SITTARD – Het hoofdtoernooi van de Grand Prix in De Biljartacademie in Sittard gaat naar de kick-off met Dick Jaspers om 11.00 uur in de allereerste ronde, een totaal van 14 Brabanders in het finaleveld met 32 en 2 Limburgers: Raymund Swertz uit Afferden en Roy Zielemans uit Heerlen. De voorronden zijn afgesloten met de laatste acht kwalificatiespelers van wie Roy Zielemans winnaar werd van zijn groep met 4 matchpunten en 1.132 gemiddeld na overwinningen tegen Jordy de Kruijf (30-25) en Charles Mekes (30-17).

De andere groepswinnaars op woensdagavond waren Erwin Kivits (4-1.333-7), Peter Vlaar (3-1.016-8) en Frits Broeders (4-1.363-10). Die serie van 10 van Broeders, gemaakt tegen Bert van Manen) was de hoogste uit deze laatste kwalificatiesessies. De hoogste moyennes in deze ronde kwamen van Frits Broeders (1.363), Erwin Kivits en Sander Jonen (1.333), Henk Overmars (1.263), Roy Zielemans (1.132), Roland Uijtdewillegen (1.111), Peter Vlaar (1.016) en Johan Zwiers (1.000), zoon van de 80-jarige Riny Zwiers die net voor het hoofdtoernooi werd uitgeschakeld.

Van de acht poules van vier spelers, die over twee dagen spelen, donderdag en vrijdag, gaan zestien spelers naar de knock-outs die op zaterdag naar de finales gaan.

Dick Jaspers speelt in een volledig Brabantse poule met Jerry Hermans, Roland Uijtdewillegen en Jack van Peer. Frits Broeders staat onder andere tegenover Barry van Beers, Roy Zielemans krijgt onder andere Jean Paul de Bruijn en Sam van Etten te bestrijden.

 

 

De poule-indelingen (Poule A, B, G en H op donderdag, poule C, D, E en F op vrijdag):

Poule A:

Dick Jaspers, Jerry Hermans, Roland Uijtdewillegen, Jack van Peer

Poule B:

Jeffrey Jorissen, Volkan Cetin, Sander Jonen, Harrie van de Ven

Poule C:

Barry van Beers, Joey de Kok, Frits Broeders, Robert Koster

Poule D:

Glenn Hofman, Frans van Schaik, Peter Vlaar, Michael Vink

Poule E:

Dave Christiani, Raymund Swertz, Erwin Kivits, Henk Overmars

Poule F:

Jean Paul de Bruijn, Sam van Etten, Roy Zielemans, Johan Zwiers

Poule G:

Jean van Erp, Joris van ’t Zelfden, Kay de Zwart, Martijn Roefs

Poule H:

Raimond Burgman, Adrie Demming, Huub Wilkowski, John van der Stappen

 

 

Tekst Frits Bakker.
Foto + poster: De Biljartacademie

SITTARD – Het was de dag in de Grand Prix van Sittard waarop twee oud strijders tegenover elkaar stonden. Riny Zwiers (80) ging op het biljart het gevecht aan met Jean Bessems (bijna 80). Het ging om een plaats in de laatste kwalificatieronden voor het hoofdtoernooi. Riny, uit Oss, zegevierde met 25-17 in 30 beurten. Hij mocht verder op een lange, lange dag, speelde vier partijen in totaal en was zo’n veertien uur van huis. ,,Dat is eigenlijk iets te veel voor een man van 80’’, besefte hij met een glimlach, een dag later in Oss aan de ontbijttafel met zijn vrouw Koosje.

Voor Jean Bessens eindigde het toernooi in die wedstrijd van twee oude bekenden, Riny ging door naar de volgende fase, waarin hij eerst won van Rudi Gerritsen (30-29 in 40), maar verloor van Harrie van de Ven met 30-20 in 36. De winnaar van die groep was de Zeeuw Joris van ’t Zelfden.

Riny Zwiers keek terug op een prachtig toernooi en een aardig weerzien met Jean Bessems. ,,We kennen elkaar al van toen we 20, 21 jaar waren, toen we tegen elkaar speelden in kader en driebanden’’, vertelt Riny. ,,De come-back van de Brabander is wonderbaarlijk. ,,Ik ben blij dat ik weer terug op aarde ben, want vorig jaar heb ik een zware hartoperatie gehad met drie omleidingen. Daar ben ik nu gelukkig van hersteld.’’ Op het biljart is Riny Zwiers een speler met een historie. Hij speelde mee in acht World Cups, haalde onder meer het hoofdtoernooi in Oosterhout, waar hij in de laatste 32 verloor van Marco Zanetti. ,,Vroeger was het alleen kader, sinds ik net over de veertig was, ben ik gaan driebanden. Vanaf toen heb ik bijna alle Grand Prix toernooien in Nederland meegespeeld.’’

Riny Zwiers was in zijn vorige leven beroepsmuzikant. ,,Ik speelde trompet, klarinet en trombone in de band van Johnny Hoes.’’ De Rotterdamse volkszanger, die later in Limburg ging wonen, werd bekend van smartlappen als ’Och was ik maar, bij moeder thuisgebleven.’ Daar moest Riny nog even aan terugdenken, toen hij dinsdagmorgen na zijn uitschakeling in de Grand Prix ’bij Koosje thuis kon blijven.’

