Van deze plaats wensen de besturen, directie en medewerkers van de KNBB aan familie, vrienden en nabestaanden veel sterkte en kracht toe met het verwerken van dit verlies.

 

Links naar publicaties:
Familiebericht overlijden Tubantia
Lintjesregen 2022 Gemeente Haaksbergen
Lintjesregen 2022 (video)
 

Aan het einde van seizoen 2018/2019 is het NK Teams voor het laatst gespeeld in Hague 5, Den Haag. Mede door de overvolle kalender, lockdowns en tekort aan vrijwilligers is het er niet meer van gekomen om het te organiseren. Nu is het moment aangebroken om dit mooie evenement weer te laten plaatsvinden! 
 
Het NK Teams wordt op zaterdag 24 juni in Biljart- en Poolcentrum De Distel in Roosendaal gespeeld. Zowel het NK Teams Eerste Klasse als het NK Teams Tweede & Derde Klasse worden op dezelfde dag en locatie gehouden. De Tweede & Derde Klasse spelen samen in 1 poule. 
Wij denken hiermee een gezellige en sportieve sfeer te kunnen creëren, maar het is voor ons ook handig voor de inzet van ons materiaal en vrijwilligers. De laatste speelronde van de Eredivisie wordt namelijk een dag later op dezelfde locatie afgerond. 
 
De kampioenen van de Eerste, Tweede en Derde Klasse komen in aanmerking voor deelname en kunnen zich aanmelden door een mail te sturen naar j.worung@knbb.nl. 

NK Teams Eerste Klasse: https://cuescore.com/tournament/NK+Pool+Teams+Eerste+Klasse+2022%252F2023/28379947 
NK Teams Tweede & Derde Klasse: https://cuescore.com/tournament/NK+Pool+Teams+Tweede+%2526+Derde+Klasse+2022%252F2023/28379965 
 
We zien jullie graag zaterdag 24 juni bij het NK Teams in Roosendaal als spelers of als toeschouwer! 
 
Sacha Romero 
Sang Vonk 
Arno Hartman 
Jimmy Worung 

Voor de poolliefhebber is het dezer dagen volop genieten. Het EK Pool en het UK Open in het vooruitzicht. Het Scottish Open waar Jayson Shaw met een signature comeback Wiktor Zielinski de baas is in de finale. Het grootste pooltoernooi van Europa, de Ardennen Cup in Luxemburg waar vele Nederlanders nog kans maken op de titels, waaronder de nieuwste Jong Oranje aanwinst Sky van den Berg.

In Tampere werden we op de Dynamic Billard Eurotour getrakteerd op ware “PoolPorn” van onze landgenoot Marc Bijsterbosch. Als een echte “Magic *Mike* Marc” schotelde hij ons de meest prachtige run outs voor. Zelfs als de tegenstander (Maciol uit Polen) 6 break and runs op rij uit de losse pols toverde, vertrok “the Beast from the East” geen spier en sloeg meedogenloos toe op het moment suprême.

 

 

In de halve finale wachtte Marc een rematch van de EK 9-ball halve finale van 2015 tegen Francisco Diaz Pizzarro uit Spanje om 15:30 NL tijd. Een clash tussen twee echte publieksspelers, die glanzend werd gewonnen door onze landgenoot.

Helaas, de break van Marc haperde in het middenstuk van de finale. Fortunski nam geen gevangenen en liep van 2-2 uit naar 8-2. Een soepele break and run van Marc, een beetje bibbers in de arm van Fortunski en een golden break van Marc brachten de score terug tot 8-5. Echter dat was alles wat ze schreef. Na de soepele break and run van Fortunski zong de dikke dame en moest Marc zich tevreden stellen met het zilver.

 

 

Een uitgebreid (Engelstalig) verslag van de finale is te vinden op de website van de EPBF.

Alle wedstrijden van de Eurotour Tampere zijn gratis en live te zien dankzij EPBF en Reelive via: https://www.reelive.de/stream-preview/eurotour/events

 

Tekst: Maarten Combrink
Foto’s: EPBF
Video: Reelive

BERGEYK – Het team van Burgmans Biljarts uit Bergeyk blijft in de Nederlandse eredivisie driebanden. De Brabanders wonnen zondagavond de beslissende tweekamp tegen IQ Coach Stefan Lenting met 7-1. Die wedstrijd was nodig om over promotie en/of degradatie te beslissen. Burgmans Biljarts eindigde op de 10e plaats in de eredivisie, de DKM Tools league. IQ Coach Stefan Lenting won de barrage in de eerste divisie, die recht gaf op de wedstrijd tegen Burgmans Biljarts.

 

 

Anno de Kleine, Marco Janssen en Johan Roijers wonnen hun partij voor Burgmans Biljarts, Eddy Leppens speelde gelijk tegen Murat Gökmen. Marco Janssen was de beste winnaar: hij versloeg Rob Lamboo (die een serie van 10 maakte) met 40-33 om 20 beurten. Leppens en Gökmen speelden gelijk in 29 beurten. Gökman was na serietjes van 5, 4 en 4 in de slotfase als eerste aan de finish, Leppens maakte gelijk met 3.

Burgmans Biljarts eindigde in het spannende slotweekend in de eredivisie op de 10e plaats, één punt achter Woonwonder, Bousema en J&F Auto’s met een teamgemiddelde van 1.212. Teamleider Johan Roijers (Burgmans): ,,We zijn tevreden over wat we hebben getoond in de competitie. Eigenlijk hebben we maar één wedstrijd kansloos verloren. Ook gezien de persoonlijke problemen, met het ongeluk van de vrouw van Bart (Ceulemans) en de rugproblemen van Anno (de Kleine) door een ongelukje op vakantie, kunnen we tevreden zijn.’’

