F:

1 Roland Forthomme 4-1.600-9

2 Turgay Orak 2-1.377-6

3 Tom Löwe 0-1.114-7

Poule G:

Birol Uymaz, die een uitstekende indruk maakt en bij de hoogste moyennes eindigt, start met een comfortabele 40-14 in 18 tegen Daniel Morales, de Colombiaan die teleurstelt. Morales herstelt zich wel tegen Nick Polychronopoulos, die met 40-18 in 21 kansloos is en later door Uymaz wordt uitgeschakeld met 40-35 in 23.

Stand in Poule G:

1 Birol Uymaz 4-1.951-10

2 Daniel Morales 2-1.384-8

3 Nick Polychronopoulos 0-1.204-8

Poule H:

Omer Karakurt wint zijn twee partijen tegen Gökhan Salman en Gwendal Maréchal in 20 en 32 beurten en gaat als groepswinnaar onder andere een mooi duel tegemoet tegen zijn broer Berkay. Maréchal en Salman blijven achter in moyenne en op matchpunten.

Srtand in Poule H:

1 Omer Karakurt 4-1.538-9

2 Gwendal Maréchal 2-1.263-6

3 Gökhan Salman 0-1.222-8

Poule I:

De tweede Colombiaan, Alejandro Piza, vermaakt het publiek met een 3 punter. Hij wint van Bong Joo Hwang met 40-31 in 23 en speelt gelijk tegen Ja In Kang met 40-40 in 29. De Koreaan In Kang, bekend in Nederland en Duitsland door zijn tijdelijke verblijven daar, gaat als nummer één van de reservelijst mee naar de beste 32.

Stand Poule I:

1 Alejandro Piza 3-1.538-7

2 Ja In Kang 3-1.333-5

3 Bong Joo Hwang 0-1.129-7

Poule J:

De Spanjaard Sergio Jimenez is in een groep met gelijkwaardige moyennes de gelukkige winnaar met 3 matchpunten, maar dwingt die groepswinst af tegen Jean Paul de Bruijn. Jimenez verslaat de Nederlander in het beslissende duel met 40-31 in 25. De Bruijn grijpt net naast de posities die recht geven op kwalificatie met de runners-up. Andres Lizarazo is de nummer 3 in de groep met 1 puntje tegen Jimenez.

Stand in Poule J:

1 Sergio Jimenez 3-1.666-7

2 Jean Paul de Bruijn 2-1.479-10

3 Andres Lizarazo 1-1.500-7



 

 

Poule K:

Mikaël Devogelaere kroont zich tot held van deze groep met winst in de laatste partij tegen Torbjörn Blomdahl: 40-31 in 23 beurten. De Zweed, met het hoogste moyenne en series van 11 en 10, verspeelt door die verliespartij tegen de Fransman zijn kansen en mag ook als runner-up niet mee. Devogelaere, als profspeler aan een nieuwe biljartcarrière begonnen, gaat als een speer vooruit. In zijn groep is TTT Nguyen, toch een gerenommeerde Vietnamees, uitgeschakeld met 0 punten en 1.520. Wat bewijst hoe sterk deze groep is.

Stand in Poule K:

1 Mikaël Devogelaere 4-1.568-7

2 Torbjörn Blomdahl 2-1.641-11

3 TTT Nguyen 0-1.520-9

 

Poule L:

De vorige dagwinnaar Wan Young Choi toont ook een sterk optreden tegen Myeong Jong Cha en Arnim Kahofer met winst in 24 en 22 beurten. Cha en Kahofer blijven achter, Cha verslaat Kahofer met 40-32 in 26.

Stand in Poule L:

1 Wan Young Choi 4-1.739-10

2 Myeong Jong Cha 2-1.360-10

3 Arnim Kahofer 0-1.125-6.

BEVERWIJK – Organisator Wim Bosman: “In organisatie was het allemaal rond maar helaas door omstandigheden kon het toch niet in Alkmaar.”

“Gelukkig heeft Beverwijk Vereniging Onder Ons, Adrichemlaan 3, 1947 KX Beverwijk zich beschikbaar gesteld.”

“De data zijn 10, 11 en 12 juli 2026. Vrijdag de 10e juli starten we om 11.00 uur. De andere dagen starten we om 10.00 uur.”

Dit is de link naar het Nationaal Arbiterstoernooi Beverwijk: https://form.jotform.com/240755354680056

Geef u op via de link middels het opgaveformulier.