Adrie Demming, Nick Zuijkerbuijk, Joris van ’t Zelfden en Harrie van de Ven waren de eerste spelers uit Poule A en Poule B die maandagavond de kwalificaties haalden. Demming met 4 matchpunten en 1.000, Zuijkeerbuijk met 4 punten en 0.952, Joris van ’t Zelfden, net terug van zijn stagereis naar China, met 4 punten en 0.759, Harrie van de Ven met 2 punten en 0.782. De twee laatste poules op maandag eindigden in topposities voor Sander Jonen (4 matchpunten, 1.333) en Roland Uijtdewillegen (4-1.111), de runners-up waren Martijn Roefs en John van der Stappen.

Vandaag, dinsdag, in de laatste ronden, komen onder andere nog Paul Bruijstens, Charles Mekes, Erwin Kivits, Michael Vink, Jack van Peer, Henk Overmars, Frits Broeders en Bert van Manen in actie. Vanaf donderdag komen de geplaatste spelers in het toernooi, dat in De Biljartacademie wordt gespeeld en op zaterdag eindigt.

Tekst: Frits Bakker

Foto Riny Zwiers (Paul Brekelmans).

 

 

 

 

Een kijkje achter de schermen, deel 1

Regelmatig krijg ik de vraag wat ik als directeur KNBB in een gemiddelde week allemaal meemaak. Zal daarom de komende tijd wat meer posten om een indruk te geven. Hoop dat je het leuk vindt! Als je naar aanleiding van wat ik post vragen hebt, neem dan gerust contact met mij op.

Gisteren was ik de gehele dag op het KNBB-bondsbureau in Nieuwegein voor o.a. het weekoverleg, een call met NOC*NSF en een sollicitatiegesprek.

Vanochtend was ik op bezoek bij Biljartvereniging Horna in Hoorn en had een boeiend gesprek met Jan Meere (voorzitter), deze vereniging heeft het heel goed voor elkaar. Daarna daar vlakbij in de buurt een kop koffie gedronken bij Benny Beek (penningmeester KVC) en op de terugweg een leuk interview met een landelijke krant over de ledengroei van de KNBB. Eind vd middag thuis nog wat mail en betalingen verwerkt. Deze avond langs Poolcentrum Blaak. Morgen meer

 


 

Een kijkje achter de schermen, deel 2

Gisteravond laat thuis van een avondje pool. Was spannend en gezellig de eerste teamwedstrijd van dit nieuwe seizoen. Speelde een nagelbijtend potje straight pool. Wat met 50-49 in mijn voordeel uitviel. Van belang dat ik nog competitie speel om zo feeling te houden met de zalen en wat wij allemaal als KNBB organiseren.

Vanochtend vroeg op het bondsbureau voor weer een sollicitatiegesprek met een kandidaat voor de functie financieel administratief medewerker. Ook nog even kort overleg met Serviceorganisatie Nederland Sport die deze ochtend op ons kantoor te gast waren.

In de middag naar de Rai in Amsterdam voor een bezoek aan de IAAPA Expo Europe. Dit is één van de grootste internationale beurzen voor Leisure, die dit jaar dus in Nederland is. Van belang om op de hoogte te blijven van wat er in de leisure sector, waar wij ook onder vallen, speelt en ontwikkeld wordt. Was hallen vol met speelautomaten, geluiden, lampen en allerlei gave (veel digitale) interactieve attracties. Heb daar de stands van SAM Biljarts, Nord Italia en Valley bezocht. En wat verkennende en leuke gesprekken gevoerd. Met Valley had ik een afspraak inzake mogelijke samenwerking voor hun mega WK in Las Vegas.

Eind van de middag weer terug naar het Bondsbureau in Nieuwegein om een volle box met mails te verwerken. Nog even contact gehad met een redactie voor bezoek aan de World Cup Driebanden en input geleverd op een persbericht. En als laatste voor vandaag heb ik een sponsorovereenkomst opgesteld die nu in concept bij het bestuur ligt.

Morgen weer een dag!

 


 

Een kijkje achter de schermen, deel 3

Vandaag was ik grotendeels op het bondsbureau. Vanochtend een overleg met mijn collega van de dartsbond waarmee wij ons kantoor delen. Gedurende de dag werkoverleg met medewerkers over de voortgang van een aantal processen. Is te merken dat het nu wat drukker is omdat het competitieseizoen gestart is en de herinneringen verstuurd zijn.

Vanuit verenigingsondersteuning twee aangesloten verenigingen advies gegeven over werving en subsidiemogelijkheden.

Laatste voorbereidingen met Rolf doorgesproken over een persbericht wat morgen uitgaat en hoe we nieuws kunnen gaan aankondigen.

Eind vd middag was ik bij het (digitale) commercieel directeurenoverleg van NOC*NSF wat ditmaal vooral in teken stond van de resultaten van TeamNL.

Hierna nog even kort telefonisch overleg met onze controller in de auto onderweg naar Papendal.

In de avond was ik op Papendal in Arnhem voor een overleg van NOC*NSF over de positie en behoeften van sportbonden.

Morgen weer een dag

 


 

Een kijkje achter de schermen, deel 4 (slot)

Vanochtend op het bondsbureau in Nieuwegein om te openen voor de opleidingscoördinator en NOC*NSF. Zij zijn nieuw cursusmateriaal wat voldoet aan de Kwalificatie Structuur Sport (KSS) aan het uitwerken.

Alle binnengekomen balsets voor dit seizoen, die wij van onze sponsor Aramith hebben ontvangen, nagelopen en opgeborgen. Verder wat achterstanden uit de mailbox weggewerkt en contact opgenomen met een gemeente over een subsidie voor een aangesloten biljartvereniging.