De kwaliteit van het Burgmans team bleek te hoog gegrepen voor IQ Coach Stefan Lenting. De scores waren onverdeeld in het voordeel van Burgmans Biljarts in de beslissende kamp: 40-18, 40-30 en 40-33. ,,Desondanks was er zeker sprake van spanning in de wedstrijden’’, verzekert Johan Roijers. ,,We zijn blij dat we het in de play-off konden afmaken en zo volgend seizoen weer in de eredivisie spelen.’’

Johan: ,,Het team blijft in de basis hetzelfde volgend seizoen. Eddy Leppens, Anno de Kleine, Marco Janssen, Bart Ceulemans en Johan Roijers. Davy van Havere valt weg, omdat hij is gepromoveerd met DKM. Leslie van neyen wordt de nieuwe reserve.’’

 

Tekst: Frits Bakker.
Foto Burgmans team (Jan Rosmulder)

 

We kijken uit naar het EK Pool! Van 1-11 juni komen in Tampere, Finland liefst negen Nederlanders in actie in de strijd om de medailles. Zie hier een uitgebreide vooruitblik, inclusief de complete TeamNL selectie.

De komende dagen blikken we uitgebreid vooruit met alle spelers en speelsters.

Onlangs was de aftrap van deze serie met één van de grootste spelers uit de Nederlandse poolhistorie, Nick van den Berg, met niet veel later het vervolg met een andere routinier, Jum Zwijnenburg. In deel 3 één was het de beurt aan één van de meest gedreven spelers in de selectie, Jan van Lierop, en in deel 4 de jongste uit de selectie, Jolien Schuurman.

Gisteren de oudste van the Dutch Poolbrothers, Quinten Pongers. Vandaag zijn jongere broer Yannick.

 

 

De plaatsing…

“De plaatsing was een beetje onverwachts. Nadat ik de eerste discipline 14.1 had gewonnen en daarna brons met 10-ball wist ik dat het zeker mogelijk was. Toen ik niet was gekwalificeerd voor 8-ball was ik extra gedreven om 9-ball goed te presteren. De kwartfinale was een zeer sterke wedstrijd en verloor ik nipt met 8-9.”

“Met een uiteindelijke derde plek op de ranking ben ik toch gekwalificeerd en ik ben blij met deze kans.”

“Ik ben geplaatst voor de disciplines 8-ball, 9-ball, 10-ball, straight pool en Teams.”

 

 

De favorieten in mijn discipline zijn…
“Vrijwel iedereen kan racks runnen. Ik ben er niet mee bezig.”

 

Mijn kansen zijn…
“Alles is mogelijk. Ik ga mijn best doen.”

 

Mijn doel dit EK is / ik ben tevreden als ik…
“Een betere prestatie dan de vorige jaren.”

 

Waar ik het meest naar uitkijk is…
“Sowieso straight pool. Het is mijn favoriete spelsoort.”

 

En tot slot…
“Ik kijk er naar uit om mijn land te representeren. Hopelijk pakken we veel plakken als team!”

 

 

Alle informatie over het EK Pool 2023 is t.z.t. te vinden op deze infopagina, over een paar dagen ook incl. uitzendlinks.

 

Tekst: KNBB
Foto’s: Frame TeamNL, met foto’s Stefan Osnabrug, Melissa-Kuys-Rademakers & EPBF

HO CHI MINH – Dick Jaspers heeft zijn positie op de wereldranglijst kunnen handhaven in de World Cup van Ho Chi Minh, Vietnam. De Nederlander werd bij de beste 8 uitgeschakeld door Martin Horn, maar blijft in de stand de nummer 1 van de wereld. Torbjörn Blomdahl, de grootse kampioen in zijn nadagen verbaasde de wereld tegen de grootste van alle jonge talenten. De Zweed (60) won zondag in Ho Chi Minh de finale van de World Cup in de finale tegen Myung Woo Cho (24) met 50-44 in 33 beurten. Het Zweedse fenomeen vocht terug in die finale na een slechte start en groeide na de pauze boven zijn Koreaanse tegenstander uit. Het was voor Torbjörn de 46e overwinning in een World Cup. Myung Woo Cho blijft voorlopig op één World Cup overwinning staan, die van vorig jaar in Sharm El Sheikh.

 

 

Het prachtige succes van Blomdahl, die maar net hersteld is van een liesoperatie, werd gemarkeerd door de serie van 26 in zijn eerste optreden, twee caramboles van het wereldrecord en een persoonlijk record voor de Zweed. De tweede World Cup van 2023 ging op de slotdag, na een Aziatisch getinte aanloop, naar twee Europees/Koreaanse ontmoetingen. Torbjörn Blomdahl (Zweden) schakelde Jun Tae Kim (Zuid Korea) uit met 50-31 in 30, Myung Woo Cho (Zuid Korea) versloeg Martin Horn (Duitsland) met 50-34 in 24. De stralende winnaar werd op het podium met bloemenkransen behangen en kreeg de premie van 16.000 euro. Hij won voor het eerst een World Cup in Vietnam, vijf keer eerder won Blomdahl in Azië (3x Tokyo, 1x Yokohoma, 1x Suwon).