 

 

Alle info over het Nationale Arbiterstoernooi:
www.carambole.nl/organisatie/arbiters/nationaal-arbiters-toernooi-2026

 

Wim Bosman organisatie
Dominique van Andel wedstrijdleiding

 

Nieuwe speellocatie: Focus Billiards Den Haag

Poolbiljart zit flink in de lift in Nederland. Dit merken we ook al jaren door toenemende deelnemersaantallen bij het NK senioren. Om onze groeiambitie waar te kunnen maken en alle senioren te kunnen bedienen zijn we op zoek gegaan naar een grotere locatie en een andere opzet. Er werd dit jaar voor het eerst gespeeld in 2 categorieën: Senioren (46+) en Veteranen (56+). Om de unieke sfeer van het NK Senioren te behouden hebben we ervoor gekozen om beide toernooien op 1 locatie te organiseren. Na jarenlang naar ieders tevredenheid bij De Distel in Roosendaal te hebben gespeeld, verhuisde het kampioenschap dit jaar naar Focus Billiards in Den Haag. Met ruim 400 inschrijvingen waren de 22 beschikbare tafels dan ook geen overbodige luxe!

 

 

Verslag

Op vrijdag 3 april trapte het NK Senioren af met straightpool. Daarna volgden 8-ball (zaterdag), 10-ball (zondag) en 9-ball (maandag). De krappe pockets maakten het lastig om hoge breaks en run-outs te schieten. Precisie en mentale weerbaarheid waren cruciaal. Vanaf de eerste ronde werd er dan ook tot laat gestreden, terwijl de toernooileiding alles op alles zette om het schema strak te houden. Dat lukte, maar het werd regelmatig nachtwerk, met korte nachten voor zowel organisatie als spelers die ver kwamen. Tussendoor waren de banken bij Focus Billiards een geliefde plek om even bij te tanken. En zoals elk jaar was het ook weer ouderwets gezellig, soms zó gezellig dat de eerste ronde op de volgende dag nét wat extra uitdaging gaf.

 





 

Nieuwe opzet

Nieuw dit jaar was de indeling in twee categorieën: Senioren en Veteranen. Daardoor stonden er in vier dagen niet vier, maar acht toernooien op het programma en kroonden we acht verschillende Nederlands kampioenen.

 


 

Medaillewinnaars

 

Senioren

  

Veteranen

     

14.1

Goud

Gilliano Smit

 

Goud

Marcel Zwiers

Zilver

Jim Telfer

 

Zilver

Xavier Karis

Brons

Richard van Giesen

 

Brons

Rob Luttikhuizen

Brons

Bjorn Kock

 

Brons

David van Streepen

     

8-ball

Goud

Willie Brouwer

 

Goud

Xavier Karis

Zilver

Gilliano Smit

 

Zilver

Peter den Reijer

Brons

Mushin Yagli

 

Brons

Sanne Krom

Brons

Lennert Duyn

 

Brons

Jacco Wieringa

     

10-ball

Goud

Jim Telfer

 

Goud

Jacco Wieringa

Zilver

Mario Martokarijo

 

Zilver

Richard van Velthoven

Brons

Rudy van der Veen

 

Brons

Xavier Karis

Brons

Bjorn Kock

 

Brons

Maikel van Lier

     

9-ball

Goud

Richard Eijmberts

 

Goud

Frans van Eekelen

Zilver

Mushin Yagli

 

Zilver

Martijn Woonings

Brons

Kim Uytenbogaardt

 

Brons

Xavier Karis

Brons

Paul Verbruggen

 

Brons

Peter de Vries

 

Bijzondere dank gaat uit naar Focus Billiards (John Koot en Mariko Krieger) voor de prettige samenwerking in de voorbereiding en tijdens het evenement, de gastvrijheid en de uitstekende catering door Raymond Kloosterman. Ook dank aan de toernooileiding: Pijke Vernout, Richard Brandsma en Gino de Ruyter. En tot slot dank aan de fotografen Stefan Osnabrug en Thierry Brachthuizer. Bedankt voor jullie inzet en het doorstaan van de korte nachten.

Met acht nieuwe kampioenen, een grote nieuwe locatie en nieuwe opzet, ruim 400 deelnemers en de vertrouwde gezelligheid kunnen we terugkijken op een geslaagd weekend, met natuurlijk ook een paar verbeterpunten voor de volgende editie.

 






















 

Alle foto’s: www.facebook.com/KnbbSectiePool 

 

Tekst: KNBB Sectie Pool
Foto’s: KNBB Sectie Pool/Thierry Brachthuizer/Stefan Osnabrug