In de middag naar Rijswijk op bezoek bij Cavero met wie we vandaag een driejarige sponsorovereenkomst NK Pool 9-Ball en 8-Ball hebben ondertekend. En vastgelegd dat het Cavero NK Pool de komende drie jaar in hun evenementenlocatie De Loods plaats gaat vinden.

Daarna naar huis en nog wat betalingen gedaan en de laatste mails voor het weekend verwerkt.

Dit is de laatste post in mijn dagelijkse serie om je wat meer inzicht te geven wat ik als directeur KNBB in een gemiddelde werkweek doe. Leuk dat je ze hebt gelezen en geliked. Als je naar aanleiding van wat ik heb gepost vragen hebt, neem dan gerust contact met mij op.

Heb een mooi weekend!

 


 

In 2020 schreef Frits Bakker dit portret over Willem La Riviere. Een overzicht van alle KNBB-artikelen waar Willem een prominent onderdeel in was vindt u hier.

 

Tekst & foto’s: Willem La Riviere
Foto’s tekenmoment Cavero: Simone Karis

Tegen thuisclub SC Hippo 1 zette Jules Dijcks van Tasmanian Devils 2.0 een keurige 2-0 winst op het bord tegen Eddy de Boer, maar hij verloor zijn overige duels van Martin Brinks en Joris van Amersvoort. Bovendien wonnen de gastheren al hun resterende partijen tegen Dijcks, Freddie de Grooth en Davith Denes Hiawatha, wat een 8-1 eindresultaat tot gevolg had.

Combiploeg BBSS Hengelo/Doetinchem wist op bezoek bij Snooker Q’s in Ede met een 6-3 eindzege aan de haal te gaan. Paul Bruns en Gerrie Siersema slaagden erin al hun drie partijen te winnen van Erik van den Berg, Sander Tierolf en debutant Artur van Straten. BBSS-routinier Pascal Sars, gehinderd door een verkoudheid en een losgeraakte pomerans, kwam niet tot winst, ook niet tegen Tierolf wiens eigen keu in reparatie was en dus met een huiskeu moest spelen.

Snooker Utrecht 2 haalde het thuis in Vleuten met 6-3 van Hippo 2 uit Hilversum. René Bos versloeg namens de Vleutense formatie Maarten de Jong, Jean-Clément Meignen en Sander Sabbo. Jorg Jansen voegde daar met winst op Meignen en Sabbo twee punten aan toe en Debabrata Panja bleek eveneens te sterk voor Meignen. De Jong (2) en Sabbo (1) zorgden voor de Hilversumse punten.

Westend 2 uit Zaandam was deze speelronde vrij. De volgende wedstrijddag is zaterdag 5 oktober.

 

Spanning in het zuiden

In de Landelijke Klasse Zuid legden alle teams elkaar het vuur aan de schenen in de eerste ronde. Bekerwinnaar Good Snooker Times Veghel, gedegradeerd uit de Eredivisie, won thuis met 5-4 van Reyerparc uit Ridderkerk. Voor de thuisploeg won Chris Scheele van Fausto Salis en René van Lier, Remko Boselie klopte Van Lier en Rien Baak en Nick Tielemans wist eveneens van Baak te winnen.

Ook de clash tussen de twee nieuwe teams DSA 2 uit Rijen en Nefel Good Times uit Veghel werd een vijfsetter, die met 4-5 naar de gasten ging. De ervaren Berry Franssen won namens de bezoekers zijn drie confrontaties met John van Gorp, Francois van der Made en Luuk Buys. Sebastian Henstra pakte een punt tegen Luuk en Wiljan van Sommeren haalde het bij een 4-4 stand met 2-1 op de allerlaatste zwarte bal van Van der Made om de uitoverwinning mee te kapen.

 

 

Pompadour Breda, vorig seizoen kampioen in de Regioklasse Zuid, verloor thuis nipt met ook al 4-5 van De BoZe Potters, een nieuwe ploeg op een nieuwe locatie in Bergen op Zoom. Good old Martijn Adam bleek zijn vechtersmentaliteit nog altijd niet kwijt en sleepte voor de Bredase thuisploeg drie keer een 2-1 zege uit het vuur tegen Ivo Kraus, Corné Kuijpers en Patrick Beeres. Dominique Hovens verloor echter zijn drie partijen. Jurgen Gruson won weliswaar van Beeres, maar redde het niet tegen Kuijpers en Kraus. Ook in deze klasse is 5 oktober de volgende speeldag.

 

1e speelronde KNBB Landelijke Klasse Snooker Noord ’24/’25, zaterdag 28 september 2024 

Snooker Utrecht 2 (Vleuten) – SC Hippo 2 (Hilversum) 6-3

Snooker Q’s (Ede) – BBSS (Hengelo/Doetinchem) 3-6

SC Hippo 1 (Hilversum) – Tasmanian Devils 2.0 (Groningen) 8-1

 

Stand  KNBB Landelijke Klasse Snooker Noord ’24/’25 na 1 speelronde

1. SC Hippo 1 (Hilversum) 1-1 (8-1)

2. BBSS (Hengelo/Doetinchem) 1-1 (6-3)

3. Snooker Utrecht 2 (Vleuten) 1-1 (6-3)

4. Snooker Q’s (Ede) 1-0 (3-6)

5. SC Hippo 2 (Hilversum) 1-0 (3-6)

6. Tasmanian Devils 2.0 (Groningen) 1-0 (1-8)

7. Westend 2 (Zaandam) 0-0 (0-0)

 