De sensationele start (met 26 van start tegen Dion Nelin) bracht Blomdahl daarna achtereenvolgens naar overwinningen op twee Vietnamezen, de grote favoriet Quyet Chien Tran en Phuong Vinh Bao. De Spanjaard Jose Maria Mas werd verslagen in de ronde met de beste 16, daarna startte Blomdahl zijn expeditie tegen drie Koreanen: Jung Han Heo in de kwartfinale, Jun Tae Kim in de halve finale en tenslotte Myung Woo Cho in de finale. Torbjörn logenstrafte daarmee de beweringen na de start van deze World Cup dat de Koreanen en Vietnamezen de Europeanen overvleugelden. De vervolgfase van het toernooi, onder andere dankzij Blomdahl, Horn, Zanetti, Jaspers, Mas en Polychronopoulos, liet ook iets van het tegendeel zien.

De Zweed Blomdahl haalde 14 matchpunten en speelde met 2.025 één van de hoogste moyennes en vanzelfsprekend eindigde hij met de hoogste serie (26). Hij stijgt op de wereldranglijst naar de derde plaats na Dick Jaspers en Marco Zanetti.

De finale in Ho Chi Minh werd met grote belangstelling tegemoet gezien, omdat de oude maestro en recordkampioen tegenover de coming-man van het driebanden stond. Myung Woo Cho was de veel betere starter met serietjes van 5, 5 en 4, waar Blomdahl slechts drie keer scoorde in zes beurten: 20-6. De Koreaan liep nog verder uit naar 25-7, maar na de pauze startte Blomdahl zijn inhaalrace met een serie van 12 in de 13e beurt. De Zweed leidde voor het eerst met 28-27, kwam nog één keer achter met 34-32, maar trok in de slotfase de overwinning naar zich toe met series van 4 en 6 en na een zwak slot van de Koreaan werd het 50-44 in 33.

Blomdahl had in de halve finale afgerekend met Jun Tae Kim, de speler die onder meer Nikos Polychronopoulos had uitgeschakeld in een spectaculair slot (50-49). Tegen Blomdahl was Kim zijn controle kwijtgeraakt en kon hij niet hoger komen dan twee keer 5. Blomdahl besliste die partij vijf beurten voor het einde met een serie van 9: 50-31 in 30. Martin Horn, ook sterk in het voortraject, onder andere met zeges op Robinson Morales en Dick Jaspers, miste die vorm op de slotdag, waardoor de Duitser niet echt meer kon schitteren tegen Myung Woo Cho: 50-34 in 24.

Torbjörn Blomdahl reageerde rond middernacht (Vietnam) nog met een mooi commentaar: ,,Ik ben superblij, vooral omdat ik tegen al die jonge spelers nog kan winnen. Ik ben heel goed gestart, eigenlijk daarna wat minder gaan spelen, maar ik heb het in de finale toch nog kunnen omdraaien, toen ik Myung Woo Cho met een paar series onder druk kon zetten. Het was een heel mooi slot. Ik ga het nog even goed vieren met wat collega’s.”

De UMB, wereldbond, sprak op zaterdag met de PBA manager Mr. Lee over eventuele samenwerking. Farouk Barki (UMB) wilde geen reactie geven. ,,Ik bespreek het eerst met mijn bestuur en de federaties. Wij kunnen een conflict van vijf jaar niet in één dag oplossen.”

De eindstand van de World Cup in Ho Chi Minh:

1 Torbjörn Blomdahl 14-2.025-26

2 Myung Woo Cho 9-1.839-12

3 Jun Tae Kim 10-1.695-13

4 Martin Horn 8-1.668-14

5 Sameh Sidhom 8-1.666-13

6 Dick Jaspers 7-1.834-11

7 Quyet Chien Tran 6-2.000-11

8 Jung Han Heo 6-1.839-17

9 Tayfun Tasdemir 6-2.100-12

10 Robinson Morales 6-1.822-12

11 Tolgahan Kiraz 5-1.377-9

12 Marco Zanetti 4-2.068-13

13 Myeong Jong Cha 4-1.774-10

14 Nikos Polychronopoulos 4-1.718-12

15 Trung Hau Do Nguyen 4-1.340-15

16 Jose Maria Mas 3-1.180-10.

De nieuwe wereldranglijst (top 25):

1 Dick Jaspers 443

2 Marco Zanetti 383

3 Torbjörn Blomdahl 362

4 Dani Sánchez 350

5 Tayfun Taşdemir 340

6 Myung Woo Cho 325

7 Eddy Merckx 317

8 Sameh Sidhom 304

9 Haeng-jik Kim 183

10 Quyet Chien Tran 234

11 Jérémy Bury 221

12 Nikos Polychronopoulos 203

13 Jung-han Heo188

14 Jun-Tae Kim 185

15 Martin Horn 172

16 Semih Sayginer 172

17 Ruben Legazpi 147

18 Choong-bok Lee 144

19 DAC Nguyen134

20 Myeong-jong Cha 131

21 Roland Forthomme 123

22 Murat Naci Coklu 118

23 Pedro Gonzales 114

24 Masshour Abu Tayeh 113

25 Michael Nilsson 113

(Dani Sánchez, Semih Sayginer en Duc Anh Chien Nguyen zijn nog in deze ranglijst opgenomen, maar gaan na deze World Cup in Ho Chi Minh over naar de PBA in Zuid Korea).

 

Tekst: Frits Bakker.
Foto Torbjörn Blomdahl.

