Op 9,10 en 11 januari 2009 is in Leimuiden verspeeld het Nederlands Kampioenschap drie-banden-klein eerste klasse. Organisatie in handen van biljartvereniging RBV, in verband met haar 40 jarig bestaan. Plaats van handeling biljartzaal Keijzer, met 4 biljarts en 2 matchtafels een uitstekend podium voor de 8 finalisten. Wedstrijdleider Ron van Haasteren heeft de touwtjes in handen.
De finalisten op volgorde van binnenkomst : Piet Kraayvanger uit Medemblik, John Knapen uit Venlo, Andre den Hartog uit Schoonhoven, Jo Boogaert uit Graauw, Rene Stronks uit Goor, Andre Brouwer uit Hilversum, Anton van Pinxten uit St. Michelsgestel, Koos Riepma uit Uithuizen. Onder de finalisten vele oud Nederlands kampioenen uit vele klassen, den Hartog wist 4 jaar geleden zelfs het kampioenschap van de eerste klasse driebanden op zijn naam te schrijven. Een deelnemersveld dus vol kanonnen.
Den Hartog was dus zeker een van de favorieten, maar moet na vrijdag constateren dat hij het niet waar kan maken. Op vrijdag verliest hij 2 partijen met een slecht moyenne en vergooid eigenlijk zijn kansen. Op de andere tafels zijn er wel een aantal die zich in de picture spelen. Na de vrijdag lijken er vier kanshebbers over te blijven. Kraayvanger 2 punten, Knapen, Boogaert en Riepma hebben 4 punten. Vooral Koos Riepma speelt de eerste partijen erg goed en speelt de eerste ronden aanzienlijk hoger, dan zijn aanvangsmoyenne zou doen vermoeden. Na 2 partijen speelt hij bijna 1!!
Op zaterdag, als er drie ronden verspeeld gaan worden, wordt de schifting groter. Na de zaterdag blijkt dat er nog 2 kanshebbers over zijn, Knapen en Boogaert. Knapen speelt in de 4e ronde verrassend gelijk tegen Andre Brouwer en loopt daardoor een verliespunt op. Knapen speelt het toernooi verder zeer constant, weet zijn moyenne altijd hoog te houden en speelt zeer bekeken. Boogaert beweegt zich door het toernooi als een kat met zeven levens. Staat in de 4e ronde tegen den Hartog 12 caramboles achter, maar weet de partij toch met 1 carambole verschil te winnen. In de 5e ronde weet Boogaert in 28 beurten van Kraayvanger te winnen, is bij een aantal ballen niet onfortuinlijk, en wint met 2 caramboles verschil. Op dat moment denkt een ieder, is dat het geluk van de kampioen? Boogaert is toch een beetje geval apart, dit toernooi is inmiddels zijn 5e Nederlands Kampioenschap, elf jaar geleden won hij het NK libre 1e klasse.
Na vijf ronden heeft Koos Riepma inmiddels 4 verliespunten opgelopen en heeft hij nog slechts een theoretische kans op de 2e plek. Ook Piet Kraayvanger heeft inmiddels moeten afhaken in de strijd om de eerste plaats. Duidelijk wordt na de zaterdag dat de zevende ronde op zondag beslissend zal zijn, als Knapen en Boogaert elkaar zullen treffen. Knapen wint tussendoor de 6e partij erg knap van Kraayvanger in 22 beurten, Boogaert verliest zijn eerste partij van het toernooi. Maar dat doet er niet toe, als hij de laatste partij wint van Knapen, is hij alsnog kampioen.
Op de achtergrond hebben Brouwer, den Hartog en Stronks geen goed weekend. Anton van Pinxten komt te laat op gang. Na drie ronden heeft hij nog geen punt gehaald, na 7 ronden eindigt hij op acht punten en is dan maar een fractie verwijderd gebleven van een podiumplaats. Van Pinxten eindigt op een moyenne van 0.678, terwijl de nummer 3 slechts 0,016 hoger eindigt!
De zevende ronde tussen Boogaert en Knapen is er eentje van bloedstollend karakter. Halverwege de partij staat Knapen 18 tegen 10 voor, speelt wederom zeer bekeken. Boogaert blijft er echter in geloven en komt terug tot 18-18 en neemt vervolgens brutaal de leiding over in de partij. Knapen is begonnen en heeft het voordeel, dat als het gelijk eindigt, hij ook de kampioen is. Voor Boogaert dus de druk van het moeten winnen, maar doordat Boogaert de leiding neemt, komt de druk bij Knapen. Wat volgt is een open strijd in de finale, waarbij beiden met 1 serie de partij kunnen beslechten, maar dat beide niet doen. Boogaert blijft er veelal eentje voorstaan, maar het ijs is broos. Bij de stand 28-28 maakt Boogaert in de 37e beurt de laatste 2 caramboles en wint het toernooi.
Tijdens de prijsuitreiking lovende woorden van bondsafgevaardigde Aad Flippo en wethouder van de Gemeente Kaag en Braassem, Antoon Kea voor de organiserende vereniging RBV, maar ook voor de arbitersvereniging Veen- en Rijnstreek, spelers en publiek.
Eindstand
1 155926 J.C. Boogaert 12 0,822
2 130193 J.A. Knapen 11 0,822
3 118707 S.R. Riepma 8 0,694
4 102256 A. van Pinxten 8 0,678
5 117057 P. Kraayvanger 6 0,685
6 139386 A. Brouwer 5 0,665
7 156874 A. den Hartog 4 0,650
8 138536 R. Stronks 2 0,635
Toernooimoyenne: 0,706