1e speelronde KNBB Landelijke Klasse Snooker Zuid ’24/’25, zaterdag 28 september 2024 

Good Snooker Times (Veghel) – Reyerparc (Ridderkerk) 5-4

DSA 2 (Rijen) – Nefel Good Times (Veghel) 4-5

1e speelronde KNBB Landelijke Klasse Snooker Zuid ’24/’25, zondag 29 september 2024 

Pompadour (Breda) – De BoZe Potters (Bergen op Zoom) 4-5

 

Stand  KNBB Landelijke Klasse Snooker Zuid ’24/’25 na 1 speelronde

1. Good Snooker Times (Veghel) 1-1 (5-4)

2. Nefel Good Times (Veghel) 1-1 (5-4)

3. De BoZe Potters (Bergen op Zoom) 1-1 (5-4)

4.  Pompadour (Breda) 1-0 (4-5)

5. Reyerparc (Ridderkerk) 1-0 (4-5)

6. DSA 2 (Rijen) 1-0 (4-5)

 

Tekst: Peter de Brie
Foto: via John van Gorp (DSA2)

BINH THUAN – Jarenlang al is de Koreaan Myung Woo Cho één van de supertalenten op het wereldpodium van het driebanden. De wereldtitel ontbrak nog in zijn jacht op grote successen. Zondag werd Cho in Vietnam, in het land waar het 76e wereldkampioenschap voor het eerst werd georganiseerd, gekroond tot beste van de wereld. De kleine Koreaanse ster straalde op het podium van geluk na de overwinning in de finale tegen de Vietnamees Thanh Luc Tran: 50-23 in 20/19 beurten, waarmee hij 40.000 euro rijker wordt. Myung Woo Cho is de vijfde Aziatische biljarter in de biljarthistorie die zich kampioen driebanden van de wereld mag noemen na Kobayashi (1974, 1984), Choi (2014) en Bao (2023).

De climax van het toernooi, de winnende carambole van Myung Woo Cho, was een gelukkige klosbal en bekroonde de serie van 11 waarmee de Koreaan door de finish ging. De nieuwe wereldkampioen sloeg twee keer de hand voor de mond om zich te excuseren en stortte zich daarna in de ontlading: de juichkreten, de gelukwensen van supporters, hij toonde de nationale trots met de Koreaanse vlag en klom even later op het podium, vergezeld van Thanh Luc Tran (2e), Eddy Merckx en Dick Jaspers, de twee Europese brons winnaars. Dick Jaspers blijft de nummer 1 van de wereldranglijst voor Myung Woo Cho.

Myung Woo Cho (17 augustus 26 geworden), drie keer wereldkampioen in zijn juniorentijd, verkeert als jonge kampioen in goed gezelschap. Van de grote kampioenen was alleen Dani Sánchez twee jaar jonger (24) toen hij zijn eerste wereldtitel behaalde, Torbjörn Blomdahl was 25, Raymond Ceulemans en Filippos Kasidokostas 26. Myung Woo Cho, één keer eerder op het podium, toen Bao in 2023 kampioen werd, kwam door de voorronden van dit WK door winst tegen Javier Vera en Radek Novak, won nog een tweede keer van de Mexicaan en versloeg toen achtereenvolgens de Deen Brian Knudsen (50-28 in 23), zijn landgenoot Jung Han Heo in de kwartfinales (50-24 in 19), Eddy Merckx in de halve finales (50-35 in 24) en tenslotte de laatste Vietnamees, Thanh Luc Tran in de finale met 50-23 in 20.

De mondiale goudrace draaide uit op een slotdag met twee Europeanen en twee Aziaten, van wie Eddy Merckx met zijn overwinningen veruit de meeste indruk had gemaakt. De Belg was subliem en superieur in de voorronden met 5.000 en 2.353 gemiddeld, ging de knock-outs in tegen Raymon Groot met 2.000, versloeg daarna Devogelaere met 2.778 en JJ Garcia met 2.941. Daarmee scoorde Merckx 2.705 voordat hij de slotdag en de halve finale inging. Het moet een record geweest zijn voor een WK, maar helaas kwam het einde voor Merckx met het verlies tegen Cho, de latere gouden winnaar, met 50-38 in 23 beurten.

De Vietnamezen speelden voor eigen publiek (met veel toeschouwers op de slotdagen) een prachtig toernooi en stonden in de ronde met de beste 16 nog met vijf spelers in de arena.

De twee topfavorieten Quyet Chien Tran en Phuong Vinh Bao, de uittredende wereldkampioen, verdwenen kort voor de slotdag uit het WK, alleen Thanh Luc Tran bleef over. Die nog vrij onbekende speler maakte een eind aan de illusies van Dick Jaspers in de halve finale met 50-32 in 16 (3.125 gemiddeld) en had zelf ook geen kracht meer om Myung Woo Cho te counteren in de gouden match.

Myung Woo Cho haalde de titel met 2.171 gemiddeld voor Thanh Luc Tran met 1.855, Eddy Merckx met 2.453 en Dick Jaspers met 1.898. Zes Vietnamezen eindigden in de top 20, de Fransman Mikaël Devogelaere schitterde met de hoogste serie: 18.