 

HO CHI MINH – Het herstel van een operatie heeft Torbjörn Blomdahl, de recordhouder met 45 World Cups, niet gehinderd om in de World Cup van Ho Chi Minh weer naar een topklassering te mikken. De Zweed onderging drie weken en twee dagen geleden een operatie aan een liesbreuk. Hij kon al die weken niet trainen, lag vooral veel op de bank met pijnstillers en was net op tijd fit genoeg om naar Ho Chi Minh te reizen om de World Cup te spelen. ,,Ik had er helemaal niets van verwacht’’, bekent hij. ,,Ik ben zestig, dus het herstel van zo’n ingreep duurt wat langer. Het zou mooi zijn dat ik een partijtje kon winnen, maar van start gaan met een serie van 26 was wel heel speciaal. Ik heb het in heel mijn carrière nooit eerder gedaan.’’ Het is haast een wonder dat Torbjörn nu nog in het toernooi is en morgen (zondag) om de hoogste podiumplaatsen speelt met Jun Tae Kim (zijn tegenstander in de halve finales), Martin Horn en Myung Woo Cho. Het zijn de spelers in grootse vorm. Torbjörn Blomdahl won vorig jaar de voorlaatste World Cup in Veghel, Myung Woo Cho de laatste in Sharm El Sheikh.

Hij is zelf nog het meest verbaasd over zijn vorm. Blomdahl: ,,Mijn grootste zorg, toen ik hier naar Vietnam kwam, was dat iemand mijn koffer kon dragen, want ik mag nog altijd niets zwaars tillen. Het was ook pas in deze laatste dagen dat ik met pijnstillers mocht stoppen. Dus ik dacht vooral: ik hoop dat ik een paar ballen kan maken en misschien eens een partijtje winnen.’’ De realiteit was zo anders: Blomdahl startte zijn eerste partij tegen Dion Nelin, ging van acquit en maakte een onwaarschijnlijke serie van 26.

Een dag later kijkt Blomdahl nog altijd met verwondering terug op die topserie. ,,Veel mensen vragen mij naar die 27e carambole, die ik miste, maar praten niet over die 26 van daarvoor. Dat is veel meer een wonder, want ik ben zestig en heb het nog nooit eerder gedaan. Ik heb ook geen zenuwen gevoeld op het laatst van de serie. Toen Caudron die 28 maakte, was de 29e een gemiste driehoek, bij Forthomme ook. Bij mij was die nummer 27 een heel moeilijke bal. Daarvoor had ik hooguit twee, drie niet zo makkelijke ballen gemaakt.’’

De Zweed keek in de late Vietnamese avond met belangstelling wie zijn tegenstanders worden op de slotdag van de World Cup. Dick Jaspers was natuurlijk een verwachte finalist, maar verloor van Martin Horn op weg naar het podium. De Duitser domineerde de hele partij, Jaspers vocht tevergeefs tegen een lange inzinking en kon slechts bewonderend toekijken hoe Horn met een kunstzinnige, laatste carambole de partij won: 50-41 in 31/30.

De andere partij uit die avondsessie werd gewonnen door Myung Woo Cho na een verbeten gevecht met Quyet Chien Tran. En dus staat de kleine, vrolijke Koreaan morgen weer op het eindpodium met kansen op winst. Cho zette Tran, de laatste Vietnamees, snel op een achterstand met een serie van 11 (12-3), liep ook snel uit naar 22-7 en 30-7, maar had een terugval met vijf nullen op een rij. Tran kon echter niet optimaal profiteren en bleef op geruime afstand. Het werd 40-34, 47-41 en tenslotte 50-43 in 30 beurten.

Dat resulteerde in de halve finales, zondag:

8.30 Blomdahl-Kim

11.00: Horn-Cho

14.30: Finale.

Jun Tae Kim en Torbjörn Blomdahl waren de toonaangevende spelers in de eerste ronde van de kwartfinales. Jun Tae Kim maakte indruk met zijn start tegen Sameh Sidhom, die monddood werd gemaakt door de verbluffende start van Kim. De acquit met 6 was de opmaat naar veel meer: 13 en 8 in de 3e en 4e beurt, waardoor het scorebord riante cijfers aangaf: 28-4 in 4 beurten. De Koreaan kon dat tempo niet volhouden, maar stond wel na 8 beurten op 40 (5.000 gemiddeld) en liet Sidhom nog altijd troosteloos ver achter (40-7). Zes nullen in de laatste 9 beurten hielden Jun Tae Kim van een spectaculaire partij: het werd 50-25 in 18 beurten.

De Zweed ging door met zijn strafexpeditie, excelleerde opnieuw met korte demarrages (8 en 12) en zette daarmee Jung Han Heo op grote afstand: 29-14 in 9 beurten. Heo kwam nog één keer terug met 8, maar kon niet meer dreigen. Blomdahl ging uit met 2, 2, 6 en 2 voor een eindstand van 50-32 in 19 beurten.

Beste zestien

Drie partijen met het karakter van een echte kraker markeerden de sessies met de beste zestien. Quyet Chien Tran, de favoriet van de Vietnamezen, versloeg in een duizelingwekkende slotfase de Koreaan Myeong Jong Cha met 50-48 in 30 beurten. Myung Woo Cho, de jonge Koreaan, ontsnapte tegen de wereldkampioen Tayfun Tasdemir met 50-48 in 24. En Jun Tae Kim counterde op een geweldige eindsprint van Nikos Polychronopoulos met 50-49 in 27.

Het mooiste slot in de vroege sessie op zaterdag kwam van Nikos Polychronopoulos en Jun Tae Kim. Het liet nog maar eens zien wat pressie en zenuwen met een speler van deze klasse kunnen doen. De Griek, niet zo best gestart met 2 in 5, kwam in de partij in de fase rond de 16e beurt met serietjes van 8 en 6 (32-32), kwam toch weer achter met 46-37, maar leek toen in een prachtige flits van zijn snelle scoringsdrift naar het einde te gaan. De serie van 12 was geweldig, alleen kwam ’de 13’ voor de winst niet uit zijn keu. Hij miste op 1 carambole. Kim kwam met 3 ook op 49, Polychronopoulos miste nog een maakbare matchbal en zag Kim finishten op 50-49 in 27.

Myung Woo Cho en Tayfun Tasdemir speelden een onwaarschijnlijk mooie partij, waarin Tasdemir dank zij een vroege 12 veruit de beste starter was (17-7), maar Cho ook met 12 voor het eerst terugkwam in de partij (23-21). Het slot kwam met voordeel voor Tasdemir (48-46). Myung Woo Cho maakte onder een helse spanning twee voor 48-48 en tenslotte twee voor 50-48. Tasdemir miste zijn laatste drie pogingen.

Jung Han Heo was de beste man in de eerste sessie met acht bij de beste 16. De Koreaan zette zijn aanval in met series van 9 en 17 in de eerste tien beurten, liep comfortabel weg van Tolgahan Kiraz en deed alleen nog vier beurten over zijn laatste twee punten. 

Quyet Chien Tran balanceerde als grote favoriet van het thuispubliek op de rand van de afgrond tegen de Koreaan Myeong Jong Cha, die na 8 beurten leidde met 22-10. Tran was met twee keer 7 pas terug in de wedstrijd, maar nog altijd 37-30 achter. De Koreaan kwam voor het eerst op matchpunt (49-45), maar miste vier keer zijn laatste en winnende carambole. Tran greep zijn laatste kans met een slotserie van vier: 50-49 in 30.

Torbjörn Blomdahl maakte een einde aan de mooie missie van Jose Maria Mas. De vriendelijke Spanjaard speelde een geweldig toernooi, ging naar hoge scores in de voorronden en kwam met Tayfun Tasdemir uit de eerste ronde van het hoofdtoernooi. De partij tegen Torbjörn Blomdahl, vooralsnog de stuntman van deze World Cup, betekende Ma’s laatste kunstje, omdat de Spanjaard niet bestand was tegen de klasse van de Zweed en vanaf de start ver achter bleef: 50-19 in 27.

Dick Jaspers speelde één van zijn zeldzame partijen tegen Marco Zanetti waarin hij niet echt dreiging voelde. De Nederlander had al een veel betere start (15-9, 20-11) en greep met een serie van 11 definitief de macht (42-27) om tenslotte met 50-32 te finishen in 21. Martin Horn had net zo weinig moeite met Robinson Morales, die tot een van de smaakmakers was uitgegroeid in deze World Cup.

Wedstrijden met de laatste 16:

Horn-Morales 50-24 (21/20)

Jaspers-Zanetti 50-32 (21/20)

Tran-Cha 50-49 (30/29)

Cho-Tasdemir 50-48 (24/23)

Blomdahl-Mas 50-19 (27)

Heo-Kiraz 50-37 (21/20)

JT Kim-Polychronopoulos 50-49 (27)

Sidhom-Do Nguyen 50-21 (30/29).

Tekst: Frits Bakker

Foto Martin Horn

 

We kijken uit naar het EK Pool! Van 1-11 juni komen in Tampere, Finland liefst negen Nederlanders in actie in de strijd om de medailles. Zie hier een uitgebreide vooruitblik, inclusief de complete TeamNL selectie.

De komende dagen blikken we uitgebreid vooruit met alle spelers en speelsters.

Onlangs was de aftrap van deze serie met één van de grootste spelers uit de Nederlandse poolhistorie, Nick van den Berg, met niet veel later het vervolg met een andere routinier, Jum Zwijnenburg. In deel 3 één was het de beurt aan één van de meest gedreven spelers in de selectie, Jan van Lierop, en in deel 4 de jongste uit de selectie, Jolien Schuurman.

Vandaag de oudste van the Dutch Poolbrothers, Quinten Pongers.

 

 

De plaatsing…
“Was een droom die uitkwam. Eerste op de NK Ranking, mijn eerste Nederlandse titel bij de heren en drie medailles in totaal: goud, zilver en een geweldige bronzen medaille op het Jumbo NK 9-ball – dat  werd uitgezonden op Ziggo Sport!”

“Ik ben geplaatst voor de discipline straight pool en 10-ball bij de heren en voor 8-ball en 9-ball bij de Onder 23.”
 

De favorieten in mijn discipline zijn…
“Bij de heren vooral spelers uit de standaard landen, zoals Polen en Duitsland, maar ook Nederland. Bij de Onder 23 zijn Jonas Souto uit Spanje en Emil Gangflot uit Noorwegen de twee meest bekende spelers.”

 

 

Mijn doel dit EK is / ik ben tevreden als ik…
“Als ik het beste uit mijn spel heb kunnen halen en dat ik kan genieten van de toernooisfeer.”

 

Waar ik het meest naar uitkijk is…
“Het meedoen.”

 

En tot slot…
“Vijf weken geleden brak ik mijn rechterpols door een zeer dom ongeluk. Dit bleek een scaphoidbreuk te zijn, waarbij mijn onderarm tenminste zes weken in gipsverband moest. Ik ga nu het EK dus in gips spelen.”

“Ik was er kapot van toen het gebeurde en heb zeer moeilijke weken achter de rug met veel onzekerheid en verdriet. Positieve is wel dat ik heb al een paar weken met dit gips heb kunnen trainen. Als ik mooie resultaten zou halen op dit EK zou dat sensationeel zijn.”

 

 

Alle informatie over het EK Pool 2023 is t.z.t. te vinden op deze infopagina, over een paar dagen ook incl. uitzendlinks.