De eindstand van het WK:

Myung Woo Cho 14-2.171-11

Thanh Luc Tran 10-1.855-13

Eddy Merckx 10-2.453-15

Dick Jaspers 10-1.898-14

Jung Han Heo 8-1.758-11

Hong Chiem Thai 6-1.788-12

Jose Juan Garcia 6-1.690-10

Jérémy Bury 6-1.634-12

Marco Zanetti 6-1.987-12

Tolgahan Kiraz 6-1.707-13

Duc Minh Tran 6-1.648-12

Brian Knudsen 6-1.490-8

Van Tai Nguyen 6-1.410-11

Mikaël Devogelaere 5-1.836-18

Quyet Chien Tran 5-1.527-10

Sameh Sidhom 5-1.429-8

Phuong Vinh Bao 4-1.984-10

Haeng Jik Kim 4-1.608-9

Ruben Legazpi 4-1.500-15

Berkay Karakurt 2-1.662-13.

 

De nieuwe wereldranglijst:

Dick Jaspers 418

Myung Woo Cho 366

Jun Tae Kim 310

Eddy Merckx 307

Quyet Chien Tran 306

Martin Horn 300

Sameh Sidhom 292

Jung Han Heo 259

Torbjörn Blomdahl 234

Thanh Luc Tran 225

Marco Zanetti 222

Haeng Jik Kim 220

Jérémy Bury 207

Tolgahan Kiraz 207

Phuong Vinh Bao 206

Hong Chiem Thai 189

Tayfun Tasdemir 184

Nikos Polychronopoulos 172

Ruben Legazpi 165

Berkay Karakurt 156

(21 en 22 Glenn Hofman en Peter Ceulemans met 156 en 140).

Tekst: Frits Bakker

Foto: Myung Woo Cho (Five&Six)

 

 

 

Met een 9-0 whitewash hebben de topfavorieten voor de titel in de KNBB Eredivisie Snooker ’24/’25, Westend! Zaandam en PlusConsultants DSA Rijen, zaterdag 28 september beide hun openingsmatch gewonnen. De slachtoffers van dit ‘warme welkom’ waren de debutanten SV Groningen en Snooker Vlissingen.

Westend! Zaandam, vorig seizoen tweede achter het opgeheven kampioensteam Amigio Maassluis, startte thuis met een klinkende 9-0 tegen het gepromoveerde SV Groningen. Sebas Kan, Shahzeb Kamal en Dennis van der Zee wonnen ruimschoots al hun partijen tegen de gasten Rienus Gennissen, Ronald Rennen en Dennis Krottje. Zeven duels eindigden in 3-0. Van der Zee stond zowel tegen Rennen als Krottje een frame af (3-1), maar de Fries tikte tegen Rennen wel een 92-break weg. Kan trakteerde Rennen op een 99-break tegen.

 

 

PlusConsultants DSA uit Rijen speelt dit seizoen met de voormalige Amigio-kopman René van Rijsbergen uit Breda, die thuis met de Belgische topper en de Ier David O’Halloran geen genade kende tegen het debuterende Snooker Vlissingen. De Zeeuwen, vorig seizoen kampioen in de Landelijke Klasse, kregen met 9-0 klop. Atong Wu en Freek Bettonviel moesten drie keer 3-0 het onderspit delven. Jacco de Visser wist Van Rijsbergen nog wel tot een vijfsetter te dwingen, maar die ging toch met 3-2 naar de Brabander. In de tweede ronde nieuwe kansen: dan ontvangt Vlissingen thuis SV Groningen.

 

 

Het Amsterdamse Final Touch 2 kende thuis een goede start met een 6-3 overwinning op Snooker Utrecht uit Vleuten. Dean Mitchell won al zijn partijen met 3-1, tegen Nederlands kampioen Leon Alewijnse, Haags Open-winnaar Hugo van Houten en Brian Beekers. Van Houten wist wel van Kevin en Kendrew Oei te winnen, Beekers won eveneens van Kevin Oei, die net als Kendrew Oei echter sterker bleek van Alewijnse.

Vlaardingen kwam thuis niet tot winst tegen het bezoekende Final Touch Amsterdam. Bij de Noord-Hollanders zorgde de Brit Steven McGuinness voor de maximale score door met 3-2 te winnen van Maurice le Duc en Jerom Meeus en met 3-0 van Raymon Fabrie. De gastheren versloegen wel alle drie Zorain Abbass, maar Fabrie en Le Duc verloren beiden van Frans Veling, die alleen in Meeus zijn meerdere moest erkennen. Zo ging de 5-4 zege mee naar Amsterdam.

 

De tweede speelronde is op zaterdag 5 oktober.

 

1e speelronde KNBB Eredivisie Snooker ’24/’25, zaterdag 28 september

PlusConsultants DSA (Rijen) – Snooker Vlissingen (Vlissingen) 9-0

Vlaardingen (Vlaardingen) – Final Touch (Amsterdam) 4-5

Final Touch 2 (Amsterdam) – Snooker Utrecht (Vleuten) 6-3

Westend! (Zaandam) – SV Groningen (Groningen) 9-0*

* Sebas Kan (Westend!) maakt een 99-break tegen Ronald Rennen (SV Groningen)

* Dennis van der Zee (Westend!) maakt een 92-break tegen Ronald Rennen (SV Groningen)

 

1. Westend! (Zaandam) 1-1 (9-0)

2. PlusConsultants DSA (Rijen) 1-1 (9-0)

3. Final Touch 2 (Amsterdam) 1-1 (6-3)

4. Final Touch (Amsterdam) 1-1 (5-4)

5. Vlaardingen (Vlaardingen) 1-0 (4-5)

6. Snooker Utrecht (Vleuten) 1-0 (3-6)

7. SV Groningen (Groningen) 1-0 (0-9)

8. Snooker Vlissingen (Vlissingen) 1-0 (0-9) 

 

Tekst: Peter de Brie
Foto’s: met dank aan de teams

BINH THUAN – Dick Jaspers heeft zondagmorgen het Wereldkampioenschap driebanden verlaten met een podiumplaats. ,,Ik zat stiekem te dromen van weer een wereldtitel, maar helaas is dat niet gelukt’’, was zijn eerste reactie na verlies in de halve finale tegen de Vietnamees Thanh Luc Tran: 50-32 in 16 beurten (3.125 tegen 2.000 gemiddeld). Ook Eddy Merckx verdween uit dit WK na verlies tegen Myung Woo Cho uit Korea: 50-35 in 24/23.