 

Tekst: KNBB
Foto’s: Frame TeamNL, met foto’s Melissa-Kuys-Rademakers & EPBF

ROSMALEN – De Grand Prix in Rosmalen kreeg deze dagen een onverwachte stuntman aan de tafels. In de lange aanloop naar het hoofdtoernooi in De Hazelaar verscheen vrijdag de 52-jarige Gert-Jan van der Veen, een financieel adviseur uit Leeuwaren in de arena met een zeldzame vorm. De Fries speelde vier partijen op een dag, schitterde in twee voorronden met 1.600 gemiddeld en in de volgende twee zelfs met 2.000 gemiddeld. Het World Cup niveau, ver van het wereldpodium in Ho Chi Minh, gaf de hoofdrolspeler een wonderlijk gevoel. ,,Ik weet ook wel dat het uitzonderlijk is, maar het voelt heel prettig’’, was het commentaar van Gert-Jan van der Veen. De Fries, die ooit nog zo’n uitschieter had toen hij Dick Jaspers versloeg op de kleine tafel in het Crazy Diamonds toernooi, komt maandag terug voor een poging om het hoofdtoernooi te halen. Dat heeft hij één keer eerder gedaan in zijn carrière, in de Grand Prix van Capelle.

 

 

Gert-Jan van der Veen, gehuwd met Tiny, twee zonen, Bas van 14 en Sander van 16, heeft wel een verklaring voor het sterke optreden op de Grand Prix. ,,Ik heb heel lang op een zelfde niveau gespeeld, maar de laatste vijf, zes jaar steek ik wat meer tijd in biljarten. We zijn in 2018 van Zwolle naar Leeuwarden verhuisd. Ik heb zelf een matchtafel, die nu in een mooi kamertje staat, waar ik wat meer kan trainen. En af en toe neem ik eens een lesje. De training begint nu zijn vruchten af te werpen, al blijft het bescheiden. Vorig jaar speelde ik net boven de 1 gemiddeld, nu net eronder. Toch blijf ik progressie maken. Dat resulteerde hier, in de Grand Prix, ineens in vier sterke partijen achter elkaar.’’ Gert-Jan van der Veen, die al biljart vanaf zijn 17e, 18e jaar, versloeg eerst Cees Lageweg met 20-11 in 13, daarna Mikail Unver met 20-3 in 12. Hij kwam daarna terug voor zijn volgende ronde en won eerst van Paul Witteman met 25-9 in 13 en van Gijs van Rijn met 25-12 in 11, goed voor een gemiddelde van 2.000.

Het gaf de Fries vleugels, maar hij realiseert zich dat hij later deze week weer snel met twee voeten op de grond kan staan. ,,Het zijn van die momenten die je meemaakt. Je hebt soms een heel mooie partij, maar dit is wel een vreemd gevoel, hoor, vier keer zo goed op één dag.’’ Want om maar eens een vergelijking te maken: Wilco Meusen won in de PQ2 een poule voor Peter van der Heijden met 0.980, Hans de Groot voor Bradley Roeten met 0.857 en Joris van ’t Zelfden voor Huub Adriaanse met 0.862.

De Grand Prix in De Hazelaar gaat vandaag, zaterdag, verder, vervolgt daarna op maandag en gaat volgende zaterdag naar de finaleronden.

Tekst: Frits Bakker.
Foto Gert-Jan van der Veen (Paulus Brekelmans).

 

HO CHI MINH – De maestro van het eerste uur in de World Cup van Ho Chi Minh schitterde even briljant als verbluffend. De 60-jarige Torbjörn Blomdahl opende zijn missie op Vietnamese bodem met een fenomenale serie van 26 tegen Dion Nelin. De misser in die eerste beurt brak de poging af om het wereldrecord van 28 (Komori, Ceulemans, Caudron, Forthomme) aan te vallen. Het absolute hoogtepunt van deze eerste dag in het hoofdtoernooi zet de Zweed onmiddellijk in de rol van kanshebber. Hij was in dat ultieme moment slechts drie caramboles verwijderd van het absolute record en de superpremie van 29.000 euro die de wereldbond op de verbetering van het wereldrecord heeft gezet.

De andere uitblinkers van deze eerste dag waren onder andere Robinson Morales, de Colombiaanse Spanjaard, die met een geweldige eindsprint de jonge Koreaan Myung Woo Cho versloeg met 40-35 in 17 beurten en één van de spelers was met de maximale 6 matchpunten. Dat gold verder voor Torbjörn Blomdahl (6-2.448-26), Tayfun Tasdemir (6-2.105-13), Robinson Morales (6-2.033-14), Sameh Sidhom (6-1.714-8) en Jun Tae Kim (6-1.621-8). De beste in moyenne was Quyet Chien Tran, tweede na Blomdahl, met 2.609.

Bij de uitgeschakelde spelers in een favorietenrol waren Eddy Merckx, de winnaar van vorig jaar in de World Cup in Ho Chi Minh, die in de poule met Cha en Horn net buiten de twee bovenste posities greep. Maar ook Haeng Jik Kim, de Koreaanse topper, slaagde er niet in zich te plaatsen bij de laatste 32.

De loting voor de volgende ronde, de eerste knock-outs, laat prachtige partijen zien zoals Dick Jaspers-Marco Zanetti, Robinson Morales-Martin Horn en Tayfun Tasdemir-Myung Woo Cho.

Zoals vaker na een superserie had ook Blomdahl na die fameuze start tegen Nelin een terugval: hij scoorde daarna alleen nog 3 keer een 1, 4 keer een 2 en 1 keer een 3 (slotserie) voor een eindstand van 40-11 in 11 beurten. De opbouw van de serie was feilloos met veel mooie posities. Vijftien keer scoorde Blomdahl een punt over drie banden, zeven keer over vier banden en vier keer over vijf banden. De 27e carambole, een rondspeelbal, ging mis door een klos: Blomdahl raakte bal twee iets te dik, waardoor die objectbal de derde bal uit de verre hoek weg kloste.

De loting voor de wedstrijden met de beste 16:

Torbjörn Blomdahl-Jose Maria Mas

Jung Han Heo-Tolgahan Kiraz

Jun Tae Kim-Nikos Polychronopoulos

Sameh Sidhom-Trung Hau Do Nguyen

Robinson Morales-Martin Horn

Dick Jaspers-Marco Zanetti

Myeong Jong Cha-Quyet Chien Tran

Tayfun Tasdemir-Myung Woo Cho.

De overzichten van de 8 poules:

Poule A:

Jaspers-Dinh-Kiraz-Abu Tayeh

De start van Dick Jaspers opent alle perspectieven, omdat de Nederlander wint van Quang Hai Dinh met 40-20 in 15 en Tolgahan Kiraz veel meer, zelfs 40 beurten nodig heeft voor zijn winst tegen Mashhour Abu Tayeh (40-33). Die twee winnaars spelen gelijk tegen elkaar als Jaspers uitgaat in de 25e beurt en Kiraz gelijkmaakt met 3. De Vietnamees Dinh behoudt een kleine kans door zijn winnende score teen Abu Tayeh (40-31 in 28), maar moet Kiraz voor laten gaan in de laatste sessie. De Turk verslaat zijn tegenstander met 40-37 in 29. Jaspers wint zijn laatste tegen Abu Tayeh met 40-24 in 24 en eindigt met 1.875 gemiddeld voor Kiraz met 1.276.

De eindstand in Poule A:

1 Dick Jaspers 5-1.875-9

2 Tolgahan Kiraz 5-1.276-7

3 Quang Hai Dinh 2-1.347-10

4 Mashhour Abu Tayeh 0-0.956-6

Poule B:

Tasdemir-DH Kim-Mas-DAC Nguyen

Tayfun Tasdemir maakt in de tweede sessie een eind aan de winnende reeks van Jose Maria Mas, die twee keer dagwinnaar was in de voorronden en in deze poule van vier de eerste partij tegen Duc Anh Chien Nguyen, de toekomstig PBA speler, in winst beslist met 40-35 in 26. Tasdemir, de wereldkampioen, begint sterk tegen Dong Hoon Kim (40-30 in 23) en verslaat in de tweede omloop Mas met 40-19 in 19. Duc Anh Chien ziet zijn tegenstander Dong Hoon Kim de nabeurt missen op 40-38. Jose Maria Mas, de revelatie van deze World Cup, speelt gelijk tegen Dong Hoon Kim dankzij een prachtige nabeurt van 7. Daarmee wordt hij op matchpunten tweede in de eindstand van Poule B na Tasdemir.

De eindstand in Poule B:

1 Tayfun Tasdemir 6.2.105-13

2 Jose Maria Mas 3-1.356-10

3 Duc Anh Chien Nguyen 2-1.229-10

4 Dong Hoon Kim 1-1.285-6

Poule C:

Zanetti-TL Tran-JT Kim-Hwang

De tweede sessie is cruciaal als de twee winnaars uit de eerste ronde elkaar treffen. Marco Zanetti lanceert de partij tegen Jun Tae Kim met 10 in de derde beurt, de Koreaan antwoordt rond de 10e beurt met 7, 7 en 5. Kim finisht met 3, 2 en 2, Zanetti met 6 en 2 en mist de gelijkmaker (40-39 in 17). Tran blijft in de race door winst op Hwang met 40-36 in 24 en heeft een overwinning op Kim nodig. Jun Tae Kim gaat naar de maximale score door winst in de laatste tegen Tran, Marco Zanetti speelt voortreffelijk in zijn laatste tegen Hwang (40-17 in 14) en eindigt met het hoogste gemiddelde op de tweede plaats.

De eindstand in Poule C:

1 Jun Tae Kim 6-1.621-8

2 Marco Zanetti 4-2.245-13

3 Thanh Luc Tran 2-1.472-9

4 Bong Joo Hwang 0-1.313-13

Poule D:

Merckx-Cha-Horn-Thai

Martin Horn start wonderbaarlijk goed en verslaat de Vietnamees Thai met 40-21 in 13. Het is één van de betere partijen in de openingsronden. Eddy Merckx wint in 20 beurten van Cha, de partij tussen Horn en Merckx wordt gewonnen door de Duitser met 40-33 in 32. Myeong Jong Cha wacht op zijn kans met een mooie zege op Thai (40-27 in 17). De Koreaan wordt zelfs poulewinnaar, omdat hij Horn verslaat in de laatste met 40-33 in 27. Het slachtoffer heet Eddy Merckx. De winnaar van vorig jaar in Ho Chi Minh speelt in zijn laatste partij gelijk tegen Thai (40-40 in 30), maar was ook bij winst niet naar de tweede plaats opgeschoven. Cha en Horn eindigen met 4 matchpunten en betere moyennes.