De finale wordt dus een Aziatische clash tussen Cho en Tran. Dick Jaspers kijkt terug op een sterk toernooi, maar geeft zelf aan dat hij niet super was. ,,Ik heb mijn tegenstander in de halve finale onder druk gezet met een start van 14 in 4 beurten. Hij kwam goed terug en maakte in een fase rond de helft van de partij degelijke series, die hem al snel een marge gaven.’’ Het werd inderdaad door series van 8, 4, 5 eerst 35-18 en uiteindelijk door 3, 4 en 3 kwam de finish in 16 beurten.’’

,,Ik kon de kloof niet meer dichten, omdat hij solide en goed bleef spelen en ik hem een paar kansen te veel bood. Zelf kon ik te weinig scoren, want ik miste een paar redelijke posities. Hij was gewoon heel sterk, wat ik eigenlijk niet had verwacht. Hij is toch voor ons allemaal een vrij onbekende speler, die toch maar voor het eerst in zo’n positie verkeert dat hij wereldkampioen kan worden. Daarom is het knap wat hij tegen mij liet zien, hij bleef heel koelbloedig scoren.’’

Zo zie je maar, dat elke partij anders is, dat zo’n WK heel veel vergt om elke partij tegen zo veel sterke tegenstanders te winnen. Kijk naar Eddy Merckx, die speelt het toernooi van zijn leven. Niemand komt ook maar in de buurt van zijn hoge moyennes. Hij doet zijn eigen voorbereiding en was fantastisch, superieur. Maar je ziet het: ook hij had een iets mindere partij en verloor daardoor van Myung Woo Cho.’’

Dick Jaspers kijkt terug op goede optredens, hoewel niet altijd even super. ,,Ik speelde een moeizame start met Torbjörn, maar een heel goede tweede helft. Het was goed tegen Kiraz, ik had een paar keer een sterke finish, dus eigenlijk was het goed, al waren mijn moyennes niet altijd heel hoog. Het is dus een net niet. Ver gekomen, maar geen finale. Toen ik die halve finale speelde, zat ik af en toe te dromen van weer een wereldtitel. Het is een lichte teleurstelling dat het niet is gelukt, maar ik sta op het podium en moet eigenlijk ook tevreden zijn.’’

Tekst Frits Bakker.

Foto Dick Jaspers (Five&Six)

 

BINH THUAN – De balans is weer in evenwicht voor de slotdag van het Wereldkampioenschap driebanden in Vietnam. Twee Europeanen gaan de gouden race tegemoet tegen twee Aziaten. Dick Jaspers en Eddy Merckx, twee routiniers met titels op hun palmares, treffen twee spelers zonder mondiale titel: Myung Woo Cho uit Korea is de coming man op het wereldpodium, de Vietnamees Thanh Luc Tran een opkomende ster uit het thuisland. De beste winnaars in de aanloop, de kwartfinales op zaterdag: Merckx tegen Garcia met 50-13 in 17 (2.941 gemiddeld). Cho tegen Heo  met 50 24 in 19 (2.632). De wedstrijden in de halve finales op zondag: Merckx-Cho om 11.00 in Vietnam (6.00 West Europa). Jaspers-Tran om 13.30 (8.30 in West Europa). De finale volgt om 17.00 (12.00).

De ’Houdini’ van de laatste dagen op het WK, de Fransman Jérémy Bury, toonde karakter en klasse tegen de Vietnamese favorieten Phuong Vinh Bao en Quyet Chien Tran, maar liet zijn derde opeenvolgende Vietnamese tegenstander zaterdag zelf ontsnappen. De eindstreep lag tegen Thanh Luc Tran net iets te ver, ondanks een geweldige slotserie van 8 voor Bury. De Fransman kwam van 47-39 hoopgevend op 47-47, maar zag zijn tegenstander in die cruciale fase onder grote spanning van de toeschouwers finishen met 3 voor 50-47 in 28. Daarmee mogen de Vietnamezen tot grote vreugde zondagmorgen één thuisfavoriet aanmoedigen.

Dick Jaspers maakte een 13 om het verschil te maken tegen Hong Chiem Thai en had zijn traditioneel sterke eindsprint met 7. Dat was te veel voor de andere Vietnamese coming-man van dit toernooi. Myung Woo Cho, de laatste Koreaan, overblufte  Jung Han Heo, zijn landgenoot met 5, 5 en 10 op de helft van de partij en haalde de trekker over met 4 en 7 voor een eindscore van 50-24 in 19. En Eddy Merckx, het kan niet vaak genoeg gezegd, heeft al dagenlang een onnavolgbare start, ook weer tegen JJ Garcia. De Belg was met series van 8, 9 en 7 weer niet te stuiten (29-5 voorsprong) en kon haast spelenderwijs naar de eindstreep (50-13 in 17). Hoe jammer ook dat de rol van de Colombiaan op het beslissende moment was uitgespeeld.

 



 

Knock-outs met 16

De laatste fase op het WK vanaf de ronden met de beste 16 gingen in met vijf Vietnamezen in de arena: Quyet Chien Tran, Thanh Luc Tran, Duc Minh Tran, Hong Chiem Thai en Van Tai Nguyen. Het veld bestond verder uit twee Koreanen, twee Fransen en 7 spelers uit verschillende landen, onder wie één Zuid Amerikaan, de Colombiaan Jose Juan Garcia en de Egyptenaar Sameh Sidhom. 

De Europeanen waren nog met 7 van wie er nog 3 overbleven: Eddy Merckx, Jérémy Bury en Dick Jaspers.

Eddy Merckx, al het hele toernooi super, was de beste winnaar in het duel met Mikaël Devogelaere, een van de revelaties op dit WK. De Belg versloeg hem in een uiterste krachtsinspanning, omdat Devogelaere er in slaagde al vroeg een serie van 18 te maken, de hoogste op het WK tot nu toe. De achtervolging van Merckx was succesvol, onder andere dankzij tussensprints van 7, waardoor hij uiteindelijk won met 50-39 in 18/17.

Het Vietnamese bolwerk raakte zijn topspeler Quyet Chien Tran kwijt en bleef met twee van de vijf over. Thanh Luc Tran tekende voor uitschakeling van Marco Zanetti met 50-31 in 20/19. Van Tai Nguyen werd slachtoffer van de scoringsdrift van JJ Garcia, die uitzonderlijk goed is op dit WK en won van de Vietnamees met 50-28 in 20/19.

Twee spelers van het thuisland troffen elkaar: Hong Chiem Thai was al dicht bij de finish toen Duc Minh Tran nog dapper terugvocht naar 49-48. Dat was het sein voor Thai om voor het fel meelevende publiek de winnende carambole te maken: 50-48 in 29. 

Dick Jaspers beroofde het WK van zijn laatste Turkse speler. Tolgahan Kiraz vocht verbeten om Jaspers (serie 10 in de 14e beurt voor 39-27) te bedreigen. Hij kwam in de slotfase terug tot 41-39, maar toen sloeg Jaspers weer verwoestend toe met 9: 50-39in 19/18.

Jérémy Bury diende zich na zijn prachtige gevecht met Bao weer aan om een van de Vietnamese kopstukken te laten struikelen. De Fransman groeit in het toernooi en deinsde niet terug voor een volgende stunt: Quyet Chien Tran, die zo graag voor eigen volk zijn eerste wereldtitel had veroverd, bleef kansloos achter met 50-35 in 26/25.

Myung Woo Cho gleed langs Brian Knudsen de beste 16 binnen (50-28 in 23/22), Jung Han Heo deed dat met winst tegen Sameh Sidhom (50-23 in 24/23).

 

Alle info & links

Infopagina KNBB:
www.knbb.nl/agenda/wk-driebanden-0

Alle info UMB:
www.umb-carom.org/ProductDetails.aspx?id=268&ide=2251&lng=2

Livescore UMB:
http://umb.cuesco.net/competition/info?idx=176

Livestreaming AfreecaTV:
https://billiards.afreecatv.com/

Officiele resultaten + info UMB:
www.umb-carom.org/PG344L1/Union-Mondiale-de-Billard.aspx

 

Tekst: Frits Bakker
Foto’s: Five&Six

BINH THUAN – Dick Jaspers is op het wereldpodium de meest succesvolle speler als het om WK’s gaat in recente jaren. Twee keer in vijf WK’s greep de Nederlander de titel: eerst in Caïro (Egypte) in 2018 in de finale tegen Jérémy Bury, drie jaar later in Sharm El Sheikh (weer Egypte) tegen Murat Naci Coklu. Het waren twee van in totaal vijf wereldtitels die Jaspers behaalde.

Voor zijn zesde titel zou hij zondag maar wat graag in de finale staan, maar er zijn nog drie ronden te gaan. Zaterdagmorgen, nog vroeg in zijn eigen Nederland, vijf uur later in Vietnam, won Jaspers zijn partij bij de laatste zestien van de Turk Tolgahan Kiraz met 50-39 in 19 beurten. Jaspers haalde een kunststukje uit. Toen Orak zich terugvocht in de partij naar 41-39 maakte de Nederlander onmiddellijk uit met 9: de laatste een losse band met een extension.
 



 

Het WK is halfweg voor Jaspers, die in de eerste voorronden de ranglijst aanvoerde van drie spelers met 1.705, in de ronde daarna Torbjörn Blomdahl, zijn grote concurrent, versloeg met 50-37 in 29 en nu dus Tolgahan Kiraz, de laatste Turkse speler in het toernooi, in een wedstrijd die Jaspers snel startte (13-3, 21-14), waarin Kiraz terugkwam met 7 naar 27-23 in 19 beurten. Jaspers haalde een kunststukje uit. Toen Kiraz zich terugvocht in de partij naar 41-39 maakte de Nederlander onmiddellijk uit met 9: de laatste een losse band met een extension.

De zaterdagsessie met 16 spelers over, was er één met vier Vietnamezen: drie Tran’s en één Thai, om aan te geven hoe sterk het thuisland is op dit WK. Eddy Merckx was de beste winnaar in 18 beurten voor JJ Garcia in 20. De Vietnamees Tanh Luc Tran speelde Marco Zanetti uit het toernooi met 50-31 in 19.