De eindstand in Poule D:

1 Myeong Jong Cha 4-1.812-10

2 Martin Horn 4-1.569-14

3 Eddy Merckx 3-1.378-14

4 Hong Chiem Thai 1-1.466-5

Poule E:

HJ Kim-Do Nguyen-Heo-DR Kim

De Vietnamees Trung Hau Do Nguyen gaat door met stunten in het hoofdtoernooi en verslaat in zijn eerste wedstrijd Haeng Jik Kim met 40-16 in 20 beurten. Dat resultaat zet de toon voor deze groep, waarin Jung Han Heo eerst langs Dong Ryong Kim gaat (40-35 in 19) en daarna Nguyen op zijn plaats zet met 40-17 in 17. Haeng Jik Kim verslaat de andere Kim in deze groep (40-29 in 23), maar in de laatste ronde pakt het allemaal anders uit dan verwacht. Nguyen wint van Dong Ryong Kim, waardoor hij naar 4 matchpunten gaat. Haeng Jik Kim wint nog wel van Heo (40-33 in 30), maar komt in het gevecht met drie 4-punters tekort in moyenne.

De eindstand in Poule E:

1 Jung Han Heo 4-1.712-6

2 Trung Hau Do Nguyen 4-1.644-15

3 Haeng Jik Kim 4-1.315-13

4 Dong Ryong Kim 0-1.484-6

Poule F:

Sidhom-Ahn-Polychronopoulos-Cenet

Sameh Sidhom haalt een grote achterstand op tegen Nikos Polychronopoulos, omdat de Griek (28-14 en 32-18 voor) stilvalt en in zijn laatste 8 beurten alleen nog vier keer 1 maakt. De Egyptenaar wint dus met 40-36 in 21 en is na de 40-38 tegen Ahn na twee ronden in de veilige haven. Sidhom blijft zelfs ongeslagen, omdat hij ook Cenet verslaat in de laatste omloop. Polychronopoulos wint eerst van Cenet, de Turk die ook zijn tweede partij verspeelt na een gemiste matchbal, waarna Ahn met vijf door de finish gaat. ’Poly’ grijpt de tweede plaats door winst op Ahn met 40-24 in 22.

De eindstand in Poule F:

1 Sameh Sidhom 6-1.714-8

2 Nikos Polychronopoulos 4-1.681-8

3 Ji Hun Ahn 2-1.275-8

4 Lütfi Cenet 0-1.142-9

Poule G:

Blomdahl-Nelin-QC Tran-Bao

De fabuleuze start van Blomdahl (serie van 26) krijgt een vervolg in zijn tweede partij tegen Quyet Chien Tran, die als grote favoriet van het Vietnamese thuispubliek wordt beschouwd. Blomdahl start nu met 6 en 6 in de eerste 4 beurten, zet de definitieve aanval in met 10, 5 en 4 naar de finish toe en wint met 40-27 in 13. De Zweedse wervelwind maakt een grootse indruk en staat na twee partijen met 3.333 gemiddeld, veruit het hoogste van de 32 finalisten. Tran, die ook sterk opent in 13 beurten tegen Bao (40-16) moet de kwalificatie afdwingen tegen Dion Nelin (die wint van Bao met 40-34 in 23). De Vietnamees redt het vege lijk door winst tegen Nelin (40-27 in 15) en realiseert ook het hoogste gemiddelde van alle 32 spelers over drie partijen: 2.609. Torbjörn Blomdahl wint ook zijn derde partij tegen Bao, die ver voorstaat, maar door 8 missers op rij in de slotfase de winst nog aan Blomdahl laat: 40-37 in 25. De Zweed eindigt met 2.448 gemiddeld en veruit de hoogste serie.

De eindstand in Poule G:

1 Torbjörn Blomdahl 6-2.448-26

2 Quyet Chien Tran 4-2.609-11

3 Dion Nelin 2-1.591-9

4 Phuong Vinh Bao 0-1.426-7

Poule H:

MW Cho-Karakurt-Bury-Morales

Wat een gevecht is dat tussen de jonge Koreaan Myung Woo Cho en de Colombiaan Robinson Morales. De wedstrijd lijkt beslist als Cho is uitgelopen naar 35-25 in de slotfase, maar Morales krijgt in die benarde positie een plotselinge impuls. Hij lijkt zelfs te finishen, maar strandt in zijn serie van 14 op één carambole. Myung Woo Cho krijgt nog twee kansen, mist één keer onwaarschijnlijk (achterom) en ziet Morales bij zijn derde matchbal eindigen: 40-35 in 17. Die partij blijkt ook beslissend voor de twee topposities, hoewel de spanning aan het eind nog is te snijden tussen Myung Woo Cho en Jérémy Bury. De Koreaan wint zijn eerste van Omer Karakurt (40-16 in 13), Morales zijn eerste van Bury (40-33 in 24). De Colombiaan is evenwel onverslaanbaar en wint ook van Cho met 40-35 in 16 en van Karakurt (40-32 in 19). Het gevolg is dat Cho en Bury beide op twee punten staan voor hun onderlinge partij. Die krijgt een enerverend verloop. Bury leidt na zijn tiende beurt met 20-5, Cho vecht langzaam terug, maar het einde vergt veel van de zenuwen van beide spelers. De Fransman mist drie keer voor zijn 40e carambole, de Koreaan twee keer op matchpunt. Het wordt uiteindelijk 40-39 voor Bury, waarna Cho in de nabeurt gelijk maakt. Dat is voldoende voor de tweede plaats op moyenne.

De eindstand in Poule H:

1 Robinson Morales 6-2.033-14

2 Myung Woo Cho 3-2.017-9

3 Jérémy Bury 3-1.395-8

4 Omer Karakurt 0-1.409-12.

Tekst: Frits Bakker

Foto Dick Jaspers (Tee Benjamin, Kozoom Vietnam,)