Dick Jaspers speelt vanmiddag in de kwartfinale tegen Hong Chiem Thai om 13.30 West Europese tijd. Eddy Merckx speelt om 11.00 uur tegen JJ Garcia, op die tijd treffen ook twee Koreanen elkaar: Myung Woo Cho en Jung Han Heo.

 

Alle info & links

Infopagina KNBB:
www.knbb.nl/agenda/wk-driebanden-0

Alle info UMB:
www.umb-carom.org/ProductDetails.aspx?id=268&ide=2251&lng=2

Livescore UMB:
http://umb.cuesco.net/competition/info?idx=176

Livestreaming AfreecaTV:
https://billiards.afreecatv.com/

Officiele resultaten + info UMB:
www.umb-carom.org/PG344L1/Union-Mondiale-de-Billard.aspx

 

Tekst: Frits Bakker
Foto: Five&Six

NIEUWEGEIN/RIJSWIJK –

Krijn Schuurman, voorzitter van de KNBB sectie Pool: ”Drie jaar geleden hebben we besloten het NK Pool een flinke boost en meer allure te geven, voor zowel de spelers als het publiek. We hebben drie keer een prachtig NK neer kunnen zetten met publiek, prijzengeld en live-uitzendingen op tv. Daarmee hebben we de lat hoog gelegd voor onszelf. Ik ben daarom bijzonder blij dat we in Cavero een partner hebben gevonden met dezelfde ondernemersgeest en passie voor onze sport. Ik kijk ernaar uit de komende jaren, samen met Cavero, het NK tot hét jaarlijkse hoogtepunt van poolend Nederland te maken.”

Ook Willem La Riviere, directeur van de KNBB is enthousiast: “Na een positieve reactie eerder op een onderzoek naar een bedrijvenevent was ik een paar weken geleden op bezoek bij Cavero in ecosysteem “De Loods” in Rijswijk. Ik voelde bij binnenkomt meteen een goede vibe, de fantastische werk en event locatie, en de pooltafel met een paars laken in de huisstijlkleur van Cavero. In ons gesprek was direct sprake van gedeelde passie en wisselden we van gedachten hoe de sport naar een hoger plan getild kan worden. Ik vind het geweldig dat de uitkomst nu is dat Cavero en KNBB sectie Pool deze samenwerking voor het NK Pool aan gaan. De gedeelde passie zal zeker bijdragen aan mooie NK’s!”.

 

 

Over Cavero
IT consultancy Cavero werkt vanuit de overtuiging dat leuke, gemotiveerde en gespecialiseerde collega’s de basis vormen voor het succes van Cavero. Dit evenement past daar perfect bij. Roger Pels, oprichter en eigenaar van Cavero: “Binnen de ICT spelen veel professionals Pool en wint de sport terecht nog meer aan populariteit. Pool zit ook echt in het DNA van Cavero.  Vanaf dag 1 is het ook onderdeel van de onboarding en dagen we elkaar uit om ook daar het beste uit jezelf te halen. Een potje Pool is een goede manier om elkaar beter te leren kennen.

Wij ervaren een grote mate van wederkerigheid als Cavero bij de KNBB om samen een impuls te geven aan het NK voor de komende 3 jaar. Een uitgelezen kans om de zichtbaarheid van Cavero bij potentiële collega’s en opdrachtgevers en ons ecosysteem De Loods te vergroten en de sport als geheel nog breder te maken.”

 

 

Overeenkomst met Cavero markeert nieuwe fase & doorontwikkeling NK Pool
De nieuwe fase voor het NK Pool is mede ingegeven door het feit dat Jumbo, de vorige naamgevende sponsor van het NK, stopt met alle sportsponsoring. Dit heeft ertoe geleid dat de KNBB sectie Pool op zoek is gegaan naar nieuwe partner. We zijn iedereen van Biljart Evenementen Nederland, Harry Matthijssen en Henny Wezenbeek in het bijzonder, zeer erkentelijk voor de fijne samenwerking en de manier waarop we de afgelopen drie jaar samen ons nationale poolevent met grote stappen hebben kunnen laten groeien.

Met het sluiten van de overeenkomst borgen de KNBB en Cavero de verdere doorontwikkeling van het NK Pool. De gesprekken met andere potentiële sponsoren, zowel van binnen als buiten de poolsport, zijn nog gaande. De uitkomst van die gesprekken is medebepalend voor de hoogte van het prijzengeld. Hierover wordt zo snel mogelijk meer bekend gemaakt. De eerste subsponsor kan inmiddels worden bekend gemaakt, dit is Spoedkoerier.nl.

 

 

Praktische info over Cavero NK Pool 8-ball & 9-ball

De eindrondes van het Cavero NK Pool 8-ball en 9-ball zullen gespeeld worden op 10, 11 en 12 januari in De Loods in Rijswijk. De kwalificatierondes zijn op 14,15 en 21,22 december.

Kijk voor alle data op www.poolbiljarten.nl/agenda

 

 

Informatie

www.poolbiljarten.nl
www.poolbiljarten.nl/agenda

 

Sponsor & subsponsor Cavero NK Pool 8-ball & 9-ball

www.cavero.nl
www.dekennisloods.nl
www.spoedkoerier.nl 

 

Tekst: KNBB/Cavero
Foto’s tekenmoment: ©Cavero/Simone Karis
Foto NK Pool ©KNBB Sectie Pool/Rob Kleinjans